Reklama

Jak dbać o zęby swojego psa?

Jak dbać o zęby swojego psa?
© Shutterstock

Okazuje się że większość dorosłych psów może cierpieć z powodu dolegliwości zwiazanych z zębami. Regularne kontrole u lekarza weterynarii oraz domowa pielęgnacja, pozwolą zmniejszyć odkładanie się kamienia nazębnego. Zobacz co robić, by Twój pies miał jak najdłużej zadowolony wyraz pyska!

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:49

Większość psów wymienia zęby mleczne na stałe około 5 miesiąca życia. Czasem już na tym etapie potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii, gdy zęby nie chcą prawidłowo wypaść. Dlatego warto od pierwszych dni z naszym psem interesować się stanem jego jamy ustnej, oraz uzębienia.

Pięlęgnacja zębów u psa: regularna kontrola to podstawa

Wbrew powszechnym przekonaniom, psy nie zawierają magicznych składników w ślinie chroniących przed zakażeniami. Dlatego każdy uraz w pysku, ukłucie od patyka, zbyt twardego gryzaka powinien być obejrzany przez lekarza weterynarii. Nawet malutka ranka może stać się drzwiami dla patologicznych bakterii z otaczającego psa środowiska, do jego organizmu.

Nie bez powodu statystyki wskazują, że nieleczone choroby zębów i przyzębia, mogą prowadzić do chorób kluczowych organów: nerek, serca i wątroby. Dlatego przynajmniej raz na tydzień powinieneś przejrzeć zęby i błony śluzowe swojego psa, oraz raz na pół roku czy rok (zależnie od wieku psa i stanu uzębienia) udać się na kontrolę uzębienia w lecznicy weterynaryjnej.

Objawy chorób zębów i przyzębia u psa

Nie zawsze obserwowane zmiany w zachowaniu psa, będą nam się kojarzyć z problemami w pysku. Nawet gdy masz trudności z samodzielnym dokładnym regularnym obejrzeniem zębów swojego psa, warto zwracać uwagę na poniższe objawy:

  • Żółto- brunatny kamień nazębny
  • Krwawiące dziąsła (same lub po gryzieniu zabawek – warto wtedy sprawdzić dokładnie jamę ustną)
  • Trudności w gryzieniu, wypadanie jedzenia z pyska (wręcz wypluwanie karmy)
  • Wynoszenie karmy poza miskę i częściowe jej gryzienie
  • Cuchnący zapach z pyska
  • Czerwone dziąsła ( w stanie zapalnym) wzdłuż wszystkich zębów, ale także miejscowo (wokół np. jednego)
  • Nadmierne ślinienie się
  • Nagła zmiana w nawykach żywieniowych, unikanie ulubionych gryzaków lub wręcz przeciwnie uporczywe gryzienie np. tylko jedną stroną
  • Uderzanie / tarcie łapą w pysk, a także ocieranie pyskiem o meble, wykładzinę

Codzienna higiena i pielęgnacja zębów Twojego psa

© Shutterstock

Tak jak my ludzie powinniśmy codziennie myć zęby, aby utrzymać ich jak najlepszą higienę, tak samo powinniśmy dbać o żeby naszych ulubieńców. Wiemy jednak, że mycie zębów psu szczoteczką przysparza wiele kłopotów i wymaga wiele cierpliwości zarówno od opiekuna jak i ulubieńca. Dlatego oprócz regularnego mycia zębów szczoteczką, istnieją inne skuteczne rozwiązania dbania o zęby Twojego psa.

Wśród nich jest innowacyjny gryzak dentystyczny Purina® Dentalife® dopasowany do wielkości Twojego psa. Przekąska dentystyczna Purina® Dentalife® nie zawiera sztucznych barwników, a dzięki swojej unikalnej porowatej strukturze, czyści nawet te głęboko osadzone zęby. Dlatego Purina® Dentalife® jest gryzakiem sygnowanym przez VOHC (Veterinary Oral Health Council – Weterynaryjna Rada Zdrowia Zębów i Przyzębia), amerykański zespół lekarzy weterynarii specjalizujących się w zdrowiu jamy ustnej.
Niektóre smakołyki mają na celu utrzymanie zębów kota lub psa w czystości.

Wybierając produkty opatrzone pieczęcią Veterinary Oral Health Council (VOHC) sięgasz po przekąski dentystyczne, które spełniają ustalone standardy skuteczności, jeśli chodzi o kontrolowanie odkładania się płytki nazębnej i kamienia nazębnego u psów i kotów. Pomimo tego, że produkty bez autoryzacji i pieczęci VOHC, mogą także działać, w przypadku tych oznaczonych jak Purina Dentalife możesz mieć pewność, że są naprawdę skuteczne.

Czego nie dawać do gryzienia psu?

Warto również wiedzieć, jakich smakołyków należy unikać dając coś do gryzienia swojemu psu. Między innymi wszelkie przekąski tzw. naturalne jak: rogi, kopyta krowie, uszy świni i prawdziwe kości, mogą uszkodzić zęby zwierzęcia lub spowodować inne poważne problemy zdrowotne w przypadku połknięcia.

Ponadto, o ile twój pies może uwielbiać gryźć zabawki np. piłki tenisowe, te żółto-zielone kule są znane z powodowania mechanicznego zużycia powierzchni zęba, podobnie jak latające dyski z twardego plastiku.

Jeśli to możliwe, zaoferuj swojemu psu piłki lub zabawki, nieniszczące jego zębów. Nie zostawiaj też zabawek jako gryzaków ze względu bezpieczeństwa. Nie wiesz, które zabawki są bezpieczne? Zapytaj swojego lekarza weterynarii przy najbliższej wizycie kontrolnej zębów swojego psa.

Regularne stosowanie gryzaków dentystycznych sygnowanych przez VOHC, zmniejsza zaawansowanie chorób zębów i przyzębia. Dlatego na podstawie badań* rekomendujemy stosowanie gryzaków Purina® Dentalife® codziennie, gdyż dzięki swojej porowatej strukturze czyści nawet te głębiej osadzone zęby.

Artykuł sponsorowany