Reklama

odchody psa
© Shutterstock

Dlaczego psy jedzą kupy? Koprofagia u psa

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Twój pies zjada kupy podczas spaceru? Choć brzmi to dość okropnie, koprofagia u psa jest częstym problemem, z którym borykają się właściciele czworonogów. Zjadanie odchodów przez psa mogłoby wydawać się odosobnioną i wstydliwą przypadłością, jednakże występuje u wielu zwierząt – szczególnie szczeniaków. Jakie mogą być przyczyny tego, że pies zjada odchody i jak go tego oduczyć?

Jeśli Twój ukochany czworonóg podczas spaceru interesuje się odchadami innych psów, z pewnością załamujesz ręcę. Jednak to zjawisko może mieć różne przyczyny i nie zawsze powinno być powodem do niepokoju. Co więcej – większość czworonogów zazwyczaj wyrasta z tej przypadłości.

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy udać się do weterynarza ze swoim pupilem. W przypadku, gdy pies zjada odchody warto bowiem skonsultować się z lekarzem, ponieważ podłoże takiego zachowania może być różne.

Pies je kupy - czy koprofagia to częsty problem?

Zjadanie odchodów przez psa jest zjawiskiem, które występuje dość często. Mimo powszechności występowania nie jest ono jednak dobrze zbadane i do końca wyjaśnione. Zazwyczaj korpofagia u psa dotyczy psów młodych (do około 6 miesiąca życia), u których dopiero kształtuje i rozwija się osobowość.

Może ona dotyczyć zjadania własnych odchodów, odchodów innych zwiefrząt lub ludzi oraz odchodów zwierząt roślinożernych. O ile odchody innych psów mogą interesować naszego czworonoga, ponieważ są nośnikiem informacji o czworonożnych kolegach, o tyle zjadanie własnych odchodów przez psa jest już zjawiskiem niepokojącym, które powinno zwrócić uwagę właściciela, szczególnie, jeśli nie mija wraz z upływem czasu.

W przypadku, gdy pies zjada własne odchody, istotne jest ustalenie przyczyny zachowania i jej wyeliminowanie. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.

Dlaczego pies je kupy?

W większości przypadków uznaje się, że przyczyną zjadania odchodów moga być zaburzenia behawioralne lub somatyczne. Nie zawsze udaje się ustalić jednoznaczny powód takiego zachowania – niekiedy zachowanie zwierzęcia może być wynikiem kilku nakładających się czynników.

Wyróżniamy dwie formy korpofagii u psa: korpofagię patologiczną i fizjologiczną.

Korpofagia patologiczna występuje u zwierząt cierpiących na poniższe dolegliwości lub zaburzenia w diecie:

  • często występujące stany zapalne żołądka;
  • niedobór enzymów trawiennych występujący np. przy schorzeniach trzustki czy chorobach wątroby;
  • niedobór witamin – szczególnie tych w grupy B;
  • nieodpowiednia dieta – np. zawierająca niedostateczną ilość białka;
  • niestrawność;
  • obecność psich pasożytów wewnętrznych;
  • zaburzenia behawioralne, do których zaliczyć można atawizm, czyli pozostałość po wilczych przodkach - niegdyś wilki zjadały odchody w celu pozyskania cennego białka.
  • zaburzenia flory bakteryjnej np. w przypadku stosowania antybiotykoterapii;
  • zaburzenia trawienia i problemy z procesem prawidłowego wchłaniania – w związku z tym, że w odchodach znajdują się częściowo strawione resztki pokarmowe, pies zjadając je, łatwiej je przyswaja.

Korpofagia fizjologiczna występuje w dwóch przypadkach:

U suk karmiących, które zjadają odchody swoich dzieci, aby zachować czystość w gnieździe i pobudzić szczenięta do wypróżniania. W naturze z kolei pies zjada odchody młodych, aby wyeliminować ich zapach i ochronić je przed ewentualnym niebezpieczeństwem i zagrożeniem ze strony innych zwierząt. Kiedy szczenięta stają się już bardziej samodzielne i samodzielnie zaczną wydalać, suka zwykle przestaje zjadać odchody.

U szczeniąt, które naśladują zachowanie matki i – podobnie jak ona – zjadają swoje odchody. W niektórych przypadkach czynnikiem determinującym może być zwykła ciekawość szczeniaka, dlatego na spacerach należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie naszego pupila.

©Shutterstock

Co należy zrobić, gdy pies zjada odchody?

W przypadku, gdy pies je kupy innych czworonogów, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednią diagnostykę i oceni stan zdrowia zwierzęcia.

W sytuacji, który badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, a korpofagia u psa nie będzie mijać, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Odpowiednia dieta

Zadbajmy o zbilansowaną dietę, która będzie dopasowana do potrzeb Twojego psa. Pamiętajmy, że tylko pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli Twój pies jest jeszcze szczeniakiem, podawaj mu specjalistyczną karmę i suplementy przeznaczone dla młodych psów oraz zadbaj o uzupełnienie diety psa probiotykami.

Przy korpofagii u psa często zalecane jest podawanie zwierzęciu środków, które zawierają suszone żwacze wołowe, które stanowią źródło bakterii wspomagających działanie układu pokarmowego.

Odpowiednio przygotuj psa do spaceru

Wychodząc z psem na spacerem załóżmy mu kaganiec, który pozwoli Ci kontrolować to, co pies zjada. Jeśli podczas spaceru zauważysz, że pies znalazł coś niepożądanego, spróbuj odwrócić jego uwagę przysmakiem lub zabawą.

Zapewnij psu odpowiedniej ilości zajęć i rozrywki

Zapewnienie psu odpowiedniej ilości zajęć jest kluczowe w przypadku, gdy zjadanie odchodów spowodowane jest nudą lub chęcią zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Dostarczmy pupilowi potrzebną dawkę ruchu i ćwiczeń każdego dnia i regularnie spędzajmy z nim czas na zabawie.

Zadbaj o pozytywny nastrój zwierzęcia

Zadbajmy o to, aby nasz pies przebywał w spokojnym i znanym mu otoczeniu, które zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i wpłynie korzystnie na jego samopoczucie. Nie bez znaczenia jest poświęcanie psu odpowiedniej ilości czasu, która poprawi jego nastrój oraz okazywanie mu wsparcia.

W żadnym wypadku nie karaj psa za jego specyficzne "zainteresowania". Pies nie zrozumie związku kary z tym, co robi, a być może w ten sposób wręcz wzmocnisz u psa to niepożądane zachowanie. Najlepszą strategią jest zignorowanie sytuacji i zajęcia psa czym innym. Jeśli Twoje starania nie przynoszą skutków, poszukaj pomocy behawiorysty.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?