Reklama

pies nad morzem
© Shutterstock

Pies nad morzem: o czym pamiętać planując wakacje z psem nad Bałtykiem

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Tegoroczne wakacje zamierzasz spędzić nad Bałtykiem z ukochanym czworonogiem? To wspaniale! Zanim jednak oddasz się beztroskiemu wypoczynkowi, musisz dobrze przygotować się na wyjazd, aby nic Cię nie zaskoczyło. Pies na plaży to częsty obrazek, ale czy rzeczywiście może na niej przebywać? Co takiego musisz ze sobą zabrać w podróż? Co zrobić, by ten urlop był udany także dla Twojego pupila? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

To zrozumiałe, że nie chcesz opuszczać swojego pupila na czas urlopu. I dobrze! Wypoczynek z psem może być naprawdę udany, ale musisz mieć świadomość tego, że wyjazd taki nie może odbyć się bez uprzedniego zaplanowania szczegółów pobytu:

  • Przemyśl, którą część wybrzeża chcesz odwiedzić i dlaczego.
  • Wybierz miejsce noclegowe przyjazne psom.
  • Sprawdź, czy w danym miejscu plaże i inne przestrzenie publiczne są przyjazne czworonogom.
  • Spakuj nie tylko siebie, ale również swojego czworonoga.

Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Nad morze z psem – wybór miejsca noclegowego

Pamiętaj o tym, że im później zaczniesz szukać noclegu, tym mniejszy będziesz mieć wybór. Nie pozostawiaj tej kwestii na ostatnią chwilę, licząc na łut szczęścia. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli znajdziesz nocleg, nie będzie on w pełni odpowiadał Twoim potrzebom i wymaganiom.

Obecnie coraz więcej obiektów akceptuje zwierzęta domowe – często bez dodatkowej opłaty! Wśród nich znajdziesz zarówno luksusowe hotele, pensjonaty, domy wczasowe, domki letniskowe, obiekty agroturystyczne czy campingi.

To, co wybierzesz, zależy od Twoich oczekiwań, ale miej świadomość tego, że pies nad morzem zdecydowanie lepiej będzie czuł się w przestrzeni spokojnej, kameralnej – zwłaszcza jeśli nie najlepiej znosi podróże i nowe miejsca.

Przytulny pensjonat z dużym ogrodem lub niewielki kompleks domków letniskowych, z których każdy posiada swoją własną przestrzeń, będzie więc lepszą opcją dla pupila niż zatłoczony hotel na kilkaset osób, choćby pięciogwiazdkowy…

Jeśli Twój podopieczny ma tendencje np. do szczekania, w dużym skupisku ludzi może to generować spore problemy. Im mniej obcych, im większy teren do dyspozycji psiaka i spokojniejsze otoczenie, tym większe są Twoje szanse na udany wypoczynek!

Gdzie się wybrać z psem nad morze?

Choć istnieją pewne ograniczenia, sytuacja – wbrew pozorom – nie jest najgorsza. W niemal każdej miejscowości turystycznej na całym wybrzeżu znajdziesz miejsce dla siebie i czworonoga, w którym miło i przyjemnie spędzisz czas.

Trójmiasto

Jeśli wybierasz się na urlop do Trójmiasta, na plażę w Sopocie, pomiędzy zejściami 43 i 45, możesz zabrać psa w godzinach popołudniowych, od 18 do 24.

W Gdyni bez konsekwencji nie wejdziesz na oficjalne kąpieliska, ale z powodzeniem możesz korzystać z uroków morza na plażach w Babich Dołach (zejście nr 4) i Kolibkach (zejście nr 18 i 19).

Z kolei w Gdańsku dozwolone jest wejście z psem na wszystkie plaże poza tymi, gdzie wyznaczone są oficjalne kąpieliska. Wybór jest zatem spory!

Gminy Dzwinów i Władysławowo

Dokładnie tak samo jak w Gdańsku wygląda sytuacja w gminach Dziwnów i Władysławowo. Przyjazne plaże dla psów, lub przynajmniej konkretne ich odcinki, znajdziesz także m.in. w Białogórze, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Dębkach, Trzęsaczu, Rewalu, w Łebie i Kołobrzegu.

Z psem na Hel

Na Helu plaże przyjazne z psom znajdują się w Kuźnicy (wejście nr 29, od strony Chałup) oraz Jastarni (wejście 55, od strony Juraty). 

Wolin i okolice

Międzyzdroje posiadają plażę dla psów o długości ok. 2 km (sektory od L do M). Plażę przyjazną psom znajdziemy również w Świnoujściu w pobliżu ulicy Uzdrowiskowej. 

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Pies nad morzem - co spakować?

Oto podstawowa lista:

  • obroża/szelki – jeżeli zamieszasz aktywnie spędzać czas z czworonogiem, np. urządzając długie spacery po nadmorskich lasach lub biegając brzegiem plaży, o wiele lepiej sprawdzą się wygodne szelki. Poza tym jeśli planujesz kąpiele w morzu z psem, obrożę lub szelki najlepiej dokładnie umyć po kontakcie ze słoną morską wodą – na czas, gdy będzie schnąć, zastępcza obroża będzie jak znalazł;
  • miski i butelki – zabierz ze sobą miski na wodę i jedzenie. Pamiętaj o zabieraniu ze soba wody dla czworoga - zwłaszcza w upały;
  • karma - oblicz, ile karmy musisz zabrać, by na pewno jej nie zabrakło;
  • zabawki, kocyk, legowisko;
  • dokumenty psa – najważniejszym z nich jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie!
  • akcesoria do pielęgnacji – szczotka, grzebień, szampon, odżywka do sierści ułatwiająca rozczesywanie – to wszystko na pewno się przyda po kąpielach w morzu i szalonych zabawach w piasku. Jeśli Twój psiak nie ma sierści, koniecznie zabierz specjalny krem z filtrem, by uchronić jego skórę przed poparzeniem słonecznym;
  • psia apteczka przyrząd do wyciągania kleszczy, krople do oczu (morska woda może podrażniać spojówki!), środek do dezynfekcji ran, bandaż – to wszystko powinno znaleźć się w psiej apteczce;
  • parasol przeciwsłoneczny – jeśli planujesz długi pobyt na plaży, koniecznie zapewnij psu możliwość schronienia się przed słońcem pod parasolem. Pamiętaj o tym, że psy gorzej znoszą wysokie temperatury i z całą pewnością nie lubią się „opalać”;
  • kamizelka do pływania – jeśli Twój pies uwielbia wodę, ale nie jest świetnym pływakiem, zabierz ze sobą kamizelkę.

Pamiętaj o tym, że morze to nie to samo co brzeg spokojnego jeziora. Jeżeli fala zaskoczy Twojego pupila, może się on wystraszyć i spanikować. Wobec tego zawsze zakładaj mu kapok, a dodatkowo trzymaj go na smyczy/lince.

Pies nad morzem – przepisy

Niestety pies na plaży nie w każdym nadmorskim kurorcie jest mile widziany. Dla wielu miłośników i posiadaczy czworonogów jest to sytuacja przykra. Musisz jednak mieć świadomość tego, że plaża to miejsce dla każdego – w tym dla osób, które nie lubią lub boją się psów, które przychodzą tam z maleńkimi dziećmi.

Przed wyjazdem sprawdź, na którą plażę możesz zabrać psa©Shutterstock

Aby zapewnić im komfort i poczucie bezpieczeństwa, władze poszczególnych nadmorskich miejscowości wydają zakazy wprowadzania psów np.:

  • na konkretnych plażach;
  • na wybranych odcinkach danej plaży;
  • w określonych godzinach.

Przede wszystkim dotyczy to plaż gęsto zaludnionych, które mają status oficjalnych kąpielisk. Zanim więc wejdziesz na plażę z czworonogiem, dokładnie zapoznaj się z jej regulaminem.

Jeśli złamiesz zakaz, musisz liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł. Pamiętaj również o tym, by każdorazowo sprawdzać przepisy, bo te ulegają zmianom. Nawet jeśli jednego roku można było swobodnie poruszać się na danej plaży z psem, w kolejnym sezonie może być już wprowadzony zakaz.

Najnowsze dane na ten temat uzyskasz m.in. na oficjalnych stronach kurortów oraz w miejskich punktach informacji. 

Pies na plaży – o tym pamiętaj!

Denerwuje Cię fakt, że pies nie może wejść na plażę w centrum Gdańska lub w innej atrakcyjnej turystycznie lokalizacji? Popatrz na temat z innej strony, a dokładniej rzecz biorąc – z punktu widzenia Twojego pupila!

Nawet jeśli Twój pies jest zwierzęciem bardzo towarzyskim i kocha wszystkich ludzi (a może tylko tak sądzisz?), uwierz nam, że o wiele lepiej i bezpieczniej będzie czuł się w spokojniejszym otoczeniu. Dzikie plaże, mniej uczęszczane zakątki wybrzeża będą idealną scenerią dla waszego wypoczynku!

Pomyśl tylko – cisza, spokój, pies na plaży puszczony luzem lub przynajmniej na długiej lince treningowej, na której będzie mógł swobodnie pobiegać, zażyć kąpieli i pobawić się w piasku.

To o wiele przyjemniejsza perspektywa niż siedzenie okopanym za parawanem, ciągle wysłuchiwanie narzekań innych ludzi, bo pies zasypał ich ręcznik piaskiem, bo ochlapał, otrzepując się po wyjściu z wody…

Na spokojnej, mało uczęszczanej plaży Twój pies będzie się czuł o wiele lepiej, a Ty unikniesz ewentualnych uwag plażowiczów.©Shutterstock

Skoro można sobie ułatwić życie, to po co utrudniać, dodatkowo psując sobie humor w czasie wolnym od pracy?

Jeśli natomiast już zdarzy się, że psia plaża nie będzie pusta, traktuj z szacunkiem osoby na niej przebywające. Pamiętaj o tym, że odpowiadasz za swojego pupila i za wszystko, co robi.

Zadbaj o to, aby:

  • nie podchodził do ludzi, jeśli widzisz, że ewidentnie sobie tego nie życzą,
  • nie kopał w ich stronę, oddając się beztroskiej zabawie w piasku,
  • nie chlapał ich wodą,
  • nie staranował ich dziecka podczas szaleńczego biegu,
  • nie podkradał im jedzenia,
  • nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych w pobliżu miejsca, w którym przebywają (o tę kwestię zadbaj jeszcze przed wejściem na plażę i obowiązkowo posprzątaj po psie)…

Tak, wiemy. To irytujące, gdy zwróci Ci uwagę ktoś, kto na psią plażę przychodzi bez psa i jeszcze narzeka na to, że Ty ze swoim podopiecznym na niej jesteś. W takich chwilach kusi, by powiedzieć: „nie pasuje Ci? Przenieś się na plażę, na której obowiązuje zakaz wprowadzania psów”.

Zanim jednak ulegniesz emocjom, postaraj się opanować. Nie daj się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje. Jeśli już musisz coś odpowiedzieć, postaraj się zrobić to w sposób możliwie najbardziej kulturalny – krótko i na temat, bez zbędnych komentarzy otwierających pole do dalszej polemiki. Pamiętaj o tym, że Twoje zachowanie świadczy o Tobie, o Twoim wychowaniu i kulturze! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?