Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski
owczarek kaukaski dorosły © Shutterstock

Owczarek kaukaski jest psem stróżującym, który otaczanie opieką swoich najbliższych ma we krwi. Jego postawa, wygląd i charakter predysponują go bardziej do obrony niż zaganiania stad hodowlanych, choć zdarzało się, że w przeszłości musiał pełnić obie te role.

Współczesny kaukaz jest psem silnym, zrównoważonym, spokojnym, ale również bardzo szybko reagującym na bodźce. U boku swojego pana łagodny, wobec nieznajomych jest obojętny. Bardzo odważny, może ugryźć, jeśli zostanie sprowokowany.

Najważniejsze informacje o Owczarek kaukaski

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jak w przypadku wielu innych rosyjskich ras, o pochodzeniu owczarka kaukaskiego wiemy bardzo niewiele ze względu na trudności, na jakie natrafiają miłośnicy psów chcący uzyskać informacje o korzeniach ras wywodzących się z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Dziś pomimo tego, że kontakty z tamtejszymi hodowcami są łatwiejsze, nadal nie wiemy o nim dużo więcej. Sami Rosjanie nie mają precyzyjnych informacji co do pochodzenia rasy owczarka hodowanego przez kaukaskich pasterzy, która przez dłuższy czas była zupełnie nieznana poza obszarem, z którego się wywodzi.

Kaukaz zaczął pojawiać się na wystawach międzynarodowych od 1979 r. Dziś jest to rasa dość rozpowszechniona i doceniana przez hodowców. Pochodzi najprawdopodobniej od dawnego mastifa tybetańskiego

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 67 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 72 i 75 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 65 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek kaukaski jest silnym, masywnym psem o mocnym kośćcu i umięśnieniu. Głowa z dużą czaszką przypomina głowę niedźwiedzia. Kufa jest krótsza od mózgoczaszki, dość szeroka. Nos jest duży i czarny, oczy – małe, owalne, głęboko osadzone. Uszy są wiszące, osadzone wysoko. Grzbiet jest prosty, szeroki i umięśniony. Kończyny przednie są proste i równoległe o mocnym kośćcu. Wysoko osadzony ogon, gdy zwisa, sięga stawu skokowego. Noszony jest w formie pióropusza, delikatnie wygięty jak ostrze szabli lub na końcu zawinięty w pierścień. 

  Ciekawostki

  Hodowla owczarków kaukaskich może być problematyczna, gdyż suki tej rasy są bardzo płodne. Mioty liczące 15 czy 16 szczeniąt są uważane za normalne, więc siłą rzeczy upilnowanie tak licznego potomstwa stanowi duże wyzwanie dla psiej mamy i jej opiekunów. 

  Odmiany

  Owczarek kaukaski typu górskiego (długowłosy)

  Owczarek kaukaski typu stepowego (krótkowłosy)

  Owczarek kaukaski typu pośredniego (włos półdługi)

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć kaukazy charakteryzuje niezależność, są bardzo przywiązane do swojej rodziny i bez wahania stają w jej obronie. Wbrew pozorom, mimo że są dość powściągliwe w okazywaniu uczuć, potrzebują na co dzień bliskości swojego opiekuna.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten ogromny, budzący respekt pies, jeśli zostanie zaproszony do zabawy, chętnie weźmie w niej udział. Bawiąc się z owczarkiem kaukaskim, należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż ze względu na swoją dużą masę może on niechcący kogoś zranić, szczególnie dzieci. 

  • 100%

   Spokojny

   Owczarek kaukaski tylko pozornie jest oazą spokoju. W rzeczywistości błyskawicznie reaguje na bodźce, więc choć potrafi trzymać emocje na wodzy, lepiej go nie drażnić.   

  • 100%

   Inteligentny

   Inteligencji owczarka kaukaskiego dowodzi łatwość, z jaką dostosowuje się do trybu życia swojego właściciela oraz wrodzona zdolność do obserwacji i analizowania sytuacji.

   Pies kaukaz będzie czuł się dobrze w każdej rodzinie, jako towarzysz życia osoby samotnej, bezdzietnej pary czy rodziców z dziećmi, a niebezpieczeństwo wyczuje na długo, zanim jego opiekun zdąży pomyśleć o tym, że coś mu grozi. 

  • 33%

   Łowca

   Niegdyś kaukaz pracował jako pies stróżujący przy wypasie bydła, nie ma więc w sobie nic z psa myśliwskiego. Jedyne ofiary, za którymi rzuci się w pogoń, wybiegając poza swoje terytorium, to intruzi nieświadomi tego, że próbują przekroczyć granicę posiadłości, której on pilnuje.  

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek kaukaski broni swoich najbliższych, pozostaje więc nieufny wobec ludzi, których nie zna. Jeśli nie wyczuwa z ich strony zagrożenia, traktuje ich z obojętnością. Z drugiej strony w obliczu niebezpieczeństwa staje się bojowy, napastliwy, w skrajnych przypadkach potrafi nawet ugryźć.

  • 100%

   Niezależny

   Choć owczarek kaukaski jest bardzo oddany swojemu opiekunowi i będzie go bronił za wszelką cenę, cieszy się opinią psa dość niezależnego. Do takiego stwierdzenia należy jednak podchodzić z pewnym dystansem. Kaukaz rzeczywiście czasem chodzi swoimi drogami, ale pozostaje psem wrażliwym, który chętnie przebywa w otoczeniu swoich najbliższych.   

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Kaukaz to niezły cwaniak, któremu niestraszna samotność, choć tak jak żaden pies, nie powinien być pozostawiony na długie godziny sam sobie. Jest psem spokojnym, który może spędzać całe dnie przed domem, udając, że śpi, podczas gdy w rzeczywistości pozostaje czujny i ma oko na otoczenie. Żadna odbiegająca od normy sytuacja nie umknie jego uwadze.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek kaukaski może być psem niebezpiecznym, jeśli jego właściciel nie zadba o jego odpowiednie wychowanie i socjalizację. Z tego powodu powinien mieć doświadczonego opiekuna, pewnego siebie oraz świadomego charakterystycznych cech tej rasy.

    Szkolenie szczeniaka owczarka kaukaskiego należy podjąć już od jego pierwszych dni w domu i powinno ono być prowadzone w sposób stanowczy, regularny, konsekwentny i przede wszystkim oparty o pozytywne wzmocnienie, gdyż ten ogromny pies nie będzie tolerował żadnej przemocy. 

    Aby spacery z nim były przyjemne zarówno dla przewodnika, jak i dla psa, należy nauczyć go chodzenia na smyczy (bez ciągnięcia) oraz reagowania na przywołanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wczesną socjalizację psa, aby zapobiec jego agresywnemu zachowaniu wobec obcych w przyszłości, które może rozwinąć, próbując bronić swoich najbliższych. Kaukaz musi zrozumieć, że nieznajomi (zarówno ludzie, psy i inne zwierzęta) nie zawsze stanowią zagrożenie. 

    Planując jego szkolenie, warto zasięgnąć porady specjalisty, który zadba o odpowiedni instruktaż, nauczy jego opiekuna właściwego podejścia do psa i ustrzeże przed popełnieniem poważnych błędów wychowawczych. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Owczarek kaukaski bywa hałaśliwy, ale należy podkreślić, że ten ogromny górski pies dysponuje warunkami fizycznymi, dzięki którym nie musi uciekać się do szczekania, by odstraszyć intruza. Skutecznie zrobi to samym wyglądem. 

   • 33%