Reklama

Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psa

ile powinien jeść pies? © Shutterstock

Świeżo upieczeni właściciele czworonogów często zadają sobie pytanie o to, ile powinien jeść pies, aby jego dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze było w pełni zaspokojone. Często słyszy się także o niebezpiecznej dla zdrowia nadwadze, która dotyczy coraz większej liczby psów. Jak należy zaplanować dawkowanie karmy dla psa, aby działać tylko na korzyść pupila?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i stopień aktywności zwierzęcia, by móc dobrać karmę, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Ile powinien jeść pies młody, a ile senior? 

Redakcja

aktualizacja dnia

Ile powinien jeść szczeniak?

Podejmując się opieki nad szczeniakiem, należy mieć świadomość, że dobry start maleństwa pozwoli mu zdrowo się rozwijać i zapobiec wielu problemom zdrowotnym na dalszych etapach życia. To duża odpowiedzialność, ale i przyjemność: patrzeć, jak początkowo mały, niesforny psiak z każdym dniem rozwija się i poważnieje.

Ile powinien jeść pies młody? Ilość i rodzaj karmy powinny być dopasowane do rasy, wielkości, wieku i kondycji zdrowotnej psa. Zapotrzebowanie młodych psów na pokarm jest szczególnie duże. Szybko rozwijający się organizm wykorzystuje ogromne ilości energii – co jednak nie oznacza, że mały piesek może jeść wszystko i w każdych ilościach. Zbyt duża ilość przyswajanego pokarmu prowadzi do nadwagi, której skutkami mogą być m.in. problemy ze stawami i kośćmi łap oraz kręgosłupa.

Jak często powinien więc jeść szczeniak? W przypadku psów młodszych niż pół roku warto wdrożyć karmienie nawet do 4-5 razy na dobę, wraz z wiekiem zmniejszając częstotliwość. Regularność to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o prawidłowy proces trawienia i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Na opakowaniu karmy zawsze znajduje się tabelka podpowiadająca dawkowanie jedzenia dla psa. Ważne, by dostosować karmę do rasy czy specjalnych wymagań dietetycznych zwierzęcia – producenci karm dla zwierząt opracowują bowiem specjalne receptury, które odpowiadają potrzebom naszych podopiecznych. 

Na rynku można obecnie bez trudu znaleźć karmy dla szczeniąt ras małych, średnich czy dużych. Tym, co je różni jest m.in. obecność wapnia i fosforu, a więc pierwiastków mających szczególny wpływ na rozwój kości i stan skóry. Warto także zadbać o to, aby pies był karmiony o stałych porach – w ten sposób nie zdąży zgłodnieć pomiędzy porcjami, dzięki czemu nie rzuci się na miskę z karmą, kiedy przyjdzie pora posiłku, co pomoże uniknąć połykania dużych kawałków bez gryzienia.

Dodatkową korzyścią karmienia o konkretnych godzinach jest fakt, że zwierzę przyzwyczajone do pełnej miski o danej porze zyskuje związane z rytmem dnia poczucie bezpieczeństwa. Więcej o karmieniu szczeniąt przeczytasz tutaj.

Ile powinien jeść dorosły pies?

Shutterstock

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dorosłych psów w stosunku do okresu szczenięcego drastycznie się zmienia, dlatego trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób zmodyfikować dietę pupila, by dostarczać mu ich optymalne ilości. Warto zastanowić się, czy podawać psu karmę mokrą czy suchą – znacznie różnią się one kalorycznością.

Jeśli więc zdecydujemy się pozostać przy suchym jedzeniu, należy zmniejszyć wielkość porcji: karma sucha zawiera więcej kalorii i ma w swoim składzie mniej wody. Pies karmiony głównie tzw. chrupkami powinien też codziennie pić więcej wody niż ten, który będzie jadł przede wszystkim karmę mokrą.

Dawkowanie karmy dla psa dorosłego zależy przede wszystkim od rasy i aktywności zwierzaka. Jeśli pupil towarzyszy nam podczas długich spacerów, joggingu lub jest regularnie szkolony, jego zapotrzebowanie na pożywienie na pewno jest wyższe niż w przypadku psa o małej aktywności fizycznej. Niektórzy producenci proponują opiekunom psów karmy opracowane specjalnie z myślą o konkretnej rasie – receptury takich produktów uwzględniają zapotrzebowanie na określone pierwiastki lub składniki odżywcze i najczęściej występujące problemy żywieniowe.

To, ile powinien jeść pies, zależy też od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych każdego osobnika, dlatego po zauważeniu problemów z trawieniem u pupila należy interweniować od razu – mogą być spowodowane zarówno zbyt dużą ilością spożytej karmy, jak i obecnością w niej składników trudnych do strawienia przez psi organizm. 

Warto odciążać układ trawienny psa, jeśli tylko istnieje taka możliwość. W tym celu zaleca się między innymi, aby duże psy spożywały dzienną porcję pokarmu w dwóch lub trzech turach (np. rano i wieczorem bądź rano, w porze obiadowej i wieczorem), co pozwoli na spokojne strawienie, zwiększy uczucie sytości, a także przyczyni się do regulacji układu trawiennego i zapobiegnie problemom z wypróżnianiem.

Wraz z upływem lat należy pomyśleć o zmianie karmy dla psów seniorów – jest ona zwykle mniej kaloryczna, co jest szczególnie ważne, ponieważ metabolizm starszych osobników działa znacznie wolniej. Taka karma jest też zwykle bardziej miękka – dzięki temu starszemu psu łatwiej ją pogryźć. 

Dawkowanie karmy dla psa

Dawkowanie jedzenia dla psa to kwestia ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego psa – najedzony i zadowolony pies o wiele chętniej uczestniczy w spacerach, zabawach, jest posłuszny w stosunku do swojego opiekuna, a co najważniejsze – nie czuje tak silnej pokusy, aby podczas spaceru ukradkiem pochłonąć wyrzucone przez kogoś resztki.

Nie istnieje idealna i uniwersalna dawka karmy, jaka będzie odpowiadać wszystkim psom o podobnej masie ciała. Poszczególne rodzaje karmy różnią się od siebie składem, kalorycznością, a w przypadku karmy suchej nawet wielkością czy kształtem chrupek, co nie musi odpowiadać każdemu zwierzakowi. Warto o tym pamiętać i po prostu sprawdzić, co najbardziej odpowiada naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

Dawkowanie samodzielnie przygotowanego pożywienia

O ile na opakowaniu gotowej karmy można znaleźć informacje o tym, jak ją dawkować, o tyle bardziej problematyczna jest kwestia samodzielnego przygotowywania posiłków. Chcąc przygotowywać posiłki dla psa – gotowane lub surowe (BARF) – trzeba się na tym znać. I nie jest to wyłącznie kwestia tego, ile porcji dziennie podać oraz jakiej wielkości. Bardzo istotny jest stosunek określonych składników odżywczych, które w gotowej karmie są zbilansowane.

Jeśli zdecydujemy się na gotowanie lub „barfowanie”, musimy po pierwsze wiele na ten temat poczytać, po drugie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, a po trzecie (może nawet najważniejsze!) – musimy bacznie obserwować psa, jak reaguje na dietę. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na wagę psa – nie może on tyć ani chudnąć, bo to znak, że pies jest przekarmiany i posiłki są zbyt kaloryczne lub wręcz przeciwnie – posiłki są zbyt skąpe i pies jest niedożywiony.

Ponadto warto obserwować zachowanie psa (czy nie staje się apatyczny lub nadmiernie pobudzony) i wygląd jego sierści – zdrowa sierść jest lśniąca, nie może wypadać. Wszelkie odstępstwa od normy powinny wzbudzić naszą czujność. Może to bowiem oznaczać, że psi organizm zmaga się z nadmiarem lub niedoborem pewnych substancji odżywczych. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz