Posokowiec bawarski

Inne nazwy: Bavarian Mountain Hound

Posokowiec bawarski – w porównaniu z wieloma innymi rasami – powstał stosunkowo niedawno, bowiem w XIX wieku. Jednak dzięki niesamowitemu węchowi i usposobieniu szybko zyskał ogromną popularność przede wszystkim na Węgrzech i w Austrii. W Polsce rasa nie jest bardzo dobrze znana, ale zainteresowanie nią powoli rośnie. To pies niezwykle zrównoważony i spokojny, który mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Jest też bardzo inteligentny, a praca z nim to sama przyjemność.

Posokowiec bawarski

Podstawowe informacje o posokowcu bawarskim

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Bezpośrednim przodkiem posokowca bawarskiego jest posokowiec hanowerski. Rasę stworzono w XIX wieku, bowiem chciano uzyskać psa szybszego, lżejszego i o jeszcze lepszym węchu. Pierwszy klub rasy powstał w 1912 roku w Monachium. Do Polski rasa dotarła natomiast dopiero w latach 70 ubiegłego wieku.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 2 : posokowce

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Posokowiec bawarski

  Suka : pomiędzy 44 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 52 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 17 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Głowa posokowca bawarskiego jest dość szeroka i płasko wysklepiona, linia stopu zaznaczona jest dość wyraźnie. Ciemne oczy psa mają łagodny i bystry wyraz. Uszy osadzone są wysoko i szeroko, są ciężkie i długie (maksymalnie do czubka nosa), zaokrąglone na końcach. Szyja ma średnią długość, jest mocna. Grzbiet mocny, lędźwie dobrze umięśnione. Ogon ma średnią długość i jest wysoko osadzony. Noszony jest zazwyczaj poziomo lub lekko skośnie opada.

  icon idea
  Ciekawostki

  Określenie posokowiec pochodzi od posoki, czyli krwi grubego zwierza. Pies ten ma doskonały węch i jest wybitny w pracy na farbie (krwi), ale jego szkolenie pod tym kątem może zająć nawet kilka lat.

  icon breed/personality
  Posokowiec bawarski - charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Posokowiec bawarski mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Nie jest typem kanapowca, bo to prawdziwy pies myśliwski, więc raczej nie zechce tulić się do opiekuna, leżąc mu godzinami na kolanach, ale na swój własny sposób potrafi okazać czułość.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Posokowiec bawarski to rasa bardzo energiczna, która potrzebuje sporej dawki aktywności. Lubi się zatem bawić i chętnie podejmie zabawę, jeśli będzie ciekawa i angażująca.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Rasa ta jest bardzo zrównoważona, dlatego pies potrafi zachowywać się spokojnie – o ile jego wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, a szkolenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Posokowiec bawarski to bardzo inteligentny pies, samodzielny i niezależny podczas pracy. Uwielbia biegać i tropić. Jak sama nazwa wskazuje, jest świetnym posokowcem, czyli psem tropiącym zwierzynę po farbie (tj. po zapachu krwi).

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Posokowiec bawarski jest urodzonym myśliwym. Jeśli jego właściciel nie poluje z nim, powinien zapewnić inne aktywne rozrywki psu, jak np. tropienie sportowe.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Posokowiec bawarski zachowuje dystans wobec obcych i jest nieufny, ale nie powinien być ani bojaźliwy, ani agresywny. To zrównoważony i odważny czworonóg.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Podczas pracy jest bardzo niezależny i samodzielny. Mocno przywiązuje się jednak do swojego opiekuna i pragnie być blisko niego.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Posokowiec bawarski, choć jest psem myśliwskim, odważnym i dość niezależnym, źle znosi samotność, bo bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Oczywiście – jak każdego psa – można go nauczyć samodzielnego zostawania w domu.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Rasa ta jest inteligentna i szybko się uczy podstaw posłuszeństwa. Wymaga jednak doświadczonego przewodnika. Szkolenie psa typowo pod polowania może zająć jednak nawet kilka lat.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Posokowiec bawarski szczeka podczas pracy, jednak w domowych warunkach nie powinien być zwierzęciem zbyt hałaśliwym. Oczywiście niewykluczone, że podczas nieobecności właściciela będzie szczekał, by rozładować negatywne emocje.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Jest to pies myśliwski, kiedy więc złapie trop, może za nim podążyć, nie oglądając się na nic – jeśli nie jest dobrze wyszkolony. Efektywne wypracowanie przywołania może zająć sporo czasu. Pies w żadnym wypadku nie powinien chodzić bez smyczy, jeśli ma braki w podstawach posłuszeństwa. Potrzebuje jednak sporej dawki aktywności i swobodnego biegu, które należy mu zapewnić na bezpiecznym terenie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Posokowiec bawarski jest dość dużym psem, dlatego może czynić poważne szkody, jeśli zostanie pozostawiony sam sobie bez wcześniejszego przygotowania – zwłaszcza, że nie lubi samotności.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Pies ten lubi dobrze zjeść i na pewno nie odmówi dobrego posiłku. Jeśli nie prowadzi bardzo aktywnego trybu życia, należy pilnować, by nie przybrał nadmiernie na wadze.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Posokowiec bawarski to piękny i dumny pies, którego wygląd może budzić respekt w potencjalnym intruzie. Do obcych podchodzi nieufnie i z dystansem, zatem powinien zaalarmować bliskich w przypadku zagrożenia, ale nie jest to pies stworzony do stróżowania.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Zrównoważone i spokojne usposobienie psa jest bardzo kuszące dla osób niedoświadczonych, ale jest to prawdziwy myśliwy o specyficznych potrzebach, dlatego nie jest najznakomitszym wyborem w przypadku pierwszego psa w życiu – tym bardziej, jeśli ma to być pies bardziej do towarzystwa niż użytkowy.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Posokowiec bawarski w mieszkaniu

     Posokowiec bawarski to duży pies, który zdecydowanie najlepiej będzie czuł się w domu z dużym ogrodem, ale i w mieszkaniu może sobie poradzić. Najistotniejsze jest to, by jego opiekun był osobą aktywną, która będzie poświęcać psu sporo czasu.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Posokowiec bawarski jak najbardziej potrzebuje dużo ruchu oraz stymulacji umysłowej. Nie jest to kanapowiec i pies do towarzystwa dla domatorów czy nawet osób średnio aktywnych.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Podróżowanie z posokowcem bawarskim może być o tyle kłopotliwe, że jego rozmiar jest spory. Jeśli jednak od okresu szczenięcego będzie stopniowo przyzwyczajany do podróży, mogą być one spokojne i przyjemne.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Posokowiec bawarski i koty

      Jest to rasa psów myśliwskich, więc mieszkanie z kotem pod jednym dachem może być trudne lub nawet niebezpieczne – chyba że zwierzęta od pierwszych tygodni życia wychowują się razem i pies traktuje kota jak „swojego”. 

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Posokowiec bawarski i psy

      Co do zasady posokowiec bawarski toleruje obecność innych czworonogów. Nie należy jednak całkowicie zawierzać jego spokojnemu usposobieniu, ale od okresu szczenięcego socjalizować malucha z innymi przedstawicielami gatunku.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Posokowiec bawarski i dzieci

      Posokowiec bawarski nie przejawia niechęci wobec najmłodszych członków rodziny. Może być wobec nich tolerancyjny i cierpliwy. Nigdy jednak nie należy psa tych rozmiarów pozostawiać z małymi dziećmi. Zabawa zawsze powinna przebiegać pod okiem osób dorosłych.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Posokowiec bawarski i osoby starsze

      Pomimo tego, że posokowiec bawarski ma wspaniały charakter i z pewnością byłby oddanym współtowarzyszem życia każdego, jego ogromne zapotrzebowanie na ruch i silny instynkt myśliwski raczej dyskwalifikują go jako psa dla osób starszych.

      %}

      icon breed/price
      Posokowiec bawarski - cena

      Cena posokowca bawarskiego zależy od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, osiągnięć przodków, etc. Można go nabyć już za około 2000-3000 zł. Średni miesięczny koszt utrzymania to około 150-250 zł.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści jest umiarkowana, może się nasilać w okresie linienia – wówczas należy psa regularnie wyczesywać. Nie jest to jednak trudne, bo sierść jest krótka.

      Żywienie

      Posokowiec bawarski nie wymaga specjalnego żywienia, natomiast sposób karmienia i dzienne porcje pożywienia powinny być dostosowane do aktywności psa, jego wieku i stanu zdrowia. Psy pracujące powinny mieć inną dietę niż te pełniące głównie rolę towarzyszy rodziny.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Posokowiec bawarski żyje średnio 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Jest to pies bardzo odporny i silny, wytrwały w pracy w różnorodnych warunkach.

      Odporność na upały

      Posokowiec bawarski dość dobrze znosi wysokie temperatury. W czasie największych upałów należy jednak ograniczyć jego aktywność i zapewnić miejsce w cieniu oraz dostęp do świeżej wody.

      Odporność na zimno

      Posokowiec bawarski, pomimo krótkiej sierści, dość dobrze znosi zimno.

      Skłonność do tycia

      Posokowiec bawarski nie jest rasą szczególnie predysponowaną do tycia. Niemniej zła dieta i brak aktywności jak najbardziej mogą spowodować u niego nadwagę.

      Częste choroby

      Posokowiec bawarski należy do raczej zdrowych ras. Warto wrócić uwagę na stan zębów psa, bo mogą występować tendencje do odkładania kamienia nazębnego. Jeśli pies pracuje lub często spędza czas w trudnym terenie, „nurkując” w zaroślach, może być narażony m.in. na zapalenie spojówek i różnego rodzaju otarcia czy zadrapania. Jest to bardzo energiczny pies, dlatego po każdym spacerze warto go dokładnie obejrzeć.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz