Świerzb jest chorobą pasożytniczą, na którą narażone są nasze domowe zwierzęta, zarówno psy, jak i koty. Co powinniśmy wiedzieć o świerzbie u psów i czy możemy się nim zarazić?
Świerzb u psa wywołuje drobny pajęczak (ma mniej niż pół milimetra średnicy!) – świerzbowiec, który należy do rzędu roztoczy.
Głównym objawem jest świąd, od którego właśnie pochodzi nazwa choroby. Pasożyty atakują częściej młode psy, jednak może się on przytrafić u zwierząt w każdym wieku, niezależnie od rasy.
Świerzbowiec u psa - co trzeba o nim wiedzieć?
Świerzb to dermatoza (czyli choroba skóry) powodowana przez świerzbowca, której inną nazwą jest sarkoptoza. Gatunków świerzbowca jest wiele, jednak tylko dwa z nich atakują psy. Są nimi Sarcoptes scabiei var. canis, czyli świerzbowiec drążący, oraz Otodectes cynotis powodujący świerzb uszny (zarówno u psów, jak i u kotów). Czym się różnią?
Świerzbowiec drążący u psa
Świerzbowiec drążący u psa bytuje w powierzchniowej warstwie naskórka i drąży w niej niewielkie korytarze i kieszonki. Rozmnaża się na powierzchni skóry, po czym samice drążą korytarze w jej głąb, odżywiając się naskórkiem i wysiękiem z tkanek uszkodzonych w trakcie drążenia.
W powstałych tunelach składa jaja przez okres kilku miesięcy, a z jaj po około 3-5 dniach wykluwają się młode pasożyty. Larwy przechodzą przez dwa stadia nimf, w ciągu 2-3 tygodni osiągając dorosłą postać. W tym czasie pasożytują na powierzchni skóry i drążą w niej kolejne korytarze. Do zarażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z psami, na których bytuje świerzbowiec.
W jaki sposób pies może zaracić się świerzbowcem drążącym?
Świerzbowiec drążący często występuje u bezdomnych psów, a za jego rozprzestrzenianie odpowiadają w dużej mierze lisy, u których pasożyt ten powoduje wysoką śmiertelność.
Oprócz bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, do zarażenia może także dojść poprzez kontakt z przedmiotami zarażonego psa, np. skażonym sprzętem do pielęgnacji czy legowiskiem, gdyż pajęczak przeżywa nawet kilka tygodni poza żywicielem! Zdarzają się też przypadki zarażenia ludzi.