Leonberger

Leonberger
Leonberger © Shutterstock

Leonberger to dobry stróż i wierny, oddany właścicielowi czuły pupil. Spokojny i łagodny, przejawia dużą tolerancję zarówno wobec dzieci, jak i innych zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu, przez co świetnie sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ze względu na olbrzymie rozmiary i ogromną siłę, z pewnością nie jest jednak psem dla każdego. Jego właściciel musi bowiem odnaleźć się nie tylko w roli trenera tego inteligentnego i pojętnego psa, ale też opiekuna dość mocno wymagającego, chociażby w zakresie pielęgnacji czworonoga.  

Najważniejsze informacje o Leonberger

Długość życia :

4

17

9

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Według jednej z teorii dotyczących opisów rasy, leonbergery są potomkami występujących w średniowieczu na terenie Alp dogów tybetańskich. Inna teoria głosi, że leonberger powstał ze skrzyżowania nowofunlanda z bernarndynem i pirenejskim psem górskim. 

Nazwa rasy pochodzi od nazwy miasta niemieckiego – Leonberg. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w księgach wstępnych w 1846 roku, natomiast na wystawie po raz pierwszy zagościła w 1865 roku. W Polsce pierwsi przedstawiciele leonbergów pojawili się w latach 30 – tych ubiegłego wieku. Popularność w naszym kraju rasa uzyskała jednak dopiero po II wojnie światowej. Rasa została oficjalnie uznana przez FCI w 1955 roku.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 65 i 75 cm

  Pies : pomiędzy 72 i 80 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 55 kg

  Pies : pomiędzy 55 i 65 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Leonberger jest dużym psem, „olbrzymem” o muskularnej, proporcjonalnej, ale i eleganckiej sylwetce. Głowa jest lekko „wysklepiona”, z czaszką węższą niż u bernardyna - rasy, od której prawdopodobnie wywodzi się leonberger. Stop jest lekko zaznaczony. Uszy opadają płasko po bokach głowy. Plecy są umięśnione, a kończyny mocne. Ogon opadajacy, nigdy zawinięty nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Psy należące do rasy leonbergerów towarzyszyły na przestrzeni dziejów wielu ważnym osobistościom. Wśród nich wymienić można chociażby kanclerza Otto von Bismarcka, słynną cesarzową Sisi oraz kompozytora Ryszarda Wagnera.

  Leonberger - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten duży i z pozoru groźnie wyglądający pies jest czułym, lojalnym i wiernym czworonogiem, który bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Uwielbia spędzać z nim czas i chciałby towarzyszyć mu niemal nieustannie. Zdecydowanie nie nadaje się wyłącznie na stróża, który pilnuje mienia. najlepiej czuje się w towarzystwie rodziny. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Leonberger lubi się bawić i mimo swojej wielkość jest dość aktywny. Jego ulubioną formą rozrywki bez wątpienia jest pływanie, dlatego warto pozwalać mu w miarę możliwości na częste kąpiele wodne. Do zabaw na co dzień w przypadku tej rasy najlepiej sprawdzają się naturalne gryzaki oraz mocne i duże plastikowe zabawki, a także sznury i piłki.

  • 100%

   Spokojny

   Choć z pozoru wygląda groźnie, przez co bywa uznawany za groźnego psa, tak naprawdę leonberger jest bardzo spokojnym czworonogiem, któremu do pełni szczęścia wystarcza rola pupila całej rodziny. Jako dobry stróż reaguje tylko w razie konieczności.

  • 66%

   Inteligentny

   Leonberger jest inteligentnym i pojętnym psem, który odpowiednio zmotywowany jest w stanie wiele się nauczyć. Ma bardzo dobrą pamięć. Chętnie bierze udział w szkoleniach. Za sprawą dobrego węchu, bardzo dobrze odnajduje się na kursach z zakresu tropienia i szkoleniach ratowniczo – poszukiwawczych. 

  • 33%

   Łowca

   Psy należące do tej rasy poza świetnym węchem odznaczają się też dobrym instynktem tropiącym. Wyprowadzane na spacer do lasu lubią pójść tropem dzikiej zwierzyny, dlatego należy bardzo rozważnie spuszczać je ze smyczy, przebywając na wolnym terenie. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Leonberger jest psem odważnym, a przez to dobrym stróżem. Jak na takiego przystało wobec osób obcych zachowuje dystans. Jeśli jednak są one akceptowane przez członków rodziny, szybko zyskują też uznanie czworonoga, który wobec nich zaczyna zachowywać się przyjacielsko.

  • 66%

   Niezależny

   Ten pewny siebie górski molos bywa niezależny. Jednak dość flegmatyczny temperament leonbergera w połączeniu z silnym przywiązaniem i lojalnością wobec właściciela czyni go posłusznym czworonogiem. 

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Czuły charakter leonbergera sprawia, że pies ten bardzo źle znosi samotność. Nie nadaje się do życia w odpodobnieniu. Potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem i pozostałymi członkami rodziny.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Leonberger jest psem bardzo pojętnym, który szybko przyswaja nowe umiejętności. Potrzebuje jednak pozytywnej motywacji do współpracy. Łagodnie lecz stanowczo traktowany i często nagradzany staje się posłusznym i chętnym do nauki zwierzakiem.

   • 66%

    Szczekliwy

    Jak każdy dobry stróż, leonberger jest czujny i spostrzegawczy. Jeśli go coś zaniepokoi lub poczuje zbliżające się zagrożenie z pewnością głośno zaalarmuje o nim właściciela, co biorąc pod uwagę wielkość psa może być dość donośnym komunikatem.

   • 33%