Reklama

psy widzą duchy
© Shutterstock

Czy to prawda, że psy widzą duchy?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

W internecie można się spotkać z doniesieniami, a nawet filmikami, które jakoby świadczą o tym, że psy są zdolne do widzenia duchów. Czy jest to jednak możliwe? Czy psy widzą duchy?

Duchy i sfera pozagrobowych wierzeń od lat poruszają ludzką wyobraźnię. Choć istnienie pozanaukowych zjawisk nie zostało jeszcze potwierdzone przez badaczy, w mediach nie brakuje regularnych doniesień o nawiedzeniach przez duchy zmarłych. 

Podczas gdy jedni deklarują doświadczenie obecności duchów na własnej skórze, inni powątpiewają w ich istnienie i zdecydowanie zaprzeczają temu, by kontakt z nieżyjącymi istotami był w ogóle możliwy.

Co interesujące, nierzadko można się spotkać także z kontrowersyjnym przekonaniem, jakoby psy były zdolne do widzenia duchów. Czy jest to jednak możliwe? Czy psy widzą duchy?

Czy psy widzą duchy?

Nie ma oficjalnych badań naukowych, które potwierdzałyby lub zaprzeczały temu, że psy widzą duchy. W świetle nauki teza ta nie powinna być więc z góry odrzucona i traktowana jako nieprawdziwa, ponieważ nie przeprowadzono dotąd żadnych eksperymentów, które mogłyby jej stanowczo zaprzeczyć. 

Wedle standardowej metody badawczej dopiero jednoznaczne wyniki badań pozwalają na potwierdzenie danego założenia lub całkowite mu zaprzeczenie. 

W przypadku kwestii widzenia duchów przez psy, takie badania nie zostały jak dotąd przeprowadzone, a co za tym idzie – nie ma możliwości przedstawienia dowodów na to, czy psy widzą duchy i mają możliwość odczuwania zjawisk paranormalnych.
 
W mediach możemy jednak znaleźć liczne dowody potwierdzające fakt, że psy mają zdolność widzenia tych pozagrobowych istot. Internet i telewizja są źródłem wielu historii sugerujących, że czworonogi widziały duchy bliskich zmarłych lub duchy nieznajomych. 

Wielokrotnie słyszy się o psach wyczuwających niezidentyfikowaną obecność w opuszczonych domach lub domach zamieszkałych przez poprzednich właścicieli. 

Niekiedy osobliwe sytuacje mają związek ze śmiercią byłego właściciela, po której zwierzę zaczyna zachowywać się inaczej. W niektórych przypadkach psy zdają się widzieć niedawno zmarłego i reagować na niego ze znanym sobie entuzjazmem, w innych — z łatwością trafiają na grób właściciela i spędzają tam długie godziny. 

Nie sposób stwierdzić, ile z tych historii zdarzyło się naprawdę, a ile jest jedynie zwykłymi wymysłami.

Psy a duchy — skąd się wzięło przekonanie o nadprzyrodzonych zdolnościach psów?

 Tę interesującą teorię dotyczącą tego, czy psy widzą duchy, należałoby wiązać z zagadnieniem pozazmysłowego postrzegania u czworonogów. 

Tego rodzaju aspektami o niepotwierdzonym istnieniu zajmuje się kryptozoologia, będąca kontrowersyjną gałęzią zoologii. Koncentruje się ona nie tylko na zwierzętach, których istnienie jest powszechnie odrzucane ze względu na brak naukowych dowodów, ale również na teoriach o niepotwierdzonym znaczeniu. 

Jednym ze znanych przedstawicieli kryptozoologii jest Rupert Sheldrake, autor książki „Dogs that know when their owners are coming home”. Shaldrake w swoich pracach podejmuje temat zdolności psów do postrzegania zmysłami zjawisk ponadzmysłowych, twierdząc, że czworonogi wykazują ponadprzeciętne zdolności, które człowiek utracił w miarę rozwoju cywilizacyjnego. 

psy widzą duchy
©Shutterstock

Czy psy wyczuwają śmierć właściciela?

Badacz wymienia kilka rodzajów tych niezwykłych właściwości, jakimi miałyby być obdarzone czworonogi. 

Podstawowym pojęciem jest psychiczny związek istniejący pomiędzy niektórymi zwierzętami a ludźmi, który został przez niego nazwany „polem morficznym”. Tego rodzaju telepatia miałaby pozwalać psom przewidywać zamiary swoich opiekunów oraz…przeczuwać zbliżającą się śmierć. 

Zdaniem Scheldrake’a odnotowanych jest wiele relacji naocznych świadków, którzy obserwowali nienaturalne zachowanie psów w czasie, gdy ktoś bliski, znajdujący się w pewnym oddaleniu, odchodził. 

W niektórych przypadkach czworonogi przyczyniły się nawet do ostrzeżenia człowieka przed zbliżającym się zagrożeniem, co uratowało mu życie. Nic więc dziwnego, że niektórzy podejrzewają, iż psy wyczuwają obecność pozagrobowych istot. Niewykluczone, że miałoby mieć to związek także z umiejętnością porozumiewania się międzygatunkowego, do jakiego zdolne są zwierzęta. 

Choć nauka potwierdziła, że zwierzęta mogą porozumiewać się między sobą, nie jest znany dokładny charakter tej komunikacji. Prawdopodobnie opiera się on jednak na ponadzmysłowym sposobem komunikacji.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?