Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski
owczarek kaukaski dorosły © Shutterstock

Owczarek kaukaski jest psem stróżującym, który otaczanie opieką swoich najbliższych ma we krwi. Jego postawa, wygląd i charakter predysponują go bardziej do obrony niż zaganiania stad hodowlanych, choć zdarzało się, że w przeszłości musiał pełnić obie te role.

Współczesny kaukaz jest psem silnym, zrównoważonym, spokojnym, ale również bardzo szybko reagującym na bodźce. U boku swojego pana łagodny, wobec nieznajomych jest obojętny. Bardzo odważny, może ugryźć, jeśli zostanie sprowokowany.

Najważniejsze informacje o Owczarek kaukaski

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Jak w przypadku wielu innych rosyjskich ras, o pochodzeniu owczarka kaukaskiego wiemy bardzo niewiele ze względu na trudności, na jakie natrafiają miłośnicy psów chcący uzyskać informacje o korzeniach ras wywodzących się z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Dziś pomimo tego, że kontakty z tamtejszymi hodowcami są łatwiejsze, nadal nie wiemy o nim dużo więcej. Sami Rosjanie nie mają precyzyjnych informacji co do pochodzenia rasy owczarka hodowanego przez kaukaskich pasterzy, która przez dłuższy czas była zupełnie nieznana poza obszarem, z którego się wywodzi.

Kaukaz zaczął pojawiać się na wystawach międzynarodowych od 1979 r. Dziś jest to rasa dość rozpowszechniona i doceniana przez hodowców. Pochodzi najprawdopodobniej od dawnego mastifa tybetańskiego

Wygląd

 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski
 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski
 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski
 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski
 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski
 • Owczarek kaukaski
  Owczarek kaukaski

  Wysokość w kłębie Owczarek kaukaski

  Suka : pomiędzy 67 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 72 i 75 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 65 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek kaukaski jest silnym, masywnym psem o mocnym kośćcu i umięśnieniu. Głowa z dużą czaszką przypomina głowę niedźwiedzia. Kufa jest krótsza od mózgoczaszki, dość szeroka. Nos jest duży i czarny, oczy – małe, owalne, głęboko osadzone. Uszy są wiszące, osadzone wysoko. Grzbiet jest prosty, szeroki i umięśniony. Kończyny przednie są proste i równoległe o mocnym kośćcu. Wysoko osadzony ogon, gdy zwisa, sięga stawu skokowego. Noszony jest w formie pióropusza, delikatnie wygięty jak ostrze szabli lub na końcu zawinięty w pierścień. 

  Ciekawostki

  Odmiany

  Owczarek kaukaski typu górskiego (długowłosy)

  Owczarek kaukaski typu stepowego (krótkowłosy)

  Owczarek kaukaski typu pośredniego (włos półdługi)

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć kaukazy charakteryzuje niezależność, są bardzo przywiązane do swojej rodziny i bez wahania stają w jej obronie. Wbrew pozorom, mimo że są dość powściągliwe w okazywaniu uczuć, potrzebują na co dzień bliskości swojego opiekuna.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten ogromny, budzący respekt pies, jeśli zostanie zaproszony do zabawy, chętnie weźmie w niej udział. Bawiąc się z owczarkiem kaukaskim, należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż ze względu na swoją dużą masę może on niechcący kogoś zranić, szczególnie dzieci. 

  • 100%

   Spokojny

   Owczarek kaukaski tylko pozornie jest oazą spokoju. W rzeczywistości błyskawicznie reaguje na bodźce, więc choć potrafi trzymać emocje na wodzy, lepiej go nie drażnić.   

  • 100%

   Inteligentny

   Inteligencji owczarka kaukaskiego dowodzi łatwość, z jaką dostosowuje się do trybu życia swojego właściciela oraz wrodzona zdolność do obserwacji i analizowania sytuacji.

   Pies kaukaz będzie czuł się dobrze w każdej rodzinie, jako towarzysz życia osoby samotnej, bezdzietnej pary czy rodziców z dziećmi, a niebezpieczeństwo wyczuje na długo, zanim jego opiekun zdąży pomyśleć o tym, że coś mu grozi. 

  • 33%

   Łowca

   Niegdyś kaukaz pracował jako pies stróżujący przy wypasie bydła, nie ma więc w sobie nic z psa myśliwskiego. Jedyne ofiary, za którymi rzuci się w pogoń, wybiegając poza swoje terytorium, to intruzi nieświadomi tego, że próbują przekroczyć granicę posiadłości, której on pilnuje.  

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek kaukaski broni swoich najbliższych, pozostaje więc nieufny wobec ludzi, których nie zna. Jeśli nie wyczuwa z ich strony zagrożenia, traktuje ich z obojętnością. Z drugiej strony w obliczu niebezpieczeństwa staje się bojowy, napastliwy, w skrajnych przypadkach potrafi nawet ugryźć.

  • 100%

   Niezależny

   Choć owczarek kaukaski jest bardzo oddany swojemu opiekunowi i będzie go bronił za wszelką cenę, cieszy się opinią psa dość niezależnego. Do takiego stwierdzenia należy jednak podchodzić z pewnym dystansem. Kaukaz rzeczywiście czasem chodzi swoimi drogami, ale pozostaje psem wrażliwym, który chętnie przebywa w otoczeniu swoich najbliższych.   

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Kaukaz to niezły cwaniak, któremu niestraszna samotność, choć tak jak żaden pies, nie powinien być pozostawiony na długie godziny sam sobie. Jest psem spokojnym, który może spędzać całe dnie przed domem, udając, że śpi, podczas gdy w rzeczywistości pozostaje czujny i ma oko na otoczenie. Żadna odbiegająca od normy sytuacja nie umknie jego uwadze.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek kaukaski może być psem niebezpiecznym, jeśli jego właściciel nie zadba o jego odpowiednie wychowanie i socjalizację. Z tego powodu powinien mieć doświadczonego opiekuna, pewnego siebie oraz świadomego charakterystycznych cech tej rasy.

    Szkolenie szczeniaka owczarka kaukaskiego należy podjąć już od jego pierwszych dni w domu i powinno ono być prowadzone w sposób stanowczy, regularny, konsekwentny i przede wszystkim oparty o pozytywne wzmocnienie, gdyż ten ogromny pies nie będzie tolerował żadnej przemocy. 

    Aby spacery z nim były przyjemne zarówno dla przewodnika, jak i dla psa, należy nauczyć go chodzenia na smyczy (bez ciągnięcia) oraz reagowania na przywołanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wczesną socjalizację psa, aby zapobiec jego agresywnemu zachowaniu wobec obcych w przyszłości, które może rozwinąć, próbując bronić swoich najbliższych. Kaukaz musi zrozumieć, że nieznajomi (zarówno ludzie, psy i inne zwierzęta) nie zawsze stanowią zagrożenie. 

    Planując jego szkolenie, warto zasięgnąć porady specjalisty, który zadba o odpowiedni instruktaż, nauczy jego opiekuna właściwego podejścia do psa i ustrzeże przed popełnieniem poważnych błędów wychowawczych. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Owczarek kaukaski bywa hałaśliwy, ale należy podkreślić, że ten ogromny górski pies dysponuje warunkami fizycznymi, dzięki którym nie musi uciekać się do szczekania, by odstraszyć intruza. Skutecznie zrobi to samym wyglądem. 

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Jeśli owczarek kaukaski mieszka na wsi, warto ogrodzić przestrzeń dookoła domu, ale nie po to, by zapobiec jego ucieczce. Ogrodzenie określi granice terytorium, poza którym pies nie powinien niepokoić nieznajomych. 

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Z natury spokojny owczarek kaukaski nie wywróci domu do góry nogami. Obdarzony silną szczęką z łatwością może jednak zniszczyć każdą zabawkę, choć rzadko kiedy robi to świadomie. 

   • 100%

    Łakomczuch

    Kaukaz lubi jeść i nigdy nie wzgardzi pełną miską. Smakołyki są też dla niego świetną nagrodą, przydadzą się więc w procesie szkolenia psa.

   • 100%

    Pies stróżujący

    Owczarek kaukaski jest urodzonym obrońcą. Odważny, czujny, błyskawicznie reaguje na niebezpieczeństwo. Jest gotowy oddać życie, by uratować swoich najbliższych.

    Należy pamiętać, że nie jest psem, który ogranicza się do odstraszenia osoby, która może mu zagrażać. Nie zawaha się przed zaatakowaniem jej, jeśli wyczuje, że jest to konieczne dla obrony rodziny. W żadnym wypadku nie należy wzmacniać lub podtrzymywać jego agresji przez nieodpowiednie szkolenie.

   • 66%

    Pierwszy pies

    Co do zasady osoby niedoświadczone nie powinny podejmować się adopcji psa tak dużych rozmiarów. Braki w jego szkoleniu mogą mieć poważne konsekwencje, co często skutkuje decyzją o porzuceniu psa. Owczarek kaukaski może jednak być adoptowany przez właściciela, który wcześniej nie opiekował się żadnym psem, jeśli jest on świadomy cech charakterystycznych tej rasy oraz jeśli przy jego wychowaniu będzie korzystać z pomocy specjalisty.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    • Dragon, pies do adopcji
     2 lata
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    • Hubert, pies do adopcji
     2 lata
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    • Bailey, pies do adopcji
     4 lata
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    • India, suczka do adopcji
     6 lat
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    • Cookie, pies do adopcji
     4 lata
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    • Rico, pies do adopcji
     7 lat
     Owczarek kaukaski
     Warszawa
    Owczarek kaukaski do adopcji Zwierzęta do adopcji

    Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Owczarek kaukaski ...

    Czy rasa Owczarek kaukaski jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 33%

     Owczarek kaukaski w mieszkaniu

     Ze względu na ogromne rozmiary owczarka kaukaskiego nie powinno się go trzymać w mieszkaniu lub w małym domu. To pies, który do pełni szczęścia potrzebuje przestrzeni i swobody. Najlepiej będzie czuł się w domu z dużym ogrodem. Zdecydowanie powinien mieszkać na zewnątrz, gdyż tylko wtedy będzie mógł dobrze wypełniać swoją misję stróża rodziny i opiekuna posiadłości. 

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów z kaukazem. Są one konieczne dla utrzymania przez niego równowagi fizycznej, psychicznej i społecznej. Jest psem o znacznej masie i choć w związku z tym nie można powiedzieć, by dysponował nadmiarem energii, jest bardzo wytrzymały i potrafi bez problemu towarzyszyć swojemu panu w różnych eskapadach. 

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ogromna waga owczarka kaukaskiego sprawia, że podróż z nim jest dużym wyzwaniem. Jeśli jego właściciel dysponuje samochodem odpowiedniej wielkości, kaukaz chętnie się do niego wdrapie, by towarzyszyć mu, natomiast przewożenie psa środkami transportu publicznego jest dość kłopotliwe.

     Kaukaz nie tylko przyczynia się do większego tłoku w autobusie, ale też samą obecnością może niepokoić czy wręcz wystraszyć współpasażerów, którzy nie mają na co dzień kontaktu z tak dużymi psami. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Owczarek kaukaski i koty

      Jeśli szczeniak owczarka kaukaskiego wychowuje się wśród kotów, będzie umiał żyć z nimi w zgodzie. W przeciwnym razie ich wzajemne relacje mogą okazać się trudne. 

     • 66%

      Owczarek kaukaski i psy

      Owczarek kaukaski będzie ze spokojem podchodził do innych psów, tylko jeśli od szczeniaka będzie poddawany solidnej socjalizacji. Należy przy niej zachować dużą ostrożność, gdyż kaukaz dysponujący mocnym uciskiem szczęki, może poważnie zranić. 

     • 66%

      Owczarek kaukaski i dzieci

      Owczarek syberyjski lubi przebywać w towarzystwie dzieci, ale należy uważać, by nie traktowały go jak wielkiej pluszowej zabawki. Rodzice powinni zachować czujność i pamiętać, by ich pociechy nie zostawały same z psem. Dzieci muszą również rozumieć, że psu nie należy się naprzykrzać ani mu dokuczać, zwłaszcza kiedy śpi lub je. 

     • 66%

      Owczarek kaukaski i osoby starsze

      Z natury spokojny owczarek kaukaski nadaje się na towarzysza życia osoby starszej, ale w żadnym wypadku nie może to być osoba prowadząca siedzący tryb życia. U kaukaza, który rzadko wychodzi na spacer i pozostaje stale w domu blisko swojego właściciela, wzmocnieniu ulegnie jego instynkt obronny, przez co może stać się psem niebezpiecznym i trudnym do kontrolowania. 

      %}

      Cena

      Cena owczarka kaukaskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci - średnio wynosi od 2500 do 4000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 300 zł. 

      Pielęgnacja

      Kaukaz, nazywany w kraju swojego pochodzenia Kavkazskaïa ovtcharka, potrzebuje regularnej pielęgnacji, by jego wspaniałe, grube futro pozostawało czyste, piękne, a przede wszystkim by zachowywało swoje właściwości ochronne. Odmiany długowłose wymagają szczotkowania kilka razy w tygodniu. 

      Linienie

      Utrata sierści u owczarka kaukaskiego jest dość obfita – głównie w trakcie okresów linienia, które przypadają dwa razy w roku. Pies wymaga wówczas codziennego szczotkowania w celu usunięcia jak największej ilości martwego włosa. 

      Żywienie

      Ilość pokarmu, jakiej potrzebuje ten gigantyczny pies, jest proporcjonalna do jego masy i wielkości. W okresie wzrostu należy skonsultować jego dietę z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że będzie się prawidłowo rozwijał. Owczarek kaukaski nie jest wybredny, jeśli chodzi o jedzenie. Zadowoli się zarówno suchą karmą dobrej jakości, surowizną (dieta BARF) lub posiłkami gotowanymi. Ze względu na dużą masę psa wskazane jest, aby dziennie racje żywnościowe podzielić na dwa posiłki, lżejszy rano i bardziej obfity wieczorem.   

      Zdrowie

      Długość życia

      Średnia długość życia kaukaza to 10 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      Owczarek kaukaski to górski pies, wyjątkowo krzepki i wytrzymały, który co do zasady cieszy się żelaznym zdrowiem. 

      Odporność na upały

      W trakcie upałów kaukaz musi mieć wolny dostęp do wody. W lecie warto przygotować mu zacieniony kąt na zewnątrz lub umożliwić swobodne wejście do domu, gdzie mógłby się ochłodzić. 

      Odporność na zimno

      Gęste futro i doskonale rozwinięty podszerstek zapewniają owczarkowi kaukaskiemu wyśmienitą ochronę przed mrozem i trudnymi warunkami pogodowymi. Bez problemu może na stałe mieszkać poza domem. 

      Skłonność do tycia

      Jeśli kaukaz nie jest wyprowadzany na spacer, może szybko nadmiernie przybrać na wadze. Zamknięty w ogrodzie bez możliwości swobodnego wybiegania się na wolnej przestrzeni, jest narażony na ryzyko otyłości. 

      Częste choroby

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz