Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Dzień świętego Patryka - poznaj czworonogi z Zielonej Wyspy!

seter irlandzki © Shutterstock

Dziś – 17 marca – w wielu miejscach na całym świecie hucznie obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. To niezmiernie ciekawe irlandzkie święto. Przybliżając kilka faktów na jego temat, nie mogliśmy się powstrzymać i nie wspomnieć przy tej fantastycznej okazji o rasach czworonogów, które wywodzą się z bajecznej zielonej wyspy!

Przez Ewelina Piskorek, 17 mar 2019

Saint Patrick’s Day – w irlandzkim klimacie

Dzień Świętego Patryka jest powszechnie znanym na świecie świętem irlandzkim – zarówno religijnym, jak i narodowym. Upamiętnia on rzeczonego św. Patryka, który był biskupem Irlandii, misjonarzem i założycielem wielu kościołów. To za jego przyczyną doszło zorganizowanej formy kościelnej działalności na większej części wyspy.

To, co chyba zdecydowanie najbardziej kojarzy się z obchodami Dnia Świętego Patryka to kolor zielony, który jednocześnie jest narodowym kolorem Irlandii. 17 marca wszyscy Irlandczycy dobierają swoją garderobę tak, aby znalazło się w niej coś zielonego. Ważnym symbolem święta jest także zielona koniczyna (sharmrock). Zgodnie z legendą to właśnie na tej roślinie św. Patryk objaśniał Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej.

Kolejnym istotnym – i dla wielu bardzo przyjemnym ;) – elementem należytego obchodzenia Dnia Świętego Patryka jest… picie whisky! Obowiązkowe jest wypicie jednej szklanki (tzw. dzbana Patryka). I ta tradycja ma swoje uzasadnienie w legendzie. Pewna karczmarka oszukiwała swoich klientów, podając im mniejsze porcje trunku, niż należy. Św. Patryk rzekł do niej, że przez takie działania ściągnie na siebie i na karczmę potwory – ponoć od tej pory każdy mógł raczyć się trunkami nalanymi do pełna!

W Dniu Świętego Patryka nie tylko w Irlandii jest zielono i wesoło. Liczne festyny, pochody i inne imprezy odbywają się w wielu miejscach na całym świecie. Również w Polsce organizowane są ciekawe wydarzenia z tej okazji. Co ciekawe, prawdziwą furorę robi serwowane w tym dniu… zielone piwo. Jak się jednak okazuje, nie jest to tradycja rodem z Irlandii. Zapoczątkowali ją co prawda potomkowie Irlandczyków, ale przebywający w XIX wieku na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Irlandzkie czworonogi

Irlandzkie rasy psów są jeszcze niezbyt popularne w Polsce, ale są piękne i niezwykłe, dlatego warto poznać bliżej kilka z nich. W Dniu Świętego Patryka wszystko jest zielone, bo Irlandczycy wyjątkowo umiłowali sobie ten kolor, ale spokojnie – nie mają zielonych psów!

Wilczarz irlandzki

wilczarz irlandzki
Mimo swoich słusznych rozmiarów, wilczarz irlandzki to spokojny i łagdony pies©Shutterstock

Wilczarz irlandzki, zwany też chartem irlandzkim, to słusznych rozmiarów czworonóg, który osiąga nawet do 80 cm w kłębie (suki są mniejsze od psów) i waży 40-55 kg. To bardzo stara rasa, której przodkowie żyli na obszarze Irlandii jeszcze przed naszą erą –potwierdzają to wykopaliska archeologiczne.

Wilczarz irlandzki jest dumnym psem o smukłej sylwetce. Dopuszczalne są różne kolory umaszczenia (poza zielonym;)), włos jest szorstki i sztywny. Ten potężny pies – choć robi niemałe wrażenie – tak naprawdę jest bardzo spokojnym, łagodnym i bardzo rodzinnym czworonogiem. W ramach ciekawostki warto dodać, że piękna figura charta irlandzkiego znajduje się w katedrze Świętego Patryka w Dublinie!

Irlandzki spaniel dowodny

ilandzki spaniel dowodny
Jak sama nazwa wskazuje, irlandzki spaniel dowodny uwielbia pływać. ©Shutterstock

Jak sama nazwa to sugeruje, jest psem kochającym wodę i świetnie sobie w niej radzącym. Jego sierść jest naturalnie natłuszczona, przez co wykazuje właściwości wodoodporne. Ma wyjątkowo interesujący, purpurowo-brązowy kolor (zgodnie z wzorcem „wątrobiana z czerwonawym odcieniem”).

Twórca rasy nie zdradził nikomu, jakie jest jej pochodzenie, jedna z hipotez głosi natomiast, że irlandzki spaniel dowodny mógł powstać z krzyżówki pudla bądź portugalskiego psa dowodnego ze spanielem irlandzkim. Inne teorie mówią, że rasa mogła powstać bez udziału ras „z zewnątrz”.

Tak czy inaczej irlandzki spaniel dowodny jest psem dużym (wysokość w kłębie do 60 cm, waga do 30 kg), niezwykle inteligentnym i wytrzymałym. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, natomiast w stosunku do obcych zachowuje rezerwę.

Seter irlandzki

seter irlandzki
Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą, dawniej występowały  setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, również całkowicie białe i biało-czarne.©Shutterstock

Seter irlandzki należy do grupy wyżłów. Jest wysokim (do 70 cm w kłębie) i smukłym (waga do 35 kg) psem. Pierwotnie stworzony jako pies myśliwski, obecnie pełni też rolę czworonoga rodzinnego. Jest bardzo inteligentny i energiczny, dlatego wymaga aktywnego przewodnika. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jest w stosunku do niego bardzo lojalny.

Seter irlandzki wywodzi się prawdopodobnie ze skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego (opisanego powyżej) z pointerierem, seterem angielskim i springer spanielem. Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą (i tylko ta jest dopuszczalna wedle wzorca), dawniej występowały również setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, nawet całkowicie białe i biało-czarne.