Czym jest rzadka rasa psa?
Rzadkie rasy psów to te, które nie są powszechnie spotykane ani dobrze znane. Często charakteryzują się unikalnymi cechami fizycznymi i temperamentem, co czyni je wyjątkowymi w świecie kynologii.
Powody, dla których rasy te są rzadkie, mogą być różnorodne, od ograniczonego obszaru występowania po specyficzne wymagania hodowlane.
Poznaj 10 ras psów, które są rzadko spotykane na polskich ulicach.
1. Cao da Serra de Aires, czyli owczarek portugalski
Owczarek portugalski to pies, który od połowy XX wieku stał się w Portugalii dość popularny, ale w Polsce prawie nieznany. Powodem może być to, że mamy rodzimą „wersję” podobnego pieska, czyli polskiego owczarka nizinnego, który jest potomkiem Cao da Serra de Aires.
Owczarek portugalski to piesek, który lubi zabawę, jest bardzo towarzyski. Uważa się też, że ma wyjątkową zdolność przepowiadania pogody i kiedy prowadzi stado z gór nieco wcześniej, to znaczy, że nadciąga burza.
2. Catahoula leopard
Ten pochodzący z Luizjany pies to ciekawy fenomen. W Europie jest bardzo mało znany, ale w USA jego popularność rośnie. O psach tej rasy, które są bardzo inteligentne, pisaliśmy już kilkukrotnie – są bowiem zabawne, pomocne, odważne i miewają nietypowe pomysły.
Catahoula leopard wygląda bardzo niecodziennie. Ma jasne oczy i plamiste (marmurkowe) umaszczenie. Ich wygląd przyciąga uwagę, ale to nie jedyna ich zaleta – to pies bardzo wszechstronny. Chętnie poluje, ochrania, uprawia psie sporty. W Polsce jest kilkanaście psów tej rasy.
3. Łajka jakucka
Łajki to cała rodzina psów myśliwskich. Niektóre odmiany – np. łajka zachodniosyberyjska, są w Polsce dość popularne. Łajek jakuckich jest jednak bardzo niewiele. Piesek ten wykorzystywany był głównie nie jako pies myśliwski, lecz jako pies zaprzęgowy.
Łajka jakucka bardzo lubi dzieci i naprawdę na wiele im pozwala. Lubi też towarzystwo innych zwierząt i dobrze dogaduje się z kotami.
Łatwo się szkoli i jest psem cichym – szczeka tylko w ostateczności. Te czujne psy dobrze dogadują się z człowiekiem, ale ich duży temperament wymaga od opiekuna poświęcania im dużej ilości czasu. Ich charakterystyczny, łaciaty wygląd sprawił, że ma bardzo wielu fanów, choć warto pamiętać, że ten pies nie nadaje się do miasta.
4. Otterhound
Otterhound to pies należący do grupy psów gończych, który uwielbia wodne polowania. Rasa powstała do tępienia wydr, które uważano za szkodniki. Dziś psy tej rasy występują bardzo rzadko, a w Polsce są prawie niespotykane.
Są to spokojne, zrównoważone psy, które jednak są dość uparte. Potrzebują dużej ilości ruchu i wybiegania – w przeciwnym razie może niszczyć otoczenie. Jest bardzo przyjacielski i ufny. To pies, który lepiej sprawdzi się na wsi, nie nadaje się do mieszkania w bloku.
5. Nihon teria, terier japoński
Ten maleńki psiak potrafi ważyć zaledwie 2 kg. Jest inteligentny i przyjacielski, ale bywa lękliwy. Ma bardzo ciekawe, trójkolorowe umaszczenie z zawsze ciemną głową. Jest posłuszny i bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Nie lubi być sam.
Niestety teriery japońskie są dość trudne w utrzymaniu ze względu na częste choroby, które związane są z dość wąską pulą genową. W Polsce jest rasą unikalną.
6. Lhasa Apso
Ta stara, wywodząca się z Tybetu rasa psów, nie spotkała się z dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Z psów o podobnych rozmiarach i długiej sierści wolimy maltańczyki i shih tzu.
Na małą popularność lhapsa apso ma na pewno wpływ ich historia. Przez wieki były uznawane za wcielenia zmarłych mnichów – nie można było takie psa sprzedać ani kupić. W Europie pojawiły się dopiero w II połowie XX wieku.
Lhasa apso to straszny pieszczoch, który uwielbia zabawę. Wymaga stałego kontaktu z opiekunem. Dobrze dostosowuje się do życia w bloku.
7. Ariegéois
Ariegéois to wszechstronny, posłuszny i zrównoważony pies gończy, który jest bardzo popularny we Francji, ale w Polsce praktycznie nieznany. Jest to pies bardzo czuły, mocno przywiązuje się do opiekunów i lubi zabawę. Wykazuje inicjatywę, ale może się dopasować do trybu życia rodziny.
Decydując się na tego psa, trzeba pamiętać, że musi się wybiegać. Łatwo się uczy i dość dobrze dogaduje z dziećmi. Rasa ta, była w XX wieku zagrożona wymarciem. Na szczęście udało się ją uratować.
8. Porcelaine
Nazwa tej rasy kojarzy się z dekoracją domu, a nie psem.
Porcelaine to francuska rasa psów o bardzo nietypowym umaszczeniu. Są białe, z miejscowymi rudymi plamkami, które pojawiają się głównie na długich, opadających uszach.
Te myśliwskie psy są zrównoważone, posłuszne i łatwo się przywiązują do opiekuna. Są łatwe w pielęgnacji, ale zupełnie nie nadają się do mieszkania w mieście – muszą naprawdę dużo biegać.
W Polsce istnieje hodowla psów tej rasy, ale mimo tego, jest ona bardzo rzadko spotykana.
9. Barak, czyli gończy bośniacki szorstkowłosy
Ta powstała w XIX wieku rasa była zagrożona wyginięciem. Teraz, na terenie niektórych krajów Europy (głównie byłej Jugosławii) można spotkać baraka, ale w Polsce to nadal rasa unikalna. To inteligentny, lubiący zabawę łowca, którego łatwo przekupić smakołykami.
Gończy bośniacki szorstkowłosy ma donośny głos i chętnie szczeka, choć jest niezwykle przyjacielski i łasi się prawie do każdego. Wymaga uważnej socjalizacji.
10. Dandie Dinmont terrier
Dandie Dinmont terirer to uroczy psiak o wielkich oczach należy do ras zagrożonych wyginięciem. Rocznie rodzi się tylko kilkadziesiąt szczeniaków tej rasy na całym świecie!
Jak każdy terier, Dandie Dinmont to również łowca. Jest bardzo wesoły i towarzyski, ale uparty. A jego wysoka inteligencja i spryt sprawiają, że często próbuje przechytrzyć opiekuna.
Dobrze znosi samotność i może przystosować się do życia w mieszkaniu. Jest dobrym materiałem na pierwszego psa, ale wymaga od opiekuna stanowczości.
Inne rzadkie rasy psów
Inne rzadko spotykane rasy psów to między innymi:
- Chart afrykański - elegancki i smukły pies pochodzący z Afryki Zachodniej, ceniony za swoją szybkość i wytrzymałość.
- Lwi piesek - rasa pochodząca z Europy, to niewielki, czuły i towarzyski pies do towarzystwa o charakterystycznej lwiej grzywie
- Thai Ridgeback - rzadki pies z Tajlandii, znany ze swojego charakterystycznego grzbietowego pasa sierści.
- Owczarek węgierski mudi - węgierski pies pasterski, rzadko spotykany poza granicami swojego kraju.