Reklama

chory owczarek

Koronawirus u psów: jak mogę ochronić swoje zwierzę? Czy można się zarazić koronawirusem od psa?

Redakcja

aktualizacja dnia

Nie sposób przegapić tej informacji — od początku stycznia w Chinach szaleje epidemia nowego koronawirusa (2019-nCov). Czy koronawirus jest zagrożeniem dla naszych czworonożnych przyjaciół? I - skoro wirus pochodzi od zwierząt - czy my możemy się zarazić wirusem od psów?

Czym jest koronowirus?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie istnieje jeden koronawirus, ale wiele koronawirusów. Jest to rodzina wirusów powszechnie występujących na długo przed obecną epidemią w Chinach, które mogą atakować zarówno ludzi, jak i koty czy psy.

U naszych czworonożnych towarzyszy atakują one na ogół układ oddechowy i układ trawienny. Niestety nie ma szczepionki przeciwko koronaawirusowi u psów, ale możliwe są badania przesiewowe i leczenie.

Koronawirusem, o którym głośno ostatnio w mediach, jest koronawirus 2019-nCov. Czy istnieje koronaawirus atakujący psy , który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych zwierząt? Oto, co musisz na ten temat wiedzieć.

Koronawirus u psów: objawy i leczenie

©Shutterstock

W przypadku psów, koronawirus zazwyczaj powoduje zakażenie przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że jego objawem będzie poważna biegunka, czasem nawet krwotoczna. Najbardziej narażone na ryzyko są młode szczenięta, choroba może stanowić w tym wypadku zagrożenie dla życia.

Koronawirus u psów najczęściej występuje w schroniskach lub hodowlach, w których psy żyją w dużych grupach. Aby wykryć chorobę, wykonuje się badanie kału zwierzęcia.

Nie istnieje żaden konkretny lek, ale wymioty leczy się lekami przeciwwymiotnymi, biegunkę lekami przeciwbiegunkowymi, a odwodnienie kroplówkądożylną.

Koronawirus, który występuje u psów, nie jest przenoszony na ludzi.

Czy mój pies może złapać koronawirusa 2019-nCov?

Bariera gatunkowa zazwyczaj chroni zarówno ludzi jak i zwierzęta przed złapaniem choroby od osobnika innego gatunku. Jednak nie zawsze tak jest, o czym świadczy istnienie zoonoz, chorób przenoszonych między zwierzętami i ludźmi, takich jak wścieklizna lub toksoplazmoza u kotów.

Ogólnie rzecz biorąc, wirus jest specyficzny dla danego gatunku, jak np. parwowiroza, która przenosi się z psa na psa , ale nie na człowieka. Istnieją jednak również ruchome wirusy, które mogą mutować i w ten sposób omijać barierę gatunkową, zarażając człowieka.

Niektóre koronaawirusy już się w ten sposób zmutowały:

  • W 2003 r. koronawirus SARS zainfekował ludzi po tym, jak wykryto go u nietoperza i cywety (małego dzikiego kota).
  • W 2012 r. koronaawirus 2012-nCov przeniósł się ze zwierzęcia na człowieka, następnie z człowieka na zwierzę, a w końcu ponownie ze zwierzęcia na człowieka w bardziej zjadliwej formie niż na początku
  • W 2019 roku w Wuhan w Chinach pojawił się nowy koronawirus 2019-nCov. Sądzi się, że pochodzi on od zwierząt i przeniósł się na człowieka.

Czy mój pies może mi przekazać koronawirusa?

To, że w 2003 roku nie było przypadków koronawirusa SARS u psów i kotów, nie oznacza, że Twój pies nie może złapać koronawirusa 2019-nCov w 2020 roku. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Jeśli byłeś ostatnio w Chinachlub miałeś kontakt z kimś, kto tam przebywał, powinieneś zachować czujność, jeżeli pojawi się u Ciebie kaszel i gorączka. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy Twojego psa. Jeśli wystąpią u niego objawy, zabierz go szybko do weterynarza , aby sprawdzić, co się dzieje.

W międzyczasie zarówno Ty, jak i osoby, z którymi mieszkasz, w tym Twój pies, powinniście nosić maski , aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych. Jak dotądryzyko jest niskie, ale lepiej  zachować ostrożność!

Jeśli okaże się, że to faktycznie koronawirus, unikniemy zarażenia innych ludzi lub zwierząt, izolując pacjenta w szpitalu lub psa w klinice weterynaryjnej na czas dochodzenia do zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z lekarzem weterynarii Isabelle Vixège
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?