Owczarek belgijski

Inne nazwy: Belgian Shepherd Dog

Owczarek belgijski
Owczarek belgijski

Owczarek belgijski jest psem pracującym o żywiołowym temperamencie. To prawdziwy wulkan energii zadziwiający witalnością, który nieustannie pozostaje w pełnej gotowości do wykonania powierzonego mu zadania. Ten wspaniały pies pasterski stróżowanie ma we krwi, dziś więc bywa wykorzystywany jako pies pilnujący nieruchomości. Występują cztery odmiany tej rasy: owczarek malinois predysponowany do stróżowania, obrony i aktywności sportowej oraz bardziej spokojne, choć równie odważne odmiany groenendael, tervueren i laekenois. 

Podstawowe informacje o owczarku belgijskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Cztery odmiany owczarka belgijskiego zostały zdefiniowane pod koniec XIX w. przez grupę miłośników psów pod kierownictwem profesora Reula ze szkoły weterynaryjnej w Cureghen. Celem ich prac było uporządkowanie zróżnicowanego dziedzictwa genetycznego psów tej rasy. Pierwszy wzorzec został opublikowany w 1894 r., co było punktem zwrotnym w rozwoju hodowli owczarka belgijskiego. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Jest mniejszy, lżejszy i zgrabniejszy od owczarka niemieckiego. Jego głowa jest dobrze wymodelowana, nieprzesadnie długa. Czaszka ma średnią wielkość, proporcjonalna do wielkości głowy, czoło raczej płaskie z umiarkowanym stopem i dobrze wymodelowaną kufą o prostym grzbiecie. Oczy są średniej wielkości, a uszy trójkątne, sztywne i proste, wysoko osadzone. Szyja jest umięśniona bez zaznaczonego podgardla. Tułów jest mocny, ale nie sprawia wrażenia ciężkiego. Linia grzbietu jest prosta. Ogon średniej wielkości jest opuszczony w spoczynku, a w ruchu uniesiony. 

  Ciekawostki

  Niektóre okazy owczarka belgijskiego bywają dość nerwowe i ze względu na nadmierną nieufność wobec obcych mogą gorzej sprawdzać się jako psy obronne. Zawsze jednak, przy właściwym podejściu do psa, osoba z nim pracująca będzie umiała wydobyć z niego najlepsze cechy tak charakterystyczne dla tej rasy – pod warunkiem, że rzeczywiście będzie to rasowy owczarek belgijski, o niebudzącym wątpliwości rodowodzie. 

  Odmiany

  Owczarek belgijski groenendael

  Owczarek belgijski tervueren

  Owczarek belgijski laekenois

  Owczarek belgijski malinois

  Owczarek beligijski malinois - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarek belgijski bardzo mocno przywiązuje się do swojego pana. Bezgranicznie oddany i lojalny, wylewnie okazuje mu swoją miłość, bywa nawet zaborczy. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek belgijski uwielbia zabawę. Najlepiej, jeśli łączy ona elementy, które z jednej strony pozwolą mu się wyszaleć i zmęczyć fizycznie, a z drugiej każą mu pracować umysłowo. 

  • 33%

   Spokojny

   Owczarka belgijskiego dosłownie rozsadza energia. Oczywiście potrafi zachować spokój, co jest zresztą cechą pożądaną u psów pracujących, ale musi również umieć szybko zerwać się do biegu w sytuacjach, gdy tego się od niego oczekuje. 

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarek belgijski jest psem wszechstronnym o wielu talentach. Temperament malinois predysponuje go do roli stróża i obrońcy, inne belgi sprawdzają się jako psy do towarzystwa lub psy policyjne. Z chęcią biorą też udział w zawodach typu ring, agility, zawody posłuszeństwa, itp.  

  • 66%

   Łowca

   Jak wiele psów, owczarek belgijski może rzucić się w pogoń za zającem, gdy ten stanie mu na drodze, ale nie ma specjalnych predyspozycji łowieckich. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek belgijski jest doskonałym stróżem posiadłości i obrońcą swego opiekuna. Wobec obcych zachowuje dystans i potrzebuje czasu, aby ocenić ewentualne zagrożenie ze strony napotkanej osoby. W charakterze owczarka belgijskiego leży nieufność, ale potrafi być bardzo przyjacielski w stosunku do gości, których jego pan przedstawi mu w odpowiedni sposób. 

  • 33%

   Niezależny

   Pies tej rasy nie należy do niezależnych czworonogów. Chętnie podporządkowuje się woli opiekuna i cieszy się, gdy zostaje mu powierzone zadanie do wykonania. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Przebywanie samemu w domu nie jest preferowaną przez owczarka belgijskiego formą spędzania czasu. Bardzo lubi towarzystwo swojej rodziny, a kiedy jest sam, szybko się nudzi. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek belgijski jest bardzo mądrym psem, który szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. Obdarzony żywiołowym temperamentem, bardzo szybko reaguje na różne bodźce. Jest to zaleta, która przy nieodpowiednim szkoleniu może jednak okazać się wadą, dlatego właściciel owczarka belgijskiego nie może pozwolić sobie na błędy w jego wychowaniu. Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem szkolenia.

    W pierwszej kolejności, aby szczeniak nie nabrał złych nawyków, należy wpoić mu podstawowe zasady życia w domu oraz określić granice, których nie powinien przekraczać. Psy pracujące warto zapisać do specjalistycznej szkoły dla psów – ale takiej, w której instruktaż nie jest oparty o metody tradycyjne, często uwzględniające środki przymusu. Te są zbyt brutalne dla wrażliwego owczarka belgijskiego. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Owczarek belgijski może nadmiernie szczekać głównie wtedy, gdy wyczuje zbliżającego się nieproszonego gościa lub jeśli się nudzi. 

   • 66%