Reklama

pies śpi w łóżku przy głowie

Twój pupil lubi być blisko Ciebie

© Shutterstock

Dlaczego pies śpi przy głowie? Poznaj powody!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Zdarza Ci się wpuszczać czworonoga do swojego łóżka i zastanawiasz się, dlaczego lubi spać blisko Twojej głowy? Przeczytaj!

Psy bardzo cenią sobie bliski kontakt ze swoimi opiekunami. Jedną z jego form jest wspólny odpoczynek w łóżku.

Jeśli czworonóg otrzymuje zezwolenie na spanie w łóżku, chętnie korzysta z tej propozycji. Dlaczego pies śpi przy głowie właściciela?

Dlaczego pies śpi przy głowie? Lubi być blisko ciebie i przytulać się

Psiak, śpiąc w łóżku – przy Twojej głowie bądź w nogach – wcale nie próbuje cię „zdominować” czy „zaznaczyć swojej pozycji”. Wyjaśnienie jest znacznie prostsze. Robi to, bo najzwyczajniej w świecie chce być blisko ciebie, lubi się przytulać, lubi, gdy w czasie zasypiania mówisz do niego i drapiesz za uchem.

To bardzo przyjemnie spędzone chwile, zatem nie można się dziwić, że czworonóg tak je uwielbia!

Dlaczego pies śpi przy głowie? W łóżku czuje się bezpieczniej niż na podłodze

Po pierwsze dlatego, że jest blisko ciebie. Po drugie dlatego, że łóżko jest znacznie lepszym punktem obserwacyjnym niż podłoga czy niskie legowisko. Ma to swoje uzasadnienie w historii gatunku i stanowi swego rodzaju pozostałość po przodkach. To zachowanie jest charakterystyczne zarówno dla przodków psów – wilków, jak i psów dziko żyjących.

Jeśli tylko mają taką możliwość, wybierają do spania wyższe stanowiska, z których mają doskonały widok na okolicę i są w stanie szybciej zareagować na potencjalne zagrożenie.

Dlaczego pies śpi przy głowie? Czuje twój zapach

Nawet jeśli nie zapraszasz psa do łóżka, zdarza się, że budzisz się w nocy z psim pyszczkiem przy Twojej głowie? A może regularnie odnajdujesz ślady obecności czworonoga na łóżku, na którym gościł podczas Twojej nieobecności? Psy chcą być blisko opiekunów, a kiedy tych nie ma, są znacznie spokojniejsze, gdy czują ich zapach. Poduszka, kołdra, materac czy koc są świetnymi nośnikami Twojego zapachu.

Kiedy pies czuje znajomy zapach, który dobrze mu się kojarzy, czuje się bezpiecznie, łatwiej znosi rozłąkę, a nawet może się zrelaksować. Dlatego właśnie zalecane jest podczas zakupu szczenięcia zabieranie do nowego domu przedmiotów, które noszą zapach poprzedniego miejsca i jego mieszkańców.

Dlaczego pies śpi przy głowie? Problem może tkwić w legowisku

Nawet jeśli w ciągu dnia twój pupil uwielbia drzemki w różnych miejscach domu i kładzie się na podłodze, bezpośrednio na panelach czy płytkach, nie oznacza to, że nie potrzebuje komfortowego legowiska, w którym będzie mógł solidnie wypocząć i nabrać sił w nocy.

Jeżeli ma posłanie, ale z niego nie korzysta, być może jest ono dla niego niewygodne, za twarde, za małe albo ustawione w niewłaściwym miejscu. 

Dlaczego pies śpi przy głowie? Nie chce być sam

Jak już zostało nadmienione, nasi czworonożni przyjaciele zazwyczaj lubią być bardzo blisko swoich opiekunów. To zupełnie zrozumiałe i naturalne. Niektóre psy jednak nie odstępują właścicieli na krok, towarzyszą im przy każdej czynności i bardzo źle znoszą choćby chwilową rozłąkę, są nerwowe i sfrustrowane.

Jeśli podobny schemat zauważasz u twojego psa, niebezpiecznie wkraczasz w sferę problemów behawioralnych. Takich zachowań nie możesz bagatelizować, bo im dłużej piesek będzie je przejawiać, tym silniej się zakorzenią i tym trudniej będzie je wypracować. Jeżeli nie wiesz, co zrobić, poproś o pomoc doświadczonego behawiorystę, dzięki któremu dowiesz się, jak postępować!

Pies lubi czuć twoją bliskość i zapach©Shutterstock

Czy pies może spać w łóżku?

Na to pytanie odpowiedź znasz tylko Ty. Tak naprawdę, biorąc pod uwagę kwestie wychowawcze i behawioralne, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić czworonoga na wspólną drzemkę.

Musisz pamiętać o jednym – postępuj konsekwentnie!

Jeśli zdecydujesz się na to, aby pies miał dostęp do łóżka, nie możesz go z niego wyrzucać, gdy akurat nie masz humoru i ochoty na to, aby na nie wszedł. Nie możesz go karcić za to, że położył się na łóżku akurat w momencie, gdy ma brudne łapy lub jest w okresie linienia…

Jeśli uznasz natomiast, że pies w łóżku to kiepski pomysł, w porządku, to twój wybór, do którego masz pełne prawo. I tu jednak musisz zachować konsekwencję. Pamiętaj, że casem wystarczy jeden raz, gdy będzie Ci smutno, zimno, zechcesz przytulić się do pupila i zaprosisz go siebie, aby później próbował powtórzyć tę przyjemną dla siebie sytuację!

Co niezmiernie istotne, ustalonych zasad muszą bezwzględnie przestrzegać wszyscy domownicy. Najlepiej, jeśli określone normy będą wprowadzone od razu, gdy szczeniak pojawi się w domu. I albo wszyscy pozwalają na to, aby pies kładł się w łóżku, albo wszyscy dbają o to, by do takich sytuacji nie dochodziło.

Czy to oznacza, że godząc się na wchodzenie pupila na łóżko, musisz pogodzić się z błotem na materacu, by „nie urazić” czworonoga? Oczywiście, że nie! 

Komunikuj się z psem – to wiele ułatwi!

Poprawna komunikacja to podstawa. Chcąc być świadomym opiekunem, musisz znać psią mowę ciała. Jednocześnie musisz pracować nad świadomością własnego ciała, aby wysyłać do podopiecznego komunikaty, które będą dla niego jasne i czytelne.

Naucz psa prostych zachowań polegających na wchodzeniu na łóżko na wyraźne zaproszenie i schodzeniu z niego na równie wyraźną prośbę. Do nauki wykorzystaj smakołyki.

Znajomość podstawowych komend, takich jak np. „wejdź” i „zejdź”, za wykonanie których pies będzie otrzymywał nagrodę (nie tylko smaczki, ale np. pochwałę, głaskanie, zabawę etc.), znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie. 

Pies w łóżku a higiena

O ile twój podopieczny nie chodzi na spacery w butach i nie jest codziennie kąpany, oczywistym jest, że nie będzie najczystszym z domowników… Czy to dyskwalifikuje go do spania w twoim łóżku? I w tym przypadku samodzielnie musisz sobie na to odpowiedzieć.

Higiena to niezmiernie ważna kwestia, dlatego nie możesz jej zaniedbywać. Regularne szczotkowanie pupila w celu pozbycia się martwego włosa i zanieczyszczeń zebranych w czasie aktywności na zewnątrz, mycie łapek, kąpiele, gdy zajdzie taka konieczność i oczywiście częsta zmiana pościeli to czynności, które powinny pozwolić na zachowanie „przyzwoitego” stopnia higieny i bezpieczeństwa.

To, że mnóstwo opiekunów pozwala spać psom w łóżku, jest faktem. Gdyby było to skrajnie niebezpieczne z punktu widzenia zdrowia, nikt by tego nie robił albo… gatunek ludzki już dawno by wyginął!

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?