Charcik włoski

Inne nazwy: Pli, Piccolo Levriero Italiano

Charcik włoski
Charcik włoski

Pies rasy charcik włoski początkowo służył jako czworonóg wyścigowy oraz myśliwski, ale obecnie znany jest przede wszystkim jako wspaniały pupil do towarzystwa. Niestety nie cieszy się dużą popularnością nawet w swojej ojczyźnie.

A szkoda, bo to wyjątkowo sympatyczny pies - niezwykle łagodny i oddany bliskim. Co ciekawe - pomimo tego, że to przecież chart z krwi i kości - dobrze żyje z innymi zwierzętami, w tym z kotami.

Najważniejsze informacje o charciku włoskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To bardzo stara rasa, której początki nie są do końca znane. Psy podobne do współczesnych charcików żyły już w epoce brązu. Wiemy, że już Egipcjanie mieli charty małych rozmiarów. Przodkowie rasy istnieli prawdopodobnie już 3000 lat p.n.e. Do Włoch rasa dotarła około V wieku p.n.e. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 32 i 38 cm

  Pies : pomiędzy 32 i 38 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 5 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Charcik włoski to smukły pies o kwadratowej sylwetce. Kształtem przypomina greyhounda lub charta arabskiego, ale jest bardziej elegancki i wyrafinowany. Ma płaską czaszkę i spiczastą kufę, stop jest słabo zaznaczony. Oczy są duże i wyraziste. Uszy wysoko osadzone, złożone, noszone do tyłu na karku oraz na górnej części szyi. Długość tułowia jest równa lub nieznacznie mniejsza od wysokości w kłębie. Klatka piersiowa jest wąska, zad spadzisty, brzuch podkasany. Ogon nisko osadzony, cienki na całej długości, również u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. Kończyny mają lekki kościec, ale są umięśnione.

  Ciekawostki

  Rasę tę ceniło wielu władców. Karol I Stuart i Fryderyk II Wielki darzyli ją niemal chorobliwym uwielbieniem.

  Charcik włoski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Psy rasy charcik włoski są czułe, łagodne i mają wesołe usposobienie. Bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna i uwielbiają spędzać z nim czas. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Charcik włoski, jak wynika z klasyfikacji rasy FCI, jest psem myśliwskim. Dlatego też, jak każdy chart, uwielbia m.in. coursing i ściganie ofiary. Oczywiście nie są to jedyne „zabawy”, jakie można zaproponować tym psom. Wręcz przeciwnie, jeśli nie chcemy pobudzać w naszym charciku instynktu myśliwskiego, warto poszukać innych sposobów na pozytywne rozładowanie dużej dawki energii.

  • 66%

   Spokojny

   Charcik włoski potrafi być bardzo spokojny. Przepada za odpoczynkiem na kolanach właściciela. Poza tym jednak potrzebuje dużej dawki ruchu na co dzień. Jeśli zostanie mu ona zapewniona, nie powinien sprawiać kłopotów i być uciążliwy w domu.

  • 66%

   Inteligentny

   To bardzo wrażliwy pies, który dokonale wyczuwa emocje, dzięki czemu potrafi dostosować się do nastroju bliskich osób.

  • 100%

   Łowca

   Obecnie rasa ta pełni głównie rolę psa do towarzystwa, ale pamiętajmy, że to pies myśliwski. Do zeszłego stulecia był wykorzystywany do polowania na zające i króliki, przez co nadal lubi biegać i ścigać małe zwierzęta.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec obcych charcik włoski jest zdystansowany, a nawet nieśmiały. Zdecydowanie nie sprawdzi się więc w roli stróża.

  • 33%

   Niezależny

   Charcik włoski nie należy do psów niezależnych. Mocno przywiązuje się do osób z najbliższego otoczenia i pragnie spędzać z nimi jak najwięcej czasu. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Szczeniaka należy od młodego wieku przyzwyczajać w pozytywny sposób do nieobecności właścicieli. Wówczas jest szansa na to, że będzie ją dobrze znosił – bez szkód dla swojej psychiki i dobytku opiekunów.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Charcik włoski jest psem bardzo wrażliwym i łatwo się stresuje, wymaga łagodnego, ale konsekwentnego szkolenia. 

    Nie możemy pozwolić mu na robienie wszystkiego, czego zapragnie. Konieczne są zasady i ograniczenia, dzięki czemu pies stanie się wspaniałym towarzyszem codziennego życia. Zasady są ważne także dlatego, że dają psu poczucie bezpieczeństwa – im bardziej przewidywalne środowisko, tym lepiej dla psa.

   • 33%

    Szczekliwy

    Charcik włoski jest bardzo cichy. Nie ma tendencji do głośnego i uciążliwego szczekania, choć nie oznacza to, że w ogóle nie umie szczekać.

   • 33%