Posokowiec bawarski

Inne nazwy: Bavarian Mountain Hound

Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski – w porównaniu z wieloma innymi rasami – powstał stosunkowo niedawno, bowiem w XIX wieku. Jednak dzięki niesamowitemu węchowi i usposobieniu szybko zyskał ogromną popularność przede wszystkim na Węgrzech i w Austrii. W Polsce rasa nie jest bardzo dobrze znana, ale zainteresowanie nią powoli rośnie. To pies niezwykle zrównoważony i spokojny, który mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Jest też bardzo inteligentny, a praca z nim to sama przyjemność.

Podstawowe informacje o posokowcu bawarskim

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Bezpośrednim przodkiem posokowca bawarskiego jest posokowiec hanowerski. Rasę stworzono w XIX wieku, bowiem chciano uzyskać psa szybszego, lżejszego i o jeszcze lepszym węchu. Pierwszy klub rasy powstał w 1912 roku w Monachium. Do Polski rasa dotarła natomiast dopiero w latach 70 ubiegłego wieku.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 2 : posokowce

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 44 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 52 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 17 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Głowa posokowca bawarskiego jest dość szeroka i płasko wysklepiona, linia stopu zaznaczona jest dość wyraźnie. Ciemne oczy psa mają łagodny i bystry wyraz. Uszy osadzone są wysoko i szeroko, są ciężkie i długie (maksymalnie do czubka nosa), zaokrąglone na końcach. Szyja ma średnią długość, jest mocna. Grzbiet mocny, lędźwie dobrze umięśnione. Ogon ma średnią długość i jest wysoko osadzony. Noszony jest zazwyczaj poziomo lub lekko skośnie opada.

  Ciekawostki

  Określenie posokowiec pochodzi od posoki, czyli krwi grubego zwierza. Pies ten ma doskonały węch i jest wybitny w pracy na farbie (krwi), ale jego szkolenie pod tym kątem może zająć nawet kilka lat.

  Posokowiec bawarski - charakter

  • 66%

   Czuły

   Posokowiec bawarski mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Nie jest typem kanapowca, bo to prawdziwy pies myśliwski, więc raczej nie zechce tulić się do opiekuna, leżąc mu godzinami na kolanach, ale na swój własny sposób potrafi okazać czułość.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Posokowiec bawarski to rasa bardzo energiczna, która potrzebuje sporej dawki aktywności. Lubi się zatem bawić i chętnie podejmie zabawę, jeśli będzie ciekawa i angażująca.

  • 66%

   Spokojny

   Rasa ta jest bardzo zrównoważona, dlatego pies potrafi zachowywać się spokojnie – o ile jego wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, a szkolenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie. 

  • 66%

   Inteligentny

   Posokowiec bawarski to bardzo inteligentny pies, samodzielny i niezależny podczas pracy. Uwielbia biegać i tropić. Jak sama nazwa wskazuje, jest świetnym posokowcem, czyli psem tropiącym zwierzynę po farbie (tj. po zapachu krwi).

  • 100%

   Łowca

   Posokowiec bawarski jest urodzonym myśliwym. Jeśli jego właściciel nie poluje z nim, powinien zapewnić inne aktywne rozrywki psu, jak np. tropienie sportowe.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Posokowiec bawarski zachowuje dystans wobec obcych i jest nieufny, ale nie powinien być ani bojaźliwy, ani agresywny. To zrównoważony i odważny czworonóg.

  • 66%

   Niezależny

   Podczas pracy jest bardzo niezależny i samodzielny. Mocno przywiązuje się jednak do swojego opiekuna i pragnie być blisko niego.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Posokowiec bawarski, choć jest psem myśliwskim, odważnym i dość niezależnym, źle znosi samotność, bo bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Oczywiście – jak każdego psa – można go nauczyć samodzielnego zostawania w domu.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Rasa ta jest inteligentna i szybko się uczy podstaw posłuszeństwa. Wymaga jednak doświadczonego przewodnika. Szkolenie psa typowo pod polowania może zająć jednak nawet kilka lat.

   • 66%

    Szczekliwy

    Posokowiec bawarski szczeka podczas pracy, jednak w domowych warunkach nie powinien być zwierzęciem zbyt hałaśliwym. Oczywiście niewykluczone, że podczas nieobecności właściciela będzie szczekał, by rozładować negatywne emocje.

   • 100%