Reklama

pies w górach
© Pixabay@TeeFarm

Góry z psem - sprawdź jak wędrować po szlakach z ukochanym czworonogiem

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Wielu właścicieli czworonogów ani myśli zostawiać swoich podopiecznych na czas urlopu w hotelu dla zwierząt czy nawet u najbardziej zaufanych bliskich. Ich zdaniem pies, traktowany jako członek rodziny, powinien towarzyszyć im wszędzie – również podczas wakacji w górach. Czy wyjazd z psem w góry dobry pomysł? Jak się przygotować przed wyprawą w góry z czworonogiem? I co w tym względzie mówią przepisy?

Przepisy dotyczące tego, czy można zabrać psa w góry są dość jasne i przejrzyste. Wszędzie tam, gdzie nie istnieje zakaz, psy mogą wędrować ze swoimi opiekunami.

Niestety prawo nie jest zbyt łaskawe dla czworonogów i ich przewodników. Z psem nie wejdziesz na teren części parków narodowych usytuowanych w górach. Jak można przeczytać w regulaminach poszczególnych parków, zakaz ten jest podyktowany przede wszystkim troską o miejscową faunę i florę.

    Góry z psem  - lista przyjaznych miejsc

    Czworonogi są mile widziane w poniższych parkach narodowych: 

    • Karkonoski Park Narodowy – na wielu szlakach w Karkonoszach możesz przebywać z czworonogiem. Przed wyprawą dokoładnie sprawdź, które trasy są dostępne dla czworonogów (tak jest np. w przypadku szlaku na Śnieżkę!), a które nie. Dokładne informacje o tym, na które trasy w Karkonoszach możesz zabrać psa, znajdziesz tutaj.
    • Magurski Park Narodowy – tu również psy są mile widziane na smyczy. Jak w każdym parku, nie należy czworonoga puszczać wolno i w żadnym wypadku nie można zbaczać z nim z wytyczonych szlaków;
    • Ojcowski Park Narodowy – park ten nie jest parkiem górskim w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale bajeczne formacje skalne dają dużo możliwości wspinania. Idąc wyznaczonymi szlakami pod górę, można się nieźle zmęczyć. Park ten akceptuje psy na smyczy;
    • Park Narodowy Gór Stołowych – psy tutaj powinny podróżować na smyczy. Psy ras uznawanych za agresywne obowiązkowo muszą być wyposażone w kaganiec;
    • Świętokrzyski Park Narodowy – psy mogą przebywać tutaj pod warunkiem, że będą trzymane na smyczy.

    Zakaz wprowadzania psów dotyczy nie tylko określonych parków narodowych, ale także m.in. rezerwatów przyrody i innych form chronionych prawnie. Zanim więc wybierzesz się z pupilem na górski szlak, koniecznie sprawdź, czy jest na to zgoda zarządcy danego obszaru.

    Do których parków narodowych nie można zabrać psa? 

    W przypadku Babiogórskiego Parku Narodowego podróżowanie z psiakiem możliwe jest wyłącznie na wytyczonym odcinku o długości… 1 km. Generalnie rzecz biorąc, nie jest to odpowiednie miejsce na wędrówki z psem. 

    Tatrzański Park Narodowy także w większości jest niedostępny dla czworonogów. Z psem można wędrować na obszarze Doliny Chochołowskiej oraz Drogą pod Reglami, biegnącą głównie obrzeżami Zakopanego i Kościeliska. Warto natomiast wiedzieć, że Tatry po słowackiej stronie są całkowicie dostępne dla czworonogów. 

    Po słowackiej stronie Tatr nie ma zakazu wstępu dla czworonogów ©Shutterstock

    Całkowity zakaz wstępu dla psów obowiązuje w takich parkach jak:

    • Bieszczadzki Park Narodowy
    • Gorczański Park Narodowy
    • Pieniński Park Narodowy

    Mimo iż parki te są objęte zakazem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać w ich okolicach. 

    Pies w górach – przepisy

    Zacznijmy od tego, że jeśli już zakaz wprowadzania psów istnieje, musisz go respektować – bez względu na to, czy się z nim zgadzasz, czy nie. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości od 50 do nawet 500 zł.

    Zdarza się, że strażnicy parku nie nakładają mandatu, a jedynie pouczają niesfornych turystów. Z wypisanym mandatem czy bez i tak trzeba po spotkaniu ze stróżami prawa zawrócić ze szlaku, by czym prędzej opuścić teren objęty zakazem wprowadzania czworonogów.

    Czy zakaz jest słuszny?

    Na ten temat można sporo dyskutować. Istnieją zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Cały spór podsyca fakt, że w wielu innych miejscach na świecie park narodowe są dostępne dla psów.

    Zresztą nie trzeba szukać przykładów daleko, bo przecież – jak pisaliśmy powyżej – i w Polsce w niektórych parkach narodowych nie ma zakazu wejścia z psem.. Podobnie jest u naszych sąsiadów, m.in. w Czechach i na Słowacji.

    Argument dotyczący konieczności ochrony miejscowej fauny i flory wydaje się słuszny. Pupil, nawet w kagańcu i na smyczy, może płoszyć dzikie zwierzęta – zarówno swoim zachowaniem, jak i zapachem, który roznosi. O ile psie odchody można posprzątać i wziąć ze sobą, o tyle moczu już się nie da zebrać.

    Poza tym, weźmy pod uwagę, że wielu właścicieli czworonogów nie respektuje przepisów – wprowadzają psa w dany obszar i spuszczają ze smyczy. Pies biega wolno, zbaczając ze ścieżek i niszcząc przyrodę – często cenne, zagrożone wyginięciem gatunki objęte ochroną ścisłą i czynną.

    Ale z drugiej strony czy nie robi tego samego w parkach, do których ma dostęp zgodnie z literą prawa? Temat jest otwarty.

    Pies w górach – niezbędne wyposażenie

    Jeśli planujesz wczasy w górach z psem, zachęcamy do przestrzegania przepisów.

    Jeżeli istnieje zakaz, nie łam go. Unikaj wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą. 

    Jak się przygotować do wycieczki z psem w góry? 

    Jeśli natomiast decydujesz się na wyprawę w miejsce, w którym czworonogi są mile widziane, dobrze przygotuj się na trekking po górskiej trasie. 

    • Po pierwsze przygotuj siebie – zadbaj o odpowiednią odzież i obuwie (adekwatne do warunków pogodowych i tych panujących na szlaku), zabierz wygodny plecak, a w nim picie, jedzenie, podstawowe materiały opatrunkowe, dokumenty, naładowany telefon.
    • Pozostaw informację, gdzie się wybierasz – np. w recepcji hotelu czy schroniska, w którym mieszkasz.
    • Przygotuj psa – zabierz dla niego wodę, wygodne szelki (obroża może być w górach problematyczna), smycz (na szlaku dobrze sprawdza się smycz z amortyzatorem), kaganiec w razie potrzeby, woreczki na odchody.
    • Dobrym pomysłem jest też specjalny pas biodrowy do biegania z psem – dzięki niemu masz wolne ręce. Koniecznie sprawdź warunki na szlaku. Jeśli droga jest trudna, kamienista, może się okazać, że potrzebne będą specjalne buty dla psa.
    • Zanim wyruszysz na trekking z psem, sprawdź dokładnie łapy pupila – czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń. Jeśli idziesz z psem w góry w czasie upałów, na wszelki wypadek, oprócz zapasu wody, zabierz specjalną kamizelkę chłodzącą lub chustę. 
    • Pamiętaj także, aby przed wyjazdem upewnić się, czy czworonóg ma wszystkie potrzebne szczepienia. Zabierz także ze sobą książeczkę zdrowia psa z aktualnymi danymi. 

    Pies w górach – jak postępować na szlaku?

    Jeśli chcesz jechać z psem w góry, pamiętaj, aby zachowywać się rozsądnie. 

    Po pierwsze dokładnie sprawdź drogę górskich wędrówek i nigdy nie zbaczaj ze szlaku. Nawet jeśli droga jest pusta, nie spuszczaj psa ze smyczy – dla jego bezpieczeństwa. Jeśli odbiegnie za daleko, może mieć problem z powrotem.

    Jeżeli wyczuje interesujący trop (a w górskich lasach o taki nietrudno), może za nim podążyć, nie zważając na Twoje przywołanie.

    Dostosuj tempo do psa. Jeśli idzie powoli, ma wyraźny problem z pokonywaniem kolejnych odcinków szlaku, nie poganiaj go. Rób przerwy. A co najistotniejsze – cały czas obserwuj i zawsze mierz siły na zamiary!

    Jeśli pies ciężko dyszy, jest wyraźnie zmęczony, próbuje się pokładać, utyka, to znak, że zdecydowanie nie możesz iść dalej. W takiej sytuacji pozwól psu odpocząć, a następnie powoli zawróć do bazy. Jeżeli pies jest mały, a teren, po którym idziecie jest bezpieczny, możesz wziąć pupila na ręce.

    Pamiętaj, że zdrowie psa jest najważniejsze. 

    Czy wyjazd w góry z psem to dobry pomysł?

    ©Pixabay

    Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależy to bowiem od wielu czynników, m.in. od wieku psa, rasy, stanu zdrowia, kondycji, a także w dużej mierze od planów, jakie masz.

    Zamierzasz zdobywać najwyższe szczyty w danym regionie, a do tego planujesz pokonywać je najtrudniejszymi szlakami? Czy może stawiasz na spokojny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, spacerując rekreacyjnie łatwymi szlakami na krótkich odcinkach?

    W pierwszej z wymienionych sytuacji zdecydowanie rozważ pozostawienie psa pod dobrą opieką na czas górskich podbojów. Chyba że jesteś opiekunem psa niezwykle wytrwałego, silnego i przede wszystkim zdrowego, dla którego praca w trudnym terenie nie jest wyzwaniem, bo na co dzień jest on przyzwyczajony do solidnej dawki aktywności.

    Jeżeli natomiast stawiasz na rekreację, zasadniczo każdy czworonóg powinien dobrze czuć się z Tobą na szlaku i czerpać przyjemność z niezobowiązującej przechadzki.

    Jeżeli już któryś raz z kolei przyjeżdżasz w to samo miejsce, pies zna obiekt, w którym się zatrzymujecie i lubi w nim przebywać, a do tego dobrze znosi Twoją nieobecność, rozważ pozostawienie go w pokoju na czas zdobywania górskich szczytów.

    Gdy natomiast jesteście w danym miejscu pierwszy raz, a czworonóg generalnie źle znosi samotność, nie zostawiaj go. Grozi to bowiem nie tylko potencjalnymi zniszczeniami, ale też ogromną frustracją psa i rozwojem lęku separacyjnego u psa.

    Przeczytaj także:

    Więcej artykułów poradnikowych

    Co sądzisz o tym artykule?

    Dziękuję za odpowiedź!

    Dziękuję za odpowiedź!

    Zostaw komentarz
    Dodaj komentarz
    Chcesz udostępnić ten artykuł?