Chart szkocki

Inne nazwy: Deerhound, Scottish Deerhound

Chart szkocki
Chart szkocki

Chart szkocki (Deerhound) to duży pies o eleganckiej i mocnej sylwetce. Chart szkocki to pies gończy, ale także wspaniały towarzysz. Jest łagodny i spokojny w domu, ale uwielbia aktywność na zewnątrz. Nieco przypomina szorstkowłosego greyhounda, ale jest od niego nieco większy i masywniejszy.

Podstawowe informacje o charcie szkockim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart szkocki to jedna z najstarszych ras wykorzystywanych do polowań na dużą zwierzynę. Mówi się, że legendarny bohater Fingal żyjący w III wieku wykorzystywał te psy do polowania na jelenie. Rasę tę opisał naturalista Pennant (XVIII wiek), była to również ulubiona rasa pisarza Waltera Scotta.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 2 : charty szorstkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 71 i 76 cm

  Pies : pomiędzy 76 i 80 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 36 i 37 kg

  Pies : pomiędzy 45 i 46 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Chart szkocki to pies elegancki, a jednocześnie mocno zbudowany. Głowa jest długa i szeroka między uszami. Zwęża się stopniowo w kierunku oczu, a następnie nosa. Stop jest niewidoczny. Kufa zwęża się w kierunku nosa, pies ma brodę i wąsy. Uszy są małe, wysoko osadzone, noszone tak jak u greyhounda. Gdy pies jest podekscytowany, prostują się. Grzbiet jest lekko zakrzywiony, brzuch mocno podkasany. Kończyny są bardzo długie, umięśnione i mocne. Ogon jest długi, bardzo nisko osadzony i sięga prawie do ziemi.

  Ciekawostki

  To jedyny brytyjski chart szorstkowłosy, co sprawia, że jest on dość wyjątkowy i nie zawsze ceniony przez miłośników tej kategorii psów.

  Chart szkocki był ceniony przez szkocką szlachtę i wykorzystowany do polowań na sarny, jelenie i daniele. Obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa i wystawowy.

  Chart szkocki - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten łagodny chart, w przeciwieństwie do wielu swoich kuzynów, lubi pieszczoty.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Rasa ta przepada za zabawami wymagającymi jednocześnie wysiłku fizycznego i umysłowego.

  • 66%

   Spokojny

   Pies ten w domu zachowuje się bardzo spokojnie, natomiast tryska energią, gdy ma wystarczająco dużo miejsca na bieganie.

  • 100%

   Inteligentny

   Chart szkocki jest bardzo inteligentny, szybko rozumie, czego od niego oczekujemy i potrafi bez problemu dostosować się do przeróżnych sytuacji.

  • 100%

   Łowca

   To szybki i wytrzymały pies myśliwski wykorzystywany w regionie Highlands w Szkocji do polowania na jelenie. W naszym kraju polowanie z chartami jest zabronione.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W porównaniu z innymi chartami ten jest dość towarzyski, ale mimo wszystko zachowuje dystans wobec obcych i niełatwo obdarza zaufaniem.

  • 66%

   Niezależny

   Charty są generalnie niezależne. Chart szkocki jest jednak dość związany ze swoim panem i lubi interakcje społeczne.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniaka jak najwcześniej przyzwyczaimy do spokojnego znoszenia nieobecności właścicieli, poradzi sobie z samotnością.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Rasy tej nie można nazwać uległą, ale mimo wszystko jest ona posłuszniejsza niż wiele innych chartów. Pies ten lubi sprawiać przyjemność swojemu panu.

   • 33%

    Szczekliwy

    Chart szkocki jest bardzo cichy, jak wielu jego kuzynów.

   • 100%