Mastif neapolitański

Inne nazwy: Neapolitan Mastiff, Mastino napoletano

Mastif neapolitański
Mastif neapolitański

To wyjątkowo zrównoważony pies, który nigdy bez potrzeby nie okazuje agresji. Jest łagodny wobec dzieci. Staje się groźny tylko wtedy, gdy zostanie sprowokowany. Mastif neapolitański to przede wszystkim pies stróżujący, ale świetnie sprawdza się też jako pies do towarzystwa i wystawowy. Wśród molosowatych psów stróżujących ten jest najspokojniejszy.

Najważniejsze informacje o Mastif neapolitański

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jak wszystkie molosy, pies ten prawdopodobnie pochodzi od molosa tybetańskiego. Zamieszkuje południowe Włochy od ok. 4000 lat. Podczas II wojny światowej rasa niemal wyginęła. W 1946 roku ocalił ją włoski pisarz i kynolog Piero Scanziani, który odtworzył ją z kilku osobników. FCI oficjalnie uznało rasę w 1956 roku.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 75 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 50 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 60 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Mastif neapolitański to duży pies typu molosowatego o grubej, pomarszczonej skórze pokrytej krótką sierścią. Głowa jest duża i krótka, czaszka okrągła, spłaszczona między uszami. Kufa jest prosta, nos duży, wargi mięsiste i zwisające. Oczy są szeroko rozstawione, raczej okrągłe, często jednak – przez dużą ilość skóry nad brwiami – wydają się owalne. Uszy są małe w porównaniu do wielkości psa, trójkątne, osadzone powyżej łuków jarzmowych. Całe ciało jest bardziej długie niż wysokie, pies ma masywną szyję, pokrytą luźną skórą. Zad jest szeroki.

  Ciekawostki

  Nie bądźmy zaskoczeni: mastif neapolitański straszliwie się ślini i puszcza gazy! 

  Mastif neapolitański - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten olbrzymi mastif  jest niezwykle czuły wobec swoich bliskich – czasem może być wręcz natarczywy. Bez wątpienia wskoczy na kanapę i będzie domagał się uwagi opiekuna.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Mastif neapolitański nie jest zbyt wytrzymały, ale lubi krótkie zabawy, zwłaszcza z dziećmi.

  • 100%

   Spokojny

   Ten spokojny pies może drzemać całymi godzinami, bacząc jednocześnie na otoczenie. Jeśli poczuje zbliżające się niebezpieczeństwo, potrafi zareagować błyskawicznie.

  • 66%

   Inteligentny

   Inteligencja mastifa neapolitańskiego przejawia się w jego zdolności do analizowania sytuacji. W krótkim czasie potrafi on ocenić, czy jest bezpiecznie, czy nie, i odpowiednio zareagować. Nigdy jednak nie okazuje agresji bez potrzeby, a przed działaniem zawsze się zastanawia.

  • 33%

   Łowca

   Pies ten może polować na drobne zwierzęta w ogrodzie, ale nie jest wielkim drapieżnikiem. Potrafi puścić się w pościg za intruzem na swoim terenie, lecz nie tyle po to, by go złapać, co po prostu przegonić – jest to w końcu stróż a nie myśliwy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten oddany rodzinie pies jest nieufny wobec obcych. Jeśli nie poczuje się zagrożony, nie zachowa się agresywnie. Natomiast sprowokowany, potrafi ugryźć.

  • 66%

   Niezależny

   Mastif włoski, jak czasem bywa nazywany, charakteryzuje się pewną niezależnością, sam ocenia i podejmuje decyzje podczas „pracy” polegającej na stróżowaniu, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Mimo swego wyglądu pies ten jest wyjątkowo wrażliwy i do dobrego samopoczucia potrzebuje bliskości opiekuna. Nie toleruje wkluczenia z grupy społecznej. Nie wolno więc na stałe trzymać go na zewnątrz. 

    Jeśli zbyt długo przebywa sam, pojawiają się problemy z zachowaniem: lęk separacyjny, skłonność do niszczenia, agresja, itd.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mastif neapolitański bywa uparty i nie jest dobrym wyborem dla niedoświadczonych osób, które mogą nie poradzić sobie z jego prawidłowym wychowaniem. 

    Ten kapryśny nieraz pies od najmłodszego wieku potrzebuje wyraźnie zaznaczonych granic. Ze względu na rozmiary, jakie szczenię osiągnie w dorosłym wieku, powinniśmy zacząć je szkolić, gdy tylko trafi do naszego domu. 

    Najważniejsze kwestie, które należy wypracować w pozytywny i konsekwentny sposób to chodzenie na luźnej smyczy i chodzenie przy nodze (np. na komendę „równaj”), by pies nie ciągnął. Nie zdaje on sobie sprawy ze swojej masy i siły, może więc zrobić krzywdę, gdy szarpnie smyczą, jeśli np. zobaczy innego psa i zechce się z nim przywitać. Równie istotna jest prawidłowa socjalizacja, by usposobienie psa i instynkt stróżujący nie miały negatywnego wpływu na codzienne życie jego właściciela. 

    Szkolenie tego wrażliwego olbrzyma musi być oparte o wzmocnienie pozytywne. Brutalność zniszczy relację na linii przewodnik-pies, która musi opierać się na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

   • 33%

    Szczekliwy

    Mastif neapolitański ma silny głos, ale nie używa go zbyt często. Jego wielkość w zupełności wystarczy, by odstraszyć intruza.

   • 33%