Konieczkowa (38-114)
Owczarek belgijski malinois
Inna nazwa: Belgian Shepherd Dog
Owczarek belgijski jest psem pracującym o żywiołowym temperamencie. To prawdziwy wulkan energii zadziwiający witalnością, który nieustannie pozostaje w pełnej gotowości do wykonania powierzonego mu zadania.
Ten wspaniały pies pasterski stróżowanie ma we krwi, dziś więc bywa wykorzystywany jako pies pilnujący nieruchomości. Występują cztery odmiany tej rasy: owczarek belgijski malinois predysponowany do stróżowania, obrony i aktywności sportowej oraz bardziej spokojne, choć równie odważne odmiany groenendael, tervueren i laekenois.
Długość życia |
Owczarek belgijski malinois średnio żyje od 10 do 14 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 56 i 62 cm
Pies
pomiędzy 60 i 66 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 20 i 25 kg
Pies
pomiędzy 25 i 30 kg
|
Kolor umaszczenia
U groenendaela maść jest czarna, okazy malinois mają szatę płową z czarnym nalotem i czarną maską, tervueren może być maści płowej lub szarej z czarnym nalotem, a laekenois jest płowy ze śladowym czarnym nalotem. |
Czarne Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
U owczarków belgijskich występują trzy typy okrywy włosowej: długowłosa (u odmian groenendael i tervueren), krótkowłosa (odmiana malinois) oraz szorstkowłosa (odmiana laekenois). Włos okrywowy jest gęsty i zwarty z wełnistym podszerstkiem. |
Szorstkowłosy Krótka Długa |
Kolor oczu
Oczy są brązowe, preferowane jak najciemniejsze. |
Brązowe
|
Niektóre okazy owczarka belgijskiego bywają dość nerwowe i ze względu na nadmierną nieufność wobec obcych mogą gorzej sprawdzać się jako psy obronne. Zawsze jednak, przy właściwym podejściu do psa, osoba z nim pracująca będzie umiała wydobyć z niego najlepsze cechy tak charakterystyczne dla tej rasy – pod warunkiem, że rzeczywiście będzie to rasowy owczarek belgijski, o niebudzącym wątpliwości rodowodzie.
Więcej informacji na temat rasy Owczarek belgijski malinois
Pochodzenie i historia rasy Owczarek belgijski malinois
Cztery odmiany owczarka belgijskiego zostały zdefiniowane pod koniec XIX w. przez grupę miłośników psów pod kierownictwem profesora Reula ze szkoły weterynaryjnej w Cureghen. Celem ich prac było uporządkowanie zróżnicowanego dziedzictwa genetycznego psów tej rasy. Pierwszy wzorzec został opublikowany w 1894 r., co było punktem zwrotnym w rozwoju hodowli owczarka belgijskiego.
Grupa i sekcja FCI Owczarek belgijski malinois
-
Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
-
Sekcja 1 : owczarki
Odmiany rasy Owczarek belgijski malinois
- Owczarek belgijski groenendael
- Owczarek belgijski tervueren
- Owczarek belgijski laekenois
- Owczarek belgijski malinois
Owczarek beligijski malinois - charakter
Zachowanie rasy Owczarek belgijski malinois
Szkolenie psa rasy Owczarek belgijski malinois
Owczarek belgijski jest bardzo mądrym psem, który szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. Obdarzony żywiołowym temperamentem, bardzo szybko reaguje na różne bodźce. Jest to zaleta, która przy nieodpowiednim szkoleniu może jednak okazać się wadą, dlatego właściciel owczarka belgijskiego nie może pozwolić sobie na błędy w jego wychowaniu. Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem szkolenia.
W pierwszej kolejności, aby szczeniak nie nabrał złych nawyków, należy wpoić mu podstawowe zasady życia w domu oraz określić granice, których nie powinien przekraczać. Psy pracujące warto zapisać do specjalistycznej szkoły dla psów – ale takiej, w której instruktaż nie jest oparty o metody tradycyjne, często uwzględniające środki przymusu. Te są zbyt brutalne dla wrażliwego owczarka belgijskiego.
Styl życia rasy Owczarek belgijski malinois
Dla kogo rasa Owczarek belgijski malinois ?
Owczarek beligijski malinois - cena
Cena owczarka belgijskiego zależy od jego pochodzenia, wieku, odmiany i płci.. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 6000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć ooło 150-200 zł.
Owczarek belgijski malinois - linienie
Średnie
Utrata sierści u wszystkich owczarków belgijskich, niezależnie od odmiany, jest zazwyczaj umiarkowana. Nasila się w okresach linienia, wskazane jest więc wówczas codzienne szczotkowanie pozwalające usunąć martwe włosy.
Owczarek belgijski malinois - pielęgnacja
Owczarek belgijski jest psem pracującym o dość nieskomplikowanych potrzebach związanych z utrzymaniem, nie wymaga więc szczególnie wyszukanej pielęgnacji. Zaleca się, aby owczarki belgijskie krótkowłose (malinois) oraz szorstkowłose (laekenois) były szczotkowane przynajmniej raz w tygodniu. Okazy długowłose (groenendael et tervueren) potrzebują częstszej i bardziej regularnej pielęgnacji, która uchroni ich sierść przed tworzeniem się supłów.
Zdrowie rasy Owczarek belgijski malinois
Oczekiwana długość życia owczarka belgijskiego to 12 lat.
Przeprowadzono wiele badań weterynaryjnych, które dowodzą, że owczarek belgijski jest psem wytrzymałym i odpornym. Zazwyczaj nie ma on poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Podczas upałów owczarek belgijski musi mieć do dyspozycji wodę oraz zacienione miejsce. Powinien również unikać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego na pełnym słońcu.
Gruba okrywa włosowa owczarka belgijskiego oraz wełnisty podszerstek zapewniają mu bardzo dobrą ochronę przed zimnem. Dzięki temu, o ile na zewnątrz nie panują ekstremalne temperatury, może na stałe mieszkać poza domem.
Tak aktywny i żywiołowy pies jak owczarek belgijski nie powinien mieć problemów z nadwagą.