Dalmatyńczyk

Inne nazwy: wyżeł dalmatyński

Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk dorosły pies © Shutterstock
Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk szczeniak © Shutterstock

Dalmatyńczyk to pies o bardzo charakterystycznym ubarwieniu, przez które ciężko pomylić go z inną rasą. Niezwykle energiczny, silny, szybki i ruchliwy, zdecydowanie jest typem sportowca. Jest inteligentny, czujny, szybko się uczy. Potrafi jednak być też uparty i samodzielny, dlatego wymaga opieki konsekwentnego i stanowczego trenera. Właściwie wychowywany i wcześnie socjalizowany, staje się wiernym i czułym towarzyszem swojego pana, któremu jest posłuszny.

dna

Najważniejsze informacje o Dalmatyńczyk

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 12 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny, Łowca
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Krótka, Szorstkowłosy

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 3 : rasy pokrewne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 54 i 60 cm
Pies pomiędzy 56 i 62 cm

Waga

Suka pomiędzy 24 i 32 kg
Pies pomiędzy 24 i 32 kg

Maść

Sierść jest biała w charakterystyczne czarne lub czekoladowe cętki. Cętki powinny być okrągłe, dobrze zarysowane, mniej więcej wielkości monety. Warto wiedzieć, że istnieją również dalmatyńczyki brązowe, choć występują bardzo rzadko.

Rodzaj szaty

Włos dalmatyńczka jest krótki. Sierść jest gęsta, twarda, mocno przylegająca i lśniąca.

Kolor oczu

Oczy są ciemne u osobników z czarnymi cętkami lub bursztynowe u dużo rzadziej spotykanych dalmatyńczyków z czekoladowymi cętkami.

Opis

Dalmatyńczyk to aktywny, muskularny pies o symetrycznych liniach i proporcjonalnej budowie. Kufa jest dość długa, stop lekko zaznaczony. Oczy są średniej wielkości, owalne, żywe i inteligentne. Uszy są położone wysoko, niezbyt duże i gęsto cętkowane. Całkowicie czarne uszy (jak u Pongo w "101 Dalmatyńczykach") są wadą. Ogon jest noszony lekko zakrzywiony w górę, ale nigdy nie jest zwinięty.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dalmatyńczyki to czułe psy, które mocno przywiązują się do właścicieli. Uwielbiają spędzać z nimi czas na wspólnej zabawie. Źle znoszą samotność i nie powinny być na długo pozostawione bez towarzystwa domowników.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy należące do tej rasy lubią zabawy, także z najmłodszymi. Aby sprawiały im one jednak przyjemność, nie powinny być zbyt natarczywe. Pupil sam powinien móc decydować, kiedy chce się bawić. Nie może być zmuszany do nadmiernej aktywności w zabawie.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dalmatyńczyki to psy z dużym temperamentem. Są energiczne i żywiołowe. Jednak odpowiednio wychowywane, potrafią także prowadzić spokojny tryb życia, stając się łagodnymi i cierpliwymi towarzyszami.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy należące do tej rasy są inteligentne. Cechuje je ponadto bardzo dobra pamięć. Bez trudu przyswajają komendy. Są bardzo pojętne.

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dalmatyńczyk jest świetnym myśliwym. Na przestrzeni lat był wykorzystywany nie tylko do polowań na grubą zwierzynę, ale również do ścigania i tropienia zbiegów. Dziś sprawdza się doskonale jako pies tropiący, uczestniczący w akcjach ratowniczych.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Właściwie socjalizowane dalmatyńczyki są przyjaźnie nastawione do ludzi, nie są lękliwe i nerwowe. Zdarza się jednak, że przy pierwszym kontakcie z nieznajomymi zachowują dystans. Choć są łagodnie usposobione, w razie konieczności potrafią bronić właściciela i jego mienia.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dzięki właściwemu wychowaniu oraz wcześnie rozpoczętej socjalizacji wrodzona niezależność dalmatyńczyków nie przeszkadza w ich odpowiednim ułożeniu. Umiejętnie prowadzone i szkolne, stają się wiernymi i oddanymi towarzyszami wszystkich członków rodziny.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dalmatyńczyki to psy towarzyskie, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Nie nadają się do życia w stałym odosobnieniu. Oczywiście odpowiednio przygotowane, potrafią pozostać same podczas nieobecności właściciela, jednak nie dłużej niż kilka godzin. Dłuższy okres izolacji wyraźnie im nie służy.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dalmatyńczyk to pies o niezależnym i upartym charakterze. Jedyną metodą na skuteczne szkolenie jest zbudowanie partnerskiej relacji, w której ten dumny pies czuje się jak „równy z równym”. Każdy przejaw siły w relacji z tym psem jest skazany na niepowodzenie, dlatego w grę wchodzi tylko szkolenie pozytywne.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Znudzony dalmatyńczyk nie waha się zasygnalizować swojego niezadowolenia szczekaniem.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na silne przywiązanie do właściciela dalmatyńczyki nie przejawiają szczególnych tendencji do ucieczek. Aby podczas wspólnych spacerów zachowywały się w sposób pożądany, podobnie jak przedstawiciele innych ras, muszą zostać wcześnie zsocjalizowane oraz wyszkolone – przede wszystkim należy wyćwiczyć do perfekcji przywołanie zwykłe i awaryjne.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten bardzo aktywny pies potrzebuje dużej dawki ruchu i stymulacji . Jeśli nie damy mu możliwości spożytkowania jego ogromnej energii, może ona zagrozić dobrej kondycji przedmiotów znajdujących się w otoczeniu.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dalmatyńczyki są dużymi łakomczuchami. Uwielbiają przysmaki, dlatego należy je im podawać rozważnie – tym bardziej, że czworonogi mają skłonność do tycia.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy należące do rasy dalmatyńczyków są dobrymi stróżami. Czujnie strzegą swojego terytorium, a w razie niebezpieczeństwa szczekaniem oznajmiają obecność intruza.

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dalmatyńczyk jest bardzo inteligentnym i wrażliwym psem, jednak jego silny charakter zawiera również pewne kłopotliwe aspekty. Dalmatyńczyk musi być rozumiany i kochany za to, jaki jest, a nie jest bardzo łatwym psem i nie nadaje się dla wszystkich.

Tryb życia

Dalmatyńczyk w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dalmatyńczyk może żyć zarówno w dużym domu, jak i w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że ma zapewnioną bardzo dużą dawkę ruchu. Jego potencjalny opiekun powinien być osobą aktywną i lubiącą ruch, która będzie w stanie poświęcić swojemu czworonogowi wystarczającą ilość czasu.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dalmatyńczyki są psami aktywnymi i bardzo energicznymi. Nadają się do uprawiania psich sportów. Uwielbiają spacery i zabawy dostarczające dużej dawki ruchu. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Aby móc bezpiecznie przewozić dalmatyńczyka, trzeba go najpierw przyzwyczaić do akcesoriów takich jak m. in. klatka, umożliwiających jego bezpieczny transport. Już jako szczenię powinien być przyzwyczajany do nowych miejsc i ludzi. 

Współżycie z innymi

Dalmatyńczyk i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dalmatyńczyki z natury są przyjazne, dobrze tolerują wszystkie zwierzęta domowe. Nie wchodzą z nimi w konflikty i są do nich przyjaźnie nastawione. Oczywiście mowa tu o wzorcu rasy – jak bowiem w każdej innej rasie mogą trafić się psy lękliwe czy agresywne, które nie będą akceptować innych zwierząt w swoim otoczeniu.

Dalmatyńczyk i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wobec innych psów dalmatyńczyki zazwyczaj zachowują się przyjaźnie. Jednak w obliczu ataku z ich strony potrafią się skutecznie bronić.

Dalmatyńczyk i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dalmatyńczyk jest tolerancyjny w stosunku do najmłodszych członków rodziny. Lubi zabawy z dziećmi, ale tylko pod warunkiem, że nie są dla niego zbyt absorbujące. Ze względu na duże rozmiary psa zawsze powinny one odbywać się pod kontrolą osób dorosłych.

Dalmatyńczyk i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Czworonogi należące do tej rasy, pomimo tego, że są bardzo dobrymi towarzyszami, nie do końca nadają się na pupili osób starszych. Wynika to przede wszystkim z dużego zapotrzebowania ruchu, któremu nie każdy senior będzie w stanie podołać.

Cena

Średnio za dalmatyńczyka trzeba zapłacić 2500 – 3000 zł.

Pielęgnacja

Dalmatyńczyki nie należą do psów, które wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie w zupełności wystarczy szczotkowanie sierści czworonoga. Powinno się je przeprowadzać raz w tygodniu – częściej natomiast w okresie linienia, które ma miejsce dwa razy do roku. Częstotliwość kąpieli psa należy uzależnić od potrzeb. Zamiast nich można ograniczyć się do przetarcia sierści czworonoga wilgotnym ręcznikiem, co pozwoli ją odświeżyć i nadać blasku. Podobnie jak w przypadku każdego psa, również dalmatyńczykowi należy regularnie sprawdzać uszy oraz kontrolować długość pazurów.

Linienie

Okres wzmożonej utraty sierści u dalmatyńczyków zazwyczaj odbywa się dwa razy do roku. Ale jeżeli pies nie będzie regularnie czesany, wówczas może gubić ją przez cały rok.

Żywienie

Żywienie dalmatyńczyków, ze względu na ich skłonności do tycia, powinno odbywać się w sposób zrównoważony. Dzienną porcję pożywienia należy podawać psu w formie 2-3 posiłków. Jeżeli w ramach treningów pupil otrzymuje w nagrodę smakołyki, wówczas jego dzienna porcja stałej karmy powinna zostać odpowiednio zmniejszona. W przypadku dalmatyńczyków najlepiej sprawdzają się karmy średnio energetyczne, przeznaczone dla dużych ras. Ich skład warto należy dostosować do wieku psa i stanu zdrowia.

Zdrowie

Długość życia

Dalmatyńczyki zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Przedstawiciele tej rasy mają jednak dość wrażliwy układ moczowy, przez co – zwłaszcza w przypadku długotrwałego kontaktu zwierzęcia z zimnym podłożem – może dochodzić do rozwoju chorób układu moczowego, takich jak m.in. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek oraz kamica moczanowa. U dalmatyńczyków mogą występować też stany zapalne uszu, alergie pokarmowe, wrodzona głuchota.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten chorwacki pies jest dość odporny i silny.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Należy zawsze uważać na słońce w przypadku ras o krótkim owłosieniu, zwłaszcza białym, tak jak w przypadku dalmatyńczka. Jest ona szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Krótki włos dalmatyńczyka nie zapewnia mu dobrej ochrony przed zimnem.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Duża.

Częste choroby

Ciekawostki

  • Największą popularność rasa zyskała po emisji słynnego filmu „101 dalmatyńczyków”.
  • Nie wszystkie cętki są od razu widoczne po urodzeniu się psa. Niektóre z nich pojawiają się dopiero po ukończeniu przez szczenięta 12. tygodnia życia. Zdarza się też, że pieski rodzą się zupełnie białe, a cętki pojawiają się na ich ciele później.
  • Zanim w nowojorskiej straży pojawiły się pierwsze wozy, dalmatyńczyki były wykorzystywane do „zawiadamiania” ludzi o zbliżającej się ekipie strażaków, ułatwiając w ten sposób jej przejazd przez zatłoczone ulice. Często pomagały też strażakom rozciągać węże z wodą. Obecnie są przez nich traktowane jako „maskotki” zastępów.

Pochodzenie i historia

Historia i pochodzenie dalmatyńczyków nie są potwierdzone. Przyjmuje się, że ich ojczyzną jest Dalmacja, choć nie brakuje również teorii wg. których rasa pochodzi z Indii, skąd przywędrowała do Rzymu i Egiptu. Na Bałkany dalmatyńczyki trafiły już w średniowieczu. W tych okolicach wykorzystywane były przede wszystkim jako psy myśliwskie. W Stanach Zjednoczonych oraz Anglii rasa stała się popularna w XVIII wieku, głównie wśród tzw. wyższych sfer. Pierwsza wystawa z ich udziałem miała miejsce w 1869 roku. Do Polski dalmatyńczyki trafiły przed II wojną światową. 

Imiona

Suka: Czekolada, Goja, Mela, Perła. 
Pies: Roger, Sagi, Tutek, Zibo. 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.