Reklama

szczeniak
© Shutterstock

Opieka nad szczeniakiem – pierwsze dni w domu i opieka nad nowym pupilem

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Pojawienie się w domu małego psa to radosny i ważny moment w życiu rodziny. Warto odpowiednio się do niego przygotować. Opieka nad szczeniakiem w pierwszych miesiącach jego życia ma duże znaczenie dla psychicznego i fizycznego rozwoju zwierzęcia.

Szczenięta wymagają szczególnej opieki. Zostają rozdzielone z matką i trafiają do zupełnie nowego otoczenia. Z tego powodu mogą być wystraszone i apatyczne. 

Poza tym potrzebują odpowiedniego pożywienia, które zapewni im niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią ilość kalorii dla prawidłowego rozwoju

Opieka nad szczeniakiem – jak przygotować się na przybycie pupila?

Odpowiedzialny właściciel wie, że zakup lub adopcja psa to duża odpowiedzialność. W jego życie wkroczy nowy domownik, który będzie wymagał uwagi, właściwego wychowania i troski o zdrowie i dobre samopoczucie.

Zanim więc w domu pojawi się szczeniak, warto przygotować się na jego przybycie. Oto kilka wskazówek, które wypada wziąć pod uwagę, kompletując wyprawkę dla pupila.

Posłanie

Szczeniak musi mieć swoje miejsce odpoczynku – posłanie powinno być miękkie, wytrzymałe i odpowiedniej wielkości. Warto kupić taki materac, poduchę lub kojec, z którego pies szybko nie wyrośnie. 

Legowisko dobrze jest ulokować w ustronnym miejscu, z którego jednak pies będzie miał wgląd na to, co dzieje się w domu.

posłanie psa
©Shutterstock

Zabawki i gryzaki

Warto zaopatrzyć się w kilka bezpiecznych zabawek dla szczeniaka, dzięki którym zwierzę aktywnie spędzi czas. 

Znudzony pies, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych psa na stałe, może gryźć meble, obuwie bądź sprzęty domowe.

Jeśli szczeniak będzie zostawał w domu sam, a nie umie korzystać jeszcze z kennel klatki, warto usunąć z jego pola widzenia wszystkie przedmioty, które mogą przykuwać uwagę np. ozdoby, buty, doniczki z kwiatami (niektóre rośliny są trujące dla zwierząt) – wszystko to z pewnością zainteresuje ciekawskiego pieska.

Miski

Miski dla szczeniaka powinny mieć antypoślizgowe dno. Inne modele warto postawić na dodatkowej macie, co zapobiega ich przesuwaniu i wywracaniu. Nie mogą stać w sąsiedztwie posłania.

Nauka czystości

Mały piesek nie zawsze umie załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby podczas spaceru. 

Jeśli piesek czasem jeszcze załatwia potrzeby w domu, zamiast gazet lepiej położyć na podłodze matę treningową do nauki czystości (np. o zapachu świeżej trawy wyczuwalnej tylko dla zwierząt), która będzie służyła szczeniakowi za toaletę w pierwszych tygodniach życia. Powinna leżeć na stałe w wyznaczonym miejscu, najlepiej niedaleko drzwi wejściowych.

Warto od samego początku wdrożyć naukę czystości - więcej o tym przeczytasz tutaj.

Karmienie szczeniaka

jedzące szczeniaki
Do 14 tygodnia życia psa karmimy 4 razy dziennie, między 5 a 6 miesiącem - 3 razy. ©Shutterstock

Opieka nad szczeniakiem to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową i rozrywki. Jednym z ważniejszych obowiązków właściciela małego psa jest karmienie szczeniaka

Początkowo warto trzymać się tej karmy dla szczeniąt, jaką stosowano w hodowli, dlatego też dobrą praktyką jest również przestrzeganie godzin, w których szczenię było karmione, przynajmniej w okresie adaptacji psa.

Nową karmę należy wprowadzać stopniowo, początkowo mieszając z tą, do której pies jest przyzwyczajony. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie jej składu przed zakupem. Szczenięta potrzebują:

  • białka, 
  • fosforu, 
  • wapnia, 
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych, 
  • miedzi, 
  • cynku 
  • i witamin.

Do 14 tygodnia życia psa trzeba karmić 4 razy dziennie. 

Między 5 a 6 miesiącem liczbę porcji należy zmniejszyć do 3, a kiedy pies skończy pół roku, dobrze wprowadzić system żywienia oparty na 2 posiłkach dziennie. 

Ich szczegółowy skład powinien być opracowany wspólnie z lekarzem weterynarii. W misce musi się zawsze znajdować czysta i świeża woda.

Pierwsza wizyta u weterynarza i szczepienia 

weterynarz i szczeniak
©Shutterstock

Młode psy z hodowli lub adoptowane ze schroniska powinny trafić do nowych właścicieli już z założoną książeczką zdrowia, w której wpisane są pierwsze szczepienia oraz odrobaczanie.

Hodowca jest zobowiązany poinformować o harmonogramie szczepień, ponieważ od tego momentu nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pupila.

Bez względu na to, czy kupujemy czworonoga z hodowli, czy adoptujemy ze schroniska, jednym z pierwszych kroków powinno być zaplanowanie pierwszej wizyty u weterynarza. 

Lekarz weterynarii przeprowadzi podstawowe badania, aby ocenić stan zdrowia szczeniaka i wykluczyć ewentualne choroby. Podczas tej wizyty właściciel otrzyma również szczegółowe informacje na temat opieki zdrowotnej oraz harmonogramu szczepień.

Warto pamiętać również o tym, by w okresie kwarantanny, czyli kiedy zabrany z hodowli piesek przyzwyczaja się do nowych warunków, unikać wyprowadzania szczeniaka w miejsca, gdzie przebywa wiele innych, obcych psów.

Pielęgnacja

Psiego malucha nie powinno się kąpać przez pierwsze miesiące życia. Kiedy piesek się ubrudzi, lepiej przetrzeć jego sierść nawilżanymi chusteczkami (najlepiej hipoalergicznymi) niż wkładać do kąpieli.

Pielęgnacja szczeniaka obejmuje regularne szczotkowanie sierści. Częstotliwość zależy od rasy i rodzaju sierści pupila, zazwyczaj wystarczy raz - dwa razy w tygodniu.

Szczeniaki mogą być podatne na infekcje uszu, dlatego warto przynajmniej raz w tygodniu sprawdzić, czy ich uszy są czyste i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Przycinanie pazurów to kolejna czynność, którą warto wprowadzić już od najmłodszych lat – najlepiej co 3-4 tygodnie, aby pazury nie rosły zbyt długie i nie powodowały dyskomfortu.

Jak wychować szczeniaka od pierwszych tygodni życia?

Wielu świeżo upieczonych opiekunów zadaje sobie pytanie, jak postępować ze szczeniakiem i jak go wychować, aby uniknąć późniejszych problemów. Najważniejsze zasady to konsekwencja, czas i cierpliwość.  

Naukę warto jednak rozpocząć już od pierwszych tygodni życia psa.

Psy mają różne charaktery i nie każdy właściciel będzie w stanie wychować czworonoga samodzielnie. Dlatego też dobrą opcją jest skorzystanie np. z zajęć w psim przedszkolu, gdzie pod okiem doświadczonego trenera zwierzę uczy się poprawnego zachowania i w bezpieczny sposób poznaje otaczający świat.

Jeśli reaguje na edukację lękiem lub agresją, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który nie tylko zdiagnozuje podłoże problemu, ale pomoże poradzić sobie z nim.
 
Im więcej pracy włożymy w wychowanie psa i przyzwyczajenie go do różnych bodźców oraz sytuacji, z którymi może się spotkać np. podczas codziennego spaceru, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil wyrośnie na zrównoważonego i spokojnego psa. Powodzenia!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?