Bearded collie

Bearded collie
Bearded collie © Shutterstock

Bearded collie mógłby z powodzeniem pełnić funkcję psa pasterskiego, gdyż do dziś zachował wszystkie cechy u niego pożądane: jest opanowany, wytrzymały i silny, a do tego obdarzony zdecydowanym charakterem. Na tym psie można polegać. Niestety obecnie w zasadzie nie ma możliwości wykorzystania swoich wrodzonych umiejętności do kierowania stadem. Traktowany jest głównie jako pies wystawowy i do towarzystwa.

Najważniejsze informacje o Bearded collie

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To bardzo stara rasa, powstała ze skrzyżowania owczarka staroangielskiego bobtail z pierwotną odmianą collie, ale tak naprawdę badacze nie są zgodni co do tego, gdzie szukać jej początków. Pisemne wzmianki o psach tej rasy pojawiają się w dokumentach z XVI w., ale wydaje się, że były one znane już podczas inwazji Rzymian na Wyspy Brytyjskie.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 51 i 53 cm

  Pies : pomiędzy 53 i 56 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bearded collie charakteryzuje się mocną, ale nie ciężką budową oraz lekkim i żwawym chodem. To pies, u którego długość tułowia jest większa od jego wysokości. Głowa jest duża z płaską czaszką i kufą tej samej długości oraz z umiarkowanie zaznaczonym stopem i dużym, kanciastym nosem. Oczy są duże i błyszczące. Uszy są wiszące, średniej długości. Kończyny powinny być idealnie proste. Umiarkowanie długi ogon noszony jest wesoło, ale nigdy nad grzbietem. 

  Ciekawostki

  Rasa ta jest stosunkowo mało popularna w Polsce, planując zakup szczenięcia bearded collie, należy go zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.

  Listę hodowli bearded collie w Polsce znajdziesz tutaj.

  Bearded collie - charakter

  • 100%

   Czuły

   Brodaty collie bardzo przywiązuje się do swojej rodziny, jak również do innych osób z najbliższego otoczenia.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To pies bardzo aktywny i energiczny, który uwielbia się bawić.

  • 66%

   Spokojny

   Bearded collie musi się wybiegać i wybawić, ale jeśli jego potrzeby są zaspokojone, w domu potrafi zachować spokój. 

  • 100%

   Inteligentny

   Brodaty collie jest bardzo sprytny. Czasem wręcz za bardzo. Dzięki swojej wrodzonej inteligencji potrafi zrozumieć, dlaczego wydawane mu są takie a nie inne instrukcje i jeśli nie dopatrzy się w nich żadnego sensu, może odmówić wykonania polecenia.

  • 66%

   Łowca

   To przede wszystkim pies pasterski i pies do towarzystwa, niemniej jeśli na jego drodze stanie potencjalna ofiara, może rzucić się za nią w pogoń. Nie będzie jednak zdeterminowany do tego, by ją zabić.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bearded collie bywa nieufny wobec obcych, ale nigdy nie podchodzi do nich z agresją. Jeśli nowopoznane osoby zostaną mu odpowiednio przedstawione, będzie odnosił się do nich bardzo przyjaźnie.

  • 66%

   Niezależny

   Bardzo przywiązuje się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, ale cechuje go pewna niezależność, typowa dla psów pasterskich.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Bearded collie woli przebywać w otoczeniu swojej rodziny, ale jeśli od szczeniaka jest pozostawiany sam w domu, jako dorosły pies dobrze będzie znosił nieobecność opiekuna.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy tej rasy muszą czuć, że są potrzebne. Chcą pracować, są więc pojętnymi uczniami, ale mogą okazać się uparte – zwłaszcza, jeśli nie będą przekonane co do zasadności wydanego im polecenia. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Bearded collie szczeka zawsze wtedy, gdy uzna, że jest to konieczne – zwłaszcza wtedy, gdy chce ostrzec przed zbliżającym się intruzem.

   • 33%