Reklama

Ropiejące oczy u psa – jakie leczenie zastosować?

ropiejące oczy u psa © Shutterstock

Ropiejące oczy u psa są jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń natury okulistycznej. Zazwyczaj związane są z miejscowym stanem zapalnym, któremu towarzyszą bakterie. Choć w większości przypadków wydzielina z oczu u psa jest symptomem pierwotnego schorzenia, to niekiedy może być objawem wtórnym, który wymaga szczegółowej i kompletnej diagnostyki.

W każdym z przypadków kluczowe jest odpowiednie obserwowanie psa i monitorowanie stanu jego zdrowia, co pozwoli w porę zauważyć niepokojące objawy. Czasami dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować i wystarczające okazuje się leczenie oczu psa domowymi sposobami – w innych konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Co mogą oznaczać ropiejące oczy u psa?

Ropa w oku psa zazwyczaj gromadzi się w przyśrodkowej części oka (położonej bliżej nosa) i w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do zabarwienia sierści zwierzęcia.

Krótkotrwała i mało intensywna wydzielina z oczu u psa może być spowodowana jedynie kontaktem psa z pylącą trawą, brudną wodą, zanieczyszczeniami, a nawet przebywaniem w zakurzonym pomieszczeniu.

W przypadku, gdy symptomy te nie trwają dłużej niż dobę i nie towarzyszą im inne niepokojące objawy (jak np. światłowstręt, niechęć do poruszania się czy dodatkowe dolegliwości bólowe), można założyć, że przyczyna tego stanu rzeczy nie jest poważna.

Jeśli ropienie oczu u psa utrzymuje się dłużej, może być objawem pierwszorzędnym lub symptomem towarzyszącym innej chorobie. W przypadku, gdy dolegliwość ta występuje samodzielnie, może to świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym. Dlaczego psu ro

Ropienie oczu u psa - możliwe przyczyny

 • Bakterie – zazwyczaj bytują one w pobliżu oczu psa i mogą prowadzić do zapalenia spojówek oraz dalszych powikłań w sytuacji braku podjęcia leczenia.
 • Wirusy – do których zalicza się głównie wirus nosówki, herpes czy wirus wścieklizny.
 • Pierwotniaki – są one przenoszone przez kleszcze i mogą powodować groźne dla zwierzęcia choroby, takie jak: babeszjozę, boreliozę, erlihiozę, nieodkleszczową toksoplazmozę.
 • Alergie – przezroczysty obustronny wypływ z oczu psa może być spowodowany przez alergie sezonowe na pylące rośliny. W niektórych przypadkach alergenem mogą być także niektóre pokarmy.
 • Choroby ogólne – obniżające odporność ustroju i mechanizmy obronne oczu.
 • Nowotwory – w większości przypadków są to niegroźne guzki zlokalizowane na powiekach, które powodują podrażnienie i ropienie oka. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy występują także złośliwe nacieki, które wymagają szybkiego i ukierunkowanego leczenia – im szybciej zgłosimy się do lekarza weterynarii, tym lepiej.

Jako objaw drugorzędny, ropiejące oko u psa może towarzyszyć zróżnicowanym schorzeniom, takim jak:

 • niedobór filmu łzawego, który prowadzi do powstawania „zespołu suchego oka”;
 •  choroby powiek;
 •  urazy gałki ocznej;
 • wrzody rogówki;
 • zatkanie kanalików nosowo-łzowych;
 • zapalenie ciała rzęskowego, które może prowadzić nawet do powstania jaskry;
 • wrzody rogówki;
 • ciała obce w oku;
 • podrażnienie substancjami chemicznymi.

W niektórych przypadkach czynnikiem, który może zwiększać częstotliwość pojawiania się ropy w oczach psa, jest predyspozycja rasowa do występowania niektórych schorzeń.

Dotyczy to głównie ras brachycefalicznych (np. boksery, buldogi, mopsy czy pekińczyki), u których oczodoły są bardzo płytkie i mogą narażać gałkę oczną na zwiększoną traumatyczność.

Czym przemywać ropiejące oko u psa?

©Shutterstock

W przypadku lżejszych podrażnień można spróbować zastosować jeden z domowych sposobów leczenia zaropiałych oczu u psa. Najpowszechniejszym i najbezpieczniejszym z nich jest przemywanie oka zwierzęcia ciepłą wodą, roztworem z soli fizjologicznej, esencją herbacianą lub herbatą ze świetlika.

Kąciki oczu oraz powieki czyścimy wacikami nasączonymi w lekko ciepłym naparze. Jeśli metoda ta nie przynosi poprawy już po kilku kilkunastu godzinach, należy podjąć dalsze działania.

W większości sytuacji zaleca się skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, ponieważ domowe sposoby mogą jedynie przedłużyć dyskomfort zwierzęcia i doprowadzić do dalszego rozwoju choroby. Jeśli mamy taką możliwość, to warto udać się do kliniki weterynaryjnej, która świadczy także usługi okulistyczne, ponieważ w niektórych wypadkach konieczne może być szersze leczenie.

Co, jeśli domowe leczenie nie pomaga?

W sytuacji, gdy u naszego zwierzęcia zaobserwujemy nadmiar niepokojącej wydzieliny i wyraźnie pogarszający się stan oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, który rozpocznie odpowiednią diagnostykę.

Kluczowe dla dalszego leczenia będzie umiejscowienie choroby w konkretnej strukturze oka zwierzęcia. W tym celu przeprowadza się kompletne badanie oczu wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co pozwoli wykluczyć lub stwierdzić jaskrę.

W przypadku, gdy stwierdzony proces bakteryjny nie poddaje się standardowemu leczeniu, konieczne jest także wykonanie posiewu z antybiotykogramem, które pozwoli wdrożyć najskuteczniejszy rodzaj antybiotykoterapii.

Leczenie ropiejących oczu u psa uzależnione będzie od przyczyny dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz weterynarii zaleci z pewnością krople do oczu z antybiotykiem lub antybiotykoterapię pomocniczą.

Jeśli niepokojące symptomy są przyczyną alergii, konieczna będzie dieta eliminacyjna oraz dalsza obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia.

W bardziej zaawansowanych przypadkach zaropiałych oczu u psa niezbędny może okazać się zabieg, podczas którego weterynarz udrożni kanaliki nosowo-łzowe lub operacja, jeśli przyczyną zaburzeń są nieprawidłowo ułożone powieki.

Konsultacja: lekarz weterynarii Dorota Dołęga Kozierowska

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz