Zadaj pytanie na forum Wamiz

Owczarek francuski beauceron

Inne nazwy: Owczarek z Beauce, krótkowłosy owczarek francuski, Czerwona Pończocha, Beauce Shepherd

Owczarek francuski beauceron
Beauceron
Owczarek francuski beauceron
Beauceron szczeniak

Beauceron, nazywany również „Czerwoną Pończochą” lub „owczarkiem z Beauce” to silny i odporny pies stworzony do pracy. Łatwo przystosowuje się do trybu życia właściciela, pod warunkiem, że ten zaspokaja jego potrzeby. Nieufny wobec obcych i przywiązany do swojej rodziny, w razie potrzeby potrafi ją obronić. Ze względu na swoją dużą masę i ogromną siłę nie jest psem dla każdego. Jego właściciel powinien być stanowczy i jednocześnie łagodny niezależnie od tego, czy przeznaczeniem psa jest praca w gospodarstwie, czy spokojne życie przy rodzinie.

dna

Najważniejsze informacje o Owczarek francuski beauceron

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 12 lat
  • Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Krótka
  • Cena : pomiędzy 300 zł i 3500 zł

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 61 i 68 cm
Pies pomiędzy 65 i 70 cm

Waga

Suka pomiędzy 30 i 40 kg
Pies pomiędzy 30 i 40 kg

Maść

Umaszczenie może być czarne z podpalaniem lub typu arlekin (szata szara i czarna z podpalaniem).

Rodzaj szaty

Na tułowiu sierść jest krótka (długości 3-4 cm), na głowie – gładka.

Włos psa jest gęsty i sztywny, sierść przylega do tułowia. Krótki, delikatny i gęsty podszerstek tworzy szczelną puchową warstwę ochronną. Na zadzie i spodniej części ogona występują frędzle.

Kolor oczu

Oczy nie powinny być zbyt jasne, przyjmują barwę od orzechowej do ciemnobrązowej. U osobników odmiany arlekin dopuszczalne są oczy porcelanowe.

Opis

Ze względu na swoją budowę beauceron bywa mylony z dobermanem. Jest silny, masywny i odporny. Ogon nosi nisko, a na tylnych łapach ma podwójne wilcze pazury, które są cechą charakterystyczną dla tej rasy. Jego głowa jest długa, czaszka płaska lub lekko uwypuklona, stop nieznacznie zaznaczony, linia kufy lekko zakrzywiona na zewnątrz. Oczy są ciemne, uszy płaskie, raczej krótkie.

Owczarek francuski beauceron - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten olbrzym o wielkim sercu jest wspaniałym towarzyszem oddanym swojej rodzinie. Okazuje przywiązanie wszystkim jej członkom, ale zazwyczaj najmocniejsza więź łączy go z jedną wybraną osobą, która budzi jego największe zaufanie i wykazuje najwięcej pewności siebie.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Francuski owczarek z Beauce ma bardzo dużo energii, którą musi wyładować. Uwielbia wszelkie zabawy, do których podchodzi bardzo entuzjastycznie.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Oficjalny wzorzec psa rasy beauceron opisuje go jako psa mądrego i odważnego. Te dwa określenia świetnie definiują jego zrównoważony charakter. Ma łagodny temperament i na co dzień jest raczej spokojny.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Owczarek z Beauce jest psem wszechstronnym i bardzo inteligentnym. Łatwo przystosowuje się do trybu życia właściciela i jest bardzo dobrym partnerem do pracy w gospodarstwie. Podobnie do innych psów pasterskich szybko i poprawnie reaguje na polecenia, o ile te są wydawane w sposób spójny i z szacunkiem.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beauceron nie posiada dobrze rozwiniętego instynktu drapieżcy, a szkolenie zazwyczaj jeszcze ten instynkt osłabia.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten krótkowłosy owczarek francuski jest psem nieufnym wobec obcych, który jednak w kontaktach z nimi nie jest ani bojaźliwy, ani agresywny. Nowe osoby w jego otoczeniu muszą zasłużyć na jego zaufanie, co może początkowo utrudniać im komunikację z psem, z czasem staje się ona jednak łatwiejsza.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Francuski owczarek Beauceron to pies pasterski bardzo przywiązany do swojej rodziny, jest jednak również psem pracującym, który potrafi przejąć inicjatywę („wziąć sprawy w swoje łapy”), jego właściciel powinien więc mieć do niego zaufanie. Oczywiście zależy mu na tym, by sprawić panu przyjemność, ale sam będzie umiał ją czerpać po prostu ze świadomości dobrze wykonanego zadania.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beauceron niechętnie zostaje sam w domu, toleruje jednak samotność, pod warunkiem, że wcześniej zapewni mu się dużo ruchu oraz zabawki do dyspozycji pod nieobecność pana.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten francuski pies jest z natury dobrym towarzyszem dla człowieka, jednak pomimo tego, że należy do psów pracujących, czasem może okazać się trudnym uczniem ze względu na swój silny charakter. W związku z tym podstawy szkolenia powinny być wprowadzane jak najwcześniej w rozwoju szczeniaka Beauceron. Jego pan powinien prezentować stanowczą postawę wobec psa, nigdy jednak nie wolno stosować siłowych metod nauczania. Wszelka przemoc, zarówno fizyczna jak i psychiczna, może spowodować w psie blokadę przed dalszą nauką.

Beauceron odwróci się od swego pana, jeśli będzie traktowany w sposób szorstki, gwałtowny, niespójny i niesprawiedliwy, lub jeśli, w skrajnym przypadku, poczuje, że dzieje mu się krzywda. Pies będzie współpracował z człowiekiem tylko, jeśli ten zaspokoi jego potrzeby i uszanuje jego prawdziwą naturę. Planując szkolenie beaucerona należy więc w pierwszej kolejności oprzeć je o wzajemne zaufanie.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Owczarek francuski Beacueron szczeka rzadko, prawie wcale, chyba że uzna, iż jest to konieczne. W innych wypadkach pod tym względem potrafi być prawie niezauważalny.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Jak każdy szanujący się pies pasterski beauceron lubi pozostawać blisko swojego domu, by chronić swoje stado. Nawet jeśli nie pracuje przy hodowli owiec lub bydła, pies ten jest lojalny i wierny wobec swojej rodziny i nie oddala się od niej.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beauceron potrafi zniszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze, ale tylko jeśli ma za mało ruchu albo jeśli się nudzi. W ten sposób znajduje sobie po prostu zajęcie lub daje upust pokładom nagromadzonej energii.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beaceron ma ogromny apetyt i przy posiłkach nigdy nie grymasi. Należy bardzo uważać, by nie przybrał na wadze. Dzienne racje żywnościowe należy wydzielać o ustalonych godzinach i w międzyczasie nie pozostawiać psu pełnej miski. Nie należy też rozpieszczać psa smakołykami między posiłkami.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Z natury śmiały i nieustraszony ten francuski owczarek będzie bronił swojej rodziny z dużym zaangażowaniem. Nie jest psem agresywnym, ale skutecznie odstraszy intruza, gdy uzna, że jest to konieczne. Ma jasno zdefiniowane swoje „terytorium” i ktokolwiek przekroczy jego granice, w pierwszej kolejności będzie musiał przekonać do siebie psa, który zawsze musi sprawdzić, czy gość ma dobre (lub wręcz przeciwnie) zamiary.

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Beauceron jest bardzo dobrym psem do towarzystwa, ale może być nieposłuszny, szczególnie jeśli nie pracuje albo jeśli jego potrzeby ruchowe nie są wystarczająco zaspokajane. Osoby debiutujące w roli właściciela psa mogą się poczuć zdominowane przez tego dobrze zbudowanego, mocnego owczarka o silnym charakterze, powinny zatem rozważyć bardziej łagodne rasy.

Tryb życia

Owczarek francuski beauceron w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Beauceron potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, których nie zapewni mu ograniczona powierzchnia mieszkania. W wyjątkowych przypadkach może się do niej dostosować, ale jako duży pies preferuje życie na wsi na dużym otwartym obszarze, a nawet wówczas nie należy zapominać o długich i regularnych spacerach. Nie zastąpi ich dostęp do najbardziej nawet przestronnego ogrodu. Możliwość swobodnego ruchu na nieograniczonej przestrzeni jest warunkiem koniecznym dla dobrego samopoczucia i dobrej kondycji fizycznej każdego psa, a tego owczarka w szczególności. Z drugiej strony życie w mieście może być dla beaucerona korzystne ze względu na łatwiejszą socjalizację. Często owczarki, które dorastają na wsi, zbyt rzadko mają kontakt z innymi psami, przez co ich poziom tolerancji na nie jest dość niski.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Nuda i bezczynność to najgorsi wrogowie tego psa, dlatego koniecznie trzeba mu zapewnić odpowiednią stymulację ruchową i umysłową. Są to podstawowe potrzeby tego wspaniałego psa pracującego, których zaspokojenie jest warunkiem jego dobrego rozwoju i samopoczucia. Jeśli nie pracuje u boku swojego pana, należy zadbać o regularną i odpowiednią aktywność fizyczną taką jak sporty psich zaprzęgów (cani-cross, cani-vtt), zawody agility, treibball itp. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Podróże z tak dużym owczarkiem są utrudnione ze względu na jego masę. Nie są one jednak niemożliwe przy zastosowaniu odpowiednich środków. Należy jednak bardzo uważać przy podróżowaniu z psem pracującym, który przez większość czasu pozostaje wyłącznie w obrębie swojego gospodarstwa. Może on źle znosić zmianę środowiska i obecność nieznajomych bodźców, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zadbano o jego socjalizację.

Współżycie z innymi

Owczarek francuski beauceron i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby beauceron żył w zgodzie z kotami, szczególnie jeśli jest do nich przyzwyczajony od szczeniaka i jeśli razem dorastają. Należy jednak pamiętać, że instynkt pasterski psa może kazać mu kontrolować zachowanie kota.

Owczarek francuski beauceron i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Aby beauceron rozwinął swoje naturalne umiejętności komunikowania się z innymi psami należy bardzo wcześnie rozpocząć jego socjalizację. Konieczne jest zadbanie o jego regularne spotkania z przedstawicielami psiego gatunku zwłaszcza jeśli żyje w gospodarstwie i nie ma z nimi na co dzień kontaktu. Odpowiednio prowadzony będzie tolerował inne psy w swoim otoczeniu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie wobec psów tej samej płci.

Owczarek francuski beauceron i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beauceron lubi dzieci, ale nie powinny z nim zostawać same. Mogłoby to być niebezpieczne, gdyż pies nie zawsze zdaje sobie sprawę ze swojej siły. Poza tym, gdy rzuci się w pogoń, trudno go zatrzymać. Będzie dobrym stróżem dzieci, które są w jego najbliższym otoczeniu, ale jak w przypadku każdego psa, należy zachować dużą dozę ostrożności, jeśli akceptuje się jego kontakty z najmłodszymi.

Owczarek francuski beauceron i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Beauceron nie dostosuje swojego zachowania do osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Jego siła i duże pokłady energii nie pasują do seniorów raczej ograniczających wysiłek fizyczny. 

Owczarek francuski beauceron - cena

Cena beaucerona zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 - 3500 zł za psa z rodowodem FCI. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego psa należy przeznaczyć około 150 zł.

Pielęgnacja

Beauceron nie wymaga wyszukanej pielęgnacji. Cotygodniowe szczotkowania wystarczą, by jego sierść była piękna i zdrowa. Należy jednak szczególnie dbać o jego oczy i uszy, które powinny podlegać regularnym badaniom, wyjątkowej uwagi wymagają też pazury psa.

Linienie

Jak u wielu psów utrata sierści jest w przypadku beaucerona znacząca w okresie linienia, na jesieni i wiosną. W tych okresach szczotkowanie powinno być powtarzane kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie.

Żywienie

Owczarek z Beauce ma duży apetyt, nie wolno mu więc pozwalać na jedzenie byle czego, gdyż wiąże się to z ryzykiem powstania problemów trawiennych. Jego posiłki powinny być wysokiej jakości oraz należy je dostosować do jego kondycji fizycznej. Jeden posiłek dziennie będzie wystarczający, przy czym najlepiej jest podawać go wieczorem. Jeśli w diecie wprowadzone zostaną dwa posiłki (lekki rano oraz bardziej obfity wieczorem), należy zadbać o wyciszenie psa zarówno przed jak i po jedzeniu, by zapobiec możliwym torsjom. Posiłki powinny być bogate w wartości odżywcze i dostosowane do wieku psa i jego stanu zdrowia.

Zdrowie

Długość życia

Długość życia beaucerona szacowana jest na 11 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Właściciel beaucerona nie powinien obawiać się o zdrowie tego silnego i odpornego psa.

Wysportowany, mocny i odważny rzadko choruje, ma też zadowalającą oczekiwaną długość życia.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jak każdy pies beauceron nie lubi dużych upałów, natomiast nie przeszkodzą mu one w jego codziennych aktywnościach, jeśli będzie miał nieograniczony dostęp do chłodnej wody i zacienionego miejsca, gdy będzie chciał odpocząć.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Owczarek z Beauce to silny i odporny pies, który ponad wszystko lubi pracować i nie straszne mu są różne warunki pogodowe. Nie zatrzyma go mróz, przed którym zresztą chroni go podwójna sierść oraz gęsty i szczelny podszerstek.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Beauceron ma bardzo dobry apetyt i zje wszystko, co uda mu się wywąchać. Dzięki swojej dużej aktywności i wytrzymałości szybko spali ewentualny nadmiar pożywienia, takie sytuacje powinny jednak mieć miejsce sporadycznie, by pies nie przybrał na wadze.

Częste choroby

  • Dysplazja biodra lub łokcia,
  • Postępujący zanik siatkówki,
  • Syndrom rozszerzenia żołądka,
  • Enostoza / młodzieńcze zapalenie kości (choroba zapalna, która dotyka przede wszystkim kości długie),
  • Alopecja / wypadanie sierści (choroba genetyczna skóry).

Ciekawostki

Jako pies wyjątkowo mądry i wszechstronny owczarek de Beauce bywa wykorzystywany w policji, w służbach ratunkowych i wywiadowczych.

Pochodzenie i historia

Rasa po raz pierwszy została przedstawiona na wystawie psów w 1896 r., ale w rzeczywistości jest ona dużo starsza. „Czerwona Pończocha” wywodzi się od psa torfowego, tak nazwanego przez paleontologów, wśród jego przodków są też pies galijski „Mâtin Gaulois” oraz dog niemiecki. Pochodzenie tego krótkowłosego owczarka francuskiego nie ogranicza się więc tylko do obszaru Francji. 

Jego bliskim kuzynem jest owczarek francuski briard.

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.