Porcelaine

Porcelaine

Porcelaine to doskonały posokowiec odpowiedni do każdego rodzaju zwierzyny. Ta mało popularna w Polsce rasa odznacza się silnym charakterem i ogromną energią podczas polowania, a spokojem w domu. Wobec rodziny, w tym również dzieci,  porcelaine jest łagodny i przyjazny. Należy jednak traktować go głównie jako psa pracującego, a nie wyłącznie jako psa do towarzystwa.

Najważniejsze informacje o Porcelaine

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jest to prawdopodobnie najstarszy francuski pies gończy. Rasa niemal wyginęła za czasów rewolucji francuskiej, w 1845 r. ocaliło ją kilku szwajcarskich hodowców. Wcześniej pies nosił nazwę briquets francs-comtois, a obecną nazwę (stworzoną przez markiza de Foudras) przyjęto w XIX wieku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 53 i 56 cm

Pies : pomiędzy 55 i 58 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

Pies : pomiędzy 30 i 25 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Porcelaine to dystyngowany, francuski pies o proporcjonalnej budowie. Oczy są normalnej wielkości, dobrze osłonięte przez łuk brwiowy, o inteligentnym, łagodnym wyrazie. Osadzone wąsko i nisko (nigdy powyżej linii oczu) uszy zwisają sięgając końca kufy. Ogon jest dobrze osadzony, dosyć mocny u nasady, zwężający się ku końcowi, noszony lekko zakrzywiony.

Ciekawostki

Nazwa psa odnosi się do białej szaty z różowymi refkleksami, które powodują, że przypomina pieska z porcelany.

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Porcelaine to pies pracujący, który najczęściej żyje na zewnątrz i w sforze. Nie jest więc specjalnie czuły, ale jeśli wychowuje się w domu jako sportowy pies do towarzystwa, potrafi okazywać uczucia.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Ten aktywny pies potrzebuje regularnych, stymulujących zajęć. Wspólne zabawy zapewnią mu odpowiednią dawkę wysiłku (fizycznego i umysłowego) i pozwolą wzmocnić relację pan-pies. 

  Uważajmy na ćwiczenia związane z aportowaniem, bo wzmacniają one instynkt gończy, mocno zaznaczony u tej rasy.

 • 66%

  Spokojny

  W domu pies zachowuje się posłusznie i spokojnie, natomiast w akcji jest niezwykle wytrzymały i zdeterminowany, bez względu na to czy mowa o polowaniu, czy też o dyscyplinie sportowej.

 • 66%

  Inteligentny

  Inteligencja porcelaine’ów ujawnia się w terenie podczas pracy. Zmysł orientacji, doskonały węch i umiejętność podejmowania inicjatywy świadczą o dużym potencjale tej rasy.

 • 100%

  Łowca

  To jeden z najstarszych francuskich psów gończych, jeden z pierwszych używanych do polowania na zające. Porcelaine jest wyśmienitym pomocnikiem, najszczęśliwszy będzie, jeśli pozwolimy mu na udział w polowaniach.

  Ma niesamowity zmysł orientacji i doskonały węch. Przeważnie używa się go do polowań z innymi psami, ale świetnie sprawdzi się również podczas polowań indywidualnych.

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Porcelaine nie jest bojaźliwy i nie okazuje agresji bez powodu. Wobec obcych osób traktujących go z szacunkiem zachowuje się przyjaźnie. 

 • 66%

  Niezależny

  Pies potrafi podejmować inicjatywę podczas pracy, co bardzo cenią sobie jego właściciele.

  Zachowanie

  • 33%

   Znoszenie samotności

   Porcelaine przeważnie żyje w stadzie, nie lubi więc zostawać sam. Ponadto jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej stymulacji, szybko się nudzi. 

   Jeśli służy on jako pies do towarzystwa, zwłaszcza w mieście, należy jak najwcześniej zacząć uczyć szczeniaka znoszenia nieobecności właścicieli.

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Ten z natury posłuszny pies nie jest trudny w ułożeniu, o ile zaspokojone są jego potrzeby. Jeśli nie zapewnimy mu wcześniej odpowiedniej dawki ruchu, psu będzie ciężko się skoncentrować.

  • 100%

   Szczekliwy

   Porcelaine szczekaniem informuje właściciela o ściganiu zwierzyny. Jeśli myśliwy dobrze zna psa, w zależności od modulacji głosu potrafi rozpoznać stopień zaawansowania pościgu.

  • 100%

   Skłonność do ucieczek

   Tak jak w przypadku wszystkich psów gończych, chęć pościgu za ofiarą jest niezwykle silna. Jeśli otoczenie nie jest ogrodzone, podczas spacerów lepiej trzymać porcelaine na smyczy. W ogrodzie konieczne będzie solidne ogrodzenie.

  • 66%