Reklama

Czy zamglone oczy u psa to powód do niepokoju?

zamglone oko u psa
© Shutterstock

Zamglone oczy (lub jedno oko) u psa to sygnał, który niepokoi opiekunów. Z tego artykułu dowiesz się, co mogą oznaczać mętne oczy u Twojego pupila.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:51

Wbrew powszechnym opiniom, dla psów wzrok nie jest podstawowym zmysłem, za pomocą którego poznają świat. Najintensywniej korzystają z niego charty — jedyne psy myśliwskie, które podczas pogoni za zdobyczą wykorzystują wzrok, a nie węch. Mimo wszystko psie oczy pozostają ważnym organem, którego stan należy regularnie kontrolować.

Pamiętaj, że nasz artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u dobrego lekarza weterynarii. Nieprawidłowości, takie jak mętne oczy u psa, mogą być objawem chorób wzroku lub całego organizmu (np. cukrzycy), więc każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować z weterynarzem, a w razie potrzeby zabrać pupila do psiego okulisty. Często szybkie wykrycie choroby daje duże szanse na skuteczne leczenie.


Regularne kontrolowanie wzroku psa

Podczas codziennych zajęć — zabaw, zabiegów pielęgnacyjnych — warto kontrolować stan oczu naszego psa. Idealnie, jeśli są czyste i przejrzyste, o wyrazistej barwie. Zmiany, które powinny zwrócić uwagę właściciela to: 

 • łzawienie 
 • zaczerwienienie 
 • opuchlizna 
 • przymykanie oczu 
 • wysięk 
 • powiększone gałki oczne 
 • pocieranie łapami o oczy
 • widoczna tzw. trzecia powieka
 • mętne oczy, biała „mgła” na źrenicy i tęczówce

Zignorowanie takich objawów może prowadzić nawet do ślepoty psa i znacznie obniża komfort jego życia, dlatego obowiązkiem opiekuna jest szybki kontakt z lekarzem weterynarii. Dziś skupimy się na ostatnim objawie. 

Zamglone oczy u psa — przyczyny

©Shutterstock

Właściciele często bagatelizują zamglone oczy u psa, tłumacząc sobie, że to naturalne zmiany związane ze starzeniem się zwierzaka. Niestety czasem jest to objaw choroby. Na Wamiz znajdziesz dokładny opis najczęściej występujących u psów chorób oczu. Które z nich powodują mętnienie oczu?

Zaćma (katarakta)

Zaćmą nazywa się nieprzezierność soczewki oka. Głównym objawem jest postępujące mętnienie rogówki, które może mieć różne podłoża i niestety często prowadzi do ślepoty. Często jest spowodowane podeszłym wiekiem naszego pupila, silnym urazem (zaćma pourazowa), niewłaściwym żywieniem lub przebytymi chorobami. Jedną z odmian tej choroby jest zaćma cukrzycowa, która pojawia się na skutek wysokiego stężenia glukozy w soczewce. Zaćma u psa może być też wrodzona.

Choroba ta występuje jedno- lub obuocznie i jest dziedziczna, a predysponowane rasy to m.in. owczarek niemiecki, siberian husky, cocker spaniel, sznaucer i golden retriever. Można z dobrymi rezultatami leczyć ją chirurgicznie (np. przy pomocy fal ultradźwiękowych). Warto pamiętać, że nie każde zmętnienie rogówki u psów oznacza automatycznie zaćmę!

Stwardnienie jądra soczewki (nukleoskleroza)

Pojawia się u starszych psów i jest związane ze zmniejszeniem objętości włókien soczewki. Ten proces sprawia, że soczewka oka przybiera szaro-niebieską barwę. Nukleoskleroza nie wymaga leczenia i nie sprawia psu bólu — jest normalnym objawem starzenia. Stwardnienie soczewki oka zazwyczaj rozwija się powoli i nie upośledza widzenia.

Jaskra

Jej przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, które prowadzi do uszkodzenia struktur oka. Jaskra to dość popularna i niestety nieuleczalna choroba i prowadzi do ślepoty, ale można spowolnić jej rozwój leczeniem farmakologicznym i chirurgicznym, dlatego ważne jest szybkie wykrycie. Objawy jaskry to m.in. zamglone oczy, zaczerwienienie, bolesność, mrużenie oczu, pocieranie łapami okolic oczu. Jaskra jest dziedziczna. Rasy, u których często się pojawia to m.in. beagle, cocker spaniel, basset hound, pudel miniaturowy, sznaucer, flat coated retriever, shih tzu, jamnik.

Rzadziej spotykane choroby powodujące mętnienie oczu to dystrofia rogówki oraz zapalenie błony naczyniowej oka. Zamglone oczy mogą być także objawem innej choroby, np. zakaźnej, nowotworowej lub immunologicznej.


Jak dbać o oczy pupila?

©Shutterstock

Aby mieć pewność, że Twój pies cieszy się dobrym zdrowiem, każdego dnia kontroluj stan jego zdrowia — obserwuj, czy nie wykazuje niepokojących objawów i regularnie zabieraj go na kontrolę do lekarza weterynarii. Tam możesz zapytać o objawy, które Cię niepokoją i poprosić o rady. Zwracaj szczególną uwagę na stan oczu pupila po zabawach na plaży lub łące, a także, gdy Twój pupil należy już do psich seniorów. 

Bardzo ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja pupila. Dotyczy to zwłaszcza psów z dłuższą sierścią — ich właściciele powinni regularnie przycinać sierść tak, aby nie drażniła oczu.

 • Podczas regularnych kąpieli uważajmy, aby szampon nie dostał się do oczu naszego czworonoga.
 • Warto także regularnie przemywać oczy psiaka specjalnym preparatem, roztworem soli fizjologicznej, naparem z rumianku lub przegotowaną wodą.
 • W razie zauważenia nieprawidłowości nie stosujemy ludzkich kropli do oczu ani leków bez konsultacji z weterynarzem.


Rasy psów szczególnie narażone na choroby oczu

Warto pamiętać, że psy z krótkimi pyskami (tzw. brachycefaliczne) są częściej narażone na choroby i urazy oczu, ponieważ ich gałki oczne są duże i płytko osadzone. Mogą one wymagać regularnego nawilżania oczu. Warto też zadbać, aby psiak bawił się w bezpiecznych miejscach, na otwartych przestrzeniach — z uwagi na krótki pyszczek i wyłupiaste oczy, gałki oczne są dużo bardziej narażone na uszkodzenia.

Różne rasy psów są także predysponowane do określonych chorób. Jest to związane z wąską pulą genową, która odpowiada z jednej strony za cechy naszych ukochanych ras, ale z drugiej strony — z powodu nieumiejętnej hodowli lub przypadku — może utrwalać choroby genetyczne, w tym choroby oczu. Z tego powodu powinniśmy kupować tylko psy po przebadanych rodzicach. Odpowiedzialny hodowca z pewnością przekaże Ci takie informacje, jeśli go o to zapytasz.

Zamglone oczy u psa czasem są po prostu oznaką starzenia, innym razem — objawem postępującej choroby oczu lub całego organizmu. Nie ryzykuj i kiedy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy, zabierz psa do lekarza weterynarii.