Dog z Majorki (ca de bou)

Inna nazwa: Ca de bou

Zdjęcie: dorosły pies rasa Dog z Majorki (ca de bou)
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Dog z Majorki (ca de bou) średnio żyje od 10 do 12 lat

Charakter

Rozmiar

średni

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 52 i 55 cm
Pies pomiędzy 55 i 58 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 30 i 34 kg
Pies pomiędzy 35 i 38 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Czekoladowe/ brązowe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Brązowe
Ca de bou — ciekawostki o rasie

Więcej informacji na temat rasy Dog z Majorki (ca de bou)

Dog z Majorki – historia rasy

Ca de bou był psem wykorzystywanym do obrony przed piratami i korsarzami w portach przybrzeżnych Półwyspu Iberyjskiego. Gdy w XVIII wieku gdy Majorka stała się kolonią angielską, Anglicy zaczęli krzyżować swoje psy stróżujące i bojowe z dogiem z Półwyspu Iberyjskiego, uzyskując w ten sposób doga z Majorki. 

Rasa dog z Majorki była pierwotnie hodowana jako pies pasterski i bojowy. Miała za zadanie strzec stad przed drapieżnikami, takimi jak wilki i dziki, a także była używana w walkach byków. Stąd wzięła się nazwa stąd wzięła się jej nazwa „Ca de Bou”, czyli „pies na byka”.

Dzięki swojej sile, odwadze i determinacji, dogi z Majorki zdobyły sobie reputację nieustraszonych i skutecznych psów ochronnych.

W ciągu wieków rasa ta była również wykorzystywana do innych zadań, takich jak transport ciężkich ładunków, w tym wozów z warzywami i innymi towarami. Dogi z Majorki były cenione za swoją wytrzymałość i siłę, co czyniło je idealnymi do tych zadań.

Pod koniec XIX wieku w Hiszpanii zakazano walk psów i szczucia psów na byki i popularność tej rasy spadła. Istniało ryzyko, że rasa doga z Majorki wyginie, ale w latach 50. dzięki zaangażowaniu miłośników rasy z Majorki, udało się uchronić ją przed wyginięciem. Rasa została uznana przez FCI w 1965 r.

W ostatnich latach rasa doga z Majorki zyskała na popularności zarówno w Hiszpanii, jak i za granicą. Wiele osób docenia jej wspaniałe cechy charakteru, w tym lojalność, inteligencję i przyjacielski stosunek do ludzi. Dogi z Majorki są również znane ze swojej dobrej kondycji fizycznej i zdrowia.

Obecnie istnieją organizacje zajmujące się ochroną i promocją rasy doga z Majorki, takie jak Federación Canina de las Islas Baleares (Federacja Psów Balearów). Te organizacje dążą do zachowania czystości rasy i zapewnienia, że dogi z Majorki będą miały dobrą opiekę i będą cieszyć się życiem jako domowe psy i towarzysze. 

Grupa i sekcja FCI Dog z Majorki (ca de bou)

  • Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

  • Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

Szkolenie psa rasy Dog z Majorki (ca de bou)

Szkolenie doga z Majorki nie jest trudne, ale podstawy dobrego wychowania należy wdrożyć, zanim osiągnie on rozmiar i masę dorosłego osobnika. 

Istotna jest socjalizacja, która umożliwi naszemu pupilowi spokojne komunikowanie się z nieznanymi sobie ludźmi i zwierzętami. 

Dog z Majorki — hodowla i cena

Cena doga z Majorki zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Jest on rzadki w naszym kraju i dokładny koszt nie jest znany. 

Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 50 euro.

Planujesz zakup psa rasy Dog z Majorki (ca de bou)?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dog z Majorki (ca de bou) ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dog z Majorki (ca de bou) ...

Czy rasa Dog z Majorki (ca de bou) jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: