Reklama

Alergia na psa: jakie są objawy i jakie leczenie podjąć?

Alergia na psa © Shutterstock

Alergia na psa to dość powszechny rodzaj uczulenia, z jakim mogą zmagać się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najczęściej alergenem jest psi naskórek, ale uczulać mogą też ślina, mocz i odchody. Objawy wywołuje zwykle kontakt przez drogi oddechowe, spojówki oczu, a także dotyk. Zmaganie się z tym typem alergii może uprzykrzać życie osoby uczulonej i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak objawia się alergia na psa, czy można liczyć na to, że z wiekiem problem przeminie? Jakie są sposoby na to, aby wyleczyć uczulenie na psa?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie sierść jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o uczulenie na psa.

Powodem, dla którego pies może uczulać, są białka obecne w jego naskórku. Sierść służy jedynie ich przenoszeniu i rozpowszechnianiu.

Zgodnie z licznymi badaniami, jakie przeprowadzili naukowcy z całego świata, białka te stanowią silne alergeny, które dają o sobie znać, gdy dana osoba ma ku temu predyspozycje. Efekt alergii może potęgować też zwiększona ekspozycja na liczne alergeny występujące w środowisku, a także długotrwałe przebywanie w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach.

Chociaż mit o psach antyalergicznych jest powszechnie znany na całym świecie, prawda jest taka, że psy, które nie uczulają, w ogóle nie istnieją.

Niektórzy kłócą się, że uczulają tylko psy, które mają sierść, natomiast te, którym rosną włosy, już nie. To nieprawda – łączy się to ze wspomnianym już faktem, że głównym źródłem alergenów jest naskórek, dlatego rodzaj szaty psa nie jest tak ważny. Faktem jest natomiast, że niektóre psy wytwarzają mniej alergenów. Chodzi m.in. o rasy takie jak portugalski pies dowodny, grzywacz chiński, maltańczyk czy pudel (więcej o rasach "antyalergicznych" przeczytasz tutaj).

Alergia na psa - objawy

Alergia na psa daje objawy podobne do tych, które występują w przypadku alergii na pyłki roślin, a to dlatego, że alergeny obydwu tych grup unoszą się w powietrzu i tym sposobem przedostają się do ludzkich dróg oddechowych. W tym przypadku alergia na sierść psa objawia się trudnościami z oddychaniem, kichaniem, katarem, kaszlem. Ciężki oddech może prowadzić do ciągłego zmęczenia i wzmożonej potliwości. Możliwe jest również zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie i spuchnięcie powiek.

Kontaktowa alergia na psa z kolei daje zwykle objawy skórne. Obrzęki i swędzenie skóry, zaczerwienienia i szorstkość – to najpopularniejsze z nich. Tego typu oznaki mogą pojawiać się po głaskaniu zwierzęcia lub po kontakcie z jego śliną, np. kiedy pupil poliże po rękach czy twarzy. Wszystkim tym objawom mogą towarzyszyć stany podgorączkowe, bóle głowy i uczucie zmęczenia, a także stany rozdrażnienia i wahania nastrojów.

Z tego powodu życie z alergią może dawać się we znaki nie tylko osobie uczulonej i wykluczać ją z życia towarzyskiego, ale i jej bliskim. Szybka diagnostyka i podjęcie odpowiednich kroków jest więc kluczowe.

Czy alergia na sierść psa mija?

Rodzice małych dzieci często zastanawiają się nad tym, czy alergia na psa mija. To trudne pytanie, na które bardzo ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem pacjenci różnią się od siebie. Zdarza się, że alergia na psa występująca u dzieci i nastolatków nagle zanika w okresie dorastania i nie daje o sobie znać w okresie dorosłości.

Pozornie najprostszym sposobem wydaje się unikanie w otoczeniu uczulonego obiektu, który alergię wywołuje, czyli psa. W rzeczywistości może to być bardzo bolesne doświadczenie zarówno dla całej rodziny, jak i zwierzęcia. Na szczęście czekanie, aż alergia na sierść psa minie nie jest w dzisiejszych czasach konieczne – istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się alergii oraz jej przykrych objawów i wieść komfortowe życie z czworonogiem u boku.

Jak leczyć alergię na sierść?

Aby wiedzieć, czy i jak można leczyć alergię na psa, najpierw należy prawidłowo i dokładnie ją zdiagnozować. Problemu nie wolno lekceważyć – często występujące objawy alergii zmniejszają komfort życia osoby uczulonej, a także mogą doprowadzić do pojawienia się astmy oskrzelowej lub innych przewlekłych dolegliwości. W celu określenia typu alergii, alergenu wywołującego i nasilenia objawów należy udać się do specjalisty alergologa, który – po zleceniu badań i testów –zaordynuje najodpowiedniejszy dla pacjenta typ leczenia. Specjalista powinien także na bieżąco nadzorować postępy w leczeniu pacjenta.

Alergia na sierść psa wymaga leczenia likwidującego przykre objawy uczulenia oraz zwalczenia możliwości rozwinięcia się poważnej choroby, takiej jak astma. Wśród kroków nieinwazyjnych, które można wprowadzić w swoim domu, aby skutecznie zmniejszyć objawy uczulenia na psa, warto wymienić pozbycie się materiałów i mebli gromadzących duże ilości alergenu, np. dywanów, ciężkich zasłon, wykładzin podłogowych.

Na rynku obecnych jest mnóstwo środków dezynfekujących, które pomagają zachować czystość w domu, eliminując alergeny. Jeśli te środki nie przynoszą rezultatów, konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.  

Odczulanie, znane także pod nazwą immunoterapia, najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy alergen odpowiedzialny za występowanie objawów alergii na psa zostanie dokładnie określony za pomocą testów na alergię. Immunoterapia może być stosowana już u dzieci w wieku przedszkolnym i polega na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenu, co prowadzi do przyzwyczajania organizmu i osłabienia jego reakcji immunologicznej.

Wielkość dawek zawsze zależy od lekarza alergologa i może kilkukrotnie zmieniać się podczas leczenia. Trzeba jednak dodać, że skuteczność takiej terapii może być różna w zależności od rodzaju alergenu i odporności pacjenta. W przypadku alergii na kota, immunoterapia przynosi efekt już po pierwszym roku, w przypadku psów – mówi się o minimum trzech latach. W związku z tym osiągnięcie pełnego sukcesu leczenia może zająć nawet kilka lat – ale cierpliwość z pewnością się opłaci!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz