Reklama

Opieka nad szczeniakiem – jak opiekować się małym psem?

szczeniak © Shutterstock

Pojawienie się w domu małego psa to radosny i ważny moment w życiu rodziny. Warto odpowiednio się do niego przygotować. Opieka nad szczeniakiem w pierwszych miesiącach jego życia ma duże znaczenie dla psychicznego i fizycznego rozwoju zwierzęcia.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Szczenięta wymagają szczególnej opieki. Zostają rozdzielone z matką i trafiają do zupełnie nowego otoczenia. Z tego powodu mogą być wystraszone i apatyczne. Poza tym potrzebują odpowiedniego pożywienia, które zapewni im niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią ilość kalorii dla prawidłowego rozwoju

Opieka nad szczeniakiem – jak przygotować się na przybycie pupila?

Odpowiedzialny właściciel wie, że zakup lub adopcja psa to duża odpowiedzialność. W jego życie wkroczy nowy domownik, który będzie wymagał uwagi, właściwego wychowania i troski o zdrowie i dobre samopoczucie. Zanim więc w domu pojawi się szczeniak, warto przygotować się na jego przybycie. Oto kilka wskazówek, które wypada wziąć pod uwagę, kompletując wyprawkę dla pupila:

  • Szczeniak musi mieć swoje miejsce odpoczynku – posłanie powinno być miękkie, wytrzymałe i odpowiedniej wielkości. Warto kupić taki materac, poduchę lub kojec, z którego pies szybko nie wyrośnie. Legowisko dobrze jest ulokować w ustronnym miejscu, z którego jednak pies będzie miał wgląd na to, co dzieje się w domu.
  • Warto zaopatrzyć się w kilka bezpiecznych zabawek dla szczeniaka, dzięki którym zwierzę aktywnie spędzi czas. Znudzony pies, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych psa na stałe, może gryźć meble, obuwie bądź sprzęty domowe.
  • Jeśli szczeniak będzie zostawał w domu sam, a nie umie korzystać jeszcze z kennel klatki, warto usunąć z jego pola widzenia wszystkie przedmioty, które mogą przykuwać uwagę np. ozdoby, buty, doniczki z kwiatami (niektóre rośliny są trujące dla zwierząt) – wszystko to z pewnością zainteresuje ciekawskiego pieska.
  • Miski dla szczeniaka powinny mieć antypoślizgowe dno; inne modele warto postawić na dodatkowej macie, co zapobiega ich przesuwaniu i wywracaniu. Nie mogą stać w sąsiedztwie posłania.
  • Mały piesek nie zawsze umie załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby podczas spaceru. Jeśli piesek czasem jeszcze załatwia potrzeby w domu, zamiast gazet lepiej położyć na podłodze matę treningową do nauki czystości (np. o zapachu świeżej trawy wyczuwalnej tylko dla zwierząt), która będzie służyła szczeniakowi za toaletę w pierwszych tygodniach życia. Powinna leżeć na stałe w wyznaczonym miejscu, najlepiej niedaleko drzwi wejściowych.
Warto od samego początku wdrożyć naukę czystości - więcej o tym przeczytasz tutaj.

Karmienie szczeniaka

Do 14 tygodnia życia psa karmimy 4 razy dziennie, między 5 a 6 miesiącem - 3 razy. ©Shutterstock

Opieka nad szczeniakiem to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową i rozrywki. Jednym z ważniejszych obowiązków właściciela małego psa jest karmienie szczeniaka. Początkowo warto trzymać się tej diety, jaką stosowano w hodowli, dlatego też dobrą praktyką jest również przestrzeganie godzin, w których szczenię było karmione, przynajmniej w okresie adaptacji psa.

Nową karmę należy wprowadzać stopniowo, początkowo mieszając z tą, do której pies jest przyzwyczajony. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie jej składu przed zakupem. Szczenięta potrzebują białka, fosforu, wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych, miedzi, cynku i witamin.

Do 14 tygodnia życia psa trzeba karmić 4 razy dziennie. Między 5 a 6 miesiącem liczbę porcji należy zmniejszyć do 3, a kiedy pies skończy pół roku dobrze wprowadzić system żywienia oparty na 2 posiłkach dziennie. Ich szczegółowy skład powinien być opracowany wspólnie z lekarzem weterynarii. W misce musi się zawsze znajdować czysta i świeża woda.

Jak dbać o szczeniaka – zdrowie i pielęgnacja

Psiego malucha nie powinno się kąpać przez pierwsze miesiące życia. Kiedy piesek się ubrudzi, lepiej przetrzeć jego sierść nawilżanymi chusteczkami (najlepiej hipoalergicznymi) niż wkładać do kąpieli.
Młode psy z hodowli lub adoptowane ze schroniska powinny trafić do nowych właścicieli już z założoną książeczką zdrowia, w której wpisane są pierwsze szczepienia oraz odrobaczanie.

Hodowca lub lekarz weterynarii jest zobowiązany poinformować o harmonogramie szczepień, ponieważ od tego momentu nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pupila. Warto pamiętać również o tym, by w okresie kwarantanny, czyli kiedy zabrany z hodowli piesek przyzwyczaja się do nowych warunków, unikać wyprowadzania szczeniaka w miejsca, gdzie przebywa wiele innych, obcych psów.

Jak wychować szczeniaka od pierwszych tygodni życia?

Wielu świeżo upieczonych opiekunów zadaje sobie pytanie, jak postępować ze szczeniakiem i jak go wychować, aby uniknąć późniejszych problemów. Najważniejsze zasady to konsekwencja, czas i cierpliwość.  Naukę warto jednak rozpocząć już od pierwszych tygodni życia psa.

Psy mają różne charaktery i nie każdy właściciel będzie w stanie wychować czworonoga samodzielnie. Dlatego też dobrą opcją jest skorzystanie np. z zajęć w psim przedszkolu, gdzie pod okiem doświadczonego trenera zwierzę uczy się poprawnego zachowania i w bezpieczny sposób poznaje otaczający świat.

Jeśli reaguje na edukację lękiem lub agresją, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który nie tylko zdiagnozuje podłoże problemu, ale pomoże poradzić sobie z nim.
 
Im więcej pracy włożymy w wychowanie psa i przyzwyczajenie go do różnych bodźców oraz sytuacji, z którymi może się spotkać np. podczas codziennego spaceru, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil wyrośnie na zrównoważonego i spokojnego psa. Powodzenia!

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz