W ciągu ostatnich lat stały się popularne innowacyjne szczotki do podszerstka. Ich budowa jest wyjątkowo prosta, a użycie nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Są pomocne w pielęgnacji czworonoga, szczególnie w okresie sezonowej wymiany sierści. Należy jednak uważać - nadużywajać furminatora możemy usunąć zbyt dużą ilość podszerstka powodując przerzedzenia, a nawet wyłysienia psiej sierści.
Furminator dla psa - jak wygląda i jak działa?
Oryginalne furminatory powstały w Stanach Zjednoczonych, ale były drogie, więc nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem. Z czasem na rynku pojawiło się wiele tańszych produktów o niemalże identycznym wyglądzie i równie skutecznym działaniu.
Budowa furminatora jest bardzo prosta. Urządzenie składa się z grzebienia wykonanego ze stali nierdzewnej o gęsto rozstawionych ząbkach połączonego z uchwytem o ergonomicznym kształcie. Większość modeli ma też przycisk ułatwiający pozbycie się niechcianej sierści. Do urządzenia dołączona jest zwykle osłona zabezpieczająca grzebień przed uszkodzeniem. Furminator zaprojektowano tak, aby ostrze nie naruszało sierści okrywowej zwierzęcia, a jedynie usuwało jego martwy podszerstek. Nie ma zatem ryzyka skaleczenia skóry czworonoga. Z tego względu urządzenia zyskały miano szczotki do podszerstka.
Rodzaje furminatorów dla psa
Furminator to grzebień do podszerstka – jego zastosowanie ma sens jedynie w przypadku zwierząt, które posiadają taki typ sierści. Rasy, u których występuje jedynie włos okrywowy, nie powinny być czesane przy jego użyciu. Szczotki do pielęgnacji produkuje się w różnych wariantach i rozmiarach. Dopasowuje się je do rozmiaru psa oraz rodzaju jego sierści. W ofertach producentów można znaleźć:
- furminator do krótkiej sierści w rozmiarze XS odpowiedni np. dla psów rasy chihuahua oraz do długiej sierści, który pasuje np. do szpiców miniaturowych;
- furminator do krótkiej sierści w rozmiarze S przeznaczony dla piesków rasy mops lub furminator do długiej sierści idealny dla psów rasy cavalier king charles spaniel (angielski spaniel miniaturowy);
- furminator do krótkiej sierści w rozmiarze M, który będzie odpowiedni dla buldoga francuskiego oraz do długiej sierści odpowiedni np. dla psów rasy cocker spaniel angielski;
- furminator do krótkiej sierści w rozmiarze L dopasowany do buldogów angielskich lub labradorów, a także furminator do długiej sierści odpowiedni np. dla psów rasy husky syberyjski;
- furminator do krótkiej sierści w rozmiarze XL przeznaczony dla dużych dogów argentyńskich oraz do długiej sierści, który posłuży bernardynom i długowłosym owczarkom niemieckim.
W sklepach zoologicznych można kupić również furminatory dla kotów posiadających krótką lub długą sierść, małych zwierząt futerkowych oraz dla koni.
Wady i zalety grzebieni do podszerstka
Szczotki do wyczesywania martwego podszerstka to bardzo innowacyjne urządzenia. Trudno w ich zastosowaniu znaleźć jakiekolwiek wady, ponieważ są łatwe w obsłudze i znakomicie pielęgnują sierść czworonoga. Furminatory ponadto:
- zapewniają czystość i zdrowy wygląd sierści pupila;
- wzmagają proces odnowy sierści po wymianie sezonowej;
- zapobiegają powstawaniu kołtunów;
- ograniczają linienie nawet o 90%;
- chronią sierść zwierzęcia przed kontaktem z alergenami.
Ile kosztuje furminator dla psa?
Wadą furminatora jest jego cena. Najtańsze szczotki można co prawda kupić za kilkanaście złotych, ale ich jakość bywa gorsza. Za trwały produkt trzeba zapłacić nawet sto złotych. Mimo wszystko warto zainwestować w bardziej wytrzymały, droższy sprzęt, który posłuży nam dłużej.
Furminator, szczotka czy trymer – co wybrać?
Furminator i trymer to dwa zupełnie odrębne urządzenia. O ile działanie pierwszego polega jedynie na usuwaniu podszerstka, o tyle trymer wykorzystywany jest także do skracania sierści czy usuwania trudnych do rozczesania kołtunów. Furminatora można z powodzeniem używać do regularnej pielęgnacji sierści, a po trymer sięgać jedynie w wyjątkowych sytuacjach (tu przeczytasz więcej na temat używania trymera).
Zwykłe szczotki przeznaczone do pielęgnacji, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich urządzeń, rozczesują jedynie sierść okrywową, usuwając niewielką ilość podszerstka. Wykorzystuje się je w przypadku zwierząt, które mają gładką i delikatną sierść.
Warto pamiętać, że pielęgnacja psiej sierści, nawet jeśli jest ona krótka, jest bardzo ważna. W ten sposób właściciel ma okazję nie tylko zadbać o higienę swojego pupila, ale również skontrolować stan jego skóry, nawet w przypadku ras długowłosych.