Reklama

witaminy dla psa seniora
© Shutterstock

Składniki odżywcze i witaminy dla psa seniora – czego potrzebuje starszy pies i jak go karmić?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy u psich seniorów jest inne niż u młodszych pobratymców. Warto dowiedzieć się, jakie witaminy dla psa seniora są najlepsze, a potem dostarczać je z pożywieniem i suplementami diety.

Starszy pies potrzebuje mniej ruchu i mniej kalorii, ponieważ spada jego zapotrzebowanie energetyczne. Obniża się wydolność organizmu, ponieważ metabolizm nie pracuje już na pełnych obrotach. Pogarsza się także sprawność układu oddechowego, układu krążenia i kostnego. Wolniej pracują nerki. Pies może cierpieć na zaparcia i otyłość.

Aby pupil mógł jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, konieczne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Minerały czy witaminy dla psa seniora znajdujące się w pożywieniu i w suplementach diety mają znaczący wpływ na kondycję psa. O dodatkowej suplementacji witaminami nigdy nie należy decydować samemu, lecz skonsultować się z lekarzem weterynarii, który określi, które witaminy i w jakich dawkach podawać psu.

Składniki odżywcze dla psa seniora - czego potrzebuje starszy pies?

Wraz z pożywieniem należy dostarczać starszemu psu odpowiednie dawki kwasów omega-3 i omega-6. Proporcja tych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynosi 5:1. Kwasy omega 3 mają wpływ na poprawę pracy nerek (zapobiegają ich niewydolności). Kwasy omega 6 natomiast pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry oraz sierści.

Należy zadbać też o dostateczną ilość białka w pożywieniu, ponieważ psy na emeryturze mają skłonności do jego utraty. Białko powinno ono być wysokiej jakości i dostarczane w łatwo przyswajalnej postaci. W diecie seniora powinno znajdować się około 25% białka.

Aby zadbać o zdrowie i silne kości zwierzęcia, konieczne jest dostarczanie wraz z pożywieniem fosforu i wapnia. Inny minerał, żelazo, jest jednym z najważniejszych składników enzymów oraz hemoglobiny.

Białko to odpowiada za transport tlenu w organizmie. Co za tym idzie, żelazo przyczynia się do poprawy witalności starszego psa. Przeciwutleniaczami, które mają korzystny wpływ na zdrowie starszego psa, są mangan i cynk (cynk dodatkowo pomaga także utrzymać dobry stan zdrowia skóry i sierści).

Witaminy dla psa seniora 

  • Witamina K – wzmacnia kości i jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Umożliwia prawidłowe działanie wielu enzymów. Znaczny niedobór witaminy K może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego czy anemię.
  • Witamina E – wzmacnia układ odpornościowy.
  • Witamina B – przyczynia się do poprawy przemiany materii. Witaminy z grupy B biorą też udział  w syntezie DNA i w znacznej mierze odpowiadają za dobre samopoczucie psa. Niedobór witamin z grupy B może przyczyniać się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia psa.
  • Witamina C – opóźnia proces starzenia się mózgu, jest naturalnym przeciwutleniaczem.
  • Witamina A – jest współodpowiedzialna za dobry wzrok i możliwość widzenia po zmroku.
  • Witamina D – jej niedobór może powodować bóle mięśni i stawów, a także przyczyniać się do większej łamliwości kości.

Innymi składnikami, które warto dostarczać starszemu psu, są:

  • Luteina – odpowiada za poprawę wzroku.
  • Glukozamina – bierze udział w regeneracji chrząstek, wspiera zdolność ruchową psów seniorów.
  • L-karnityna – wspomaga metabolizm tłuszczy i przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.
  • Tauryna – wzmacnia serce.

Ponadto w diecie starszego psa powinno się zwrócić szczególną uwagę na błonnik, który ułatwia proces trawienia. Jest to szczególnie istotne, ponieważ u seniorów częściej dochodzi do zaparć z uwagi na słabiej pracujące nerki.

Jak żywić starszego psa?

Dieta psów seniorów musi być lekkostrawna. Należy też zmniejszyć porcje jedzenia, aby zapobiec otyłości – dzienną dawkę warto podzielić na więcej mniejszych porcji.

Warto postawić na pełnowartościową, zbilansowaną dietę weterynaryjną, czyli dobre jakości karmę dla seniorów. Takie produkty zawierają to, co najważniejsze, by utrzymać zdrowie starszego psa na dobrym poziomie.

Samodzielnie przygotowywane domowe posiłki dla psów seniorów powinny składać się z mięsa, warzyw i owoców oraz wypełniaczy, takich jak ryż, makaron, płatki jęczmienne, owsiane. Psu można podawać np. ryby, drób i wołowinę (ewentualnie ugotowaną dziczyznę). Nie należy karmić psa wieprzowiną. Jedzenie dla psa nie może być przyprawione. Należy podawać psu różne rodzaje mięsa i warzyw. Karmiąc psa samodzielnie, należy wzbogacać jego posiłki o suplementy diety, bogate w minerały, składniki odżywcze i witaminy dla psa seniora.

Nie podaje się psu: warzyw strączkowych, kapusty, czosnku, cytrusów. Szczególnie niebezpieczne dla psa są: cebula, awokado, winogrona, śliwki, nektarynki oraz brzoskwinie.

Konsultacja: lekarz weterynarii Melania  Nowak

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?