Mastif hiszpański

Inne nazwy: spanish mastiff, mastín español

Mastif hiszpański
Mastif hiszpański dorosły

Mastif hiszpański to olbrzymi pies, wykorzystywany głównie w charakterze stróża. Jest spokojny, ale bywa groźny, jeśli stwierdzi, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie. Problemy napotkane przy rekonstrukcji rasy mają związek głównie z charakterem psa. Niektóre osobniki bywają zbyt agresywne, inne zaś zbyt nieśmiałe. Selekcja z pewnością poradzi sobie z tymi problemami, ponieważ obecnie w Hiszpanii istnieją już prawidłowe hodowle tej rasy.

Podstawowe informacje o mastifie hiszpańskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To bardzo stara rasa, pochodząca, podobnie jak wszystkie molosy, od molosa tybetańskiego, który trafił do Europy przez Azję Mniejszą. Sądzi się, że mastif hiszpański był używany przez pasterzy już 4000 lat temu, uważany jest więc za najstarszą rasę powstałą w Hiszpanii. Natura i klimat tego kraju zmuszały pasterzy do przemieszczania się ze stadami nieraz na bardzo oddalone pastwiska.

Przez wiele stuleci mastif hiszpański pilnował bydła, zwłaszcza owiec merynosowych, których historia jest ściśle związana z tą rasą. Stopniowe zanikanie działalności pasterskiej we współczesnych czasach doprowadziło do niemal zupełnego wyginięcia mastifów hiszpańskich. Obecnie rasa jest w trakcie rekonstrukcji, która przebiega z problemami, nie udało się jeszcze uzyskać jednolitego typu psów.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 72 i 75 cm

  Pies : pomiędzy 77 i 80 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 60 i 90 kg

  Pies : pomiędzy 60 i 90 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Mastif hiszpański to proporcjonalny, duży i ciężki pies o budowie brachycefalicznej i o zwartym kośćcu. Głowa jest duża, stosunek czaszki do kufy to 6/4. Czaszka i kufa, oglądane z góry, muszą być graniaste. Linie profilu są lekko rozbieżne. Oczy są małe w stosunku do czaszki, mają kształt migdałowaty. Uszy średniej wielkości, trójkątne, płaskie i zwisające. Kończyny są silne i dobrze umięśnione. Ogon bardzo gruby u nasady, osadzony średnio wysoko, mocny i giętki. Sięga stawu skokowego.

  Ciekawostki

  Charakterystyczną cechą tej rasy jest elastyczna skóra. Fałdy pod gardłem zapewniały psu ochronę przed ukąszeniami wrogów, głównie niedźwiedzi i wilków.

  Mastif hiszpański - charakter

  • 100%

   Czuły

   Mastif hiszpański bardzo przywiązuje się do swoich bliskich. Mimo że wydaje się nieco zdystansowany, potrafi okazywać czułość.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Zabawy wymagające dużego wysiłku fizycznego nie są odpowiednie dla tej rasy. Świetnie sprawdzą się natomiast aktywności stymulujące intelekt i węch psa, zapewniające mu interakcję z członkami grupy społecznej.

  • 100%

   Spokojny

   Mastif hiszpański to spokojny pies, który po ukończeniu 15 miesiąca życia osiąga niezwykle zrównoważone usposobienie. Szczeniaki bywają natomiast bardzo żywiołowe. 

  • 66%

   Inteligentny

   To mądry pies wykorzystujący swoje zdolności na rzecz członków rodziny, których darzy wielkim szacunkiem i wobec których jest niezwykle lojalny.

  • 33%

   Łowca

   Mastif hiszpański stworzony jest do stróżowania, nie będzie więc dobrym myśliwym. Za ofiarę może uznać wyłącznie intruzów, którzy próbują wejść nieproszeni na jego terytorium.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Mimo zrównoważonego usposobienia niektóre osobniki tej rasy bywają wyjątkowo zdystansowane, a ich nieśmiałość może przemienić się w agresję, jeśli szczeniak nie zostanie prawidłowo zsocjalizowany.

  • 66%

   Niezależny

   Pies ten jest bardzo czuły wobec swojej rodziny, ale zachowuje pewną niezależność. Jako stróż, samodzielnie musi analizować sytuację i podejmować adekwatne do niej działania. 

   Nawet z odległości stale obserwuje bliskich, ponieważ potrzebuje ciągłego kontaktu z nimi.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Pies może zostawać sam, zwłaszcza jeśli przyzwyczaimy go do tego od młodego wieku, potrzebuje jednak obecności człowieka. Lubi być blisko swojego przewodnika.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szczeniak musi przyswoić zasady współżycia i podstawy wychowania, by nauczyć się funkcjonować w ludzkim świecie. 

    Mastif hiszpański bywa uparty i nie zawsze łatwo go zmotywować, ale silna relacja między opiekunem a psem, oparta na zaufaniu i poszanowaniu potrzeb psa, powinna zapewnić uzyskanie satysfakcjonujących efektów. 

    Szkolenie w żadnym wypadku nie może być brutalne. Pies jest ogromny, ale jednocześnie wrażliwy, dlatego do jego ułożenia konieczne są łagodne metody. 

    Ze względu na rozmiary psa jego właściciel musi za pomocą stosownych komend umieć zapanować nad pupilem w każdych warunkach (m.in. komendy do mnie, ostań, równaj, puść, itp.).

   • 100%

    Szczekliwy

    To pies stróżujący, w hałaśliwym otoczeniu szczeka często, gdy tylko usłyszy podejrzany dźwięk. Odpowiednia socjalizacja i szkolenie pomogą kontrolować instynkt psa i ograniczyć szczekanie.

   • 33%