Reklama

Zapalenie trzeciej powieki u psa – jakie są objawy i jakie podjąć leczenie?

zapalenie trzeciej powieki © Shutterstock

Choć w wielu przypadkach psie choroby i dolegliwości są zbieżne z ludzkimi, istnieje sporo schorzeń właściwych tylko naszym czworonożnym przyjaciołom. Czasem niemałe problemy może sprawiać na przykład trzecia powieka u psa. Kiedy może pojawić się zapalenie trzeciej powieki u psa, czym się objawia i jak skutecznie leczyć to schorzenie?

Redakcja

aktualizacja dnia

Czym jest trzecia powieka u psa?

Niektóre osoby, mniej zorientowane w psiej anatomii, nie wierzą w jej istnienie, ale nie da się zaprzeczyć – trzecia powieka u psa jak najbardziej istnieje i spełnia istotne funkcje. Czym jest trzecia powieka u psa? W terminologii weterynaryjnej nazywa się tak dolno-przyśrodkowy fałd spojówki, zawierający chrząstkę w kształcie wielkiej litery T. Kiedy pies mruga, trzecia powieka momentalnie nasuwa się na gałkę oczną, choć trudno ją zaobserwować. Ma jednak kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania psiego oka.

Jakie funkcje spełnia trzecia powieka? Mówi się o trzech podstawowych zadaniach tego szczegółu anatomicznego:

  • spełnia on funkcję ochronną – chroni gałkę oczną przed urazami mechanicznymi – to właśnie trzecia powieka interweniuje, kiedy w kierunku oka zbliża się jakiś szybko lecący przedmiot, jak np. kamyk, szyszka czy gałąź;
  • pełni rolę czyszczącą – za każdym razem, gdy trzecia powieka pojawia się na gałce ocznej, dokładnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia i bakterie;
  • trzecia powieka u psa bierze udział w produkcji łez – w swojej budowie ma specjalny gruczoł, którego głównym zadaniem jest wytwarzanie wodnistej frakcji filmu łzowego.

Choć niepozorna, trzecia powieka okazuje się więc niezwykle istotnym elementem budowy psiego oka. Bywa jednak narażona na choroby – jedną z najpowszechniejszych jest tak zwane cherry eye (wiśniowe oko) czy też po prostu wypadanie gruczołu trzeciej powieki . Obserwuje się je jako gładki, różowy twór usytuowany w przyśrodkowym kąciku oka. Wypadanie gruczołu trzeciej powieki  obserwuje się na skutek rozluźnienia tkanki łącznej podtrzymującej gruczoł łzowy i wydostania się go na zewnętrzną stronę migotki.

Dość często można spotkać się z opinią, że w przypadku „wiśniowego oka” trzecią powiekę należy po prostu usunąć. Nic bardziej mylnego! Pozbycie się trzeciej powieki z psiego oka może skutkować nawracającymi chorobami oczu, takimi jak suche zapalenie rogówki i spojówek. Usunięcie tej części oka jest ostatecznością – robi się to właściwie tylko w przypadku groźnych chorób nowotworowych oka. Jeśli w grę wchodzą inne schorzenia, najczęściej wystarcza leczenie farmakologiczne lub – czasem – nieskomplikowana interwencja chirurgiczna.

Zapalenie trzeciej powieki u psa

Wspomniane już cherry eye, czyli wiśniowe oko, to nie jedyna choroba oczu, jaka może dotknąć akurat tę specyficzną część psiego narządu wzroku. Czasami zdarza się także grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa, które najczęściej dotyka psy młode – przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Jest to wirusowa choroba zakaźna, która prowadzi do znacznego powiększenia się tak zwanych grudek chłonnych, zlokalizowanych po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Powiększone grudki chłonne bardzo podrażniają powierzchnię oka i w efekcie powodują brzydki, ropny wyciek i podrażnienie spojówki. Powodują jednocześnie spory ból i swędzenie oczu, które pies sygnalizuje, pocierając chore oko przednią łapą lub ocierając się o różne obiekty w domu.

Wśród innych objawów grudkowego zapalenia trzeciej powieki u psa można wymienić m.in. ciągłe i wzmożone mrużenie oczu, nadmierne łzawienie, a także znaczne zaczerwienienie i obrzęk spojówki. Warto jednak pamiętać, że objawy te nie wskazują jednoznacznie na grudkowe zapalenie trzeciej powieki – mogą też wiązać się z zapaleniem spojówek lub rogówki. Podejrzenie grudkowego zapalenia trzeciej powieki u psa należy jak najszybciej zweryfikować, udając się na wizytę do lekarza weterynarii – nieleczone może bowiem trwać kilkanaście miesięcy i prowadzić do przykrych powikłań. Warto jak najszybciej podjąć działanie, tym bardziej, że leczenie jest zazwyczaj długotrwałe.

Jak leczyć zapalenie?

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa jest schorzeniem dość uciążliwym i wymaga stosunkowo długiego leczenia. Ze względu na podobieństwo objawów do innych chorób okulistycznych często trudno je jednoznacznie zdiagnozować i wdrożyć odpowiednią terapię. By potwierdzić podejrzenie zapalenia, lekarz weterynarii zapewne będzie chciał sprawdzić trzecią powiekę, delikatnie ją odchylając i upewniając się, że grudki chłonne są powiększone.

Jak leczyć grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa? Na początku najczęściej wdraża się kilkutygodniowe leczenie farmakologiczne przy użyciu leków w postaci kropli. Niezwykle ważne są konsekwencja i regularność w podawaniu środków farmakologicznych. Na początku mogą one sprawiać pewien problem – trzeba nauczyć się zapuszczać psu kropelki i podawać tabletki. Po kilku dniach nabiera się jednak wprawy i staje się to dużo łatwiejsze.

Może się zdarzyć, że taka terapia nie przyniesie pożądanego rezultatu. Wówczas konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna, która odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym i polega na mechanicznym usunięciu grudek chłonnych (ale nie całej trzeciej powieki). Po takim zabiegu konieczne jest ponowne przyjmowanie przez jakiś czas leków okulistycznych. Na szczęście pies zazwyczaj szybko wraca do siebie po operacji i można zaobserwować wyraźną poprawę.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz