Fryzyjski pies dowodny

Inne nazwy: Wetterhoun

Fryzyjski pies dowodny
Fryzyjski pies dowodny

Fryzyjski pies dowodny służył niegdyś do polowania na wydry, ale obecnie sprawdza się jako wszechstronny pies myśliwski. To energiczny i odważny pies, dość nieufny w stosunku obcych, dlatego sprawdza się również w roli stróża.

Podstawowe informacje o fryzyjskim psie dowodnym

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Fryzyjski pies dowodny to holenderska, a dokładniej fryzyjska rasa (Fryzja to kraina położona wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Obecnie w granicach Niemiec, Danii i Holandii). To bardzo stara rasa, szacuje się, że została wyhodowana ponad 400 lat temu, a jej przodkiem jest prawdopodobnie wymarły dziś stary wodny pies. Rasę oficjalnie uznano w 1942 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 53 i 57 cm

Pies : pomiędzy 57 i 61 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Fryzyjski pies dowodny to proporcjonalny, mocno zbudowany, ale nie ociężały zwierzak. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat. Czaszka jest zaokrąglona, jej szerokość wydaje się być większa od długości. Czaszka i kufa są takiej samej długości. Stop lekko zaznaczony. Oczy są średniej wielkości, owalne, nieco skośne, co nadaje psu ponury wyraz Uszy dość nisko osadzone. Małżowina jest słabo rozwinięta, dzięki czemu uszy mogą dotykać głowy, nie skręcając się. Ogon jest długi i zakręcony, noszony nad zadem lub z boku.

Ciekawostki

Pies ten jest prawie nieznany poza Holandią. 

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Fryzyjski pies dowodny jest z natury nieufny, ale sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia, jeśli nawiążemy z nim relację opartą na szacunku i zaufaniu.

 • 66%

  Lubi zabawę

  To czworonóg, który nie jest specjalnie skory do zabawy, ale doceni aktywność ruchową w towarzystwie swoich bliskich. Jest bardzo energiczny.

 • 66%

  Spokojny

  Fryzyjski pies dowodny jest spokojny, ale z wielkim zapałem wykonuje powierzone mu zadania.

 • 100%

  Inteligentny

  To świetny pies pracujący, który przy właściwym prowadzeniu wykazuje się ogromną inteligencją.

 • 100%

  Łowca

  Fryzyjski pies dowodny początkowo służył do polowania na wydry. Obecnie wykorzystuje się go przy różnych rodzajach polowań, głównie na bagnach.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Pies tej rasy jest zdystansowany wobec obcych, dlatego sprawdza się również w roli stróża.

 • 66%

  Niezależny

  Ten dość uparty pies jest niezależny, ale jednocześnie potrafi wykonowywać powierzone mu zadania i bronić swoich bliskich.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Fryzyjski pies dowodny bez problemu zniesie nieobecność właścicieli, jeśli przyzwyczaimy go do samotności od młodego wieku i zapewnimy mu pozytywne wzmocnienia.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   To dość uparty czworonóg, co utrudnia jego prowadzenie przez osobę bez doświadczenia. Do jego wyszkolenia niezbędne będą konsekwencja, cierpliwość i oddanie.

  • 66%

   Szczekliwy

   Ten świetny stróż szczeka wyłącznie, by odstraszyć ewentualnego intruza.

  • 66%