Reklama

Ciąża u psa - wszystko na temat psiej ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres dla organizmu każdej samicy, kiedy wszystkie mechanizmy podporządkowane są utrzymaniu ciąży i wydaniu na świat potomstwa w celu zapewnienia przetrwania gatunku. Rozwój płodu to bardzo skomplikowany proces, który odbywa się zaskakująco szybko – od zapłodnienia i pierwszych komórek, do stworzenia całego organizmu w postaci maleńkiego szczeniaka. Na tej drodze może dojść do wielu komplikacji, zarówno dla miotu, jak i suczki, dlatego warto uzbroić się przynajmniej w podstawową wiedzę, aby psia ciąża mogła zakończyć się szczęśliwie.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia 22.04.2021, 10:06

Ile trwa ciąża u psa i kiedy suczka może zajść w ciążę?

Psy są zdolne do rozmnażania, kiedy osiągną dojrzałość płciową. Dojrzałość płciowa to moment, w którym organizm zaczyna manifestować gotowość do rozrodu – u suczek oznacza to najzwyczajniej w świecie ruję, czyli cieczkę.

Pierwsza cieczka u suczki może pojawić się między 7 a 12 miesiącem życia.

Największą determinantą jest docelowa wielkość i rasa psa. U psów ras olbrzymich pierwsza ruja może wystąpić nawet do 24 miesiąca życia. Niemalże oczywiste zdaje się, że tak wczesny wiek nie oznacza, że suczka powinna już zajść w ciążę. Wynika to z faktu, iż organizm w tym wieku wciąż jeszcze rośnie i ciąża oraz poród w tym czasie mogą suczce zaszkodzić lub zakończyć się poronieniem.

Dlatego należy poczekać, aż suczka w pełni rozwinie się fizycznie, a co za tym idzie, osiągnie dojrzałość hodowlaną, oraz będzie w pełni zdrowa. W tym miejscu warto podkreślić, że polskie prawo co prawda nie zabrania rozmnażania kundelków i psów w typie rasy, ale biorąc pod uwagę czynniki zdrowotne i moralne, nie powinniśmy doprowadzać do ciąży suczek niehodowlanych. Konieczne jest też zrobienie przynajmniej podstawowych badań, aby mieć pewność co do stanu zdrowia psa.

Ciąża u psa, czyli czas od momentu zapłodnienia do porodu, trwa około 63 dni.

Jak rozpoznać, że pies jest w ciąży?

©Shutterstuck

Jakie są oznaki ciąży u psa? Objawy ciąży u psa nie są widoczne dla właściciela w początkowym etapie. Suka może stać się bardziej „zmęczona”, można zaobserwować lekki spadek apetytu, mogą też wystąpić wymioty, jednak te symptomy nie występują zawsze.

W drugim trymestrze ciąża staje się widoczna. Brzuch suki się powiększa, a gruczoły sutkowe pogrubiają się i robią ciemniejsze. Takie objawy powoduje również ciąża urojona u psa, dlatego ważne jest wykonanie badania USG, aby upewnić się, że suczka faktycznie jest w ciąży.

W ostatnim etapie ciąża u psa jest już zupełnie oczywista. Suka ma zwiększony apetyt, waga rośnie, a brzuch jest duży.

Pod koniec ciąży w gruczołach pojawia się siara, czyli pierwszy pokarm dla szczeniąt.

Ciąża u psa - jakie należy wykonać badania?

Badanie USG pozwoli nam się upewnić, czy nie jest to ciąża urojona ©Shutterstock

Jeśli chodzi o badania, jakie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym, są to badania ultrasonograficzne, palpacyjne i zdjęcie rentgenowskie. Badanie w gabinecie weterynaryjnym pozwoli nam upewnić się, że nie nie jest to ciąża urojona (więcej o ciąży urojonej u psa przeczytasz tutaj).

USG potwierdzi, czy ciąża jest żywa. Można je wykonywać mniej więcej od trzeciego tygodnia ciąży (najlepiej od 21 dnia ciąży).

Badanie palpacyjne jamy brzusznej to najprostszy sposób, jednak wymaga doświadczenia lekarza weterynarii. Wykonuje się je od 15 – 20 dnia ciąży do 35 dnia ciąży.

RTG natomiast nie wykaże tego, czy ciąża jest żywa, ale pozwoli na określenie liczebności miotu. Można je wykonywać najwcześniej w siódmym tygodniu ciąży (nie wcześniej niż 45 dzień ciąży). Płody liczy się po uwidocznionych na zdjęciu kręgosłupach.

Liczebności miotu nie da się przewidzieć. Zależy ona od wielkości i rasy psa oraz suki, kondycji i stanu zdrowia oraz uwarunkowań genetycznych. Statystycznie jednak psy małych ras mają mniej liczne mioty – od jednego do czterech szczeniąt, podczas gdy psy ras dużych i olbrzymich mają bardziej liczne mioty – od ośmiu do nawet kilkunastu szczeniąt.

Jak określić termin porodu? 

To, jak suczka jest traktowana w czasie ciąży, ma wpływ na dorosłe życie szczeniąt©Shutterstock

W momencie, kiedy podejrzewamy, że suczka może być w ciąży lub świadomie doprowadziliśmy do krycia lub inseminacji (sztucznego zapłodnienia), powinniśmy jak najszybciej udać się z suczką do weterynarza.

Wtedy, kiedy jest to możliwe, należy potwierdzić za pomocą odpowiednich badań ciążę oraz dowiedzieć od lekarza weterynarii, jaki jest przebieg ciąży, ile trwa, jak zmieni się zachowanie naszej pupilki i jak o nią dbać. Bardzo ważne jest także ustalenie terminu porodu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Precyzyjne określenie terminu porodu może nastręczyć trudności, ale da się go mniej więcej przewidzieć:

  • badając temperaturę rektalną w ostatnich dniach ciąży – spadek temperatury sugeruje, że poród rozpocznie się w ciągu kolejnych 24 godzin;
  • oznaczając poziom progesteronu – poziom tego hormonu oznacza się w ostatnim tygodniu ciąży co 2 dni. Na 2-3 dni przed porodem poziom progesteronu spada poniżej 3 ng / ml;
  • wykonując badanie ultrasonograficzne – poprzez pomiar i badanie rozwoju poszczególnych struktur oraz części ciała płodów;
  • oznaczając stężenie hormonu luteinizującego – robi się je w okresie przedowulacyjnym, ale jest stosunkowo drogie i rzadko stosowane;
  •  badając jajniki ultrasonograficznie – jest to możliwe dzięki zmianom (powiększają się znacznie), którym ulegają pęcherzyki jajnikowe po owulacji;
  • wykonując zdjęcie RTG – poszczególne elementy ciała płodów (kręgosłupy, czaszki, kości kończyn, zalążki zębów) rozwijają się w różnym czasie, dlatego po zdjęciu rentgenowskim da się ustalić przybliżony czas, jaki upłynął od zapłodnienia.

Dieta dla suczki w ciąży

Szczególnie ważna podczas całego okresu ciąży u psa (oraz przed zapłodnieniem) jest zbilansowana dieta. Przez pierwsze cztery do pięciu tygodni potrzeby żywieniowe suki nie zmieniają się, jednak od około 5 tygodnia należy zwiększać dawkę pokarmową o około 10% na tydzień.

Dieta dla suczki w ciąży powinna być bogata w kwasy omega 3, odpowiednio tłusta i kaloryczna, a jedzenie powinno być jak najwyższej jakości.

Nie można jednak przesadzić w drugą stronę – przed wprowadzeniem do diety jakichkolwiek preparatów czy witamin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, a najlepiej dodatkowo z doświadczonym hodowcą i psim dietetykiem.

Z powodu występowania tężyczki poporodowej u suk (hipokalcemia, czyli niedobór wapnia związany z laktacją) nie zaleca się podawania suplementów wapnia jeszcze w trakcie trwania ciąży, ale dopiero po porodzie.

Pamiętać należy także o odrobaczeniu i szczepieniu. Te najlepiej wykonać jeszcze przed zapłodnieniem. Możliwe jest odrobaczenie i szczepienie w trakcie ciąży, ale koniecznie trzeba poinformować o wyjątkowym stanie suczki lekarza weterynarii, żeby mógł dobrać odpowiednie preparaty w odpowiednim czasie.

Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Istotna jest tutaj obserwacja. Przeprowadzanie regularnych badań, oznaczenie hormonów i tym podobne działania są bardzo pomocne, ale suka będzie sygnalizować zbliżający się poród swoim zachowaniem. Może na przykład zupełnie stracić apetyt już kilka dni przed porodem. Zacznie też wić gniazdo – znosić do legowiska maskotki i zabawki, wchodzić w miejsca, w których wcześniej nie bywała i jej nie interesowały.

Około 24 godziny przed porodem, suczka zrobi się niespokojna. Będzie szukać miejsc zacisznych, spokojnych i będzie więcej spać. Jeśli chodzi o fizyczne objawy, srom obrzęknie i zaczerwienieje, może być też widoczny wypływ śluzu z dróg rodnych.

Warto pamiętać, że to, jak suka była traktowana w czasie ciąży, będzie miało istotny wpływ na zachowanie jej szczeniaków w dorosłym życiu. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by czas ciąży był dla niej możliwie najspokojniejszy. Pupilka powinna być otoczona fachową opieką i mnóstwem miłości!