Reklama

dlaczego pies gryzie łapy
© shutterstock

Dlaczego pies gryzie łapy?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

 Dlaczego pies gryzie łapy? Poznaj możliwe przyczyny takiego zachowania i dowiedz się, jak postępować.

Gryzienie i lizanie łap przez psa – jeśli jest sporadyczne i nie pociąga za sobą przykrych skutków, np. w postaci ran – nie musi budzić niepokoju. Jeżeli jednak zauważasz, że Twój pupil robi to notorycznie i kompulsywnie, a do tego obserwujesz inne niepokojące zmiany w jego zachowaniu, nie zwlekaj z ustaleniem przyczyny. 

Tylko bowiem jej wyeliminowanie pozwoli rozwiązać problem.

Pies gryzie łapy – czy zawsze oznacza to problem zdrowotny?

Od razu należy zaznaczyć, że nie. Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania. Nie zawsze są one związane z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi natury fizycznej lub psychicznej. Jeśli człowiek się podrapie, bo coś go zaswędzi, również nie od razu oznacza to chorobę. 

W przypadku psów jest tak samo. „Okazjonalne” podrapanie czy podgryzienie łapy nie musi budzić niepokoju. Oczywiście nie należy tracić czujności. Warto obserwować swojego podopiecznego, aby móc zareagować jak najszybciej, gdy rzeczywiście pojawi się problem.

Pies gryzie łapy – możliwe przyczyny

Gryzienie łap może być objawem wielu schorzeń i niesprzyjających czynników. Poznaj te najczęściej diagnozowane, by umieć je właściwie rozpoznać i skutecznie reagować.

Pies gryzie łapy z powodu alergii

Pies, tak samo jak człowiek, może cierpieć na alergie: pokarmową, wziewną i kontaktową. W przypadku pierwszej z wymienionych „winowajcą” jest nieodpowiednia karma, która zawiera składnik lub składniki wywołujące przykre symptomy, w tym m.in. zmiany skórne, świąd etc. 

Pies może być też uczulony na kurz, roztocza czy pyłki roślin oraz reagować drapaniem (np. uszu, pyska) i gryzieniem (łap, ogona) po kontakcie z różnego rodzaju substancjami drażniącymi, jak np. sól drogowa czy środki chemiczne stosowane w domowych porządkach. 

W każdej z tych sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest ustalenie konkretnego alergenu i wyeliminowanie go z diety lub/i otoczenia pupila.

Pasożytnicze zapalenie skóry

Kolejną przyczyną tego, że pies gryzie łapy często i intensywnie, głównie z powodu świądu wywołującego duży dyskomfort, są choroby pasożytnicze, za które są odpowiedzialne takie pasożyty jak np. 

Gryzienie łap najczęściej nie jest jedynym objawem. Czworonóg może m.in. stać się apatyczny i stracić apetyt. Gryzienie, zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach, będzie także skutkować utratą sierści, podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry, a nawet ranami.

pies gryzie łapę
©Shutterstock

Infekcje bakteryjne i grzybicze

Tego rodzaju zakażenia często wiążą się z dokuczliwym swędzeniem skóry. Pies, aby przynieść sobie choć chwilową ulgę, będzie się wylizywał, gryzł i drapał.

 Niestety, takie działanie może tylko pogorszyć sytuację, jeśli dojdzie do przerwania ciągłości skóry i wniknięcia do organizmu kolejnych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Kontuzje, zwyrodnienia i dolegliwości bólowe u psa o innym podłożu

Narażone są na nie wszystkie psy, niezależnie od rasy i wieku. Niekontrolowane zabawy z innymi czworonogami, intensywne ćwiczenia, praca, ale też np. skłonności genetyczne do chorób ortopedycznych. Wszystko to powoduje, że pupil w którymś momencie może doznać przykrego, bolesnego urazu łapy. 

Nie zawsze uwidacznia się on tym, że pies kuleje. Nasi czworonożni przyjaciele, nawet jeśli tworzymy z nimi wspaniałą relację, nie zawsze chcą ujawniać swoje słabości, zatem do chwili, gdy mogą ukrywać ból, robią to. Jednym z dość nietypowych objawów dolegliwości bólowych może być jednak intensywne wylizywanie i gryzienie łap – warto o tym pamiętać!

Nuda, stres, frustracja i problemy behawioralne

Znudzony pies zawsze znajdzie sobie zajęcie. Może niszczyć przedmioty w domu (zwłaszcza gdy nie ma do dyspozycji zajmujących zabawek lub/i nie jest nauczony prawidłowej zabawy), szczekać i wyć pod nieobecność opiekuna czy… oddawać się autodestrukcyjnym zajęciom, takim jak właśnie np. gryzienie łap. 

Stres u psa może być wywołany licznymi czynnikami, takimi jak m.in.:

  • nagła zmiana (przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby czy pojawienie się nowego członka rodziny), 
  • brak zajęć, 
  • regularnych spacerów, 
  • aktywności umysłowych 
  • czy uwagi opiekuna. 

Permanentna frustracja może przyczynić się do rozwoju zaburzeń behawioralnych, w tym zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. 

Uwaga! Gdy zauważysz, że pies gryzie łapy, czym prędzej ustal przyczynę, aby wyeliminować to zachowanie i nie dopuścić do sytuacji, w której czynność ta przerodzi się w silny nawyk.
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Pies gryzie łapy – jak postępować?

W przypadku zauważenia problemu udaj się do lekarza weterynarii. Wykonaj niezbędne badania, aby wykluczyć lub potwierdzić konkretne choroby. 

Jeżeli badania nic nie wykażą, oznacza to, że problem może tkwić w psiej psychice. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z behawiorystą zwierzęcym, który postawi diagnozę i krok po kroku pokaże Ci, jak pracować z podopiecznym. 

Uwaga! Nie masz całkowitej pewności co do przyczyny gryzienia łap? Nie próbuj szukać rozwiązania na własną rękę. 

Ewentualne błędne określenie przyczyny i skupienie się tym samym na nieodpowiednich działaniach nie tylko nie przyniesie efektów, ale pogłębi problem!

Podsumowanie

Gryzienie łap przez psa nie zawsze oznacza poważne kłopoty. W przypadku, gdy zachowanie to jest jednak kompulsywne i towarzyszą mu inne niepokojące zmiany w zachowaniu lub/i wyglądzie pupila, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. 

Alergia, kontuzja, infekcje różnego rodzaju, ale też zaburzenia behawioralne to poważne dolegliwości, które realnie zagrażają zdrowiu i samopoczuciu czworonoga. Dlatego działaj, aby nie dopuścić do tragicznych w skutkach następstw braku odpowiedniego leczenia! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?