Owczarek francuski beauceron

Inne nazwy: Owczarek z Beauce, krótkowłosy owczarek francuski, Czerwona Pończocha, Beauce Shepherd

Owczarek francuski beauceron
Beauceron

Beauceron, nazywany również „Czerwoną Pończochą” lub „owczarkiem z Beauce” to silny i odporny pies stworzony do pracy. Łatwo przystosowuje się do trybu życia właściciela, pod warunkiem, że ten zaspokaja jego potrzeby. Nieufny wobec obcych i przywiązany do swojej rodziny, w razie potrzeby potrafi ją obronić. Ze względu na swoją dużą masę i ogromną siłę nie jest psem dla każdego. Jego właściciel powinien być stanowczy i jednocześnie łagodny niezależnie od tego, czy przeznaczeniem psa jest praca w gospodarstwie, czy spokojne życie przy rodzinie.

Najważniejsze informacje o Owczarek francuski beauceron

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa po raz pierwszy została przedstawiona na wystawie psów w 1896 r., ale w rzeczywistości jest ona dużo starsza. „Czerwona Pończocha” wywodzi się od psa torfowego, tak nazwanego przez paleontologów, wśród jego przodków są też pies galijski „Mâtin Gaulois” oraz dog niemiecki. Pochodzenie tego krótkowłosego owczarka francuskiego nie ogranicza się więc tylko do obszaru Francji. 

Jego bliskim kuzynem jest owczarek francuski briard.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 30 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ze względu na swoją budowę beauceron bywa mylony z dobermanem. Jest silny, masywny i odporny. Ogon nosi nisko, a na tylnych łapach ma podwójne wilcze pazury, które są cechą charakterystyczną dla tej rasy. Jego głowa jest długa, czaszka płaska lub lekko uwypuklona, stop nieznacznie zaznaczony, linia kufy lekko zakrzywiona na zewnątrz. Oczy są ciemne, uszy płaskie, raczej krótkie.

  Ciekawostki

  Jako pies wyjątkowo mądry i wszechstronny owczarek de Beauce bywa wykorzystywany w policji, w służbach ratunkowych i wywiadowczych.

  Owczarek francuski beauceron - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten olbrzym o wielkim sercu jest wspaniałym towarzyszem oddanym swojej rodzinie. Okazuje przywiązanie wszystkim jej członkom, ale zazwyczaj najmocniejsza więź łączy go z jedną wybraną osobą, która budzi jego największe zaufanie i wykazuje najwięcej pewności siebie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Francuski owczarek z Beauce ma bardzo dużo energii, którą musi wyładować. Uwielbia wszelkie zabawy, do których podchodzi bardzo entuzjastycznie.

  • 66%

   Spokojny

   Oficjalny wzorzec psa rasy beauceron opisuje go jako psa mądrego i odważnego. Te dwa określenia świetnie definiują jego zrównoważony charakter. Ma łagodny temperament i na co dzień jest raczej spokojny.

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarek z Beauce jest psem wszechstronnym i bardzo inteligentnym. Łatwo przystosowuje się do trybu życia właściciela i jest bardzo dobrym partnerem do pracy w gospodarstwie. Podobnie do innych psów pasterskich szybko i poprawnie reaguje na polecenia, o ile te są wydawane w sposób spójny i z szacunkiem.

  • 66%

   Łowca

   Beauceron nie posiada dobrze rozwiniętego instynktu drapieżcy, a szkolenie zazwyczaj jeszcze ten instynkt osłabia.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten krótkowłosy owczarek francuski jest psem nieufnym wobec obcych, który jednak w kontaktach z nimi nie jest ani bojaźliwy, ani agresywny. Nowe osoby w jego otoczeniu muszą zasłużyć na jego zaufanie, co może początkowo utrudniać im komunikację z psem, z czasem staje się ona jednak łatwiejsza.

  • 66%

   Niezależny

   Francuski owczarek Beauceron to pies pasterski bardzo przywiązany do swojej rodziny, jest jednak również psem pracującym, który potrafi przejąć inicjatywę („wziąć sprawy w swoje łapy”), jego właściciel powinien więc mieć do niego zaufanie. Oczywiście zależy mu na tym, by sprawić panu przyjemność, ale sam będzie umiał ją czerpać po prostu ze świadomości dobrze wykonanego zadania.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Beauceron niechętnie zostaje sam w domu, toleruje jednak samotność, pod warunkiem, że wcześniej zapewni mu się dużo ruchu oraz zabawki do dyspozycji pod nieobecność pana.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten francuski pies jest z natury dobrym towarzyszem dla człowieka, jednak pomimo tego, że należy do psów pracujących, czasem może okazać się trudnym uczniem ze względu na swój silny charakter. W związku z tym podstawy szkolenia powinny być wprowadzane jak najwcześniej w rozwoju szczeniaka Beauceron. Jego pan powinien prezentować stanowczą postawę wobec psa, nigdy jednak nie wolno stosować siłowych metod nauczania. Wszelka przemoc, zarówno fizyczna jak i psychiczna, może spowodować w psie blokadę przed dalszą nauką.

    Beauceron odwróci się od swego pana, jeśli będzie traktowany w sposób szorstki, gwałtowny, niespójny i niesprawiedliwy, lub jeśli, w skrajnym przypadku, poczuje, że dzieje mu się krzywda. Pies będzie współpracował z człowiekiem tylko, jeśli ten zaspokoi jego potrzeby i uszanuje jego prawdziwą naturę. Planując szkolenie beaucerona należy więc w pierwszej kolejności oprzeć je o wzajemne zaufanie.

   • 33%

    Szczekliwy

    Owczarek francuski Beacueron szczeka rzadko, prawie wcale, chyba że uzna, iż jest to konieczne. W innych wypadkach pod tym względem potrafi być prawie niezauważalny.

   • 33%