Dalmatyńczyk
Inna nazwa: wyżeł dalmatyński
Dalmatyńczyk to pies o bardzo charakterystycznym umaszczeniu, przez które ciężko pomylić go z inną rasą. Niezwykle energiczny, silny, szybki i ruchliwy, zdecydowanie jest typem sportowca. Jest inteligentny, czujny, szybko się uczy. Potrafi jednak być też uparty i samodzielny, dlatego wymaga opieki konsekwentnego i stanowczego trenera. Właściwie wychowywany i wcześnie socjalizowany, staje się wiernym i czułym towarzyszem swojego pana, któremu jest posłuszny.
Długość życia |
Dalmatyńczyk średnio żyje od 10 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 54 i 60 cm
Pies
pomiędzy 56 i 62 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 24 i 32 kg
Pies
pomiędzy 24 i 32 kg
|
Kolor umaszczenia
Sierść jest biała w charakterystyczne czarne lub brązowe cętki. Cętki powinny być okrągłe, dobrze zarysowane, mniej więcej wielkości monety. Warto wiedzieć, że istnieją również dalmatyńczyki brązowe, choć występują bardzo rzadko. |
Białe Czarne Czekoladowe/ brązowe |
Rodzaj szaty
Włos dalmatyńczka jest krótki. Sierść jest gęsta, twarda, mocno przylegająca i lśniąca. |
Krótka Szorstkowłosy |
Kolor oczu
Oczy są ciemne u osobników z czarnymi cętkami lub bursztynowe u dużo rzadziej spotykanych dalmatyńczyków z czekoladowymi cętkami. |
Brązowe
Różnooki
|
- Największą popularność rasa zyskała po emisji słynnego filmu „101 dalmatyńczyków”.
- Nie wszystkie cętki są od razu widoczne po urodzeniu się psa. Niektóre z nich pojawiają się dopiero po ukończeniu przez szczenięta 12. tygodnia życia. Zdarza się też, że pieski rodzą się zupełnie białe, a cętki pojawiają się na ich ciele później.
- Zanim w nowojorskiej straży pojawiły się pierwsze wozy, dalmatyńczyki były wykorzystywane do „zawiadamiania” ludzi o zbliżającej się ekipie strażaków, ułatwiając w ten sposób jej przejazd przez zatłoczone ulice. Często pomagały też strażakom rozciągać węże z wodą. Obecnie są przez nich traktowane jako „maskotki” zastępów.
Więcej informacji na temat rasy Dalmatyńczyk
Historia rasy
Historia i pochodzenie dalmatyńczyków nie są potwierdzone. Nazwa rasy sugeruje, że ich ojczyzną jest Dalmacja, choć nie brakuje również teorii wg. których rasa pochodzi z Indii, skąd przywędrowała do Rzymu i Egiptu. Na Bałkany dalmatyńczyki trafiły już w średniowieczu. W tych okolicach wykorzystywane były przede wszystkim jako psy myśliwskie.
W Stanach Zjednoczonych oraz Anglii rasa stała się popularna w XVIII wieku, głównie wśród tzw. wyższych sfer. Pierwsza wystawa z ich udziałem miała miejsce w 1869 roku. Do Polski dalmatyńczyki trafiły przed II wojną światową.
Grupa i sekcja FCI Dalmatyńczyk
-
Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne
-
Sekcja 3 : rasy pokrewne
Dalmatyńczyk – charakter
Zachowanie rasy Dalmatyńczyk
Szkolenie psa rasy Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk to pies o niezależnym i upartym charakterze. Jedyną metodą na skuteczne szkolenie jest zbudowanie partnerskiej relacji, w której ten dumny pies czuje się jak „równy z równym”. Każdy przejaw siły w relacji z tym psem jest skazany na niepowodzenie, dlatego w grę wchodzi tylko szkolenie pozytywne.
Styl życia rasy Dalmatyńczyk
Dla kogo rasa Dalmatyńczyk ?
Hodowla i cena szczeniaka rasy dalmatyńczyk
Średnio za dalmatyńczyka trzeba zapłacić 3000 – 5000 zł.
Pamiętaj, aby kupować szczenię tylko ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w ZKwP.
Dalmatyńczyk - linienie
Średnie
Okres wzmożonej utraty sierści u dalmatyńczyków zazwyczaj odbywa się dwa razy do roku. Ale jeżeli pies nie będzie regularnie czesany, wówczas może gubić ją przez cały rok.
Pielęgnacja dalmatyńczyków
Dalmatyńczyki nie należą do psów, które wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie w zupełności wystarczy szczotkowanie sierści czworonoga. Powinno się je przeprowadzać raz w tygodniu – częściej natomiast w okresie linienia, które ma miejsce dwa razy do roku. Częstotliwość kąpieli psa należy uzależnić od potrzeb. Zamiast nich można ograniczyć się do przetarcia sierści czworonoga wilgotnym ręcznikiem, co pozwoli ją odświeżyć i nadać blasku. Podobnie jak w przypadku każdego psa, również dalmatyńczykowi należy regularnie sprawdzać uszy oraz kontrolować długość pazurów.
Dalmatyńczyk – zdrowie
Dalmatyńczyki zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Przedstawiciele tej rasy mają jednak dość wrażliwy układ moczowy, przez co – zwłaszcza w przypadku długotrwałego kontaktu zwierzęcia z zimnym podłożem – może dochodzić do rozwoju chorób układu moczowego, takich jak m.in. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek oraz kamica moczanowa.
U dalmatyńczyków mogą występować też stany zapalne uszu, alergie pokarmowe, wrodzona głuchota.
Ten chorwacki pies jest dość odporny i silny.
Należy zawsze uważać na słońce w przypadku ras o krótkim owłosieniu, zwłaszcza białym, tak jak w przypadku dalmatyńczka. Jest ona szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.
Krótki włos dalmatyńczyka nie zapewnia mu dobrej ochrony przed zimnem.
Duża.
- wrodzona głuchota
- choroby układu moczowego
- alergie pokarmowe
- stany zapalne uszu
- u starszych psów problemy z kręgosłupem oraz schorzenia kostno-stawowe
Planujesz zakup psa rasy Dalmatyńczyk?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dalmatyńczyk ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dalmatyńczyk ...
2 komentarze
2 komentarzy na temat 2
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?