Reklama

Darmowa sterylizacja psa 2023: gdzie w tym roku można wykonać zabieg?

kastracja psa dog-serious © Shutterstock/ Hryshchyshen Serhii

Kastracja psów to najważniejszy element walki z bezdomnością. Ograniczanie nadpopulacji, niedopuszczanie do narodzin wielu niechcianych miotów, a także zdrowotne zalety kastracji – to argumenty przemawiające za tym zabiegiem. Czy opiekunowie mogą starać się o całkowite sfinansowanie lub dofinansowanie kastracji psa? Sprawdźmy.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Każdego roku na ulicach wyłapywane są dziesiątki tysięcy bezdomnych psów. Tylko część z nich ma szansę na znalezienie domu. Podkreślmy, że każda niekastrowana suka może w ciągu roku urodzić od kilku do kilkunastu szczeniąt.

Kastracja psa to najpewniejszy sposób na ograniczenie populacji bezdomnych czworonogów, a ponadto chroni suki przed chorobami narządów płciowych. 

Kastracja psa – zalety i wady

Podczas gdy kociarze opowiadają się jednym głosem za kastracją kotów, opiekunowie psów są w tym temacie podzieleni.

Między bajki należy włożyć stwierdzenie, że zabieg kastracji to „remedium” na agresję u psa-samca. Agresja u psów może mieć rozmaite podłoże, natomiast sam wpływ zabiegu na ilość zachowań agresywnych może być różna.

Kastracja psa - zalety

Do najważniejszych zalet kastracji u psów należą natomiast:

 • zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez ograniczanie nadpopulacji;
 • redukcja o 90% ryzyka wystąpienia nowotworów sutka u suk, pod warunkiem przeprowadzenia zabiegu przed drugą cieczką;
 • wykluczenie zagrożenia ropomaciczem u suk;
 • wykluczenie ciąży urojonej u suk;
 • wykluczenie zagrożenia nowotworami narządów rodnych u suk i jąder u samców;
 • obniżenie ryzyka nienowotworowych schorzeń prostaty u psów;
 • redukcja instynktów terytorialnych;
 • ograniczenie ucieczek u psów.

Kastracja psa - wady

Istnieją natomiast pewne kwestie, które opiekun psa powinien przemyśleć przed zabiegiem. Kastracja może wpłynąć na zachowanie pupila w pozytywny sposób, ale istnieją także przypadki negatywnego wpływu tego zabiegu. Nie zaleca się kastrowania psów lękliwych, o niskiej pewności siebie – zabieg może pogłębić lękliwość i nadwrażliwość na dotyk.

Należy również pamiętać o zwiększonym ryzyku chorób dróg moczowych i możliwym wystąpieniu problemu nietrzymania moczu po kastracji suk. U samców wzrasta nieco ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. U wszystkich psów kastracja przyniesie ze sobą zmiany hormonalne i związane z nimi spowolnienie metabolizmu. Wzrasta tym samym ryzyko otyłości i tym samym odpowiedzialność spoczywająca na opiekunie, aby tej otyłości zapobiegać.

Pamiętajmy, że podczas gdy u kotów preferuje się kastrację jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, psa lepiej poddać zabiegowi już po jej osiągnięciu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób takich jak kostniakomięsak czy zmiany zapalne pochwy u suk. W przypadku suk kastrowanych przed ukończeniem pierwszego roku życia wykazano także większą liczbę przypadków zachowań agresywnych.

Psy dużych ras najlepiej poddać kastracji po zakończeniu procesu wzrostu, aby obniżyć ryzyko wystąpienia schorzeń układu kostnego.

Darmowa sterylizacja psa 2023 – Akcja Sterylizacji

Ogólnopolska Akcja Sterylizacji powstała w celu popularyzacji tej humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji psów i kotów. Jej organizatorzy stawiają sobie za zadanie:

 • umożliwienie opiekunom psów i kotów zapisanie swojego zwierzaka na zabieg sterylizacji/kastracji (pamiętajmy, że obiegowo termin „sterylizacja” dotyczy sterylizacji pełnej, czyli usunięcia gonad);
 • zwiększanie świadomości opiekunów zwierząt domowych na temat ich odpowiedzialności za swoje zwierzęta i ich potomstwo;
 • ukazanie globalnego spojrzenia na nadmierne rozmnażanie się zwierząt domowych i jego konsekwencji: bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci, przypadków bestialskiego uśmiercania;
 • zwiększenie liczby wysterylizowanych zwierząt.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Akcja Sterylizacji potrwa dłużej niż zwykle – aż do 30 kwietnia. Zabiegi nie są bezpłatne, ale biorące udział w akcji lecznice często oferują znaczące rabaty dla opiekunów, którzy zdecydowali się na sterylizację kota.

Listę lecznic biorących udział w akcji sterylizacji w tym roku można znaleźć TUTAJ.

Darmowa kastracja psów 2023 - Warszawa

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy od lat finansuje ze swego budżetu zabiegi kastracji i czipowania psów i kotów. W tym roku warszawski Ratusz rozpoczął zapisy na zabiegi wcześniej niż w roku ubiegłym – już w styczniu można było zapisać psa na zabieg w lecznicy biorącej udział w akcji.

Aby skorzystać z bezpłatnego zabiegu, należy:

 • być posiadaczem Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (czyli rozliczać swój podatek PIT w Warszawie),
 • okazać dowód tożsamości,
 • posiadać książeczkę zdrowia psa i aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie,
 • wypełnić wniosek o zabieg bezpłatnej kastracji.

Zwierzę powinno mieć ukończone 6 miesięcy i być zaczipowane. Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy prowadzi równolegle akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów w wybranych lecznicach.

 W akcji sterylizacyjnej bierze udział 28 warszawskich lecznic. Listę lecznic można znaleźć tutaj.

Akcja potrwa do 30 listopada lub do wyczerpania środków przewidzianych na zabiegi. Warto się pospieszyć, ponieważ w ubiegłym roku środki skończyły się bardzo szybko po ogłoszeniu startu akcji. Miasto przeznacza w 2023 r. na ten cel 700 tys. zł.

Opiekunowie większej liczby czworonogów jednego roku mogą poddać zabiegom finansowanym przez miasto maksymalnie 2 zwierzaki.
 
Akcje bezpłatnej kastracji i czipowania zwierząt prowadzą także inne gminy aglomeracji warszawskiej.

Przykładowo gmina Piaseczno rozpoczęła zapisy na zabiegi 15 lutego. Akcja skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców, którzy sami nie są w stanie sfinansować zabiegu. Z zabiegów finansowanych przez samorząd mogą korzystać osoby mieszkające na terenie gminy Piaseczno i odprowadzające tu podatki (posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca). Bezpłatny zabieg można wykonać w jednym z 10 gabinetów weterynaryjnych.

Podobnie mieszkańcy innych gmin mogą dowiadywać się w urzędach o bezpłatne lub częściowo finansowane przez samorząd zabiegi.  

Bezpłatna sterylizacja psów - Poznań

Wydział Gospodarki Komunalnej poinformował, że wciąż trwają prace nad nowym Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2023.

Start tegorocznej akcji bezpłatnej kastracji oraz czipowania zwierząt zostanie ogłoszony niebawem – warto zaglądać na stronę miasta (sekcja „Zwierzęta w mieście”.)

Bezpłatna sterylizacja - Częstochowa

Program bezpłatnej kastracji zwierząt właścicielskich na 2023 r. działa już w Częstochowie. Nabór zgłoszeń do programu będzie trwał do 29.09.2023 r. lub do wcześniejszego wykorzystania puli środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel, natomiast program będzie realizowany do 31.10.2023 r.
 
Aby za darmo wykastrować swojego pupila, należy złożyć wniosek w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowa: osobiście, listownie lub poprzez ePUAP. Po weryfikacji wniosku opiekun zwierzęcia otrzyma skierowanie do konkretnego gabinetu weterynaryjnego. Należy się do niego zgłosić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wyznaczy termin zabiegu.

Informacje na temat akcji oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

Kielce

W ubiegłym roku Urząd Miasta Kielce przekazywał talony na zabiegi kastracji psów i kotów w lipcu. Pod koniec roku zapowiedziano, że budżet na ten cel w roku 2023 zostanie zwiększony.

W ramach budżetu obywatelskiego Kielce będą realizowały dwa zadania: kastracje dla zwierząt właścicielskich z Kielc (budżet wielkości 29 880 zł) oraz kastracje kotów wolno żyjących (budżet rzędu 10 400 zł).

Szczegółów dotyczących przekazywania talonów w tym roku jeszcze nie opublikowano.

Lublin

Mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z usługi bezpłatnej kastracji zwierząt domowych w wybranych lecznicach w ramach IX edycji budżetu obywatelskiego. Start akcji zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale br., niezwłocznie po wyłonieniu lecznic, które będą wykonywały bezpłatne zabiegi.

Aby trzymać rękę na pulsie, warto zaglądać regularnie na stronę miasta pod tym linkiem.
 
Bezpłatna kastracja/lub czipowanie psów możliwe jest – lub będzie – także w innych miastach i gminach. Warto spytać w odpowiednim wydziale urzędu gminy czy urzędu miasta o możliwość sfinansowania lub dofinansowania zabiegów w tym roku.

Zostaw komentarz
1 komentarz
Kamaora
Kamaora
Dobrze ze sa takie akcje. Ja się nie zalapalam z moja kotka ale na szczescie trafilysmy do lecznicy na Gajkowicza i wszystko przebieglo pomyslnie i bezstresowo
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz