Owczarek belgijski

Inne nazwy: Belgian Shepherd Dog

#45

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek belgijski
Owczarek belgijski

Owczarek belgijski jest psem pracującym o żywiołowym temperamencie. To prawdziwy wulkan energii zadziwiający witalnością, który nieustannie pozostaje w pełnej gotowości do wykonania powierzonego mu zadania. Ten wspaniały pies pasterski stróżowanie ma we krwi, dziś więc bywa wykorzystywany jako pies pilnujący nieruchomości. Występują cztery odmiany tej rasy: owczarek malinois predysponowany do stróżowania, obrony i aktywności sportowej oraz bardziej spokojne, choć równie odważne odmiany groenendael, tervueren i laekenois. 

Podstawowe informacje o owczarku belgijskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Cztery odmiany owczarka belgijskiego zostały zdefiniowane pod koniec XIX w. przez grupę miłośników psów pod kierownictwem profesora Reula ze szkoły weterynaryjnej w Cureghen. Celem ich prac było uporządkowanie zróżnicowanego dziedzictwa genetycznego psów tej rasy. Pierwszy wzorzec został opublikowany w 1894 r., co było punktem zwrotnym w rozwoju hodowli owczarka belgijskiego. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

 • Owczarek belgijski
  Owczarek belgijski
 • Owczarek belgijski
  Owczarek belgijski
 • Owczarek belgijski
  Owczarek belgijski
 • Owczarek belgijski
  Owczarek belgijski
 • Owczarek belgijski
  Owczarek belgijski

  Wysokość w kłębie Owczarek belgijski

  Suka : pomiędzy 56 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Jest mniejszy, lżejszy i zgrabniejszy od owczarka niemieckiego. Jego głowa jest dobrze wymodelowana, nieprzesadnie długa. Czaszka ma średnią wielkość, proporcjonalna do wielkości głowy, czoło raczej płaskie z umiarkowanym stopem i dobrze wymodelowaną kufą o prostym grzbiecie. Oczy są średniej wielkości, a uszy trójkątne, sztywne i proste, wysoko osadzone. Szyja jest umięśniona bez zaznaczonego podgardla. Tułów jest mocny, ale nie sprawia wrażenia ciężkiego. Linia grzbietu jest prosta. Ogon średniej wielkości jest opuszczony w spoczynku, a w ruchu uniesiony. 

  Ciekawostki

  Niektóre okazy owczarka belgijskiego bywają dość nerwowe i ze względu na nadmierną nieufność wobec obcych mogą gorzej sprawdzać się jako psy obronne. Zawsze jednak, przy właściwym podejściu do psa, osoba z nim pracująca będzie umiała wydobyć z niego najlepsze cechy tak charakterystyczne dla tej rasy – pod warunkiem, że rzeczywiście będzie to rasowy owczarek belgijski, o niebudzącym wątpliwości rodowodzie. 

  Odmiany

  Owczarek belgijski groenendael

  Owczarek belgijski tervueren

  Owczarek belgijski laekenois

  Owczarek belgijski malinois

  Owczarek beligijski malinois - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarek belgijski bardzo mocno przywiązuje się do swojego pana. Bezgranicznie oddany i lojalny, wylewnie okazuje mu swoją miłość, bywa nawet zaborczy. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek belgijski uwielbia zabawę. Najlepiej, jeśli łączy ona elementy, które z jednej strony pozwolą mu się wyszaleć i zmęczyć fizycznie, a z drugiej każą mu pracować umysłowo. 

  • 33%

   Spokojny

   Owczarka belgijskiego dosłownie rozsadza energia. Oczywiście potrafi zachować spokój, co jest zresztą cechą pożądaną u psów pracujących, ale musi również umieć szybko zerwać się do biegu w sytuacjach, gdy tego się od niego oczekuje. 

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarek belgijski jest psem wszechstronnym o wielu talentach. Temperament malinois predysponuje go do roli stróża i obrońcy, inne belgi sprawdzają się jako psy do towarzystwa lub psy policyjne. Z chęcią biorą też udział w zawodach typu ring, agility, zawody posłuszeństwa, itp.  

  • 66%

   Łowca

   Jak wiele psów, owczarek belgijski może rzucić się w pogoń za zającem, gdy ten stanie mu na drodze, ale nie ma specjalnych predyspozycji łowieckich. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek belgijski jest doskonałym stróżem posiadłości i obrońcą swego opiekuna. Wobec obcych zachowuje dystans i potrzebuje czasu, aby ocenić ewentualne zagrożenie ze strony napotkanej osoby. W charakterze owczarka belgijskiego leży nieufność, ale potrafi być bardzo przyjacielski w stosunku do gości, których jego pan przedstawi mu w odpowiedni sposób. 

  • 33%

   Niezależny

   Pies tej rasy nie należy do niezależnych czworonogów. Chętnie podporządkowuje się woli opiekuna i cieszy się, gdy zostaje mu powierzone zadanie do wykonania. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Przebywanie samemu w domu nie jest preferowaną przez owczarka belgijskiego formą spędzania czasu. Bardzo lubi towarzystwo swojej rodziny, a kiedy jest sam, szybko się nudzi. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek belgijski jest bardzo mądrym psem, który szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. Obdarzony żywiołowym temperamentem, bardzo szybko reaguje na różne bodźce. Jest to zaleta, która przy nieodpowiednim szkoleniu może jednak okazać się wadą, dlatego właściciel owczarka belgijskiego nie może pozwolić sobie na błędy w jego wychowaniu. Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem szkolenia.

    W pierwszej kolejności, aby szczeniak nie nabrał złych nawyków, należy wpoić mu podstawowe zasady życia w domu oraz określić granice, których nie powinien przekraczać. Psy pracujące warto zapisać do specjalistycznej szkoły dla psów – ale takiej, w której instruktaż nie jest oparty o metody tradycyjne, często uwzględniające środki przymusu. Te są zbyt brutalne dla wrażliwego owczarka belgijskiego. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Owczarek belgijski może nadmiernie szczekać głównie wtedy, gdy wyczuje zbliżającego się nieproszonego gościa lub jeśli się nudzi. 

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Owczarek belgijski jest w większym zakresie stróżem niż łowcą, dlatego rzadko ucieka z domu, chyba że jest na stałe zamknięty w ogrodzie, z którego nigdy nie wychodzi. W takiej sytuacji nawet owczarek belgijski da nogę, gdy tylko pojawi się ku temu okazja!  

   • 100%

    Skłonność do niszczenia

    Ten szczególnie żywiołowy i pełen energii pies szybko się nudzi. Z tego powodu, jeśli jest pozostawiany sam w domu przez długie godziny, a właściciel nie dba o to, by wcześniej pobiegał na spacerze, owczarek belgijski może wywrócić dom do góry nogami tylko po to, by zabić czas. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Owczarek belgijski lubi jeść, ale nie jest przesadnie żarłoczny. Docenia przysmaki, które są dla niego przyjemnym źródłem motywacji w procesie szkolenia. 

   • 100%

    Pies stróżujący

    Owczarek belgijski, potocznie zwany wilczurem belgijskim, wydaje się stworzony do stróżowania. Z natury nie jest ani agresywny, ani bojaźliwy. Nigdy nie zawaha się przed aktywną obroną swojego pana lub jego domu. Należy pamiętać, że konieczne jest właściwe wychowanie psa, które pozwoli opiekunowi kontrolować jego zachowanie, gdy chce zaprosić obcą psu osobę do swojego domu. 

   • 33%

    Pierwszy pies

    Nie każdy nadaje się na opiekuna tego bardzo mądrego, żywiołowego, ale przede wszystkim wrażliwego i dość nerwowego psa. Niewłaściwe wychowanie lub jego brak bywają przyczyną różnych niepożądanych zachowań u owczarka belgijskiego, przez co może on stać się psem niebezpiecznym.  

    Owczarek belgijski do adopcji

    • Bruno, pies do adopcji
     10 lat
     Owczarek belgijski
     Warszawa
    • Fred, pies do adopcji
     5 lat
     Owczarek belgijski
     Warszawa

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     Owczarek belgijski w mieszkaniu

     Owczarek belgijski może bez problemów mieszkać zarówno w domu z rodziną, jak i na zewnątrz, ale ze względu na swoje duże potrzeby ruchowe zdecydowanie woli domek z ogrodem niż mieszkanie w bloku. Niemniej ten bardzo mądry pies jest w stanie dostosować się do trybu życia swojego właściciela, jak długo zaspokaja on liczne potrzeby swojego pupila.  

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Niezależnie od trybu życia (mieszkanie w bloku lub w domu z ogrodem) nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów z tym wspaniałym psem pracującym. Muszą one nie tylko zmęczyć go fizycznie (każdy spacer powinien trwać przynajmniej godzinę), ale również umysłowo (poprzez odpowiednie gry i zabawy).

     W trakcie spacerów owczarek powinien ćwiczyć węch (zabawa w tropienie, poznawanie nowych miejsc), a także zbierać doświadczenia w kontaktach z innymi psami. Owczarki belgijskie, szczególnie odmiana malinois, są wybitnie predysponowane do uprawiania sportu. Warto zapisać je na szkolenie za zakresu agility, ring czy na treningi posłuszeństwa. Chętnie wezmą też udział w zajęciach tańca ze swoim opiekunem lub w zawodach w szukaniu użytkowym. 

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Psy średniej wielkości zazwyczaj nie są kłopotliwe w podróży. W przypadku owczarka belgijskiego ważne są jego odpowiednia socjalizacja i wychowanie, aby wyjazdy z nim przebiegały bezproblemowo. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Owczarek belgijski i koty

      Jeśli owczarek belgijski od szczeniaka żyje w otoczeniu kotów, jego relacje z nimi będą poprawne. W przeciwnym razie, chcąc wprowadzić kota do rodziny, należy pamiętać, że konieczny będzie odpowiednio długi okres wzajemnej adaptacji pod czujnym okiem właściciela. 

     • 66%

      Owczarek belgijski i psy

      To, jak owczarek belgijski będzie się odnosił do innych psów, zależy stopnia socjalizacji, jakiej będzie poddany jako szczeniak. Belgi są bardzo wrażliwe i dość nerwowe, więc akumulacja złych doświadczeń w kontaktach z innymi psami będzie skutkować ich negatywnym do nich nastawieniem w późniejszym okresie. 

     • 66%

      Owczarek belgijski i dzieci

      Owczarek belgijski może przebywać pod jednym dachem z dziećmi, ale ich rodzice powinni zadbać o to, by nie zakłócały jego spokoju i nie traktowały go jak pluszowej zabawki. Psy tej rasy bywają dość nerwowe, mogą więc szybko stracić cierpliwość. 

     • 33%

      Owczarek belgijski i osoby starsze

      Owczarek belgijski jest bardzo aktywny, dlatego jego właściciel powinien zapewnić mu dużą dawkę wysiłku fizycznego. Osoby starsze nie powinny więc decydować się na adopcję psa tej rasy.

      %}

      Owczarek beligijski malinois - cena

      Cena owczarka belgijskiego zależy od jego pochodzenia, wieku, odmiany i płci.. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 6000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć ooło 150-200 zł.

      Pielęgnacja

      Owczarek belgijski jest psem pracującym o dość nieskomplikowanych potrzebach związanych z utrzymaniem, nie wymaga więc szczególnie wyszukanej pielęgnacji. Zaleca się, aby owczarki belgijskie krótkowłose (malinois) oraz szorstkowłose (laekenois) były szczotkowane przynajmniej raz w tygodniu. Okazy długowłose (groenendael et tervueren) potrzebują częstszej i bardziej regularnej pielęgnacji, która uchroni ich sierść przed tworzeniem się supłów. 

      Linienie

      Utrata sierści u wszystkich owczarków belgijskich, niezależnie od odmiany, jest zazwyczaj umiarkowana. Nasila się w okresach linienia, wskazane jest więc wówczas codzienne szczotkowanie pozwalające usunąć martwe włosy. 

      Żywienie

      Owczarek belgijski może spożywać dwa lub trzy posiłki dziennie, w zależności od potrzeb i trybu życia psa, jednak należy zwracać uwagę na to, by pies nie miał swobodnego dostępu do jedzenia przez cały dzień. Nie powinno się również dawać mu pożywienia między posiłkami, gdyż może to doprowadzić do torsji, które w przypadku tej rasy są szczególnie niebezpieczne. Niezależnie od wybranej diety warto zaopatrywać się w produkty żywnościowe wysokiej jakości. Konieczne jest również dostosowanie posiłków do wieku i masy psa oraz jego codziennych aktywności, co jest szczególnie ważne w przypadku psów uprawiających różne dyscypliny psiego sportu. 

      Zdrowie

      10

      Oczekiwana długość życia owczarka belgijskiego to 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Przeprowadzono wiele badań weterynaryjnych, które dowodzą, że owczarek belgijski jest psem wytrzymałym i odpornym. Zazwyczaj nie ma on poważniejszych problemów ze zdrowiem. 

      Odporność na upały

      Podczas upałów owczarek belgijski musi mieć do dyspozycji wodę oraz zacienione miejsce. Powinien również unikać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego na pełnym słońcu. 

      Odporność na zimno

      Gruba okrywa włosowa owczarka belgijskiego oraz wełnisty podszerstek zapewniają mu bardzo dobrą ochronę przed zimnem. Dzięki temu, o ile na zewnątrz nie panują ekstremalne temperatury, może na stałe mieszkać poza domem. 

      Skłonność do tycia

      Tak aktywny i żywiołowy pies jak owczarek belgijski nie powinien mieć problemów z nadwagą. 

      Częste choroby

      • Nadczynność tarczycy
      • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
      • Katarakta
      • Postępujący zanik siatkówki
      • Epilepsja
      • Rak (mięsak limfatyczny, naczyniakomięsak, kostniakomięsak)
        
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz