Dalmatyńczyk

Inna nazwa: wyżeł dalmatyński

#42

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk dorosły pies © Shutterstock

Dalmatyńczyk to pies o bardzo charakterystycznym umaszczeniu, przez które ciężko pomylić go z inną rasą. Niezwykle energiczny, silny, szybki i ruchliwy, zdecydowanie jest typem sportowca. Jest inteligentny, czujny, szybko się uczy. Potrafi jednak być też uparty i samodzielny, dlatego wymaga opieki konsekwentnego i stanowczego trenera. Właściwie wychowywany i wcześnie socjalizowany, staje się wiernym i czułym towarzyszem swojego pana, któremu jest posłuszny.

Wzorzec rasy dalmatyńczyk

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Historia rasy

Historia i pochodzenie dalmatyńczyków nie są potwierdzone. Nazwa rasy sugeruje, że ich ojczyzną jest Dalmacja, choć nie brakuje również teorii wg. których rasa pochodzi z Indii, skąd przywędrowała do Rzymu i Egiptu. Na Bałkany dalmatyńczyki trafiły już w średniowieczu. W tych okolicach wykorzystywane były przede wszystkim jako psy myśliwskie.

W Stanach Zjednoczonych oraz Anglii rasa stała się popularna w XVIII wieku, głównie wśród tzw. wyższych sfer. Pierwsza wystawa z ich udziałem miała miejsce w 1869 roku. Do Polski dalmatyńczyki trafiły przed II wojną światową. 

Grupa rasowa i sekcja FCI Dalmatyńczyk

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 3 : rasy pokrewne

Charakterystyka rasy

Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk

Wysokość w kłębie Dalmatyńczyk

Suka : pomiędzy 54 i 60 cm

Pies : pomiędzy 56 i 62 cm

Waga

Suka : pomiędzy 24 i 32 kg

Pies : pomiędzy 24 i 32 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Dalmatyńczyk to aktywny, muskularny pies o symetrycznych liniach i proporcjonalnej budowie. Kufa jest dość długa, stop lekko zaznaczony. Oczy są średniej wielkości, owalne, żywe i inteligentne. Uszy są położone wysoko, niezbyt duże i gęsto cętkowane. Całkowicie czarne uszy (jak u Pongo w "101 Dalmatyńczykach") są wadą. Ogon jest noszony lekko zakrzywiony w górę, ale nigdy nie jest zwinięty.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Dalmatyńczyk – charakter

100%

Czuły

Dalmatyńczyki to czułe psy, które mocno przywiązują się do właścicieli. Uwielbiają spędzać z nimi czas na wspólnej zabawie. Źle znoszą samotność i nie powinny być na długo pozostawione bez towarzystwa domowników.

100%

Lubi zabawę

Psy należące do tej rasy lubią zabawy, także z najmłodszymi. Aby sprawiały im one jednak przyjemność, nie powinny być zbyt natarczywe. Pupil sam powinien móc decydować, kiedy chce się bawić. Nie może być zmuszany do nadmiernej aktywności w zabawie.

66%

Spokojny

Dalmatyńczyki to psy z dużym temperamentem. Są energiczne i żywiołowe. Jednak odpowiednio wychowywane, potrafią także prowadzić spokojny tryb życia, stając się łagodnymi i cierpliwymi towarzyszami.

100%

Inteligentny

Psy należące do tej rasy są inteligentne. Cechuje je ponadto bardzo dobra pamięć. Bez trudu przyswajają komendy. Są bardzo pojętne.

100%

Łowca

Dalmatyńczyk jest świetnym myśliwym. Na przestrzeni lat był wykorzystywany nie tylko do polowań na grubą zwierzynę, ale również do ścigania i tropienia zbiegów. Dziś sprawdza się doskonale jako pies tropiący, uczestniczący w akcjach ratowniczych.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Właściwie socjalizowane dalmatyńczyki są przyjaźnie nastawione do ludzi, nie są lękliwe i nerwowe. Zdarza się jednak, że przy pierwszym kontakcie z nieznajomymi zachowują dystans. Choć są łagodnie usposobione, w razie konieczności potrafią bronić właściciela i jego mienia.

33%

Niezależny

Dzięki właściwemu wychowaniu oraz wcześnie rozpoczętej socjalizacji wrodzona niezależność dalmatyńczyków nie przeszkadza w ich odpowiednim ułożeniu. Umiejętnie prowadzone i szkolne, stają się wiernymi i oddanymi towarzyszami wszystkich członków rodziny.

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Dalmatyńczyki to psy towarzyskie, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Nie nadają się do życia w stałym odosobnieniu. Oczywiście odpowiednio przygotowane, potrafią pozostać same podczas nieobecności właściciela, jednak nie dłużej niż kilka godzin. Dłuższy okres izolacji wyraźnie im nie służy.

33%

Posłuszny / łatwo się uczy

Dalmatyńczyk to pies o niezależnym i upartym charakterze. Jedyną metodą na skuteczne szkolenie jest zbudowanie partnerskiej relacji, w której ten dumny pies czuje się jak „równy z równym”. Każdy przejaw siły w relacji z tym psem jest skazany na niepowodzenie, dlatego w grę wchodzi tylko szkolenie pozytywne.

100%

Szczekliwy

Znudzony dalmatyńczyk nie waha się zasygnalizować swojego niezadowolenia szczekaniem.

66%

Skłonność do ucieczek

Ze względu na silne przywiązanie do właściciela dalmatyńczyki nie przejawiają szczególnych tendencji do ucieczek. Aby podczas wspólnych spacerów zachowywały się w sposób pożądany, podobnie jak przedstawiciele innych ras, muszą zostać wcześnie zsocjalizowane oraz wyszkolone – przede wszystkim należy wyćwiczyć do perfekcji przywołanie zwykłe i awaryjne.

100%

Skłonność do niszczenia

Ten bardzo aktywny pies potrzebuje dużej dawki ruchu i stymulacji . Jeśli nie damy mu możliwości spożytkowania jego ogromnej energii, może ona zagrozić dobrej kondycji przedmiotów znajdujących się w otoczeniu.

100%

Łakomczuch

Dalmatyńczyki są dużymi łakomczuchami. Uwielbiają przysmaki, dlatego należy je im podawać rozważnie – tym bardziej, że czworonogi mają skłonność do tycia.

100%

Pies stróżujący

Psy należące do rasy dalmatyńczyków są dobrymi stróżami. Czujnie strzegą swojego terytorium, a w razie niebezpieczeństwa szczekaniem oznajmiają obecność intruza.

33%

Pierwszy pies

Dalmatyńczyk jest bardzo inteligentnym i wrażliwym psem, jednak jego silny charakter zawiera również pewne kłopotliwe aspekty. Dalmatyńczyk musi być rozumiany i kochany za to, jaki jest, a nie jest bardzo łatwym psem i nie nadaje się dla wszystkich.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Dalmatyńczyk ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dalmatyńczyk ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dalmatyńczyk ...

Czy rasa Dalmatyńczyk jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

33%

Dalmatyńczyk w mieszkaniu

Dalmatyńczyk może żyć zarówno w dużym domu, jak i w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że ma zapewnioną bardzo dużą dawkę ruchu. Jego potencjalny opiekun powinien być osobą aktywną i lubiącą ruch, która będzie w stanie poświęcić swojemu czworonogowi wystarczającą ilość czasu.

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Dalmatyńczyki są psami aktywnymi i bardzo energicznymi. Nadają się do uprawiania psich sportów. Uwielbiają spacery i zabawy dostarczające dużej dawki ruchu. 

66%

Podróże/łatwość przewożenia

Aby móc bezpiecznie przewozić dalmatyńczyka, trzeba go najpierw przyzwyczaić do akcesoriów takich jak m. in. klatka, umożliwiających jego bezpieczny transport. Już jako szczenię powinien być przyzwyczajany do nowych miejsc i ludzi. 

Współżycie z innymi

66%

Dalmatyńczyk i koty

Dalmatyńczyki z natury są przyjazne, dobrze tolerują wszystkie zwierzęta domowe. Nie wchodzą z nimi w konflikty i są do nich przyjaźnie nastawione. Oczywiście mowa tu o wzorcu rasy – jak bowiem w każdej innej rasie mogą trafić się psy lękliwe czy agresywne, które nie będą akceptować innych zwierząt w swoim otoczeniu.

66%

Dalmatyńczyk i psy

Wobec innych psów dalmatyńczyki zazwyczaj zachowują się przyjaźnie. Jednak w obliczu ataku z ich strony potrafią się skutecznie bronić.

100%

Dalmatyńczyk i dzieci

Dalmatyńczyk jest tolerancyjny w stosunku do najmłodszych członków rodziny. Lubi zabawy z dziećmi, ale tylko pod warunkiem, że nie są dla niego zbyt absorbujące. Ze względu na duże rozmiary psa zawsze powinny one odbywać się pod kontrolą osób dorosłych.

33%

Dalmatyńczyk i osoby starsze

Czworonogi należące do tej rasy, pomimo tego, że są bardzo dobrymi towarzyszami, nie do końca nadają się na pupili osób starszych. Wynika to przede wszystkim z dużego zapotrzebowania ruchu, któremu nie każdy senior będzie w stanie podołać.

%}

Hodowla i cena szczeniaka rasy dalmatyńczyk

Średnio za dalmatyńczyka trzeba zapłacić 3000 – 5000 zł.

Pamiętaj, aby kupować szczenię tylko ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w ZKwP.

Pielęgnacja dalmatyńczyków

Dalmatyńczyki nie należą do psów, które wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie w zupełności wystarczy szczotkowanie sierści czworonoga. Powinno się je przeprowadzać raz w tygodniu – częściej natomiast w okresie linienia, które ma miejsce dwa razy do roku. Częstotliwość kąpieli psa należy uzależnić od potrzeb. Zamiast nich można ograniczyć się do przetarcia sierści czworonoga wilgotnym ręcznikiem, co pozwoli ją odświeżyć i nadać blasku. Podobnie jak w przypadku każdego psa, również dalmatyńczykowi należy regularnie sprawdzać uszy oraz kontrolować długość pazurów.

Linienie

Okres wzmożonej utraty sierści u dalmatyńczyków zazwyczaj odbywa się dwa razy do roku. Ale jeżeli pies nie będzie regularnie czesany, wówczas może gubić ją przez cały rok.

Żywienie

Żywienie dalmatyńczyków, ze względu na ich skłonności do tycia, powinno odbywać się w sposób zrównoważony. Dzienną porcję pożywienia należy podawać psu w formie 2-3 posiłków. Jeżeli w ramach treningów pupil otrzymuje w nagrodę smakołyki, wówczas jego dzienna porcja stałej karmy powinna zostać odpowiednio zmniejszona. W przypadku dalmatyńczyków najlepiej sprawdzają się karmy średnio energetyczne, przeznaczone dla dużych ras. Ich skład warto należy dostosować do wieku psa i stanu zdrowia.

Dalmatyńczyk – zdrowie

Długość życia

Dalmatyńczyki zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Przedstawiciele tej rasy mają jednak dość wrażliwy układ moczowy, przez co – zwłaszcza w przypadku długotrwałego kontaktu zwierzęcia z zimnym podłożem – może dochodzić do rozwoju chorób układu moczowego, takich jak m.in. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek oraz kamica moczanowa.

U dalmatyńczyków mogą występować też stany zapalne uszu, alergie pokarmowe, wrodzona głuchota.

Odporność/wytrzymałość

Ten chorwacki pies jest dość odporny i silny.

Odporność na upały

Należy zawsze uważać na słońce w przypadku ras o krótkim owłosieniu, zwłaszcza białym, tak jak w przypadku dalmatyńczka. Jest ona szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.

Odporność na zimno

Krótki włos dalmatyńczyka nie zapewnia mu dobrej ochrony przed zimnem.

Skłonność do tycia

Duża.

Częste choroby

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Resztę treści znajdziesz pod reklamą