Wyżeł włoski krótkowłosy

Inne nazwy: Bracco italiano

Wyżeł włoski krótkowłosy
Wyżeł włoski krótkowłosy

Bracco italiano, czyli wyżeł włoski krótkowłosy, należy do sekcji wyżłów kontynentalnych. Rasa ta bardzo dobrze sprawdza się na polowaniach, dlatego jej przedstawiciele są nieocenionymi towarzyszami myśliwych. Wyżej włoski bardzo rzadko pełni funkcję wyłącznie psa do towarzystwa. Choć podobno ma trudny charakter, przy rodzinie okazuje się spokojnym i uczuciowym pupilem. To pies o dwóch obliczach: w domu jest łagodnym towarzyszem rodziny, ale w pracy – spuszczony ze smyczy – daje z siebie wszystko, by wypełnić powierzone mu zadanie.

Podstawowe informacje na temat wyżła włoskiego krótkowłosego

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Krótkowłosy wyżeł włoski to bardzo stara rasa, której ojczyzną są najprawdopodobniej północne Włochy. Znana już była pod koniec średniowiecza, ale rozpowszechniła się w okresie renesansu. Brunetto Latini opisał biało-pomarańczowego psa rasy bracco italiano w 1260 r. Bezpośrednim przodkiem wyżła był najprawdopodobniej pies z Oysel, pies myśliwski znany już podczas drugiej wyprawy krzyżowej. Rasa została oficjalnie uznana przez FCI w 1956 r.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 55 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 67 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bracco italiano jest postawnym psem o szlachetnej, proporcjonalnej budowie. Charakteryzuje się szczupłym i wydłużonym tułowiem, mocną szyją z zaznaczonym podgardlem, szeroką klatką piersiową i solidnym kośćcem. Jego głowa jest kanciasta, o mało wyraźnym stopie i rozbieżnych osiach czaszkowo-twarzowych. Wargi są wiszące, oczy owalne o dobrodusznym wyrazie. Uszy są długie, osadzone raczej z tyłu, nieznacznie się wznoszą.

  Ciekawostki

  Chcąc kupić rasowego krótkowłosego wyżła włoskiego, należy znaleźć dobrą hodowlę. Osobniki z hodowli, w której nie jest prowadzona selekcja, mogą być zbyt nieśmiałe lub zbyt uparte. Dziś rasa ta osiągnęła bardzo wysoki poziom zarówno pod względem wyglądu, jak i zdolności do pracy. 

  Wyżeł włoski krótkowłosy - charakter

  • 66%

   Czuły

   Oto pies, którego kochają wszyscy! Jego urocze spojrzenie zmiękcza serce każdego. Choć jest psem myśliwskim i dość niezależnym, bardzo lubi życie rodzinne.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szkolenie poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty w przypadku szczeniaka wyżła włoskiego. Ćwiczenia zapewniające rozrywkę są świetnym elementem szkolenia uzupełniającego również dla dorosłego osobnika, zwłaszcza jeśli jednocześnie stymulują go fizycznie, umysłowo i zapewniają sporą ilość bodźców węchowych.

  • 66%

   Spokojny

   Wyżeł włoski potrafi być w domu czworonogiem bardzo spokojnym, o ile zaspokajane są wszystkie jego naturalne potrzeby. Zupełnie inaczej zachowuje się podczas polowania, kiedy jest pełen energii i wytrwale tropi zwierzynę.

  • 66%

   Inteligentny

   Wyżeł włoski jest psem zdolnym, inteligentnym i szybko się uczy, jeśli szkolenie prowadzone jest w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości.

  • 100%

   Łowca

   Wyżeł włoski dobrze czuje się na każdym terenie. Tropi z wysoko uniesioną głową. Gdy wywęszy zwierzynę, robi charakterystyczną dla psów myśliwskich (a w szczególności właśnie dla wyżłów) stójkę – to wskazówka dla myśliwego, gdzie ma podążać. Przez teren polowania przebiega charakterystycznym wydłużonym krokiem. Wyżeł nie tylko namierza i wskazuje zwierzynę (pierwotnie tylko to było jego zadaniem), ale także świetnie ją aportuje, przez co jest wyśmienitym towarzyszem każdego myśliwego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Rasa ta jest przyjaźnie nastawiona do ludzi, w szczególności swoich najbliższych. Wobec obcych zachowuje jednak dystans. Wyżeł nie powinien być ani zbyt nieśmiały, ani agresywny.

  • 66%

   Niezależny

   Wyżeł włoski krótkowłosy jest psem niezależnym, niemniej lubi życie w rodzinie i potrafi dostosować się do panujących w niej zasad, jeśli od początku będzie poddany szkoleniu z podstaw posłuszeństwa i właściwie przejdzie proces socjalizacji.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wyżła włoskiego nie można pozostawiać samego w domu przez długi czas, bo źle znosi samotność. Jeśli nie zostanie stopniowo przyzwyczajony do nieobecności opiekuna, może wykształcić się w nim silny lęk separacyjny, który będzie objawiał się m.in. zachowaniami destrukcyjnymi.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wyżeł włoski jest psem obdarzonym dużą inteligencją, szybko i chętnie się uczy. Podąża za wskazówkami swojego przewodnika i jest posłuszny, ale jako że jest psem myśliwskim, jego instynkt może czasem wziąć górę. W związku z tym zawsze należy zachować czujność, systematycznie ćwiczyć z psem posłuszeństwo i wzmacniać więź oraz zaufanie.

   • 66%

    Szczekliwy

    Bracco italiano może wykazywać tendencje do ucieczek – szczególnie w sytuacji, gdy złapie interesujący trop, za którym będzie chciał podążyć.

   • 66%