Reklama

pies z serduszkiem
© Shutterstock/Julia Zavalishina

Jak psy okazują miłość? 10 psich sposobów

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Miłość psa do człowieka jest bezwarunkowa i trwa zawsze. Jeśli ty nie porzucisz psa, pies nie porzuci Ciebie.  Pies potrafi okazywać uczucia na wiele sposobów, choć oznaki miłości psa mogą być bardzo subtelne. 

Jak pies okazuje miłość? 

1. Pies macha ogonem

Najbardziej oczywisty i wszystkim znany objaw psiej miłości. Machanie ogonem zwykliśmy interpretować jako oznakę uczucia oraz tego, że pies jest zadowolony. 

Według opublikowanego w LiveScience materiału oznaką miłości jest machanie ogonem w prawą stronę, podczas kiedy kierowanie go w lewą ma być oznaką mniej przyjaznych uczuć. Zdaniem naukowców jest to związane z ośrodkami przetwarzania informacji zlokalizowanymi w prawej i lewej półkuli mózgu. 

Lewa półkula, która odpowiada za kontrolowanie prawej strony ciała, ma być związana z pozytywnymi emocjami, podczas gdy prawa, kontrolująca lewą połowę ciała, z negatywnymi. Te wnioski potwierdzono w badaniach z 2013 roku, kiedy okazało się, że psy rozumieją „kierunek” machania swoich współbraci gatunkowych. Widząc psa machającego w lewo, zaczynają się stresować. 

2. Pies przynosi ulubioną zabawkę

Każdy pies ma swoje ukochaną zabawkę (lub kilka). Żuje ją, śpi z nią, przytula. Jeśli chce się nią z Tobą podzielić, to znaczy, że naprawdę cię kocha! 

Zazwyczaj psy przynoszą swoje ulubione zabawki opiekunom, kiedy chcą zwrócić na siebie ich uwagę lub kiedy bardzo się stęskniły. Warto doceniać ten gest! 

3. Pies się przytula 

Niektóre psy lubią się tulić, inne nie. Za oznakę chęci tulenia należy uznać również sytuację, kiedy pies po prostu siada blisko swojego człowieka. Robi to po to, by go ogrzać i ochronić. Tak, by jego opiekunowi nie stała się krzywda. To wyraz troski i chęci opieki nad swoją bliską osobą! 

4. Pies wita opiekuna na progu

Machanie ogonem, skakanie, radosne bieganie wokół – to wszystko sygnały tego, że pies cieszy się, że widzi z powrotem swojego opiekuna. To jeden z najbardziej typowych sposobów, w jakie objawia się miłość psa, który kochają wszyscy właściciele. 

Jeśli pies nie reaguje entuzjastycznie na powrót właściciela, może być to sygnałem choroby i złego samopoczucia. Może też – jeśli sytuacja się powtarza, oznaczać wiązanie powrotu opiekuna z czymś negatywnym i być sygnałem nadużycia i przemocy. 

5. Pies sprawdza, co u Ciebie

Siedzisz spokojnie na toalecie, a pies wkłada łeb do środka, sprawdzając co robisz? To nie wścibstwo ani umiłowanie fetoru tylko wyraz tego, że pies martwi się, czy jesteś bezpieczny i chce sprawdzić otoczenie i upewnić się, że nic ci nie grozi. 

Pies robi to nie tylko wtedy, kiedy siedzisz na tronie, ale również wtedy, kiedy po prostu jesteś w drugim pokoju – pracujesz, grasz, bawisz się. Sprawdza wszystkich domowników. To przecież jego rola, by stać na straży domu. Nawet jeśli nie jest typowym psem stróżującym czy obronnym. 

6. Pies patrzy ci prosto w oczy 

Czy psy okazują miłość tak jak ludzie? W tym przypadku zachowanie jest dość zbliżone, choć wpatrywanie się nie zawsze oznacza romantyczne uniesienie. 

Pies utrzymuje kontakt wzrokowy, bo czegoś chce – smakołyk bądź chęć wyjścia na spacer to częsty powód. Może też sprawdzać co czujesz. Psy są dość dobre w odczytywaniu emocji z wyrazu twarzy i mikro-ekspresji. To ich sposób na to, by wiedzieć, czy jesteś w dobrym nastroju. 

 Isabel Vittrup-Pallier /Unsplash.com©

Warto jednak uważać na kontakt wzrokowy z obcym psem. Mogą odebrać to, jako zaproszenie do walki. 

7. Pies chodzi za Tobą krok w krok 

Mechanizm nieco podobny do sprawdzania, czy wszystko u Ciebie w porządku. Niektóre psy po prostu chcą być blisko swojego opiekuna. Jest to charakterystyczne zwłaszcza u psów do towarzystwa, które nie lubią być same. 

Psy chodzą za nami również dlatego, że próbują nas zrozumieć. Dowiedzieć się co robimy i po co to robimy. Chodzenie za właścicielem krok w krok może być też oznaką lęku separacyjnego, dlatego ważne, by dobrze zrozumieć przyczyny, dla których pies nie odstępuje nas ani na minutę. 

8. Pies Cię liże 

Lizanie to typowe zachowanie u psów. Ma wiele znaczeń, a lizanie po twarzy to przede wszystkim wyraz uczucia oraz … zdobywanie informacji o naszym nastroju poprzez wydzielane przez człowieka feromony. 

Tu znajdziesz więcej informacji o tym, dlaczego psy liżą nas po twarzy

9. Pies pociesza Cię, kiedy jesteś przybity

Psy świetnie wyczuwają emocje. Wiedzą, kiedy jesteśmy smutni i przybici i odpowiednio reagują. Pies, który kocha swojego opiekuna, będzie chciał go pocieszyć i poprawić mu nastrój.

Robią to na różne sposoby – od prób włączenia cię do zabawy, przez lizanie po odwracanie Twojej uwagi. A to wszystko z miłości!  

10. Pies się uśmiecha

Psi uśmiech nie jest normą. Nie każdy pies to potrafi i robi. Behawioryści uważają, że uniesienie warg i delikatne odsłonięcie zębów to mechanizm, który psy zapożyczyły od człowieka. Nauczyły się tego od nas, przez obserwację. 

W uśmiechaniu się najlepsze są zdecydowanie shiba-inu

Mówi się, że dzieci kochają rodziców bezwarunkowo. I tak jest, dopóki są małe. Kiedy dorastają, poza rodzicami również inne rzeczy zaczynają być dla nich ważne. Kiedy stają się dorosłe, choć nadal kochają rodziców, mają własne życie i własne problemy.

Dla psa to Ty zawsze jesteś i zawsze będziesz całym światem. Dlatego Twój pies okazuje miłość na tak wiele sposobów! 

źródło: yourdogadvisor.com /10 Ways Your Dog Shows Affection
Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?