Dalmatyńczyk

Inne nazwy: wyżeł dalmatyński

Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk dorosły pies © Shutterstock

Dalmatyńczyk to pies o bardzo charakterystycznym ubarwieniu, przez które ciężko pomylić go z inną rasą. Niezwykle energiczny, silny, szybki i ruchliwy, zdecydowanie jest typem sportowca. Jest inteligentny, czujny, szybko się uczy. Potrafi jednak być też uparty i samodzielny, dlatego wymaga opieki konsekwentnego i stanowczego trenera. Właściwie wychowywany i wcześnie socjalizowany, staje się wiernym i czułym towarzyszem swojego pana, któremu jest posłuszny.

Najważniejsze informacje o Dalmatyńczyk

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Historia i pochodzenie dalmatyńczyków nie są potwierdzone. Przyjmuje się, że ich ojczyzną jest Dalmacja, choć nie brakuje również teorii wg. których rasa pochodzi z Indii, skąd przywędrowała do Rzymu i Egiptu. Na Bałkany dalmatyńczyki trafiły już w średniowieczu. W tych okolicach wykorzystywane były przede wszystkim jako psy myśliwskie. W Stanach Zjednoczonych oraz Anglii rasa stała się popularna w XVIII wieku, głównie wśród tzw. wyższych sfer. Pierwsza wystawa z ich udziałem miała miejsce w 1869 roku. Do Polski dalmatyńczyki trafiły przed II wojną światową. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 3 : rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 54 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 56 i 62 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 24 i 32 kg

  Pies : pomiędzy 24 i 32 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dalmatyńczyk to aktywny, muskularny pies o symetrycznych liniach i proporcjonalnej budowie. Kufa jest dość długa, stop lekko zaznaczony. Oczy są średniej wielkości, owalne, żywe i inteligentne. Uszy są położone wysoko, niezbyt duże i gęsto cętkowane. Całkowicie czarne uszy (jak u Pongo w "101 Dalmatyńczykach") są wadą. Ogon jest noszony lekko zakrzywiony w górę, ale nigdy nie jest zwinięty.

  Ciekawostki

  • Największą popularność rasa zyskała po emisji słynnego filmu „101 dalmatyńczyków”.
  • Nie wszystkie cętki są od razu widoczne po urodzeniu się psa. Niektóre z nich pojawiają się dopiero po ukończeniu przez szczenięta 12. tygodnia życia. Zdarza się też, że pieski rodzą się zupełnie białe, a cętki pojawiają się na ich ciele później.
  • Zanim w nowojorskiej straży pojawiły się pierwsze wozy, dalmatyńczyki były wykorzystywane do „zawiadamiania” ludzi o zbliżającej się ekipie strażaków, ułatwiając w ten sposób jej przejazd przez zatłoczone ulice. Często pomagały też strażakom rozciągać węże z wodą. Obecnie są przez nich traktowane jako „maskotki” zastępów.

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Dalmatyńczyki to czułe psy, które mocno przywiązują się do właścicieli. Uwielbiają spędzać z nimi czas na wspólnej zabawie. Źle znoszą samotność i nie powinny być na długo pozostawione bez towarzystwa domowników.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Psy należące do tej rasy lubią zabawy, także z najmłodszymi. Aby sprawiały im one jednak przyjemność, nie powinny być zbyt natarczywe. Pupil sam powinien móc decydować, kiedy chce się bawić. Nie może być zmuszany do nadmiernej aktywności w zabawie.

  • 66%

   Spokojny

   Dalmatyńczyki to psy z dużym temperamentem. Są energiczne i żywiołowe. Jednak odpowiednio wychowywane, potrafią także prowadzić spokojny tryb życia, stając się łagodnymi i cierpliwymi towarzyszami.

  • 100%

   Inteligentny

   Psy należące do tej rasy są inteligentne. Cechuje je ponadto bardzo dobra pamięć. Bez trudu przyswajają komendy. Są bardzo pojętne.

  • 100%

   Łowca

   Dalmatyńczyk jest świetnym myśliwym. Na przestrzeni lat był wykorzystywany nie tylko do polowań na grubą zwierzynę, ale również do ścigania i tropienia zbiegów. Dziś sprawdza się doskonale jako pies tropiący, uczestniczący w akcjach ratowniczych.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Właściwie socjalizowane dalmatyńczyki są przyjaźnie nastawione do ludzi, nie są lękliwe i nerwowe. Zdarza się jednak, że przy pierwszym kontakcie z nieznajomymi zachowują dystans. Choć są łagodnie usposobione, w razie konieczności potrafią bronić właściciela i jego mienia.

  • 33%

   Niezależny

   Dzięki właściwemu wychowaniu oraz wcześnie rozpoczętej socjalizacji wrodzona niezależność dalmatyńczyków nie przeszkadza w ich odpowiednim ułożeniu. Umiejętnie prowadzone i szkolne, stają się wiernymi i oddanymi towarzyszami wszystkich członków rodziny.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dalmatyńczyki to psy towarzyskie, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Nie nadają się do życia w stałym odosobnieniu. Oczywiście odpowiednio przygotowane, potrafią pozostać same podczas nieobecności właściciela, jednak nie dłużej niż kilka godzin. Dłuższy okres izolacji wyraźnie im nie służy.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Dalmatyńczyk to pies o niezależnym i upartym charakterze. Jedyną metodą na skuteczne szkolenie jest zbudowanie partnerskiej relacji, w której ten dumny pies czuje się jak „równy z równym”. Każdy przejaw siły w relacji z tym psem jest skazany na niepowodzenie, dlatego w grę wchodzi tylko szkolenie pozytywne.

   • 100%

    Szczekliwy

    Znudzony dalmatyńczyk nie waha się zasygnalizować swojego niezadowolenia szczekaniem.

   • 66%