Wyżeł włoski krótkowłosy

Inne nazwy: Bracco italiano

Wyżeł włoski krótkowłosy
Wyżeł włoski krótkowłosy

Bracco italiano, czyli wyżeł włoski krótkowłosy, należy do sekcji wyżłów kontynentalnych. Rasa ta bardzo dobrze sprawdza się na polowaniach, dlatego jej przedstawiciele są nieocenionymi towarzyszami myśliwych. Wyżej włoski bardzo rzadko pełni funkcję wyłącznie psa do towarzystwa. Choć podobno ma trudny charakter, przy rodzinie okazuje się spokojnym i uczuciowym pupilem. To pies o dwóch obliczach: w domu jest łagodnym towarzyszem rodziny, ale w pracy – spuszczony ze smyczy – daje z siebie wszystko, by wypełnić powierzone mu zadanie.

Podstawowe informacje na temat wyżła włoskiego krótkowłosego

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Krótkowłosy wyżeł włoski to bardzo stara rasa, której ojczyzną są najprawdopodobniej północne Włochy. Znana już była pod koniec średniowiecza, ale rozpowszechniła się w okresie renesansu. Brunetto Latini opisał biało-pomarańczowego psa rasy bracco italiano w 1260 r. Bezpośrednim przodkiem wyżła był najprawdopodobniej pies z Oysel, pies myśliwski znany już podczas drugiej wyprawy krzyżowej. Rasa została oficjalnie uznana przez FCI w 1956 r.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

 • Wyżeł włoski krótkowłosy
  Wyżeł włoski krótkowłosy
 • Wyżeł włoski krótkowłosy
  Wyżeł włoski krótkowłosy
 • Wyżeł włoski krótkowłosy
  Wyżeł włoski krótkowłosy

  Wysokość w kłębie Wyżeł włoski krótkowłosy

  Suka : pomiędzy 55 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 67 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bracco italiano jest postawnym psem o szlachetnej, proporcjonalnej budowie. Charakteryzuje się szczupłym i wydłużonym tułowiem, mocną szyją z zaznaczonym podgardlem, szeroką klatką piersiową i solidnym kośćcem. Jego głowa jest kanciasta, o mało wyraźnym stopie i rozbieżnych osiach czaszkowo-twarzowych. Wargi są wiszące, oczy owalne o dobrodusznym wyrazie. Uszy są długie, osadzone raczej z tyłu, nieznacznie się wznoszą.

  Ciekawostki

  Chcąc kupić rasowego krótkowłosego wyżła włoskiego, należy znaleźć dobrą hodowlę. Osobniki z hodowli, w której nie jest prowadzona selekcja, mogą być zbyt nieśmiałe lub zbyt uparte. Dziś rasa ta osiągnęła bardzo wysoki poziom zarówno pod względem wyglądu, jak i zdolności do pracy. 

  Wyżeł włoski krótkowłosy - charakter

  • 66%

   Czuły

   Oto pies, którego kochają wszyscy! Jego urocze spojrzenie zmiękcza serce każdego. Choć jest psem myśliwskim i dość niezależnym, bardzo lubi życie rodzinne.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szkolenie poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty w przypadku szczeniaka wyżła włoskiego. Ćwiczenia zapewniające rozrywkę są świetnym elementem szkolenia uzupełniającego również dla dorosłego osobnika, zwłaszcza jeśli jednocześnie stymulują go fizycznie, umysłowo i zapewniają sporą ilość bodźców węchowych.

  • 66%

   Spokojny

   Wyżeł włoski potrafi być w domu czworonogiem bardzo spokojnym, o ile zaspokajane są wszystkie jego naturalne potrzeby. Zupełnie inaczej zachowuje się podczas polowania, kiedy jest pełen energii i wytrwale tropi zwierzynę.

  • 66%

   Inteligentny

   Wyżeł włoski jest psem zdolnym, inteligentnym i szybko się uczy, jeśli szkolenie prowadzone jest w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości.

  • 100%

   Łowca

   Wyżeł włoski dobrze czuje się na każdym terenie. Tropi z wysoko uniesioną głową. Gdy wywęszy zwierzynę, robi charakterystyczną dla psów myśliwskich (a w szczególności właśnie dla wyżłów) stójkę – to wskazówka dla myśliwego, gdzie ma podążać. Przez teren polowania przebiega charakterystycznym wydłużonym krokiem. Wyżeł nie tylko namierza i wskazuje zwierzynę (pierwotnie tylko to było jego zadaniem), ale także świetnie ją aportuje, przez co jest wyśmienitym towarzyszem każdego myśliwego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Rasa ta jest przyjaźnie nastawiona do ludzi, w szczególności swoich najbliższych. Wobec obcych zachowuje jednak dystans. Wyżeł nie powinien być ani zbyt nieśmiały, ani agresywny.

  • 66%

   Niezależny

   Wyżeł włoski krótkowłosy jest psem niezależnym, niemniej lubi życie w rodzinie i potrafi dostosować się do panujących w niej zasad, jeśli od początku będzie poddany szkoleniu z podstaw posłuszeństwa i właściwie przejdzie proces socjalizacji.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wyżła włoskiego nie można pozostawiać samego w domu przez długi czas, bo źle znosi samotność. Jeśli nie zostanie stopniowo przyzwyczajony do nieobecności opiekuna, może wykształcić się w nim silny lęk separacyjny, który będzie objawiał się m.in. zachowaniami destrukcyjnymi.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wyżeł włoski jest psem obdarzonym dużą inteligencją, szybko i chętnie się uczy. Podąża za wskazówkami swojego przewodnika i jest posłuszny, ale jako że jest psem myśliwskim, jego instynkt może czasem wziąć górę. W związku z tym zawsze należy zachować czujność, systematycznie ćwiczyć z psem posłuszeństwo i wzmacniać więź oraz zaufanie.

   • 66%

    Szczekliwy

    Bracco italiano może wykazywać tendencje do ucieczek – szczególnie w sytuacji, gdy złapie interesujący trop, za którym będzie chciał podążyć.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Krótkowłosy wyżeł włoski to pies pracujący, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości ruchu oraz zadań umysłowych. Gdy się nudzi i frustruje, może powodować w domu szkody.

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Krótkowłosy wyżeł włoski to pies pracujący, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości ruchu oraz zadań umysłowych. Gdy się nudzi i frustruje, może powodować w domu szkody.

   • 100%

    Łakomczuch

    Bracco italiano jest psem krzepkim i wytrzymałym. Niestety jest wyjątkowym łakomczuchem i przy nieprawidłowym odżywianiu może szybko nadmiernie przybrać na wadze.

   • 66%

    Pies stróżujący

    Ze względu na swoją sporą posturę wyżeł włoski samym wyglądem może odstraszyć intruza, w rzeczywistości jednak nie będzie dobrym stróżem, bowiem jego instynkt stróżowania jest słaby.

   • 66%

    Pierwszy pies

    Krótkowłosy wyżeł włoski jest polecany osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia w opiece nad psem. Rasa ta wymaga opiekuna zrównoważonego, konsekwentnego i łagodnego zarazem. Pies najlepiej będzie czuł się w rodzinie aktywnej. 

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     Wyżeł włoski krótkowłosy w mieszkaniu

     Bracco italiano może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Bez problemu dostosowuje się do trybu życia opiekuna, jak długo jego potrzeby są zaspokajane. Jeśli żyje na wsi i śpi na zewnątrz, zawsze powinien mieć możliwość wejścia do domu, by mógł być blisko swojej rodziny i aktywnie uczestniczyć w jej codziennych aktywnościach.

     Będzie wówczas najszczęśliwszym psem na świecie. Jeśli mieszka w mieście, wyżeł włoski może dostosować się do życia w mieszkaniu, jeśli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Nawet jeśli wyżeł włoski poluje u boku myśliwego, i tak opiekun powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych i umysłowych, niezależnie od czasu spędzonego na polowaniach.

     Jeżeli pogoń za zwierzyną cię nie interesuje (a nie będziemy ci mieli tego za złe), powinieneś być osobą aktywną, która zapewni swojemu wyżłowi odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki poprzez udział w najróżniejszych aktywnościach, jak np. agility, tropienie, taniec z psem, cani-cross, cani-VTT itp. 

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Niestety ze względu na swoją ogromną masę, wyżeł ten nie może towarzyszyć swojemu panu w każdej podróży, zwłaszcza środkami transportu publicznego, które nie są przystosowane do przewożenia psów tej wielkości.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Wyżeł włoski krótkowłosy i koty

      Jak na psa myśliwskiego jest dość przyjaźnie nastawiony do wszystkich, nawet do małych zwierzątek domowych. Aby jednak mógł mieszkać w zgodzie np. z kotem pod jednym dachem, musi być przyzwyczajany do jego obecności od szczeniaka.

     • 100%

      Wyżeł włoski krótkowłosy i psy

      Krótkowłosy wyżeł włoski jest z natury przyjacielski i zrównoważony. Co do zasady bez problemu znajdzie wspólny język z innymi psami. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że pomiędzy dwoma samcami może dojść do nieporozumień, ale zdarza się to dość rzadko.

     • 100%

      Wyżeł włoski krótkowłosy i dzieci

      Wobec dzieci wyżeł ten jest cierpliwy. Może spędzać z nimi całe godziny, o ile szanują jego potrzeby i nie traktują go jak gigantyczną zabawkę.

     • 33%

      Wyżeł włoski krótkowłosy i osoby starsze

      Wyżeł jest psem bardzo aktywnym, nie będzie więc mógł zaspokoić swoich potrzeb ruchowych u boku osoby starszej, prowadzącej siedzący tryb życia.

      %}

      Wyżeł włoski krótkowłosy - cena

      Cena krótkowłosego wyżła włoskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Przyjmując jako punkt odniesienia cenę innych wyżłów kontynentalnych, można szacować, że jego cena powinna zawierać się w przedziale 3000 do 4500 PLN. Miesięczny budżet na zaspokojenie potrzeb psa tej wielkości to około 200 PLN.

      Pielęgnacja

      Bracco italiano nie wymaga żadnych wyszukanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne szczotkowanie. wyżły te nie muszą być ani kąpane, ani strzyżone. Należy profilaktycznie badać uszy. U psów tej rasy są one wiszące i wymagają regularnego czyszczenia.

      Linienie

      Bardzo krótka sierść wyżła włoskiego linieje w umiarkowanym stopniu, choć jej utrata nasila się podczas corocznego okresu linienia. W tym czasie pies wymaga codziennego szczotkowania.

      Żywienie

      Właściwe odżywianie warunkuje prawidłowy rozwój i wzrost psa. Wystarczające są 2-3 posiłki dziennie. Nie powinny być ani zbyt tłuste, ani zbyt obfite, w przeciwnym razie mogą przyczynić się do otyłości, do której psy tej rasy są szczególnie predysponowane. Niezależnie od tego, czy dieta wyżła będzie oparta o żywność gotową (karmy suche lub mokre w puszkach) czy surowiznę lub posiłki gotowane, powinien on spożywać je w spokoju, aby uniknąć problemów żołądkowych.

      Zdrowie

      Długość życia

      Oczekiwana długość życia krótkowłosego setera włoskiego to 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      To pies wytrzymały i odporny, który co do zasady cieszy się świetnym zdrowiem.

      Odporność na upały

      Należy uważać, aby pies nie podejmował intensywnego wysiłku fizycznego w lecie. Podczas upałów powinien mieć do dyspozycji świeżą wodę oraz zacienione miejsce.

      Odporność na zimno

      Właściwości jego szaty oraz duża wytrzymałość wyżła pozwalają mu bez problemów przetrwać najtrudniejsze pory roku. 

      Skłonność do tycia

      Należy kontrolować posiłki, jak również zapewniać psu codzienne aktywności odpowiednio stymulujące go fizycznie, aby zapobiec jego otyłości. Bracco italiano jest bardzo łakomy, jeśli więc wykorzystujesz jedzenie podczas szkolenia, musisz zmniejszyć dawkę karmy podawanej do miski.

      Częste choroby

      Krótkowłose wyżły włoskie nie wykazują szczególnej predyspozycji do chorób. Niekiedy mogą u nich wystąpić problemy dermatologiczne, a ponadto warto kontrolować biodra.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz