Mastif neapolitański

Inne nazwy: Neapolitan Mastiff, Mastino napoletano

Mastif neapolitański
Mastif neapolitański

To wyjątkowo zrównoważony pies, który nigdy bez potrzeby nie okazuje agresji. Jest łagodny wobec dzieci. Staje się groźny tylko wtedy, gdy zostanie sprowokowany. Mastif neapolitański to przede wszystkim pies stróżujący, ale świetnie sprawdza się też jako pies do towarzystwa i wystawowy. Wśród molosowatych psów stróżujących ten jest najspokojniejszy.

Najważniejsze informacje o Mastif neapolitański

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jak wszystkie molosy, pies ten prawdopodobnie pochodzi od molosa tybetańskiego. Zamieszkuje południowe Włochy od ok. 4000 lat. Podczas II wojny światowej rasa niemal wyginęła. W 1946 roku ocalił ją włoski pisarz i kynolog Piero Scanziani, który odtworzył ją z kilku osobników. FCI oficjalnie uznało rasę w 1956 roku.

Wygląd

  • Mastif neapolitański
    Mastif neapolitański

    Wysokość w kłębie Mastif neapolitański

    Suka : pomiędzy 60 i 68 cm

    Pies : pomiędzy 65 i 75 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 50 i 60 kg

    Pies : pomiędzy 60 i 70 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Mastif neapolitański to duży pies typu molosowatego o grubej, pomarszczonej skórze pokrytej krótką sierścią. Głowa jest duża i krótka, czaszka okrągła, spłaszczona między uszami. Kufa jest prosta, nos duży, wargi mięsiste i zwisające. Oczy są szeroko rozstawione, raczej okrągłe, często jednak – przez dużą ilość skóry nad brwiami – wydają się owalne. Uszy są małe w porównaniu do wielkości psa, trójkątne, osadzone powyżej łuków jarzmowych. Całe ciało jest bardziej długie niż wysokie, pies ma masywną szyję, pokrytą luźną skórą. Zad jest szeroki.

    Ciekawostki

    Nie bądźmy zaskoczeni: mastif neapolitański straszliwie się ślini i puszcza gazy! 

    Mastif neapolitański - charakter

    • 66%

      Czuły

      Ten olbrzymi mastif  jest niezwykle czuły wobec swoich bliskich – czasem może być wręcz natarczywy. Bez wątpienia wskoczy na kanapę i będzie domagał się uwagi opiekuna.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Mastif neapolitański nie jest zbyt wytrzymały, ale lubi krótkie zabawy, zwłaszcza z dziećmi.

    • 100%

      Spokojny

      Ten spokojny pies może drzemać całymi godzinami, bacząc jednocześnie na otoczenie. Jeśli poczuje zbliżające się niebezpieczeństwo, potrafi zareagować błyskawicznie.

    • 66%

      Inteligentny

      Inteligencja mastifa neapolitańskiego przejawia się w jego zdolności do analizowania sytuacji. W krótkim czasie potrafi on ocenić, czy jest bezpiecznie, czy nie, i odpowiednio zareagować. Nigdy jednak nie okazuje agresji bez potrzeby, a przed działaniem zawsze się zastanawia.

    • 33%

      Łowca

      Pies ten może polować na drobne zwierzęta w ogrodzie, ale nie jest wielkim drapieżnikiem. Potrafi puścić się w pościg za intruzem na swoim terenie, lecz nie tyle po to, by go złapać, co po prostu przegonić – jest to w końcu stróż a nie myśliwy.

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Ten oddany rodzinie pies jest nieufny wobec obcych. Jeśli nie poczuje się zagrożony, nie zachowa się agresywnie. Natomiast sprowokowany, potrafi ugryźć.

    • 66%

      Niezależny

      Mastif włoski, jak czasem bywa nazywany, charakteryzuje się pewną niezależnością, sam ocenia i podejmuje decyzje podczas „pracy” polegającej na stróżowaniu, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Mimo swego wyglądu pies ten jest wyjątkowo wrażliwy i do dobrego samopoczucia potrzebuje bliskości opiekuna. Nie toleruje wkluczenia z grupy społecznej. Nie wolno więc na stałe trzymać go na zewnątrz. 

        Jeśli zbyt długo przebywa sam, pojawiają się problemy z zachowaniem: lęk separacyjny, skłonność do niszczenia, agresja, itd.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Mastif neapolitański bywa uparty i nie jest dobrym wyborem dla niedoświadczonych osób, które mogą nie poradzić sobie z jego prawidłowym wychowaniem. 

        Ten kapryśny nieraz pies od najmłodszego wieku potrzebuje wyraźnie zaznaczonych granic. Ze względu na rozmiary, jakie szczenię osiągnie w dorosłym wieku, powinniśmy zacząć je szkolić, gdy tylko trafi do naszego domu. 

        Najważniejsze kwestie, które należy wypracować w pozytywny i konsekwentny sposób to chodzenie na luźnej smyczy i chodzenie przy nodze (np. na komendę „równaj”), by pies nie ciągnął. Nie zdaje on sobie sprawy ze swojej masy i siły, może więc zrobić krzywdę, gdy szarpnie smyczą, jeśli np. zobaczy innego psa i zechce się z nim przywitać. Równie istotna jest prawidłowa socjalizacja, by usposobienie psa i instynkt stróżujący nie miały negatywnego wpływu na codzienne życie jego właściciela. 

        Szkolenie tego wrażliwego olbrzyma musi być oparte o wzmocnienie pozytywne. Brutalność zniszczy relację na linii przewodnik-pies, która musi opierać się na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

      • 33%

        Szczekliwy

        Mastif neapolitański ma silny głos, ale nie używa go zbyt często. Jego wielkość w zupełności wystarczy, by odstraszyć intruza.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Nawet jeśli działka nie jest ogrodzona, pies trzyma się blisko domu, by pilnować bliskich i swojego terenu.

      • 100%

        Skłonność do niszczenia

        Jeśli mastif neapolitański się nudzi i ma za mało ruchu, potrafi niszczyć wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Należy zatem koniecznie nauczyć go wypuszczania łupu, by nie połykał przedmiotów.

      • 100%

        Łakomczuch

        Pies ten uwielbia jeść, uważajmy więc, by nie zjadał zbyt dużej ilości pożywienia na raz, ponieważ może to spowodować skręt żołądka.

      • 100%

        Pies stróżujący

        To pies stworzony do stróżowania, gotowy oddać życie w obronie bliskich mu osób. Stale zachowuje czujność i nie zbagatelizuje żadnej nieprawidłowości. 

        Jest to jednak raczej pies odstraszający niż atakujący. Agresję okazuje tylko w sytuacji, gdy zostanie sprowokowany lub jeśli zagrożeni są jego bliscy. Nie jest to wówczas agresja „patologiczna”, ale zupełnie naturalne, uzasadnione i prawidłowe zachowanie.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Temperament, rozmiary i instynkt mastifa neapolitańskiego sprawiają, że wymaga on doświadczonego właściciela. Nowicjusze mogą sprawić, że pies stanie się agresywny z powodu braku odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Mastif neapolitański w mieszkaniu

          Mimo swych rozmiarów pies nie potrzebuje dużo miejsca, bo trudno zaliczyć go do sportowców. Jest za to dość niezdarny, niczym słoń w składzie porcelany, więc nie może żyć w małym mieszkaniu. Lepiej sprawdzi się dom z ogrodem, w którym będzie mógł swobodnie rozprostować łapy. 

          Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie powinien na stałe mieszkać na zewnątrz, musi mieć możliwość wchodzenia do domu, zwłaszcza przy niskich temperaturach.

        • 33%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Mastif neapolitański nie potrzebuje dużo ruchu i szybko się męczy.

          Wystarczy mu jeden lub dwa spacery dziennie, nie wolno ich jednak pomijać. Pies potrzebuje ich do zaspokojenia potrzeb fizycznych, węchowych i społecznych. 

          Spacery powinny być umiarkowanie intensywne ze względu na wrażliwe stawy tego olbrzyma.

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Ze względu na swoje rozmiary mastif neapolitański nie może wszędzie towarzyszyć swojemu opiekunowi.

          W celu odpowiedniej socjalizacji i habituacji szczeniaka należy jednak zabierać go w jak najwięcej miejsc, gdzie napotka różne osoby, zwierzęta i sytuacje.

          Współżycie z innymi

          • 33%

            Mastif neapolitański i koty

            Wspólne życie z kotami pod jednym dachem może okazać się skomplikowane, bo mastif neapolitański lubi za nimi biegać, nawet jeśli dobrze je zna.

          • 33%

            Mastif neapolitański i psy

            Zwierzę to ma silny temperament, dlatego relacje z innym psem, zwłaszcza tej samej płci, mogą okazać się problematyczne. Mastif neapolitański lubi narzucać swoje zasady, co nie wszystkim psom pasuje. Łatwo więc o konflikty. 

            Przez pierwsze miesiące życia zapewnijmy psu regularne spotkania ze współbraćmi – koniecznie muszą to być jednak spotkania kontrolowane, z psami o dobrych kompetencjach społecznych, które pozostawią pozytywne skojarzenia na przyszłość.

          • 66%

            Mastif neapolitański i dzieci

            Pies ten jest łagodny i cierpliwy wobec dzieci, lubi spędzać z nimi czas. Jednak jak w przypadku wszystkich psów, zwłaszcza tak silnych, należy zachować czujność i nigdy nie zostawiać naszego pupila z dziećmi bez nadzoru.

          • 33%

            Mastif neapolitański i osoby starsze

            Mimo że pies jest spokojny i nie wymaga dużej dawki ruchu, nie nadaje się na pupila dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli za rzadko będzie wychodził z domu i tym samym nie będzie mógł zaspokoić wszystkich swoich potrzeb, może to spowodować zaburzenia w jego zachowaniu. Poza tym jego siła nie idzie w parze ze słabszą kondycją starszych osób.

            %}

            Mastif neapolitański - cena

            Cena mastifa neapolitańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 8000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. 

            Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 300 zł.

            Pielęgnacja

            Pielęgnacja mastifa neapolitańskiego nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Krótkiej sierści psa nie trzeba codziennie szczotkować, ale za to codziennie należy sprawdzać fałdy, bo mogą się w nich rozwinąć choroby skóry. 

            Cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, by zachować piękno szaty. Wrażliwe oczy mastifa należy regularnie sprawdzać i czyścić.

            Linienie

            Mastif neapolitański traci umiarkowaną ilość sierści, nawet w okresie linienia.

            Żywienie

            Najlepiej sprawdzą się posiłki przygotowywane w domu na bazie surowego mięsa, podrobów i świeżych warzyw. Dzienne porcje zależą od wieku, wagi i aktywności psa.

            Ze względu na jego gabaryty konieczne są dwa posiłki dziennie, by pies nie zjadał za dużo za jednym razem.

            Zdrowie

            Długość życia

            Długość życia mastifa neapolitańskiego to około 9 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Pies ten jest niezwykle wytrzymały, choć nie żyje zbyt długo. Problemy ze zdrowiem często związane są z jego rozmiarami i budową.

            Odporność na upały

            Pies ten pochodzi z ciepłego kraju i dobrze znosi wysokie temperatury.

            Odporność na zimno

            Mastif neapolitański nie lubi zimna. Najlepiej zostawiać go w ogrodzie podczas ciepłych dni i zabierać do domu na noc.

            Skłonność do tycia

            Pies ten nie jest zbyt ruchliwy i może przybrać na wadze. Konieczne są codzienne, spokojne spacery i odpowiednia dieta.

            Częste choroby

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz