Reklama

Chore stawy u psa
© Shutterstock

Chore stawy u psa : przyczyny, objawy i leczenie

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Choroby stawów u psa dotykają zwierzęta w każdym wieku. Nie da się jednak ukryć, że w szczególności dotyczą psów starszych i otyłych. Ważne jest to, aby szybko zdiagnozować jednostkę chorobową u lekarza weterynarii i podjąć odpowiednie leczenie, ponieważ jest to ten rodzaj schorzeń, który znacząco obniża komfort życia naszego zwierzaka. Przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć chore stawy u psa.

Dolegliwości dotyczące stawów mogą dotykać psów w różnym wieku i z różnym nasileniem. Niektóre z nich, jak dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych, są uwarunkowane genetycznie i mogą pojawić się już w dowolnym momencie. Inne, jak choroby zwyrodnieniowej stawów, dotyczą psów w podeszłym wieku. Czasem leczenie przynosi szybką i trwałą ulgę, ale nierzadko problem nawraca i leczenie musi być utrzymywane i kontrolowane przez długi czas.

Chore stawy u psa - objawy

Choć istnieje wiele chorób stawów o różnorodnych przyczynach, ich objawy zazwyczaj są bardzo podobne. Pies jest niechetny do spacerów z powodu bólu. Z czasem, stawy stają się nabrzmiałe, kończyny wydają się sztywne, a pies ma trudności z poruszaniem.

Objawami chorób stawów są najczęściej:

  •    sztywność w stawie,
  •    kulawizna lub wyraźne odciążanie jednej kończyny podczas chodzenia,
  •    opuchlizna stawu,
  •    opór przy skakaniu lub nawet wchodzeniu po schodach czy na kanapę,
  •    problemy ze wstawaniem oraz zauważalny ból.

Najczęstsze choroby stawów u psa

© Shutterstock

 Dysplazja stawów biodrowych

Jedną z najbardziej rozpowszechionych chorób stawów u psa jest dysplazja stawów biodrowych. Jest to schorzenie dziedziczne, które charakteryzuje się niedopasowaniem lub rozluźnieniem elementów tworzących staw biodrowy i powoduje jego zwyrodnienia.

Wbrew powszechnej opinii nie dotyka tylko ras dużych i olbrzymich, zdarza się również, że występuje u psów ras małych. Symptomy mogą być początkowo trudne do rozpoznania. Zwierzak przejawia niechęć do spacerów i zabawy, ma problemy z chodzeniem po schodach czy wykonywaniem gwałtownych ruchów. Dopiero w późniejszym etapie pojawia się kulawizna spowodowana bólem.

Psa leczy się farmokologicznie, ale jeśli choroba postepuje, konieczna może być operacja.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Kolejną, szczególnie często występującą wśród starszych psów jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Predyspozycje do tego schorzenia mają również psy, u których stwierdzono dysplazję stawów, osteochondrozę, po przebytym urazie oraz psy, które mają nadwagę. Szacuje się, że dotyczy nawet 20% psów.

Choroba ta uszkadza elementy budujące staw, upośledzając tym samym jego działanie oraz powoduje przewlekły ból, a co za tym idzie problemy z poruszaniem się. Oprócz leczenia farmokologicznego, bardzo ważna jest odpowiednia dieta psa i aktywność ruchowa

Zapalenie stawów u psa

Zapalenie stawów u psa daje charakterystyczne objawy w postaci bolesności i kulawizny, która pojawia się przy ruchu po dłuższym odpoczynku oraz zanikają po dłuższej chwili aktywności. Pies przy tej chorobie nie prostuje łap w stawie biodrowym podczas chodu.

Zapalenie stawów atakuje w wyniku osłabienia układu odpornościowego psa, na ogół w podeszłym wieku jako konsekwencja nieodpowiedniego żywienia, zimna i wilgoci. Nierzadko towarzyszy im też podłoże autoimmunologiczne, którego przyczyny nie są do końca poznane, ale organizm niszczy wówczas swoje własne tkanki, prowadząc do uszkodzeń i zniekształceń stawów.

Chore stawy u psa - leczenie

Chore stawy u psa, jeśli nie są leczone, znacząco obniżają komfort życia zwierzęcia. Z czasem dolegliwości nasilają się, powodując ból, procesy zapalne i ograniczając psu chęci oraz możliwości ruchu, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka i dobrze dobrane leczenie.

Należy ponadto zadbać o sylwetkę psa poprzez odpowiednią dietę i ruch dostosowany do jego potrzeb, możliwości i ograniczeń związanych z chorobą.

Leczenie farmakologiczne na stawy dla psa w wielu przypadkach jest możliwe, jednak niejednokrotnie, jak na przykład w przypadku zapalenia stawów u psów, leczenie polega na uśmierzaniu bólu i podawaniu leków przeciwzapalnych.

W innych przypadkach, np. przy dysplazji, konieczne jest leczenie trwające wiele miesięcy, a nawet całe życie. Wszystkie leki należy podawać po zaleceniu i w konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ mogą one powodować różnorakie skutki uboczne, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, które wiążą się z podawaniem leków przez wiele lat.

Jeżeli pies cierpi na dysplazję, możliwa jest operacja na stawy dla psa. Zabiegów dostępnych na to schorzenie jest dużo, lekarz weterynarii powinien dobrać odpowiedni w oparciu o stan zdrowia psa, wiek i rodzaj choroby. Po zabiegu czeka nas rehabilitacja i stopniowe zwiększanie masy mięśniowej operowanej kończyny pod okiem fizjoterapeuty, najczęściej poprzez pływanie i bieżnię wodną, ponieważ nie obciążają one stawów.

Warto wesprzeć te aktywności masażami, pomocne mogą okazać się też magnetoterapia i laseroterapia. Magnetoterapia polega na oddziaływaniu na określoną część ciała polem magnetycznym, w przypadku laseroterapii stosowana jest wiązka światła skupiona na rehabilitowanym miejscu. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie i spowalniają dalszy rozwój choroby.

Chore stawy u psa - zapobieganie

Najlepszą metodą zapobiegania i ograniczania rozwoju chorób stawów jest dbanie o szczupłą sylwetkę psa oraz o to, aby miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu na co dzień przez całe życie – nie za mało i nie za dużo, ponieważ przeciążenia stawów też nie są korzystne.

Rodzaj aktywności należy dostosować do możliwości i potrzeb psa. Dbanie o psią dietę i sylwetkę ma też wiele innych pozytywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego powinno być oczywistym wyborem każdego świadomego właściciela psa.

Co możemy podawać psu na wzmocnienie stawów?

Dostępne na rynku są też liczne preparaty na stawy dla psa wspomagające ich prawidłowe działanie. Warto jednak podawanie leków i suplementów diety konsultować z lekarzem weterynarii, aby niechcący psu nie zaszkodzić.

Aby wzmocnić chore stawy psa, można mu podawać substancje, które wspierają odbudowę chrząstki stawowej, takie jak glukozamina, siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. Poza tym, że suplementowanie ich zwiększa elastyczność stawów, wykazują one także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dodatkowo warto włączyć do psiej diety suplementację antyoksydantami, selenem, manganem, witaminą C i E. Selen zmniejsza obrzęki i sztywność stawów, ma działanie przeciwzapalne, mangan wpływa na tworzenie przez organizm siarczanu chondroityny, która jest składnikiem chrząstki stawowej i bierze udział w tworzeniu się kości.

Witaminy C i E działają przeciwzapalnie, dodatkowo witamina C bierze udział w procesie rozwoju chrząstki stawów. Na rynku dostępne są liczne preparaty multiwitaminowe na stawy, które można zacząć podawać psu w wieku 7-8 lat profilaktycznie, zgodnie z zaleceniami producenta, należy jednak pamiętać, że każda niepokojąca zmiana u psa w postaci kulawizn czy objawów bólowych, szczególnie w przypadku starszych psów, powinna być konsultowana z lekarzem weterynarii.

Warto zwrócić uwagę na to, aby dieta psa była zbilansowana. Zawsze ma to znaczenie, ale w przypadku chorób stawów – szczególne. Nie dość, że składniki odżywcze wpływają pozytywnie na metabolizm chrząstki stawowej, to jeszcze dobra dieta idzie w parze ze szczupłą sylwetką, a to kluczowa kwestia przy chorobach stawów. Trzeba zadbać o to, aby w diecie psa znajdowały się nienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy omega 3.

 

Dostępne są też rośliny, które mogą pomagać przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Należą do nich między innymi: hakorośl rozesłana (tzw. czarci pazur), ostryż barwierski, kadzidłowiec indyjski i phyllantus embolia. Należy pamiętać, że nie można suplementować dodatkowo wapnia szczeniakom. Szczególnie dotyczy to tych ras, które w krótkim czasie rosną bardzo duże. Zostało potwierdzone, że nadmiar wapnia w młodym wieku jest przyczyną późniejszej dysplazji.

Bibliografia:

1. Karma dla psa i kota na stawy: jak karmić przy chorobie zwyrodnieniowej stawów?, lek. wet. Piotr Krzysztof Smentek
2. Dysplazja u psa: jakie są objawy dysplazji i ile kosztuje operacja?, lek. wet. Piotr Krzysztof Smentek
3. Karma dla psa i kota na stawy: jak karmić przy chorobie zwyrodnieniowej stawów?, lek. wet. Piotr Krzysztof Smentek
4. Osiem podstawowych kroków w badaniu ortopedycznym u psów, Michael Conzemius

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?