Reklama

Adresówka dla psa – jaką wybrać?

Adresówka dla psa
© Shutterstock

Twój ukochany pies, choćby najbardziej grzeczny i posłuszny, może się zgubić, kiedy się czegoś wystraszy lub pobiegnie za innym zwierzęciem. Identyfikator przy obroży lub szelkach daje szansę, że osoba, która znajdzie takiego uciekiniera, pomoże mu wrócić do Ciebie, nawet, jeśli po kilku dniach tułaczki zwierzę będzie wyglądało jak bezdomne. Jaka adresówka dla psa będzie najlepsza?

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Czym jest adresówka dla psa?

Adresówka dla psa to mały przedmiot przyczepiany do szelek lub obroży, na którym znajdują się dane pozwalające na skontaktowanie się z właścicielem zwierzęcia.

Czy warto kupić identyfikator dla psa?

W Polsce nie ma obowiązku wszczepiania psom czipów. Zazwyczaj mają je te czworonogi, którym właściciele musieli wyrobić paszport, bez którego nie wolno podróżować ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej. Dane z czipów można odczytać tylko przy użyciu specjalnych urządzeń. Znajdują się one w większości gabinetów weterynaryjnych, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz komisariatów, mają je również strażnicy miejscy. Jednak zwykli ludzie, którzy znajdą Twojego psa, mogą nie mieć do nich dostępu. Co więcej, mogą w ogóle nie wiedzieć o istnieniu czipa. Dlatego nie traktuj go jako jedynego sposobu oznakowania zwierzęcia na wypadek zagubienia i kup adresówkę dla psa.

Co powinno być napisane na adresówce?

Shutterstock

Układając tekst na adresówkę dla psa, niestety łatwo popełnić błędy. Przede wszystkim pamiętaj, że wyrażenia w stylu „zgubiłem się, zadzwoń do mojego właściciela” lub „pomóż mi wrócić do domu” są oczywiste i niepotrzebnie zajmują miejsce na identyfikatorze powodując, że pozostałe napisy muszą być mniejsze i przez to tracą na czytelności. Po drugie, weź pod uwagę fakt, że nie zawsze osoba, w której rękach znajdzie się Twój pies, będzie mieć dobre intencje. W tym kontekście zastanów się, czy chcesz jej podawać swój adres zamieszkania. Podstawowa informacja, jaka powinna się znaleźć na adresówce, to imię czworonoga oraz numer telefonu, a najlepiej kilka, w tym jeden stacjonarny, na wypadek, gdyby któraś z kontaktujących się osób była poza zasięgiem sieci komórkowej.

Grawerowane zawieszki z imieniem psa

Obecnie na rynku jest duży wybór materiałów, z których robi się adresówki dla psa, oraz sposobów umieszczania na nich danych. Wiele osób wybiera identyfikatory grawerowane. Wykonane w nim wgłębienia są dużo trwalsze niż zwykły nadruk i bardziej odporne na psie zabawy w piasku czy błocie. Adresówka dla psa grawerowana najczęściej wykonana jest z metalu lub plastiku, czasem ze skóry. Jak łatwo się domyślić, ta ostatnia będzie najmniej wytrzymała, ale za to nie grozi jej złamanie.

Adresówki z karteczką i lampką

Popularna jest adresówka dla psa w formie zakręcanego pojemniczka. Do środka wkłada się małą kartkę z informacjami kontaktowymi. Modyfikacja tego rozwiązania to zawieszka dla psa wyposażona dodatkowo w diodę LED, dzięki której zwierzak jest lepiej widoczny po zmroku. Takie adresówki są odporne na deszcz, a bateria starcza na ok. 24 godziny ciągłego świecenia.

Haft na szelkach lub obroży

Identyfikatory dla psów można przytwierdzać do obroży lub szelek na kilka sposobów. Jeśli boisz się, że Twój pupil zgubi zawieszkę, rozważ wyhaftowanie informacji kontaktowych na osobnej, materiałowej obroży lub na szelkach. Dopóki zwierzę będzie je miało na sobie, wyszyte dane będą dostępne. Bez względu na to, jaką przywieszkę dla psa wybierzesz, przynajmniej raz w roku przyjrzyj się, w jakim stanie jest jej mocowanie i sprawdź, czy wszystkie informacje są nadal dobrze czytelne.