Reklama

Koronawirus u psów: jak mogę ochronić swoje zwierzę? Czy można się zarazić koronawirusem od psa?

chory owczarek

Nie sposób przegapić tej informacji — od początku stycznia w Chinach szaleje epidemia nowego koronawirusa (2019-nCov). Czy koronawirus jest zagrożeniem dla naszych czworonożnych przyjaciół? I - skoro wirus pochodzi od zwierząt - czy my możemy się zarazić wirusem od psów?

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:43

Czym jest koronowirus?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie istnieje jeden koronawirus, ale wiele koronawirusów. Jest to rodzina wirusów powszechnie występujących na długo przed obecną epidemią w Chinach, które mogą atakować zarówno ludzi, jak i koty czy psy.

U naszych czworonożnych towarzyszy atakują one na ogół układ oddechowy i układ trawienny. Niestety nie ma szczepionki przeciwko koronaawirusowi u psów, ale możliwe są badania przesiewowe i leczenie.

Koronawirusem, o którym głośno ostatnio w mediach, jest koronawirus 2019-nCov. Czy istnieje koronaawirus atakujący psy , który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych zwierząt? Oto, co musisz na ten temat wiedzieć.

Koronawirus u psów: objawy i leczenie

©Shutterstock

W przypadku psów, koronawirus zazwyczaj powoduje zakażenie przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że jego objawem będzie poważna biegunka, czasem nawet krwotoczna. Najbardziej narażone na ryzyko są młode szczenięta, choroba może stanowić w tym wypadku zagrożenie dla życia.

Koronawirus u psów najczęściej występuje w schroniskach lub hodowlach, w których psy żyją w dużych grupach. Aby wykryć chorobę, wykonuje się badanie kału zwierzęcia.

Nie istnieje żaden konkretny lek, ale wymioty leczy się lekami przeciwwymiotnymi, biegunkę lekami przeciwbiegunkowymi, a odwodnienie kroplówkądożylną.

Koronawirus, który występuje u psów, nie jest przenoszony na ludzi.

Czy mój pies może złapać koronawirusa 2019-nCov?

Bariera gatunkowa zazwyczaj chroni zarówno ludzi jak i zwierzęta przed złapaniem choroby od osobnika innego gatunku. Jednak nie zawsze tak jest, o czym świadczy istnienie zoonoz, chorób przenoszonych między zwierzętami i ludźmi, takich jak wścieklizna lub toksoplazmoza u kotów.

Ogólnie rzecz biorąc, wirus jest specyficzny dla danego gatunku, jak np. parwowiroza, która przenosi się z psa na psa , ale nie na człowieka. Istnieją jednak również ruchome wirusy, które mogą mutować i w ten sposób omijać barierę gatunkową, zarażając człowieka.

Niektóre koronaawirusy już się w ten sposób zmutowały:

  • W 2003 r. koronawirus SARS zainfekował ludzi po tym, jak wykryto go u nietoperza i cywety (małego dzikiego kota).
  • W 2012 r. koronaawirus 2012-nCov przeniósł się ze zwierzęcia na człowieka, następnie z człowieka na zwierzę, a w końcu ponownie ze zwierzęcia na człowieka w bardziej zjadliwej formie niż na początku
  • W 2019 roku w Wuhan w Chinach pojawił się nowy koronawirus 2019-nCov. Sądzi się, że pochodzi on od zwierząt i przeniósł się na człowieka.

Czy mój pies może mi przekazać koronawirusa?

To, że w 2003 roku nie było przypadków koronawirusa SARS u psów i kotów, nie oznacza, że Twój pies nie może złapać koronawirusa 2019-nCov w 2020 roku. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Jeśli byłeś ostatnio w Chinachlub miałeś kontakt z kimś, kto tam przebywał, powinieneś zachować czujność, jeżeli pojawi się u Ciebie kaszel i gorączka. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy Twojego psa. Jeśli wystąpią u niego objawy, zabierz go szybko do weterynarza , aby sprawdzić, co się dzieje.

W międzyczasie zarówno Ty, jak i osoby, z którymi mieszkasz, w tym Twój pies, powinniście nosić maski , aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych. Jak dotądryzyko jest niskie, ale lepiej  zachować ostrożność!

Jeśli okaże się, że to faktycznie koronawirus, unikniemy zarażenia innych ludzi lub zwierząt, izolując pacjenta w szpitalu lub psa w klinice weterynaryjnej na czas dochodzenia do zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z lekarzem weterynarii Isabelle Vixège
 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz