Reklama

Hotel dla psów
© Shutterstock

Hotel dla psów - ile kosztuje i czym się kierować podczas jego wyboru?

Redakcja

aktualizacja dnia

Znaleźć dobry hotel dla psów nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z takich usług. Poniżej podpowiadamy, o co zapytać właściciela ośrodka, na co zwrócić uwagę przy pierwszej wizycie oraz od czego zależy cena za pobyt psa w hotelu.

Czym jest hotel dla psów?

©Shutterstock

Hotele dla psów to ośrodki, w których właściciele mogą pozostawić swoje czworonogi na dłuższy lub krótszy okres np. na czas wakacyjnych wyjazdów. Zwierzętom zapewniona jest całodobowa opieka. Zazwyczaj obejmuje ona karmienie, sprzątanie boksu, spacery, podstawową pielęgnację i zabawę. 

Mniejsze, przydomowe hoteliki dla psów mogą przyjmować tylko kilka czworonogów naraz, a większe ośrodki mają miejsca nawet dla kilkudziesięciu zwierząt. 

W przeważającej większości hotele dla zwierząt przyjmują nie tylko psy, ale również koty i inne małe zwierzęta (króliki, gryzonie), choć istnieją też ośrodki, które specjalizują się tylko w psach i nie przyjmują innych gatunków. 

Część hoteli dla psów i kotów zastrzega sobie prawo do nieprzyjmowania zwierząt szczególnie agresywnych, a inne miejsca specjalizują się w opiece właśnie nad takimi czworonogami. Nie każdy hotel dla psa przyjmie też niewykastrowanego samca czy suczkę w okresie cieczki. 

Czym się kierować wybierając hotel dla psa?

Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że nasz pupil będzie dobrze czuł się w danym miejscu?

Oprócz liczby potencjalnych psich kolegów, ważne są przede wszystkim warunki, w jakich będzie przebywał pies oraz kwalifikacje opiekunów. Zadzwoń do wybranego ośrodka i dopytaj o szczegóły.

Opiekun w psim hotelu 

Ważne, by mieli oni nie tylko wiedzę wyniesioną ze studiów czy kursów, ale również doświadczenie w praktycznej pracy z czworonogami. Będąc już na miejscu, można też po prostu zapytać opiekuna, jakie zna sposoby na uspokojenie psa, który w pierwszych dniach na pewno będzie tęsknił za domem. Profesjonalista będzie miał odpowiednią wiedzę, co zrobić, by zapewnić zwierzęciu komfort psychiczny.

Kojec, samodzielny pokój, indywidualny wybieg – różne warunki w hotelach

©Shutterstock

Kiedy już wiesz, kto będzie opiekował się twoim psem i osoba ta wzbudza zaufanie, poproś o oprowadzenie po ośrodku. Obejrzyj dokładnie boksy. W niektórych hotelach dla zwierząt będą to okratowane kojce, w innych przeszklone pokoiki, z oknem lub bez. Ten drugi typ boksów jest o tyle lepszy, że w pewnym stopniu tłumi hałasy z otoczenia np. piszczenie czy szczekanie psa z sąsiedniego pomieszczenia.

W niektórych hotelach, każdy pies ma do dyspozycji indywidualny wybieg i może sam decydować, czy woli spędzać czas wewnątrz, czy na zewnątrz. To ogromnie ważne zwłaszcza dla tych psów, które są przyzwyczajone do przebywania na zewnątrz. 

Ważne też, by docelowe pomieszczenie było dostosowane do wielkości naszego pupila, miało wygodne i czyste legowisko, było jasne i panowała w nim temperatura pokojowa. Poprośmy też o pokazanie myjki oraz pokoju, w którym psy mogą się bawić przy brzydkiej pogodzie.

W następnej kolejności obejrzyj wybiegi. Powinny być codziennie sprzątane i raczej porośnięte trawą lub wysypane piaskiem, niż betonowe. Muszą też mieć zacienione miejsce, gdzie zwierzęta będą mogły się schować przed słońcem. Spytaj, gdzie pies będzie chodził na dłuższe spacery – oczywiście przyjemniej i bezpieczniej spaceruje się po lesie niż np. wzdłuż ruchliwych ulic.

Hotel dla psów – opinie, czy warto? 

Jeszcze zanim pojedziemy obejrzeć konkretne miejsce, sprawdźmy, jakie dany hotel dla psów ma opinie. Recenzji dotychczasowych klientów możemy szukać w Internecie np. na Facebooku lub na psich forach. 

Trzeba traktować je ostrożnie, bo wiele opinii w internecie jest niestety fałszywych. Dlatego zwróć uwagę, czy osoba, która poleca dany ośrodek, jest wiarygodna – często się wypowiada na forum, a opinia zawiera konkretne informacje o ośrodku, a nie tylko odczucia typu „dobry hotel dla psów”, „wspaniała opieka”. 

Ile kosztuje pobyt psa w hotelu?

©Shutterstock

Cena hotelu dla psa zależy od wielu czynników:

  • dat i okresu, przez jaki będzie potrzebna opieka nad psem,
  •  czy w czasie pobytu w hotelu pies będzie jadł własne jedzenie, czy też wyżywienie ma zapewnić ośrodek,
  • usług dodatkowych, takich jak np. strzyżenie czy podawanie leków, 
  • lokalizacji hotelu,
  • a nawet od wielkości psa. 

Niektóre hotele dla psów mają ceny niższe w zwykłe dni, a wyższe w święta, przez długie weekendy, ferie i wakacje. Inaczej też rozliczane są pobyty krótkie, gdzie płaci się od godziny za hotel dla psów (Warszawa to stawka średnio 10 zł), a inaczej długie, kiedy obowiązuje stawka dobowa. 

Doba hotelowa w psim hotelu zazwyczaj naliczana jest od momentu przywiezienia psa. Przy przekroczeniu terminu odbioru zwierzęcia powyżej 4 godzin, doliczana jest kolejna doba. 

W niektórych miejscach obowiązują inne cenniki za szczenię lub psa starego wymagającego specjalnego traktowania. 

Dodatkowo płatne są takie usługi, jak strzyżenie czy podawanie leków, a niektóre psie hotele oferują również odbiór i odstawienie zwierzęcia do domu. 

To, ile kosztuje hotel dla psa, będzie też związane bardzo mocno z jego lokalizacją. Istnieją dość duże różnice pomiędzy poszczególnymi miastami.

Na przykład, cena hotelu dla psów w Gdańsku to około 50 zł / dobę, Kraków i Poznań: 50-70 zł, Rzeszów: 40 zł. Najdroższa jest Warszawa. Cena hotelu dla psów w stolicy może sięgać 100 zł za dobę w wysokim sezonie. 

Wybierając ośrodek i chcąc mieć pewność, jaka będzie ostateczna cena za psi hotel warto też zapoznać się z regulaminem.

Niektóre hotele wprowadzają dodatkowe opłaty za przekroczenie terminu odbioru psa oraz za to, że suczka w czasie pobytu dostanie cieczkę. Niektóre mają niższe ceny, jeśli do hotelu oddaje się na raz, dwa lub więcej zwierząt. Jeśli cena za hotel dla psa jest dla Ciebie bardzo istotna, sprawdź ośrodki położone nieco dalej od większych miasta. W takich miejscach cena może być nawet 30-40% niższa. 

Jakie są warunki przyjęcia psa do hotelu?

Miejsce w hotelu dla psów warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Jeśli chcemy skorzystać z domowego hotelu dla psów, w którym przebywa tylko kilka zwierząt, niekiedy rezerwację trzeba zrobić na kilka tygodni przed terminem pobytu.  

Do większości hoteli będzie trzeba psa odwieźć samodzielnie. Niektóre (zwłaszcza te, położone nieco bardziej na uboczu), oferują usługę odbioru zwierzaka z domu. 

Przygotowanie psa do pobytu w psim hotelu

©Shutterstock

Nasz pupil przekazywany do hotelu dla psów powinien być zaopatrzony w książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, być odrobaczony i zabezpieczony przeciw kleszczom (np. mieć specjalną obrożę). 

Zabierzmy też ulubioną zabawkę naszego czworonoga albo ukochany kocyk, który pomoże przetrwać pierwsze, pełne tęsknoty dni. Oczywiście potrzebne są też dopasowane szelki lub obroża i smycz. 

Niektóre hotele zapraszają właściciela z czworonogiem na wizytę zapoznawczą, podczas której pies poznaje ośrodek. Jeśli pies jest bojaźliwy bądź niepewny siebie, taka wizyta może pomóc zmniejszyć lęk. 

Wyżywienie w hotelu dla psów 

Niektóre psie hotele zapewniają wyżywienie, ale lepiej przygotować dla zwierzęcia zapas karmy na cały pobyt, gdyż zmiana jedzenia może spowodować problemy żołądkowe. W niektórych hotelach możliwe jest przygotowywanie gotowanej karmy według receptury (za dodatkową opłatą). 

Jeśli nasz pupil wymaga wyjątkowego traktowania, koniecznie poinformujmy o tym właściciela ośrodka z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Opieka nad psem w hotelu – umowa 

©Shutterstock

Przy powierzeniu opieki nad pupilem hotelowi, powinna zostać z opiekunem spisana umowa cywilno -prawna. Będą w niej określone przynajmniej podstawowe zobowiązania obu stron.

W umowie zawsze powinny być zawarte:

  • oświadczenie właściciela o posiadaniu praw do powierzenia opieki nad zwierzęciem oraz o stanie zdrowotnym psa (w tym przebytych szczepieniach), 
  • cena pobytu wraz z informacją o dodatkowych kosztach, które mogą pojawić się w trakcie pobytu psa, 
  • opis obowiązków hotelu (np. ilość karmień, spacerów) oraz informacje, na jakich zasadach ma się odbywać kontakt ośrodka z właścicielem. 

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany hotel dla psa posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?