Reklama

ropiejące oczy u psa
© Shutterstock

Ropiejące oczy u psa – objawy i leczenie

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Ropiejące oczy u psa są jednym z najczęstszych zaburzeń natury okulistycznej. Zazwyczaj związane jest ono z miejscowym stanem zapalnym, któremu towarzyszą bakterie. Choć w większości przypadków wydzielina z psich oczu jest symptomem pierwotnego schorzenia, to niekiedy może być objawem wtórnym, który wymaga wizyty u weterynarza i badań diagnostycznych.

W każdym z przypadków kluczowe jest odpowiednie obserwowanie czworonoga i monitorowanie stanu jego zdrowia, co pozwoli w porę zauważyć niepokojące objawy.

Czasami dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować i wystarczające okazuje się leczenie oczu u zwierząt domowymi sposobami – w innych konieczna jest wizyta u weterynarza. 

Dlaczego psu ropieją oczy?

Ropa w oku psa zazwyczaj gromadzi się w przyśrodkowej części oka (położonej bliżej nosa) i w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do zabarwienia sierści zwierzęcia.

Krótkotrwała i mało intensywna wydzielina z oczu u psa może być spowodowana jedynie kontaktem psa z pylącą trawą, brudną wodą, zanieczyszczeniami, a nawet przebywaniem w zakurzonym pomieszczeniu, pełnym pyłków. 

W przypadku, gdy symptomy te ustępują w ciągu doby i nie towarzyszą im inne niepokojące objawy (jak np. światłowstręt, niechęć do poruszania się czy dodatkowe dolegliwości bólowe), można założyć, że przyczyna tego stanu rzeczy nie jest poważna.

Jeśli ten stan utrzymuje się dłużej, ropienie oczu u psa może być objawem pierwszorzędnym lub symptomem towarzyszącym innej chorobie narządu wzroku. W przypadku, gdy dolegliwość ta występuje samodzielnie, może to świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym.

Ropiejące oczy u psa - przyczyny 

Przyczyny ropiejących oczu mogą być następujące: 

  • Bakterie – zazwyczaj bytują one w pobliżu oczu psa i mogą prowadzić do zapalenia spojówek oraz dalszych powikłań w sytuacji braku podjęcia leczenia.
  • Wirusy – do których zalicza się głównie wirus nosówki, herpes czy wirus wścieklizny.
  • Pierwotniaki – są one przenoszone przez kleszcze i mogą powodować groźne dla zwierzęcia choroby, takie jak: babeszjozę, boreliozę, erlihiozę, nieodkleszczową toksoplazmozę.
  • Alergie – przezroczysty obustronny wypływ z oczu psa może być spowodowany przez alergie sezonowe na pylące rośliny. W niektórych przypadkach alergenem mogą być także niektóre pokarmy.
  • Choroby ogólne – obniżające odporność ustroju i mechanizmy obronne oczu.
  • Nowotwory – w większości przypadków są to niegroźne guzki zlokalizowane na powiekach, które powodują podrażnienie i ropienie oka. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy występują także złośliwe nacieki, które wymagają szybkiego i ukierunkowanego leczenia – im szybciej zgłosimy się do lekarza weterynarii, tym lepiej.

Jako objaw drugorzędny, ropiejące oko u psa może towarzyszyć zróżnicowanym schorzeniom, takim jak:

  • niedobór filmu łzawego, który prowadzi do powstawania „zespołu suchego oka”;
  • choroby powiek;
  • urazy gałki ocznej;
  • wrzody rogówki;
  • zatkanie kanalików nosowo-łzowych;
  • zapalenie ciała rzęskowego, które może prowadzić nawet do powstania jaskry;
  • wrzody rogówki;
  • ciała obce w oku;
  • podrażnienie substancjami chemicznymi.

Niektóre rasy mają tendencję do częstszego pojawiania się ropy w oczach.

Dotyczy to głównie ras brachycefalicznych (np. boksery, buldogi, mopsy czy pekińczyki), u których oczodoły są bardzo płytkie i mogą narażać gałkę oczną na zwiększoną traumatyczność.

Czym przemywać zaropiałe oczy u psa?

©Shutterstock

W przypadku lżejszych podrażnień można spróbować zastosować jeden z domowych sposobów leczenia zaropiałych oczu u psa. Najpowszechniejszym i najbezpieczniejszym z nich jest przemywanie oka psa ciepłą, przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej, naparem z rumianka, esencją herbacianą lub herbatą ze świetlika.

Kąciki oczu oraz powieki czyścimy wacikami nasączonymi w lekko ciepłym naparze. Jeśli metoda ta nie przynosi poprawy już po kilku kilkunastu godzinach, należy podjąć dalsze działania.

W większości sytuacji zaleca się skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, ponieważ domowe sposoby mogą jedynie przedłużyć dyskomfort zwierzęcia i doprowadzić do dalszego rozwoju choroby. Jeśli mamy taką możliwość, to warto udać się do kliniki weterynaryjnej, która świadczy także usługi okulistyczne, ponieważ w niektórych wypadkach konieczne może być szersze leczenie.

Kiedy należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii? 

W sytuacji, gdy u naszego zwierzęcia zaobserwujemy nadmiar niepokojącej wydzieliny i wyraźnie pogarszający się stan oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, który rozpocznie odpowiednią diagnostykę.

Kluczowe dla dalszego leczenia będzie umiejscowienie choroby w konkretnej strukturze oka zwierzęcia. W tym celu przeprowadza się kompletne badanie oczu wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co pozwoli wykluczyć lub stwierdzić jaskrę.

W przypadku, gdy stwierdzony proces bakteryjny nie poddaje się standardowemu leczeniu, konieczne jest także wykonanie posiewu z antybiotykogramem, które pozwoli wdrożyć najskuteczniejszy rodzaj antybiotykoterapii.

Leczenie ropiejących oczu u psa uzależnione będzie od przyczyny dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz weterynarii zaleci z pewnością krople do oczu z antybiotykiem lub antybiotykoterapię pomocniczą.

Jeśli niepokojące symptomy są przyczyną alergii, konieczna będzie dieta eliminacyjna oraz dalsza obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia.

W bardziej zaawansowanych przypadkach zaropiałych oczu u psa niezbędny może okazać się zabieg, podczas którego weterynarz udrożni kanaliki nosowo-łzowe lub operacja, jeśli przyczyną zaburzeń są nieprawidłowo ułożone powieki.

Konsultacja: lekarz weterynarii Dorota Dołęga Kozierowska

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?