Reklama

łagodne rasy psów
© Shutterstock

Łagodne psy - nie tylko rasa ma znaczenie!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Ile psich ras, tyle potrzeb i charakterów. Każdy przyszły opiekun psa musi zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne rasy rzeczywiście mocno się od siebie różnią.

Aby relacja na linii pies-człowiek była udana i spełniała oczekiwania każdej ze stron, do tematu zakupu bądź adopcji psa należy podejść wyjątkowo odpowiedzialnie i rozważnie, szczegółowo analizując każdy aspekt przyszłego wspólnego życia. Poszukujesz łagodnej rasy psa? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami!

Rasa psa nie daje gwarancji!

Istnieją pewne obiegowe opinie mówiące o tym, że konkretne rasy, jak np. labrador retriever czy owczarek niemiecki, to wprost idealne psy rodzinne, którym można zaufać bezwarunkowo, bowiem są absolutnie oddane opiekunowi, cechują się wyjątkową łagodnością i cierpliwością, nadają się też na kompanów dziecięcych zabaw.

Z drugiej strony z uporem maniaka wciąż przedstawia się określone rasy „psich morderców”. Należą do nich m.in. bardzo popularny w Polsce rottweiler czy dog argentyński. Wyżej wymienione (i jeszcze kilka innych) umieszczone zostały nawet w wykazie ras psów uznawanych za agresywne

Oczywiście istnieją ku temu pewne przesłanki, związane chociażby z historią, wykorzystaniem na przestrzeni wieków i naturalnymi predyspozycjami danej rasy, ale…

Po pierwsze nie należy dzielić ras psów na „dobre” i „złe”.

Po drugie geny, jakkolwiek istotne i niepozostające bez wpływu, wcale nie są najsilniejszym – a już na pewno nie jedynym! – czynnikiem warunkującym zachowanie psa. Co nim zatem jest?

Przede wszystkim środowisko, w jakim czworonóg żyje. Do jakiego wniosku to prowadzi?

Otóż do takiego, że nawet labrador – uznawany powszechnie za jednego z najłagodniejszych przedstawicieli psiego gatunku na świecie – może stać się psem poważnie zaburzonym i agresywnym, atakującym najbliższych członków swojej rodziny, jeśli nie zostanie otoczony należytą opieką, zaś „zabójczy” rottweiler – wychowywany w odpowiedzialny sposób – może okazać się wzorem łagodności i wszelkich cnót…

Najłagodniejsze rasy psów

Biorąc pod uwagę powyższe, pamiętaj o tym, że opracowane przez specjalistów wzorce ras naprawdę nie dają gwarancji tego, jak będzie zachowywał się Twój pies. Wskazują natomiast, jakie cechy są pożądane i jak dana rasa powinna się zachowywać.

To, czy tak się stanie, ponownie zależy od wielu czynników, począwszy od właściwego wyboru rodziców, dobrostanu suki w ciąży i innych działań hodowcy. Niemniej warto wspomnieć o kilku rasach, które powszechnie uważane są za łagodne i przez to idealne dla rodzin z dziećmi.

Labrador retriever

©Shutterstock

Rasa ta została już kilkakrotnie wspomniana nie bez powodu. To właśnie ona bowiem najczęściej kojarzy się z hasłem „łagodny pies”. Co zatem musisz wiedzieć o labradorach? Psy tej rasy są wyjątkowo energiczne i skore do zabawy. Z ogromną łatwością, chętnie i szybko się uczą, bo nastawione są na współpracę z człowiekiem.

Współpracę i jego obecność, bo są zwierzętami niezwykle towarzyskimi i źle znoszą samotność. Otoczony właściwą opieką labrador rzeczywiście będzie psem zrównoważonym, cierpliwym i łagodnym. Ale co oznacza ta „właściwa opieka”?

Labrador jako czworonóg o myśliwskich korzeniach, świetny aporter (z ang. retrieve, czyli aportować/przynosić) i pies wodny, nie odnajdzie się w roli psa kanapowego, którego jedyną rozrywką będą spacery wokół osiedla. To pies potrzebujący sporej dawki aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Rasa jest wszechstronna i z powodzeniem można uprawiać z nią różnego rodzaju sporty kynologiczne

Golden retriever

©Shutterstock

Golden retriever cieszy się w Polsce niewiele mniejszą popularnością niż labrador. On również jest psem myśliwskim – doskonałym aporterem a do tego płochaczem. Ponadto obecnie wykorzystuje się go m.in. do pracy w policji, a także jako terapeutę czy psa ratowniczego.

Golden retriever – zgodnie z wzorcem – ma łagodne usposobienie, jest niezwykle towarzyski i bardzo przywiązuje się do swoich najbliższych. Łatwo się uczy, jest czuły i cierpliwy wobec najmłodszych. 

I ta rasa potrzebuje jednak sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Długie spacery na smyczy „nie rozwiążą sprawy”. Rozwiązaniem mogą natomiast okazać się np. sporty kynologiczne, tropienie itp.

Goldeny podatne są na choroby stawów, uszu i oczu, dlatego należy regularnie badać czworonoga, aby jak najszybciej wychwycić ewentualne problemy zdrowotne. 

Buldog francuski

©Shutterstock

Były już duże psy, teraz więc czas na mniejszego przedstawiciela łagodnej rasy. Buldog francuski jest jednym z najlepszych przykładów. Swego czasu była to niezwykle popularna rasa psów w Polsce.

Przodkiem buldoga francuskiego jest buldog angielski. Nowa rasa powstała najprawdopodobniej dzięki krzyżówce z terierem. Piesek ten cechuje się niewielkim rozmiarem (osiąga do 35 cm wysokości w kłębie i nie powinien ważyć więcej niż 14 kg). 

Nikogo jednak nie powinien zwieść jego nieco „toporny” wygląd. Buldog francuski jest czworonogiem wyjątkowo żywiołowym. Kocha towarzystwo swoich najbliższych i wspólną zabawę. Akceptuje również inne zwierzęta. Jest inteligentny i chętnie się uczy. To wspaniały kompan do zabaw dla dzieci.

Z powodzeniem może żyć w mieszkaniach w bloku, jeśli tylko otrzyma odpowiednią porcję aktywności każdego dnia.

Buldog francuski jest rasą brachycefaliczną, a przez to narażoną na rozmaite choroby wynikające ze specyficznej budowy głowy (spłaszczony pysk, krótka kufa). Może miewać problemy z oddychaniem i oczami. Ponadto rasa jest podatna na alergie pokarmowe i problemy dermatologiczne. 

Owczarek szkocki długowłosy

©Shutterstock

Popularny collie zyskał wielu fanów dzięki słynnej ekranizacji książki Lassie, wróć! Czworonogi podobne do współczesnej rasy żyły w Szkocji już w XVI wieku.

Owczarek szkocki jest psem pasterskim, ale ze względu na swoje łagodne usposobienie szybko okazał się doskonałym psem do towarzystwa. Jest bardzo inteligentny, przyjazny wobec dobrze znanych sobie ludzi (w stosunku do obcych jest nieufny) i niesamowicie towarzyski. Z tegoż względu źle znosi samotność. 

To bardzo aktywny, energiczny pies, który potrzebuje sporej dawki pracy i zabawy – wspaniale odnajdzie się np. w sportach kynologicznych różnego rodzaju. FCI uznaje trzy typy umaszczenia: blue merle, śniade i tricolor. Umaszczenie białe nie jest dopuszczalne, ponieważ psy białe często są głuche bądź ślepe. 

Nowofundland

©Shutterstock

Nowofundland, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Nowej Fundlandii. Rasa zaliczana jest do molosów typu górskiego. To prawdziwy olbrzym (zgodnie z obowiązującym wzorcem mierzący nawet do 71 cm wysokości w kłębie i ważący do 70 kg – suki są mniejsze i lżejsze od psów) o niezwykle zrównoważonym, łagodnym usposobieniu.

Pomimo swoich potężnych gabarytów jest wyjątkowo delikatny, a do tego… to pies, który fantastycznie pływa! Zadanie to umożliwia mu wykształcona między palcami błona pławna. 

Chyba najbardziej znaną przedstawicielką rasy jest fikcyjna suka Nana opiekująca się dziećmi rodziny Darling w powieści Piotruś Pan. Nowofundland rzeczywiście doskonale czuje się w towarzystwie najmłodszych, wobec których wykazuje ogromną cierpliwość i łagodność. Pomimo tego, że w Polsce rasa nie należy do najbardziej popularnych, warto się nią zainteresować, bo ma bardzo wiele do zaoferowania! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?