Reklama

pies przechyla głowę
© Shutterstock

Jak wybrać imię dla psa? Czym się kierować?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Wybór oryginalnego, a zarazem pasującego do naszego pupila imienia, to nie łatwa sprawa. Przede wszystkim należy pamiętać, żę imię dla psa wybieramy na całe życie i będziemy go używać często. Wybierając imię dla psa, warto poznać kilka zasad dotyczących komunikacji z czworonogiem, które ułatwią nam wybór. Oto one. 

Nie jest żadną tajemnicą, że pies nie mówi w ludzkim języku. Z tego faktu bardzo często wynikają międzygatunkowe nieporozumienia komunikacyjne, kiedy pies nie reaguje (lub nieadekwatnie reaguje) na słowa człowieka, a człowiek na sygnały wysyłane przez psa.

Zanim zaczniemy oczekiwać od psa tego, że będzie żywo reagował na swoje imię czy wypowiadane przez nas komendy, musimy zrozumieć podstawy psiej komunikacji.

Jak wybrać imię dla psa, czyli kilka słów o komunikacji z czworonogiem

Komunikaty skierowane do psa powinny być krótkie, proste i precyzyjne ©Shutterstock

Szacuje się, że przeciętny przedstawiciel psiego gatunku jest w stanie rozróżnić do kilkudziesięciu słów. Oznacza to, że aby móc efektywnie komunikować się z naszym psem i ułatwić mu zrozumienie tego, czego tak naprawdę od niego chcemy, należy jak najbardziej uprościć komunikację z nim. W innym razie pies, mimo szczerych chęci, może nie wiedzieć, co właściciel ma na myśli. 

Dla przykładu, jeśli zawsze przed wyjściem z psem używamy magicznego hasła „spacer“, nie oczekujmy tego, że umieszczając je w zdaniu „później wyjdziemy na spacer, bo teraz zaczęło padać“, pies nas zrozumie.

Nie będzie wiedział co się dzieje, ponieważ nie jest w stanie wyłapać kontekstu użytego słowa. Podobnie wygląda sytuacja ze stosowaniem różnych słów opisujących jedną i tę samą czynność.

Niejednokrotnie możemy zaobserwować sfrustrowanych opiekunów próbujących wymusić na psie na przykład oddanie zabawki, używających na zmianę słów „zostaw“, „oddaj“, „wypluj“, „puść”.

Pies nie rozumie, czego właściciel od niego oczekuje. 

Pamiętajmy też o tym, aby precyzyjnie formułować komunikaty wysyłane w stronę psa w oparciu o znane mu komendy. Jeśli chcemy, aby przestał skakać, skuteczniejszym może okazać się użycie komendy „siad“ niż sugestia „nie skacz“, której pies może być zwyczajnie nienauczony. 

Dokładnie ta sama zasada obowiązuje przy komendach przywołujących i zakazujących – kluczem do zrozumienia jest jedno, najlepiej nie za długie słowo oraz konsekwencja w jego stosowaniu.

Dlatego warto wybrać imię krótkie i łatwe do wymówienia - pamiętaj, że psie imię wybierasz na całe życie i będzesz go używać często. 

Jak wybrać imię dla szczeniaka? Na co zwrócić uwagę?

©Shutterstock

Wybór imienia dla psa to zadanie, z którym musi zmierzyć się każdy właściciel czworonoga na początku wspólnej drogi. Czy istnieją uniwersalne zasady wyboru imienia dla psa? Oczywiście, że nie. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, jednak warto mieć na względzie kilka kwestii. 

1. Imię dla psa powinno być krótkie i dźwięczne

Podstawową z nich przy wyborze imienia będzie jego długość. Warto też zadbać o to, by było dźwięczne Zbyt długie i skomplikowane imię jest niepraktyczne, ciężko je wymówić szczególnie w sytuacji, która wymaga szybkiego przywołania psa. Krótkie słowo jest też prostsze do zapamiętania dla czworonoga. 

Zresztą praktyka pokazuje, że psy o zbyt długich imionach szybko doczekują się bardziej użytecznych w codziennym języku skrótów, zdrobnień i przezwisk.

2. Nie może być obraźliwe

Lepiej też nie wybierać w ramach imienia dla psa słów wulgarnych i obraźliwych lub takich, których wypowiadania na głos będziemy się wstydzić na spacerze w parku czy podczas wizyty babci… 

3. Imię dla psa nie powinno przypominać komendy

Chcąc ułatwić sobie komunikację z psem, szczególnie z dużej odległości, należy też mieć na uwadze to, aby jego imię nie przypominało komendy (lub odwrotnie, uczona komenda imienia), ponieważ zwierzak będzie miał prawo nie wiedzieć, o co jego właścicielowi chodzi i czuć się zagubionym. 

4. Oryginalne... ale nie za bardzo!

Dobrze też wysilić się na oryginalność do pewnego stopnia, aby – gdy wołamy naszego psa – nie przybiegały wszystkie okoliczne Burki i Azory. Niektórzy ludzie lubią nazywać swoje zwierzęta ludzkimi imionami. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, ale może to prowadzić do niezręcznych sytuacji – na przykład podczas spaceru, kiedy zechcemy przywołać psa, a odwrócą się przypadkowi przechodnie.

Albo kiedy okaże się, że ktoś z naszych bliskich planował owym imieniem nazwać swoje dziecko… Zdarza się, że ludzie potrafią się wręcz obrazić za nazwanie czworonoga ich imieniem, jest to więc dość ryzykowny zabieg.

5. Być łatwe do zdrobnienia

Pamiętajmy, że imię ukochanego pupila prawdopodobnie będziemy często zdrabniać. Wypróbuj, czy zdrobniała wersja też brzmi dobrze.

Zmiana imienia - jak nauczyć psa nowego imienia?

Przyszli właściciele często zastanawiają się – szczególnie w przypadku adopcji psa ze schroniska lub z domu tymczasowego – czy mogą nadać mu nowe imię. Odpowiedź brzmi – tak, mogą. Zresztą jeśli czworonóg trafia do schroniska z ulicy, bez adresówki czy obroży z imieniem, i tak trzeba mu jakieś imię nadać.

Pies dość szybko uczy się reagować na swoje imię, szczególnie jeśli za reakcję ową jest nagradzany. Tym samym zmiana powinna przebiegać bez większego problemu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt częste zmiany psiego imienia będą wprowadzić zamęt w jego głowie i w końcu nie będzie wiedział na co ma reagować.

Nie eksperymentujmy zatem nadmiernie – dobrze przemyślmy kwestię imienia psiaka i później już przy nim pozostańmy.

Wybór imienia dla psa to trudna sprawa i ogromny dylemat – pole do popisu jest przecież bardzo szerokie, a konsekwencje związane z wyborem będą się ciągnęły za nami przez wiele lat.

Dobrym pomysłem jest podejście pod tytułem: „jak spojrzę psu w oczy, dowiem się, jak ma na imię“. Czasem to działa. Pewne cechy charakterystyczne zachowania, wyglądu czy historii poszczególnych ras psów (o ile je znamy) pomagają dobrać imię odzwierciedlające określone cechy psa. 

Z drugiej strony są i tacy ludzie, którzy tygodniami, a nawet miesiącami rozstrzygają tę kwestię. Nie ma złotego środka, jak ze wszystkim. Podstawą są: zdrowy rozsądek, funkcjonalność imienia oraz dopasowanie do konkretnego osobnika. I nie oszukujmy się, większość zwierząt i tak w ciągu życia zyskuje ksywkę lub przydomek, które często z bazowym imieniem nie ma nic wspólnego. 

Popularne imiona dla psów i suczek – skąd czerpać inspiracje?

Pomysły na imiona dla psów możemy do woli czerpać z otaczającej nas rzeczywistości. Słynne psy, bohaterowie ulubionych książek, filmów, a także postaci z bajek Disney’a – propozycje nasuwają się same.

Możemy posłużyć się nazwami znanych marek, produktów, pseudonimami idoli, a także zagranicznymi imionami. Niekiedy pies jest na tyle charakterystyczny, że imię nasuwa się samo. Charakterystyczna łatka, biała skarpetka na nodze lub duże uszy – wszystkie te cechy mogą być inspiracją dla przyszłego imienia naszego pupila. 

Imię dla suczki - propozycje

Jakie wybrać imię dla suczki?

Wśród przygotowanych przez nas typów, na pewno znajdziesz imię odpowiednie dla swojego czworonoga:

Agapi, Anika, Ami, Aurora, Bajka, Becky, Betty, Bunia, Cece, Cherry, Chrupka, Ciapka, Daisy, Diana, Dora, Duffy, Edzia, Ejmi, Emi, Emma, Fabia, Fela, Fiona, Fluffy, Giga, Gracja, Gratka, Gwiazdka, Hajdi, Hana, Heidi, Hermiona, Ines, Inga, Iskierka, Izzy, Jenny, Jessica, Jolly, Jura, Karmen, Kira, Koko, Kreska, Lady, Lara, Lilu, Luna, Łajka, Łapa, Łatka, Łuska, Mela, Melisa, Minnie, Molly, Nastka, Nejka, Nel, Nora, Oda, Ofelia, Oktawa, Owieczka, Paloma, Pchełka, Pinky, Polly, Roxi, Raksa, Rasta, Rosa, Rumba, Saba, Sara, Scarlet, Schira, Tajga, Tania, Tara, Trufla, Ufi, Ulfi, Uma, Warta, Wega, Wendy, Wika, Yaris, Yumi, Zafira, Zeila, Zira, Znajda.

Imię dla psa samca - propozycje

Szukasz imienia dla psa? Poniżej przygotowaliśmy kilkadziesiąt propozycji imion dla psów. Niektóre z nich są bardziej znane, podczas gdy inne śmiało mogą wpisywać się w trend oryginalnych imion dla psów:
Afro, Albin, Amor, Azor, Biszkopt, Bobik, Borys, Brutus, Cezar, Charlie, Chester, Corso, Daktyl, Diego, Dolar, Drops, Edek, Eddy, Egon, Elvis, Fafi, Fafik, Figiel, Flapi, Gaston, Gospel, Grafit, Gucio, Hamlet, Happy, Harry, Hektor, Imbir, Irokez, Irys, Iwo, Jawor, Jerry, Jumbo, Junior, Kajtek, Karmin, Kieł, Koral, Laser, Lazur, Levis, Lucky, Łapa, Łapek, Łatek, Łobuz, Maks, Marley, Messi, Miętus, Napi, Neo, Neo, Olivier, Okruszek, Oskar, Ozzie, Nicky, Papi, Pimpek, Pluto, Puszek, Rasti, Reks, Rocky, Rudolf, Samuraj, Szarik, Szafran, Scooby, Tiger, Timon, Tobiś, Tofik, Uno, Uszatek, Urwis, Uzi, Wafel, Wally, Whinston, Whiskey, Yoda, Yogi, Yoko, York, Zibi, Znajdek, Zorro, Zyzio.

Jakich imion dla psów unikać?

©Shutterstock

Choć można by powiedzieć, że przy wyborze imienia dla psa ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, to należy mieć jednak świadomość tego, że obowiązują w tym zakresie pewne zasady. Przede wszystkim nie może to być imię w żaden sposób obraźliwe ani potocznie uznane za wulgarne. Pamiętajmy, że będziemy zwracać się do niego po imieniu w miejscach publicznych, skupiskach pełnych ludzi oraz w otoczeniu dzieci.
 
Coraz bardziej popularne staje się także nazywanie psów imionami ludzi. Imiona dla psa takie jak: „Zuzia”, „Antek”, „Tosia” czy „Nina” nikogo już nie dziwią i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli psów.

Nie sposób jednoznacznie ocenić, czy tendencja ta powinna się utrzymać i czy stanie się jeszcze bardziej powszechna, jednakże mamy dla wszystkich radę: przed nazwaniem swojego ukochanego pupila imieniem dziecięcym upewnijmy się, że w naszej bliskiej rodzinie i otoczeniu żadne z dzieci nie nosi tego imienia. Wszystko po to, aby uniknąć niezręcznych sytuacji, które mogłyby doprowadzić do niepotrzebnych waśni i sporów.

Wybierając imię dla psa pamiętaj, że to imię na całe życie. Zwróć uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie imię dla psa było odpowiednio dźwięczne i nie sprawiało problemów przy wymowie. Im dłuższe imię, tym większą trudność może zwierzęciu sprawić jego zapamiętanie. Istotne jest również to, aby jego brzmienie nie przypominało komend wydawanych psu, ponieważ mogłyby się mu one po prostu mylić.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?