Reklama

Koronawirus — jak opiekować się psem lub kotem podczas kwarantanny?

pies w maseczce
© Shutterstock

Koronawirus (lub COVID-19) to obecnie temat numer 1. Jak już wiemy, w Europie istnieje wiele „czerwonych” stref objętych kwarantanną. Co zrobić w takiej sytuacji z domowym pupilem? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym lepiej poradzisz sobie ze swoim zwierzakiem podczas kwarantanny spowodowanej koronawirusem.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:53

Ostrzeżenie: ze względu na dużą ilość fałszywych informacji, zaleca się szukać ich w oficjalnych źródłach, takich jak np. strona Ministerstwa Zdrowia lub Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Pragniemy również przypomnieć, że zgodnie z komunikatem WSAVA  (The World Small Animal Veterinary Association) jak dotąd nie ma dowodów na to, że koty i psy mogą przenosić koronawirusa na ludzi.

Jak opiekować się psem lub kotem podczas kwarantanny?

©Shutterstock

Pisaliśmy już o koronawirusie u psów i kotów. Co jednak zrobić w przypadku kwarantanny, jeśli sami zachorujemy na koronawirusa? Jeśli jesteś zmuszony do pozostania w domu, przede wszystkim zachowaj spokój i spróbuj wykorzystać kwarantannę jako okres odpoczynku w celu powrotu do zdrowia.

Co zrobić z psem podczas obowiązkowej kwarantanny?

W przypadku właścicieli kotów sytuacja nie będzie szczególnie trudna — wystarczy zapewnić zwierzakowi pokarm i dostęp do kuwety. Ale co zrobić z psem?
 
Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś ze swojego otoczenia o wyprowadzenie psa lub przekaż go do rodziny czy przyjaciół do czasu, gdy będziesz mógł ponownie zapewnić mu spacery. 

Jeśli nie masz nikogo bliskiego, komu  możesz oddać psa pod opiekę lub zwrócić się o pomoc w wyprowadzaniu psa, zamieść ogłoszenie w mediach społecznościowych. Na Facebook'u powstała grupa "Pies w koronie", której członkowie oferują pomoc w wyprowadzaniu psa. W wielu miastach działa również grupa wsparcia "Widzialna ręka".

Oto kilka zasad, o których przypominają członkowie grupy "Pies w koronie".  Pamiętaj o nich, kiedy przekazujesz psa osobie, która wyprowadza go na spacer:

  • Unikaj kontaktu z osobą, której przekazujesz psa, najlepiej wystaw pupila za drzwi w smyczy i obroży.
  • Osoba która wyprowadza psa powinna założyć rękawiczki i unikać dotykania psa. 
  • Dobrym rozwiązaniem jest założenie psu żółtej wstążki, która jest sygnałem, że do opiekun, z różnych względów, nie życzy sobie, aby zbliżać się do psa (więcej o żółtej wstążce przeczytasz tutaj). 

Czy posiadanie psa jest ryzykowne?

Według WHO, nie ma żadnych dowodów na to, aby psy i koty mogły zarazić się wirusem COVID-19. Zatem nie panikuj, wystarczy zdrowy rozsądek i zachowanie zasad higieny:

  • Utrzymuj odległość minimum metra od innych osób.
  • Staraj się wychodzić w godzinach, w których na ulicach jest mało ludzi – wczesnych rankiem i późnym wieczorem.
  • Zbieraj psie odchody do woreczka.
  • Umyj dokładnie ręcę po powrocie – szoruj je przez min. 20 sekund.
  • Jeśli jesteś chory – zostań w domu! Poproś o pomoc w wyprowadzeniu psa rodzinę, znajomych lub sąsiadów.
  • Nie zakładaj psu maseczki – psy nie zarażają się wirusem COVID-19.

Jeśli jesteś poddany kwarantannie lub boisz się wychodzić z domu, bo jesteś osobą starszą i/lub schorowaną, poproś o pomoc w wyprowadzeniu psa rodzinę lub sąsiadów.

Również na forach w mediach społecznościowych ogłasza się wiele osób, które oferują pomoc w wyprowadzaniu zwierząt i zajmowaniu się nimi w tych wyjątkowych okolicznościach. Są to np. funkcjonujące na Facebook'u grupy Widzialna Ręka i Pies w koronie. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa

©Shutterstock

WSAVA opublikowało dokument zawierający kilka wskazówek, które mają uspokoić właścicieli zwierząt (i nie tylko) w czasie rozprzestrzeniania się wirusa.Po wyjaśnieniu, że zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla ludzi, udzielono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy mam unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi, jeśli choruję na koronawirusa?

Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządu Stanów Zjednoczonych zajmująca się monitorowaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych) zalecają ograniczenie kontaktów ze zwierzętami (domowymi i innymi), tak jak i z ludźmi, ponieważ wiedza na temat tego wirusa jest nadal ograniczona. W miarę możliwości zadbaj o to, aby inny członek rodziny opiekował się zwierzęciem w przypadku, gdy zachorujesz.

Co zrobić, gdy u psa lub kota pojawi się nieznana choroba?

Jeśli u jednego z Twoich zwierząt wystąpią objawy, w tym objawy, których sam nie masz, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza i nie dotyczy to jedynie okresu występowania koronawirusa.Jeżeli Twój pies lub kot miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, skontaktuj się z lokalnymi władzami.

Czy mój zwierzak może roznosić koronawirusa?

Chociaż nie wiemy tego jeszcze na pewno, nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą zostać zarażone COVID-19 lub go rozprzestrzeniać.Sytuacja ta szybko się zmienia, a informacje są codziennie aktualizowane. Sprawdzaj bieżące informacje na oficjalnych kanałach.

Odpowiedź WSAVA w sprawie pozytywnego wyniku testu na koronawirusa u psa w Hongkongu:
Raporty z Hongkongu z 28 lutego wskazują, że pies zakażonego pacjenta okazał się, po rutynowym badaniu, „słabo dodatni” na COVID-19.
Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony Środowiska w Hongkongu (AFCD) poinformował, że pies, który nie wykazuje żadnych istotnych objawów klinicznych, został poddany kwarantannie i zostaną pobrane kolejne próbki w celu potwierdzenia rzeczywistego zakażenia lub tego, czy wynik badania nie jest spowodowany skażeniem jego środowiska, ponieważ właściciel zwierzęcia sam został zakażony wirusem.

 
Podsumowując: nie panikuj! Jeżeli kiedykolwiek będziesz musiał przejść kwarantannę z powodu koronawirusa, istnieje wiele możliwości, by Twój pies lub kot mógł zostać z Tobą lub pod opieką innych osób, dopóki choroba nie minie.