Reklama

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Sprawdź możliwe przyczyny!

psu smierdzi z pyska © pixabay

Jak często podczas zabawy ze swoim pupilem musisz łapać oddech, gdy wyczuwasz, że Twojemu psu śmierdzi z pyska? Zastanawiasz się, co musiał zjeść, że jego oddech jest aż tak nieświeży – czy to jedzenie, które mu serwujesz? A może ukradkiem zjadł coś na zewnątrz? Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Co robić, jeśli brzydki zapach się utrzymuje?

Redakcja

aktualizacja dnia

Przykry zapach z pyska u psa

Kiedy psu śmierdzi z pyska, zastanawiamy się, co jest powodem – może nieodpowiednia karma? Coś mu dolega? Odpowiedzi mogą być różne, jednak jedno jest pewne. Przykry zapach z pyska psa potrafi uprzykrzyć życie nie tylko samemu pupilowi, ale także jego opiekunowi. Często staje się on powodem, dla którego ograniczamy czułości ze zwierzęciem, nie chcąc, by nas lizał lub by się do nas przytulał.

Takie zachowanie może doprowadzić do pojawienia się poczucia odtrącenia – zwierzę nie rozumie, dlaczego nagle nie dopuszczamy go do siebie tak blisko jak wcześniej. Opiekując się psem, warto zdawać sobie sprawę z przyczyn i konsekwencji, jakie niesie za sobą przykry zapach z pyska psa, aby nie narażać swojego ulubieńca na dyskomfort.

Jakie mogą być przyczyny przykrego zapachu?

Przykry zapach z psiego pyska może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich można łatwo wyeliminować, poprawiając higienę jamy ustnej zwierzęcia, inne wymagają bardziej skomplikowanego leczenia przy użyciu leków i konsultacji z weterynarzem. Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Warto wiedzieć, że to związki chemiczne, a konkretnie liczne związki siarki, są odpowiedzialne za to, że psu śmierdzi z pyska. Mogą rozwijać się w okolicy warg z wielu powodów – pierwszy z nich to często spotykany u psów kamień nazębny. Kiedy się pojawia, przybiera postać żółtawego nalotu u nasady zębów.

Brak przestrzegania zasad higieny psich zębów skutkuje powstaniem złogów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w zakresie całego organizmu. Zaniechanie leczenia tej dolegliwości powoduje rozwój groźnych dla psiego organizmu bakterii, a w rezultacie zapalenie dziąseł, które we wczesnym stadium nie daje widocznych objawów, ale może sprawiać, że pies czuje się niekomfortowo. Po zauważeniu, że psu śmierdzi z pyska trzeba dokładnie sprawdzić stan przyzębia pupila – w kieszonkach przyzębowych mogą tworzyć się ropnie. Inne objawy wskazujące na zapalenie dziąseł to ich zaczerwienienie lub gorączka.

Warto poświęcić kilka słów bakteriom, które również mogą odpowiadać za nieświeży oddech psa. Fakt, że resztki pokarmu zalegające w jamie ustnej stanowią idealne podłoże do rozwoju szkodliwych bakterii to jeden z argumentów przemawiających za koniecznością stosowania codziennej higieny jamy ustnej zwierzęcia. Jednak jeśli należycie dbamy o higienę pupila, a mimo to wciąż wyczuwamy przykry zapach z pyska psa, problem może leżeć głębiej. Dosłownie – bo powodem może być stan zapalny gardła lub choroby jamy gardłowo-nosowej. 

Jeśli psu śmierdzi z pyska, może to oznaczać halitozę. A ta z kolei jest objawem niewydolności nerek i często towarzyszy jej zespół innych objawów, takich jak dolegliwości układu pokarmowego, zmatowienie sierści, a także spadek nastroju. Po zauważeniu takiego zespołu objawów nie należy zwlekać – choroby nerek rozwijają się bardzo szybko, dlatego liczy się czas. Najważniejsze w zdiagnozowaniu problemu są badania krwi – podniesiony poziom parametrów takich jak mocznik i kreatynina to jednoznaczny sygnał do podjęcia leczenia. 

Nie tylko nerki, a również inne narządy wewnętrzne mogą wywoływać przykry zapach z pyska psa. Przewlekłe choroby jelit i żołądka, wywołane przez nieprawidłową dietę, to kolejne bardzo częste przyczyny problemu nieprzyjemnego zapachu psiego oddechu.

Co należy robić, gdy przykry zapach się utrzymuje?

Jeśli psu śmierdzi z pyska dłużej niż jeden dzień, to jasny znak, że coś jest nie tak z jego zdrowiem. Jak więc należy sobie z tym poradzić? Na samym początku warto zdać sobie sprawę z tego, że nieświeży oddech zapewne przeszkadza nie tylko nam – jeśli problem leży w uzębieniu psa lub, co gorsza, w jego narządach wewnętrznych, zwierzę może odczuwać ból lub dokuczliwy dyskomfort. Z tego powodu, zamiast za wszelką cenę starać się zminimalizować objawy, lepiej od razu wdrożyć środki mające na celu rozprawienie się z przyczynami.

Pomoże w tym wnikliwa obserwacja zachowania psa – jeśli problem leży w jego uzębieniu, a brzydki zapach wydobywający się z pyska jest efektem kamienia nazębnego, trzeba rozpocząć szybką i skuteczną walkę. Przydatne mogą okazać się specjalne gryzaki dentystyczne, które nie tylko wyeliminują kamień, ale też pomogą utrzymać świeży oddech i przy okazji zapewnią mnóstwo rozrywki.

Jeśli psu śmierdzi z pyska z powodu problemów z uzębieniem, należy przyzwyczaić go do systematycznego, codziennego szczotkowania zębów. Oczywiście o wiele łatwiej rozpocząć naukę ze szczeniakiem, a i szczotkowanie zębów od najmłodszych lat wyjdzie psiakowi na dobre. Starsze psy mogą mieć obiekcje co do tego zabiegu, ale osiągnięcie zamierzonego efektu w tym zakresie wcale nie jest niemożliwe. Do szczotkowania zębów psu nie należy używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi – silny mentolowy zapach i smak mogą podrażnić delikatne dziąsła i zrazić psa do tego zabiegu. 

Na rynku dostępne są szczoteczki i pasty wyprodukowane specjalnie z myślą o psach. Szczoteczki często mają w rękojeści specjalnie wyprofilowany otwór, dzięki któremu można bez trudu zaczepić ją na palcu, co jest pomocne, gdy pies nie ma zbyt wielkiej ochoty na mycie zębów. Pasty, natomiast, zamiast mentolu, zawierają substancje takie jak olejek z drzewa herbacianego lub cynamonowy, które dzięki delikatnemu zapachowi maskują nieprzyjemny oddech.

Jeśli przyczyną problemu jest kamień nazębny, a higiena jamy ustnej pupila nie przynosi skutków i mimo systematyczności psu śmierdzi z pyska, być może warto zdecydować się na specjalistyczny zabieg usuwania kamienia nazębnego. Obecnie wykonuje się go za pomocą różnych metod, większość z nich wymaga jednak narkozy, co eliminuje niektóre psiaki – zwierzęta starsze i chore, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny być jej poddawane. 
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz