Reklama

psu smierdzi z pyska
© pixabay

Dlaczego psu śmierdzi z pyska - przyczyny i leczenie

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Jak często podczas zabawy ze swoim pupilem musisz łapać oddech, gdy wyczuwasz, że Twojemu psu śmierdzi z pyska? Zastanawiasz się, co musiał zjeść, że jego oddech jest aż tak nieświeży – czy to jedzenie, które mu serwujesz? A może ukradkiem zjadł coś na zewnątrz? Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu u psa? Co robić, jeśli smród z pyska się utrzymuje?

Brzydki zapach z pyska u psa

Kiedy psu śmierdzi z pyska, zastanawiamy się, co jest powodem nieprzyjemnego zapachu.  Może nieodpowiednia karma? Coś mu dolega? Odpowiedzi mogą być różne, jednak jedno jest pewne. Woń z pyska potrafi uprzykrzyć życie nie tylko samemu pupilowi, ale także jego opiekunowi. Często staje się on powodem, dla którego ograniczamy czułości z czworonogiem, nie chcąc, by nas lizał lub by się do nas przytulał.

Takie zachowanie może doprowadzić do pojawienia się poczucia odtrącenia – zwierzę nie rozumie, dlaczego nagle nie dopuszczamy go do siebie tak blisko jak wcześniej. Opiekując się psem, warto zdawać sobie sprawę z przyczyn i konsekwencji, jakie niesie za sobą nieprzyjemny zapach z pyska psa, aby nie narażać swojego ulubieńca na dyskomfort.

Psu śmierdzi z pyska - przyczyny

Przykry zapach z psiego pyska może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich można łatwo wyeliminować, poprawiając higienę jamy ustnej zwierzęcia, inne wymagają bardziej skomplikowanego leczenia przy użyciu leków i konsultacji z lekarzem weterynarii

Warto wiedzieć, że to związki chemiczne, a konkretnie liczne związki siarki, są odpowiedzialne za zapach amoniaku z jamy ustnej psa. Mogą rozwijać się w okolicy warg z wielu powodów.

Kamień nazębny

Pierwszy z nich to często spotykany u zwierząt kamień nazębny. Kiedy się pojawia, przybiera postać żółtawego nalotu u nasady płytki nazębnej.

Brak przestrzegania zasad higieny psich zębów skutkuje powstaniem złogów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w zakresie całego organizmu. Zaniechanie leczenia tej dolegliwości powoduje rozwój groźnych dla psiego organizmu bakterii, a w rezultacie zapalenie dziąseł, które we wczesnym stadium nie daje widocznych objawów, ale może sprawiać, że pies czuje się niekomfortowo.

Po zauważeniu, że psu śmierdzi z pyska trzeba dokładnie sprawdzić stan przyzębia pupila – w kieszonkach przyzębowych mogą tworzyć się ropnie. Inne objawy towarzyszące wskazujące na stan zapalny dziąseł lub gorączkę.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej czworonoga

Warto poświęcić kilka słów bakteriom, które również mogą odpowiadać za nieświeży oddech psa. Fakt, że resztki pokarmu zalegające w jamie ustnej stanowią idealną pożywkę dla bakterii to jeden z argumentów przemawiających za koniecznością stosowania codziennej higieny jamy ustnej zwierzęcia.

 Jednak jeśli należycie dbamy o higienę jamy ustnej psa, a mimo to wciąż wyczuwamy przykry zapach z pyska czworonoga, problem może leżeć głębiej. Dosłownie – bo powodem może być stan zapalny gardła lub choroby jamy gardłowo-nosowej. 

sprawdzanie zębów psa
©Pixel-Shot/Shutterstock

Niewydolność nerek

Jeśli naszemu psu śmierdzi z pyska, może to oznaczać halitozę. A ta z kolei jest objawem niewydolności nerek u psa i często towarzyszy jej zespół innych objawów, takich jak dolegliwości układu pokarmowego, zmatowienie sierści, a także spadek nastroju. Po zauważeniu takiego zespołu objawów nie należy zwlekać – choroby nerek rozwijają się bardzo szybko, dlatego liczy się czas.

Najważniejsze w zdiagnozowaniu problemu są badania krwi – podniesiony poziom parametrów takich jak mocznik i kreatynina to jednoznaczny sygnał do podjęcia leczenia. 

Nie tylko nerki, a również inne narządy wewnętrzne mogą wywoływać przykry zapach z pyska czworonoga. Przewlekłe choroby jelit i żołądka, wywołane przez nieprawidłową dietę, to kolejne bardzo częste przyczyny problemu nieprzyjemnego zapachu psiego oddechu.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Co należy robić, gdy przykry zapach się utrzymuje? Domowe sposoby na świeży oddech

Jeśli wyczujemy brzydki zapach z pyska psa, to znak, że coś jest nie tak z jego zdrowiem. Jak więc należy sobie z tym poradzić? 

Na samym początku warto zdać sobie sprawę z tego, że nieświeży oddech zapewne przeszkadza nie tylko nam – jeśli problem leży w uzębieniu psa lub, co gorsza, w jego narządach wewnętrznych, zwierzę może odczuwać ból lub dokuczliwy dyskomfort. Z tego powodu, zamiast za wszelką cenę starać się zminimalizować objawy, lepiej od razu wdrożyć odpowiednie leczenie mające na celu rozprawienie się z przyczynami.

Pomoże w tym wnikliwa obserwacja zachowania psa. 

Gryzaki dentystyczne

Jeśli brzydki zapach z psiego pyska leży w uzębieniu i jest efektem kamienia nazębnego, trzeba rozpocząć szybką i skuteczną walkę. Przydatne mogą okazać się specjalne gryzaki dentystyczne, które nie tylko wyeliminują kamień, ale też pomogą utrzymać świeży oddech i przy okazji zapewnią mnóstwo rozrywki.

Mycie zębów

mycie zębów psa
©Shutterstock

Jeśli psu brzydko pachnie z pyska z powodu problemów z uzębieniem, należy rozprawić się z tym problemem regularnie myjąc psu zęby szczoteczką. Oczywiście o wiele łatwiej rozpocząć naukę ze szczeniakiem, a i szczotkowanie zębów od najmłodszych lat wyjdzie psiakowi na dobre. 

Starsze psy mogą mieć obiekcje co do tego zabiegu, ale osiągnięcie zamierzonego efektu w tym zakresie wcale nie jest niemożliwe. Do szczotkowania zębów psu nie należy używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi – silny mentolowy zapach i smak mogą podrażnić delikatne dziąsła i zrazić psa do tego zabiegu. 

Na rynku dostępne są szczoteczki i pasty wyprodukowane specjalnie z myślą o psach. Szczoteczki często mają w rękojeści specjalnie wyprofilowany otwór, dzięki któremu można bez trudu zaczepić ją na palcu, co jest pomocne, gdy pies nie ma zbyt wielkiej ochoty na mycie zębów. Pasty, natomiast, zamiast mentolu, zawierają substancje takie jak olejek z drzewa herbacianego lub cynamonowy, które dzięki delikatnemu zapachowi maskują nieprzyjemny oddech.

Usuwanie kamienia nazębnego

Jeśli przyczyną problemu jest kamień nazębny, a higiena jamy ustnej pupila nie przynosi skutków i mimo systematyczności psu śmierdzi z pyska, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i być może warto zdecydować się na specjalistyczny zabieg usuwania kamienia nazębnego. 

Obecnie wykonuje się go za pomocą różnych metod, większość z nich wymaga jednak narkozy, co eliminuje niektóre psiaki – zwierzęta starsze i chore, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny być jej poddawane. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?