Reklama

Co zrobić z psem na kwarantannie? Kwarantanna COVID-19 a opieka nad psem

Pies na spacerze © Olga Lioncat/Pexels.com

Jesteś jedynym opiekunem psa, a kwarantanna uziemiła Cię w domu? Podpowiadamy jakie zasady kwarantanny obowiązują właścicieli czworonogów i co zrobić, jeśli ze względu na izolację spowodowaną COVID-19 nie możesz właściwie zająć się psem. 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Choć zasady dotyczące czasu trwania kwarantanny i izolacji dla osób, które są chore na COVID-19, przekroczyły granicę i są objęte kwarantanną wjazdową lub miały kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem nieustannie się zmieniają, to same zasady odbywania kwarantanny pozostają w dużej mierze niezmienne.

Dla opiekunów psów najważniejsze jest to, że będąc na kwarantannie lub w izolacji, nie można wychodzić na zewnątrz. Jak zatem rozwiązać problem wyprowadzania psa na spacer podczas kwarantanny? Co wolno jedynemu opiekunowi czworonoga? 

Izolacja i kwarantanna a spacery z psem 


Konieczność odosobnienia może wynikać z dwóch powodów: 
•    Kwarantanny, która dotyczy osoby zdrowej, która może być zakażona COVID-19 
•    Izolacji, która dotyczy osoby z pozytywnym wynikiem testu na SARD-CoV-2

W obu przypadkach zasady przebiegu odosobnienia są takie same. 

Jakie zasady obowiązują domowników podczas kwarantanny? 


Podstawową zasadą jest zakaz opuszczania miejsca pobytu. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja konieczności wykonania testu, na który otrzymało się skierowanie oraz konieczność wizyty u lekarza. 

Oznacza to w sposób jednoznaczny, że osoba przebywająca na kwarantannie czy w izolacji, nie ma prawa opuścić miejsca pobytu i to niezależnie od powoduDotyczy to zatem również konieczności wyjścia z psem na spacer.

Wyprowadzanie psa na spacer czy nawet podróż z psem do weterynarza w nagłej sytuacji jest po prostu niemożliwa. Każda osoba, która z takiego powodu złamie nakaz kwarantanny musi liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej aż do wysokości 30 tys. zł.  

Czy można mieszkać z psem podczas kwarantanny? 

Przepisy nie zabraniają mieszkania z psem w czasie kwarantanny. Można zatem opiekować się na co dzień psem, ale na spacery będzie musiał wychodzić z nim ktoś inny (np. sąsiad, wynajęty opiekun, osoba z rodziny, która nie podlega kwarantannie). 

Czy można wyprowadzać psa na spacer podczas kwarantanny? 

Zdecydowanie nie. Jakiekolwiek wyjście z domu, poza sytuacją zagrożenia życia czy koniecznością wykonania testu (na skierowanie) jest niezgodna z prawem. 

Czy będąc na kwarantannie można iść z psem do weterynarza? 

Niestety to również nie jest możliwe, dlatego jeśli zdecydujesz się opiekować psem w domu w czasie Twojej izolacji, zabezpiecz sobie kogoś, kto w razie nagłej sytuacji będzie w stanie szybko przyjechać i zająć się psem. Dotyczy to również sytuacji nagłego pogorszenia się stanu Twojego zdrowia. 

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny? 

Rozwiązań takiej sytuacji jest kilka: 

Opieka ze strony bliskiej osoby 

Najłatwiejszym i zdecydowanie najbardziej wygodnym i najmniej stresującym dla psa rozwiązaniem jest znalezienie opieki „dochodzącej” wśród bliskich osób. Najlepiej takich, które pies już zna. Taki spacer będzie dla niego nową sytuacją, ale szybko się do niej przyzwyczai. 

Tymczasowe przekazanie psa bliskiej osobie 

Jeśli twój stan zdrowia się pogarsza i istnieje ryzyko tego, że konieczna będzie hospitalizacja, warto zabezpieczyć psa i znaleźć mu tymczasową, pełna opiekę. 

Grupy wsparcia w okolicy 

Jeśli nie masz nikogo bliskiego, kto może wychodzić z psem na spacer, warto poszukać pomocy wśród sąsiadów. W wielu miejscowościach działają lokalne, osiedlowe grupy Facebookowe, które gromadzą mieszkające w pobliżu osoby. 

Na Facebook działa też grupa Pies w Koronie, na którym znaleźć można osoby, chcące pomóc w wyprowadzaniu psa. Przy umieszczaniu ogłoszenia należy podać miasto i dzielnicę – to zdecydowanie ułatwia dotarcie do mieszkających w pobliżu osób, gotowych do wolontariatu „spacerowego”. 

Przekazanie psa do hotelu dla zwierząt 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wynajęcie dla psa hotelu na czas kwarantanny. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że pies jest w pełni zaopiekowany, a jeśli nasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, nie musimy martwić się o pupila. Niestety jest to również opcja dość kosztowna. 
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz