Reklama

Owczarek niemiecki i maltańczyk

Maltańczyki i owczarki niemieckie cieszą się wśród Polaków wielką popularnością

© Shutterstock

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2020 roku

Przez Dorota Pietrzyk

Opublikowano aktualizacja dnia

Sprawdziliśmy, które rasy psów cieszyły się największą popularnością w Polsce w ciągu mijającego roku. Oto 10 ras, które Polacy najczęściej wpisywali do wyszukiwarki internetowej w 2020 roku.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje około 350 ras psów, a rankingi popularności zmieniają się co kilka lat, choć niektóre rasy niezmiennie od lat cieszą się ogromną sympatią Polaków. Oto rasy, których najczęściej wyszukiwaliśmy w Internecie w 2020 roku.

Kochamy małe psy

Według danych zebranych przez portal Wamiz.pl wraz z platformą analityczną Senuto, w mijającym 2020 roku Polacy najczęściej wyszukiwali w Internecie informacji na temat ras psów małych, radosnych w sposobie bycia, towarzyskich i takich, które idealnie nadają się na psy rodzinne.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest maltańczyk - w mijającym roku Polacy wpisali w wyszukiwarkę internetową to hasło aż 135 000 razy! 2. miejsce z liczbą 110 000 wyszukiwań zajęła rasa shih tzu, a na 3. stopniu podium znalazł się buldog francuski.

Pierwsze trzy miejsca zajęły psy z grupy ras ozdobnych i do towarzystwa, których rolą jest tak naprawdę bycie najlepszym przyjacielem człowieka, w czym wyspecjalizowały się na przestrzeni lat nawiązując zwykle bardzo silną więź z opiekunem i najchętniej spędzając z nim cały czas.

Shih tzu to towarzyski i czuły czoworonóg ©Wamiz

- Spośród psów rasowych małe rasy zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność – i bardzo słusznie. – mówi ekspertka Związku Kynologicznego w Polsce doktor Katarzyna Fiszdon z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt INZ SGGW. - Po pierwsze, najlepiej nadają się do życia w mieście. Ze względu na swój niewielki rozmiar nie potrzebują tak dużej przestrzeni, łatwiej jest takiego małego pieska zabrać wszędzie ze sobą – z wizytą do znajomych, na wakacje.  – dodaje dr Fiszdon. 

Dodatkową zaletą takich psiaków jest ich atrakcyjny wygląd i często, tak jak u buldogów francuskich, skrócona kufa i duże, frontalnie ustawione oczy, które powodują, że wyraz jego pyska przypomina trochę małe dziecko budząc opiekuńcze uczucia u właścicieli.

... i amstaffy!

Co ciekawe, w zestawieniu, tuż za podium, uplasował się amstaff. Tę rasę w mijającym roku wpisywano do wyszukiwarki aż 90 500 razy. Skąd bierze się popularność amstaffów skoro powszechna opinia o tych psach nie jest zbyt pochlebna i mówi, iż są one trudne w wychowaniu, bywają groźne i agresywne?

Zdaniem dr Fiszdon amstaffy to w dużej mierze psy zrównoważone i przyjazne w stosunku do ludzi, ale bardzo wiele zależy od odpowiedniego wychowania i doświadczonego opiekuna.

- Można zaobserwować dwie grupy miłośników tej rasy. Jedni to ludzie, których urzeka ich atletyczna budowa, żywy temperament, chęć nauki i zabawy, a przy tym odwaga i samodzielność. Mając amstaffa nie trzeba obawiać się zaczepki na ulicy czy „nieproszonych gości” – samym wyglądem i zdecydowaną postawą potrafią odstraszyć napastnika. – stwierdza dr Katarzyna Fiszdon. -

Są też niestety wciąż jeszcze tacy „miłośnicy” tej rasy, których fascynuje właśnie ich zła opinia i którzy posiadanie takiego psa utożsamiają z podniesieniem swojego statusu „macho”. W rękach takich nieodpowiedzialnych właścicieli amstaff, od małego szczuty na inne zwierzęta czy ludzi, może budzić grozę – dodaje. 

Amstaffy wymagają doświadczonego opiekuna ©Shutterstock

Jak podkreśla ekspertka Związku Kynologicznego, rasa ta wymaga prowadzenia przez doświadczonego, cierpliwego i odpowiedzialnego opiekuna, psom tym trzeba poświęcać wiele czasu – już od szczenięcia.

Od lat niezmiennie cenimy owczarki niemieckie

Mimo, iż w rankingu portalu Wamiz.pl zdecydowany prym wiodą stworzone do towarzystwa psy małe, pojawiają się w nim także duże rasy. Na 6. miejscu uplasowały się bardzo lubiane i cenione od wielu lat owczarki niemieckie. Jest to jedna z najbardziej popularnych ras na całym świecie.

Popularność tej rasy potwierdzają także dane zebrane przez Związekku Kynologiczny w Polsce – zgodnie z informacjami pochodzącymi od hodowców, w ubiegłym roku w Polsce przyszło na świat aż 616 szczeniąt tej rasy. 

- Owczarek niemiecki to doskonały pies służbowy, pojętny, chętnie współpracujący z opiekunem, a zarazem zdolny do wykonywania rozmaitych zadań, od obrony do psiego przewodnika i pomocy osobom niepełnosprawnym. – mówi dr Fiszdon.

Każdy, kto marzy o psie obrońcy, wiernym, wytrzymałym i odpornym, pomyśli choć przez chwilę właśnie o owczarku niemieckim. Niestety zdarza się, że owczarek niemiecki – rasowy lub w typie rasy – nabywany jest jako pies służący do pilnowania posesji. To prawdziwe nieszczęście dla tych psów potrzebujących bliskiego kontaktu i współpracy z opiekunem, ciągle nowych zadań i ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych - dodaje.

Dane zebrane przez portal Wamiz.pl oraz platformę analityczną Senuto przedstawiające preferencje internautów w 2020 roku pokrywają się także z danymi Związku Kynologicznego w Polsce dotyczącymi małych ras.

Według informacji z oficjalnych hodowli, w ostatnich latach na świat przychodzi coraz więcej szczeniąt maltańczyków (410 szczeniąt w 2019 roku), buldogów francuskich (389 szczeniaków w 2019 roku), chihuahua (324 szczeniaków w 2019 roku), czy yorkshire terrier (323 szczeniąt w 2019 roku). Jednak na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę miotów, plasują się owczarki niemieckie (1005 szczeniąt).

Ranking 10 najpopularniejszych ras w Polsce w 2020 roku:

  1. Maltańczyk - 135 000 wyszukiwań
  2. Shih tzu - 110 000 wyszukiwań
  3. Buldog francuski - 110 000 wyszukiwań
  4. Amstaff - 90 500 wyszukiwań
  5. Mops - 90 500 wyszukiwań
  6. Owczarek niemiecki - 74 000 wyszukiwań
  7. Pudel - 74 000 wyszukiwań
  8. Border collie - 74 000 wyszukiwań
  9. Golden retriver - 74 000 wyszukiwań
  10. Labrador – 60 500 wyszukiwań
Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?