Reklama

Pies dla dzieci
© Shutterstock

Łagodne psy dla dziecka - jakie to rasy?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Jak pokazują badania, pies dla dziecka to świetny pomysł. Dzieci wychowujące się z czworonożnymi pupilami mają zdecydowanie wyższą odporność i cieszą się lepszym zdrowiem niż rówieśnicy, którzy nie mają w domu zwierzaka.

 

Decyzja o kupnie lub adopcji psa powinna być zawsze gruntownie przemyślana. Psy pojawiające się w domu, w którym wychowują się dzieci, nie mogą być efektem chwilowej zachcianki.

Najgorszy scenariusz z możliwych to ten, gdy zwierzę traktowane jest jako nowa, atrakcyjna „zabawka” dla malucha, która po pewnym czasie staje się nudna. Oto przykładowe rasy psów odpowiednie dla rodziny z dzieckiem. 

Idealny pies dla dziecka – jak wybrać mądrze?

Dzieciństwo z czworonożnym przyjacielem u boku może być cudownym doświadczeniem. Jednak to, czy maluch i pies nawiążą przyjaźń, zależne jest przede wszystkim od rodziców i ich decyzji. Większość zoopsychologów radzi, aby pozbyć się przekonania, że pieski są odpowiednie dla dzieci, bo choć psi domownik towarzyszy całej rodzinie, wyłącznie dorośli są za niego odpowiedzialni. 

Złym pomysłem jest nakładanie na kilkuletnie dziecko obowiązków, którym nie będzie w stanie sprostać, a dodatkowo narażanie na sytuacje potencjalnie niebezpieczne jak np. konfrontacja z obcym psem na spacerze. Rodzice, którzy nie chcą mieć w domu czworonoga i wiedzą, że nie będą w stanie zapewnić mu należytej opieki, nie powinni ulegać presji dziecka.

Jaki pies dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Beagle©Shutterstock

Dla rodzin z kilkulatkiem nie poleca się ras dużych i olbrzymich – duży pies może nieumyślnie wyrządzić maluchowi krzywdę. Z drugiej strony zbyt mały pies może zostać nieopatrznie zraniony przez dziecko. Najlepiej sprawdzają się rasy średnie, na przykład:

Rodziny, które mieszkają w domu z ogrodem i koniecznie chciałyby kupić lub adoptować dużego psa, powinny wybierać spośród należących do tzw. łagodnych olbrzymów. Do grupy psów należą:

Maluchowi, w którego życiu pojawia się czworonożny przyjaciel, należy cierpliwie tłumaczyć, jakie zachowania wobec psa są pożądane, a jakie niedopuszczalne. Dziecko w tym wieku stopniowo zaczyna rozumieć, że zwierzęta mają swoje potrzeby. Może to być świetny moment, by zaszczepić w dziecku niezbędną wrażliwość i poczucie odpowiedzialności za pupila.

Pies żyjący w rodzinie z dzieckiem powinien mieć wyznaczoną strefę bezpieczeństwa. Małe dziecko nie powinno mieć do niej wstępu. Jest to miejsce, w którym zwierzę może spokojnie się bawić lub schować, gdy potrzebuje wyciszenia lub odpoczynku. Taką strefą może być np. kojec, kennel klatka bądź budka.

Najlepsze psy dla dzieci w wieku przedszkolnym to między innymi:

Beagle 

Te śliczne, średniej wielkości psiaki w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Opiekunowie doceniają ich łagodny charakter i łatwą pielęgnację (beagle mają krótką sierść, która nie wymaga częstego czesania). Psy okazują się idealnymi towarzyszami rodziny pod warunkiem, że zapewni się im dostateczną ilość uwagi oraz dużą dawkę aktywności fizycznej;

Cavalier king Charles spaniel 

To również rasa średniej wielkości, która zachwyca urodą. Psy te starają się unikać konfliktów, są towarzyskie i przyjaźnie nastawione do ludzi. Wymagają nieco mniej ruchu niż aktywne beagle, jednak gdy nie będą nauczone zostawania bez pozostałych członków rodziny w domu, źle zniosą samotność;

Samojed 

Nieco większy pies o wiecznie uśmiechniętym pyszczku i puszystej, białej sierści. Są wyjątkowo cierpliwe wobec maluchów, mają łagodne usposobienie, są towarzyskie, przyjazne i uczuciowe. Samojedy potrzebują sporej dawki ruchu i kontaktu z człowiekiem. 

Najlepsze psy dla dzieci w wieku szkolnym

©Shutterstock

Dziesięciolatki są już zwykle na tyle dojrzałe, by przejąć część obowiązków związanych z opieką nad pupilem. Warto dokładać starań, by zapał dziecka nie wygasł, choć rodzice muszą być świadomi, że na nich spoczywa odpowiedzialność za zwierzę.

Rodzina z dzieckiem w wieku szkolnym może już wybrać psa dowolnej wielkości. Ci, których interesują małe rasy psów dla dzieci, powinni zastanowić się np. nad:

Większe rasy psów, które są wspaniałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi to golden retriever i labrador - to wyjątkowo inteligentne, łagodne , czułe i oddane psy. Mają żywiołowy temperament, więc potrzebują właściciela, który zapewni im odpowiednią dawkę aktywności.

Inne rasy psów, które będą odpowiednie dla aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi to między innymi:

Każdy pies, który zawita w nowym domu, z pewnością odwdzięczy się swojej rodzinie miłością i oddaniem. Najważniejsze, aby dorośli opiekunowie zdawali sobie sprawę z obowiązków, które na nich spoczną i którymi nie będą mogli obarczyć dziecka, jak np. zawiezienie psa do weterynarza czy zakup niezbędnych akcesoriów. To osoby pełnoletnie są odpowiedzialne zarówno za zwierzę, jak i za dzieci, które się nim opiekują.

 Konsultacja: Magdalena Apelt - zoopsycholog, trener psów, instruktor fitness dog

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?