Reklama

mastif tybetański
© Shutterstock

Najdroższe psy na świecie. Poznaj top 10 najdroższych ras psów

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Poznaj najdroższe rasy psów na świecie i dowiedz się, od czego uzależniona jest ich cena!

Jak się okazuje, psy rasowe potrafią kosztować całkiem sporo – tyle, ile na przykład dobrej klasy samochód lub… dom!

Choć większość występujących w Polsce ras (mówimy tu o psach pochodzących z dobrych hodowli) możemy nabyć już za kilka do kilkunastu tysięcy złotych, niektóre z nich na świecie są tak bardzo pożądane, że ceny szczeniąt przyprawiają o zawrót głowy.

Od czego zależy cena psa?

Cena psa zależy od naprawdę wielu czynników, nie tylko i nie przede wszystkim – jak często się uważa – od stanu zdrowia czworonoga oraz renomy hodowli, z której pochodzi. Zanim więc uznasz, że dany pies kosztuje za mało lub za dużo, zwróć uwagę na kilka kwestii.

Czystość rasy

Im większe jest prawdopodobieństwo, że pies nie posiada przypadkowej domieszki innych ras, a co za tym idzie, w pełni odpowiada wzorcowi rasy wg FCI, zarówno pod względem wyglądu i charakteru, tym jego cena będzie wyższa.

Stan zdrowia

Wspomniany już wyżej stan zdrowia to oczywiście niezwykle ważne kryterium. Nikt przecież nie zechciałby płacić za czworonoga chorego lub potencjalnie obciążonego rozmaitymi schorzeniami, które może odziedziczyć po chorowitych rodzicach.

Hodowca powinien przedstawić pełną dokumentację medyczną dot. stanu zdrowia nie tylko samego szczeniaka, ale także jego przodków. Jeżeli nie chce lub nie może tego zrobić, potencjalnemu nabywcy powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka.

Wiek psa

Wbrew pozorom to bardzo ważny czynnik – szczególnie z punktu widzenia hodowcy. Przyjmuje się, że szczenięta powinny pozostać przy matce minimum do 7-8 tygodnia, aby mogły we właściwy sposób przejść przez kolejne etapy rozwoju, w tym ogromnie ważny etap socjalizacji pierwotnej.

Psiaki wykazujące rozmaite problemy, bojaźliwe i nieufne, powinny pozostać z matką nawet do 12 tygodnia (o ile matka należycie się nimi zajmuje).

Zadbane maluchy z dobrych hodowli zazwyczaj szybko się sprzedają – niejednokrotnie przyszli właściciele rezerwują psa jeszcze przed jego narodzinami.

Zdarza się jednak czasem, że nie ma chętnych na szczeniaka, nawet jeśli ten nie posiada żadnych wad. W takiej sytuacji hodowcy potrafią drastycznie obniżyć cenę (nawet o więcej niż połowę!), byle tylko znaleźć kochający dom psiakowi, którego z różnych względów nie mogą pozostawić u siebie.

Popularność rasy

Popularność danej rasy niewątpliwie wpływa na jej cenę. Jeśli „w tym sezonie” modny będzie pies rasy X, bowiem znana i lubiana osoba Y właśnie takowego nabyła i nie może się nachwalić publicznie, jaki to cudowny pies i jak niezwykłe cechy charakteru posiada, jego cena może automatycznie wzrosnąć.

Hodowcy szybko zauważą w takiej sytuacji znaczny wzrost zainteresowania i na pewno nie pozostaną wobec tego obojętni.

Częstotliwość występowania rasy

Choć przykro to mówić, psy niejednokrotnie traktowane są niczym luksusowy towar, dostępny dla wybranych, świadczący o ich prestiżu – tak jest w przypadku ras bardzo rzadkich, egzotycznych.

Osoby zajmujące się hodowlą takich właśnie ras doskonale wiedzą o tym, że ze względu na ich unikalność mogą pozwolić sobie na dyktowanie cen.

Renoma hodowli

Renoma hodowli, a co za tym idzie m.in. osiągnięcia rodziców, dziadków, itd., to także bardzo ważny punkt. Im lepsza i bardziej znana hodowla, z której pochodzą okazy wyjątkowe, osiągające na rozmaitych wystawach czy w konkursach wybitne wyniki, tym droższe szczeniaki.

Nie są to jednak tzw. „psy do kochania”, dla zwykłej rodziny, która po prostu chce mieć psa, ale czworonogi, których potencjalni właściciele od początku wiążą z nimi konkretne plany, np. psy na wystawy, do konkursów sportowych, przyszli ratownicy, itd.

Najdroższe psy na świecie

W różnych krajach poszczególne rasy mogą mieć najrozmaitsze ceny. Wynika to nie tylko z wyżej wymienionych kryteriów, ale również z tego, na ile uznana jest rasa w danym kraju.

Podobnie jak wspomniany już mastif tybetański w licznych krajach azjatyckich cieszy się ogromnym szacunkiem, tak np. cavalier king charles spaniel w kraju swego pochodzenia robi prawdziwą furorę i co za tym idzie, kosztuje niemało. Najlepsze osobniki mogą osiągać cenę nawet 15000 dolarów, czyli blisko 58000 zł! W Polsce zaś cavaliera można nabyć już za około… 3000 zł.

Jakie są inne najdroższe psy na świecie? Oto kilka przykładów.

Mastif tybetański — najdroższy pies świata

©Shutterstock

Obecnie najdroższy pies na świecie to mastif tybetański czerwony, który został sprzedany w 2015 roku za… 2 miliony dolarów! Nabył go chiński milioner. W tym obszarze świata mastify tybetańskie są niezwykle cenione i uznawane za swego rodzaju synonim luksusu. Tamtejsi mieszkańcy wierzą też, że charakterystyczne znaczenia nad oczami to druga para oczu, która strzeże właściciela przed zagrożeniami, gdy pies śpi.

Rasa ta w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna, ale z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Istnieje też coraz więcej dobrych polskich hodowli, w których można nabyć wspaniałe szczeniaki.  Rozstrzał cenowy jest dość spory – najtaniej można nabyć psa rasy mastif tybetański już za 3000 zł, średnio zaś za 5000 nawet do 15000 zł.

Pies faraona

©Shutterstock

Pies faraona nie jest szczególnie rozpowszechnioną i znaną rasą poza krajem swego pochodzenia. Pochodzi on z Malty i należy do grupy szpiców i psów pierwotnych.

Jego niezwykle mocna i dumna sylwetka robi ogromne wrażenie. Swoim wyglądem pies faraona przypomina wymarłą już rasę chartów staroegipskich, których wizerunki zdobią m.in. ściany egipskich grobowców. Ile kosztuje pies faraona? Otóż może osiągać zawrotną cenę 6500 dolarów, czyli blisko 25000 zł.

Chow chow

©Shutterstock

Jeszcze więcej, bo nawet 8500 dolarów (w przeliczeniu ponad 32500 zł) mogą kosztować szczenięta chow chow z najlepszych zagranicznych hodowli. Podobnie jak poprzednik rasa ta należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Charakterystyczną cechą rasy jest niebiesko-czarny język.

Chow chow to wyjątkowe psy o sympatycznym i łagodnym usposobieniu. W Polsce można je nabyć już za około 3000-4000 zł.

Pomeranian

©Shutterstock

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy, jest przykładem tego, że nie tylko psy dużych ras mogą osiągać niebotyczne ceny. Ten uroczy maluch, ważący nie więcej niż 3 kg, może kosztować nawet 12000 zł.

Samojed

©Shutterstock

Pochodzące z północy samojedy niegdyś służyły jako psy zaprzęgowe. Są żywiołowe i energiczne  - potrzebują codziennej dawki ruchu i długich spacerów.  To inteligentne, łagodne i mocno przywiązane do opiekuna czworonogi. 

Cena szczeniąt rasy samojed waha się od 4500 do nawet 6000 zł.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock

Zapewne mało kto spodziewał się na liście najdroższych psów świata owczarka niemieckiego. W Polsce jest to rasa wyjątkowo popularna, często sprowadzana wyłącznie do roli psów do towarzystwa, tymczasem są to absolutnie niezwykłe, wszechstronne psy pracujące.

W kraju swego pochodzenia najlepsze okazy owczarków niemieckich mogą kosztować nawet 2400 dolarów, tj. ponad 9000 zł.

Cavalier king charles spaniel

©Shutterstock

Ten wyjątkowy urokliwy piesek jest nie tylko ładny, ale ma również wspaniały charakter.

Cavalier king charles spaniel jest żywiołowy, wesoły i przyjacielski. Ten niewielki piesek potrzebuje jednak dużo uwagi opiekuna, cierpi jeśli jest pozostawiany sam. Za psa tej rasy ze sprawdzonej hodowli trzeba zapłacić od 3 do nawet 8 tysięcy złotych.

Rosyjski toy

Shutterstock

Rosyjski toy to jedna z najmniejszych psów na świecie. Ten mały piesek o eleganckiej sylwetce w ostatnich latach zyskuje na popularności w naszym kraju. To towarzyski i skory do zabawy pies, który uwielbia zabawę z opiekunem. Cena szczeniaka tej rasy waga się od 3.5 do nawet 8 tysięcy złotych. 

Pirenejski pies górski 

©Shutterstock

Pirenejski pies górski to duży o grubym, białym futrze. To inteligenty, spokojny i czuły pies wobec swoich najbliższych, choć wobec obcych może być nieufny. To bardzo stara rasa, wykorzystywana przez pasterzy żyjących na terenach dzisiejszej południowej Francji od wielu stuleci. Szczeniak rasy pirenejski pies górski kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?