Reklama

Opieka nad szczeniakiem – jak opiekować się małym psem? Wychowanie, karmienie, pielęgnacja i zdrowie

szczeniak
© Shutterstock

Pojawienie się w domu małego psa to radosny i ważny moment w życiu rodziny. Warto odpowiednio się do niego przygotować. Opieka nad szczeniakiem w pierwszych miesiącach jego życia ma duże znaczenie dla psychicznego i fizycznego rozwoju zwierzęcia.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Szczenięta wymagają szczególnej opieki. Zostają rozdzielone z matką i trafiają do zupełnie nowego otoczenia. Z tego powodu mogą być wystraszone i apatyczne. Poza tym potrzebują odpowiedniego pożywienia, które zapewni im niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią ilość kalorii dla prawidłowego rozwoju

Opieka nad szczeniakiem – jak przygotować się na przybycie pupila?

Odpowiedzialny właściciel wie, że zakup lub adopcja psa to duża odpowiedzialność. W jego życie wkroczy nowy domownik, który będzie wymagał uwagi, właściwego wychowania i troski o zdrowie i dobre samopoczucie. Zanim więc w domu pojawi się szczeniak, warto przygotować się na jego przybycie. Oto kilka wskazówek, które wypada wziąć pod uwagę, kompletując wyprawkę dla pupila:

  • pies musi mieć swoje miejsce odpoczynku – posłanie powinno być miękkie, wytrzymałe i odpowiedniej wielkości. Warto kupić taki materac, poduchę lub kojec, z którego zwierzę szybko nie wyrośnie. Legowisko dobrze jest ulokować w ustronnym miejscu, z którego jednak pies będzie miał wgląd na to, co dzieje się w domu;
  • warto zaopatrzyć się w kilka bezpiecznych zabawek, dzięki którym zwierzę aktywnie spędzi czas. Znudzony pies, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, może gryźć meble, obuwie bądź sprzęty domowe;
  • jeśli szczeniak będzie zostawał w domu sam, a nie umie korzystać jeszcze z kennel klatki, warto usunąć z jego pola widzenia wszystkie przedmioty, które mogą przykuwać uwagę np. ozdoby, buty, doniczki z kwiatami (niektóre rośliny są trujące dla zwierząt) – wszystko to z pewnością zainteresuje ciekawskiego pieska;
  • miski powinny mieć antypoślizgowe dno; inne modele warto postawić na dodatkowej macie, co zapobiega ich przesuwaniu i wywracaniu. Nie mogą stać w sąsiedztwie posłania;
  •  mały piesek nie zawsze umie załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby podczas spaceru. Jeśli piesek czasem jeszcze załatwia potrzeby w domu, zamiast gazet lepiej położyć na podłodze matę treningową do nauki czystości (np. o zapachu świeżej trawy wyczuwalnej tylko dla zwierząt), która będzie służyła szczeniakowi za toaletę w pierwszych tygodniach życia. Powinna leżeć na stałe w wyznaczonym miejscu, najlepiej niedaleko drzwi wejściowych. Warto jednak od samego początku wdrożyć naukę czystości - więcej o tym przeczytasz tutaj.

Karmienie szczeniaka

Do 14 tygodnia życia psa karmimy 4 razy dziennie, między 5 a 6 miesiącem - 3 razy. ©Shutterstock

Opieka nad szczeniakiem to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową i rozrywki. Jednym z ważniejszych obowiązków właściciela małego psa jest karmienie. Początkowo warto trzymać się tej diety, jaką stosowano w hodowli, dlatego też dobrą praktyką jest również przestrzeganie godzin, w których szczenię było karmione, przynajmniej w okresie adaptacji psa.

Nową karmę należy wprowadzać stopniowo, początkowo mieszając z tą, do której pies jest przyzwyczajony. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie jej składu przed zakupem. Szczenięta potrzebują białka, fosforu, wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych, miedzi, cynku i witamin.

Do 14 tygodnia życia psa trzeba karmić 4 razy dziennie. Między 5 a 6 miesiącem liczbę porcji należy zmniejszyć do 3, a kiedy pies skończy pół roku dobrze wprowadzić system żywienia oparty na 2 posiłkach dziennie. Ich szczegółowy skład powinien być opracowany wspólnie z lekarzem weterynarii. W misce musi się zawsze znajdować czysta i świeża woda.

Jak dbać o szczeniaka – zdrowie i pielęgnacja

Psiego malucha nie powinno się kąpać przez pierwsze miesiące życia. Kiedy piesek się ubrudzi, lepiej przetrzeć jego sierść nawilżanymi chusteczkami (najlepiej hipoalergicznymi) niż wkładać do kąpieli.
Młode psy z hodowli lub adoptowane ze schroniska powinny trafić do nowych właścicieli już z założoną książeczką zdrowia, w której wpisane są pierwsze szczepienia oraz odrobaczanie.

Hodowca lub lekarz weterynarii jest zobowiązany poinformować o harmonogramie szczepień, ponieważ od tego momentu nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pupila. Warto pamiętać również o tym, by w okresie kwarantanny, czyli kiedy zabrany z hodowli piesek przyzwyczaja się do nowych warunków, unikać wyprowadzania szczeniaka w miejsca, gdzie przebywa wiele innych, obcych psów.

Jak wychować psa od pierwszych tygodni życia?

Wielu świeżo upieczonych opiekunów zadaje sobie pytanie, jak postępować ze szczeniakiem i jak go wychować, aby uniknąć późniejszych problemów. Najważniejsze zasady to konsekwencja, czas i cierpliwość. Naukę warto jednak rozpocząć już od pierwszych tygodni życia psa (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Zwierzę bardzo szybko uczy się reagować na swoje imię. Do edukacji warto włączyć kolejne komendy np.: siad, waruj, puść, zostań, na miejsce. Istotne są też umiejętności przywoływania oraz chodzenia na luźnej smyczy. Psy mają różne charaktery i nie każdy właściciel będzie w stanie wychować czworonoga samodzielnie. Dlatego też dobrą opcją jest skorzystanie np. z zajęć w psim przedszkolu, gdzie pod okiem doświadczonego trenera zwierzę uczy się poprawnego zachowania i w bezpieczny sposób poznaje otaczający świat.

Równie istotny jest tzw. trening samotności, podczas którego pies uczy się zostawać sam w domu. Jeśli reaguje na edukację lękiem lub agresją, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który nie tylko zdiagnozuje podłoże problemu, ale pomoże poradzić sobie z nim.
 
Im więcej pracy włożymy w wychowanie zwierzęcia i przyzwyczajenie go do różnych bodźców oraz sytuacji, z którymi może się spotkać np. podczas codziennego spaceru, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil wyrośnie na zrównoważonego i spokojnego psa. Powodzenia!