Reklama

apteczka dla psa
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock/Pixel-Shot

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla psa?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Idziemy o zakład, że w Twoim domu znajduje się choćby niewielka apteczka, w której przechowujesz podstawowe materiały opatrunkowe czy leki przeciwbólowe. Czy Twój pies również posiada własną apteczkę? Jeśli nie, najwyższy czas to zmienić. Podpowiadamy, jak zorganizować psią apteczkę pierwszej pomocy!

Czy apteczka dla psa jest potrzebna? Bez zbędnych wstępów jasno należy wskazać, że tak – jest absolutnie potrzebna. W końcu pies, tak samo jak człowiek, może się pochorować lub doznać urazów różnego rodzaju.

Co więcej, psia apteczka nie powinna wchodzić w skład Twojej apteczki, ale zajmować odrębne miejsce. Dlaczego? Ponieważ pies to nie człowiek. Dzięki odrębnej apteczce wykluczasz ryzyko pomyłki i podania psu leku czy preparatu nieprzeznaczonego dla niego (liczne leki dedykowane ludziom są niebezpieczne dla psów!), co mogłoby się zdarzyć w chwili silnego stresu. Zadbaj więc zawczasu o bezpieczeństwo twojego pupila i skompletuj psią apteczkę.

Apteczka pierwszej pomocy dla psa: leki 

W psiej apteczce powinny znaleźć się podstawowe leki, takie jak m.in.:

 • węgiel aktywny (lub inny środek weterynaryjny na biegunkę),
 • leki rozkurczowe,
 • probiotyk,
 • lek na zaparcia,
 • leki przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwwymiotne
 • oraz oczywiście leki, które pies przyjmuje na stałe, jeśli jest taka potrzeba.

Dawkę każdego leku należy ustalić z lekarzem weterynarii. Niektóre leki dla ludzi również mogą być podawane zwierzętom, ale także wyłącznie po konsultacji z lekarzem i ustaleniu dawki. 

Materiały opatrunkowe: bandaże, środki do dezynfekcji ran itd.

Jeśli chodzi o materiały opatrunkowe, w apteczce nie może zabraknąć:

 • jałowych bandaży o różnej szerokości,
 • jałowych gazików,
 • bandaża elastycznego,
 • bawełnianego plastra,
 • octenisept do dezynfekcji ran,
 • waty.

Warto zainwestować również w bandaż kohezyjny (przylepny, tzw. flex), który jest prosty i wygodny w użyciu, a do tego wytrzymały (nie mylić z bandażem adhezyjnym, które mają warstwę klejącą i przyklejają się do skóry).

Tuż obok materiałów opatrunkowych powinny znaleźć się podstawowe środki do dezynfekcji – najwygodniejsze są te w sprayu. Są też znacznie bezpieczniejsze i łagodniejsze od np. spirytusu. Ponadto ciekawą opcją są specjalne gaziki nasączone środkiem odkażającym. 

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Apteczka pierwszej pomocy: niezbędne akcesoria

Teraz czas na akcesoria.

W wyposażeniu apteczki dla psa nie powinno również zabraknąć akcesoriów takich jak: 

Nie zapomnij również zabrać ze sobą książeczki zdrowia psa. Oprócz szczepień warto mieć w niej wpisane oczywiście leki, które pies przyjmuje na stałe. Jeśli Twój pies choruje, przygotuj zawczasu listę najbliższych lecznic w miejscu, do którego wybierasz się na wakacje.

apteczka dla psa
©Shutterstock

Gdzie kupić apteczkę dla psa i jak ją przechowywać?

Apteczkę dla psa możesz skompletować samodzielnie lub kupić gotowy zestaw zawierający podstawowe wyposażenie. Najlepszym miejscem na kupno tego rodzaju produktów jest gabinet weterynaryjny bądź dobry, sprawdzony sklep zoologiczny.

Zakup online na pewno kusi, bo jest bardzo szybki, prosty i wygodny, ale w przypadku produktów medycznych lepiej postawić na klasyczne rozwiązanie, czyli zakupy stacjonarne. Przed ich nabyciem możesz sprawdzić datę ważności i wygląd (a także zapach czy konsystencję), który zdradzi, czy produkty były przechowywane we właściwy sposób. 

A skoro mowa o przechowywaniu… Wybierz jedno konkretne miejsce na skompletowaną apteczkę. Nie przenoś jej bezustannie, aby nie zapomnieć, gdzie jest. Powinna to być lokalizacja łatwo dostępna dla Ciebie, ale niedostępna dla dzieci i zwierząt.

W apteczce na pewno znajdą się różne leki i preparaty, dlatego nie może ona być wystawiona na działanie wilgoci, ciepła i słońca – szafka czy półka w kuchni, łazience, zaraz przy oknie może okazać się nie najlepszym pomysłem.

Apteczka dla psa — podsumowanie

Kiedy wyjeżdżasz na wakacje z psem, nawet jeśli jest to wyjazd zaledwie kilkudniowy, musisz zabrać ze sobą apteczkę.

Obecnie jest bardzo duży wybór wśród apteczek turystycznych. Najtańsze modele kupisz już za kilkanaście złotych. Zapakuj do apteczki najpotrzebniejsze materiały opatrunkowe, leki i akcesoria. Przed wyjazdem sprawdź ponadto, czy w miejscu, do którego się udajesz, jest łatwy dostęp do gabinetu weterynaryjnego oraz apteki.

Pamiętaj o tym, że im lepiej przygotujesz się na wypoczynek z psem, tym większe masz szanse na to, aby uniknąć stresu i przykrych niespodzianek. Co zaś najważniejsze, będziesz w stanie szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy swojemu podopiecznemu, jeśli zajdzie taka potrzeba! 

Przeczytaj również:

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz